Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 01:37

« Poprzedni Następny »


Propagandowy front Władimira Putina


Andrzej Koraszewski 2022-03-07

Okładka nowej książki <span>Marcela H. Van Herpena.</span>
Okładka nowej książki Marcela H. Van Herpena.

Bójka kilku urodzonych w Rosji Izraelczyków z kilkoma urodzonymi w Ukrainie Izraelczykami może się wydawać wyłącznie komicznym epizodem, ale w pewien sposób ilustruje siłę plemienności wtórnej oraz siłę propagandy, która zawsze do plemienności lubi się odwoływać i zawsze może liczyć na odzew pierwotnych instynktów.

Majaczenia Władimira Putina o denazyfikacji kraju, którego bezgranicznie szanowanym prezydentem jest sługa narodu pochodzenia żydowskiego, mogą zakrawać na paranoję, jak długo nie zaczniemy się uważnie przyglądać, gdzie słowa padają na żyzny grunt.

 

Opowieści o tym, że dzisiejsza armia ukraińska to banderowcy, że dzisiejsze związki Ukrainy z Zachodem to pokłosie współpracy z nazizmem, że obrona przed rosyjskimi czołgami to walka o zniewolenie ukraińskiego narodu, który rosyjska armia chce tylko wyzwolić, nie dla wszystkich brzmią tak absurdalnie jak dla nas.

 

Śledzenie, kto te opowieści powtarza, zapewniając, że to prawda i tylko prawda, nie jest stratą czasu.

 

Możemy znaleźć chętnych na takie opowieści również w Polsce, tu jednak te głosy są dziś przytłumione ze względu na powszechny podziw dla ukraińskiego oporu wobec Rosjan. Historyczny antagonizm polsko-ukraiński zszedł na drugi plan wobec historycznego antagonizmu polsko-rosyjskiego. Propaganda Putina nie jest jednak skierowana na polskie społeczeństwo. Jej pierwszym odbiorcą mają być sami Rosjanie i rosyjska ulica pokazuje, że spora część rosyjskiego społeczeństwa jest wdzięcznym odbiorcą tej strawy. Putin apeluje jednak również do świata, głównie do Trzeciego Świata i do światowej lewicy walczącej z kapitalizmem, imperializmem i kolonializmem.

 

Rosja nie jest już ojczyzną światowego proletariatu, chce być sumieniem świata, krajem przewodzącym w walce ze złem i, a jakże, w walce o prawa człowieka. Kto to może poważnie potraktować?

 

Asa Winstanley, czołowy „publicysta” Elektronic Intifada w pierwszym dniu rosyjskiego najazdu na Ukrainę tweetował:”

Jak co dzień przypominam wam, że USA, Wielka Brytania, Kanada i Izrael zbroją i szkolą najbardziej chyba na świecie niebezpieczną neonazistowską milicję – jednostki Ukraińskiej Gwardii Narodowej zwane Batalionem Azowa

Asa Winstanley przedstawia się jako brytyjski dziennikarz śledczy, ma znakomite kontakty z mediami głównego nurtu, i chociaż zawieszono go w Partii Pracy w 2019 roku, nadal należy do wpływowych ludzi w szeregach zwolenników Corbyna.

 

Pierwszego marca Winstanley pisał:

Od lat CIA przygotowywała się na ten moment… przez przygotowywanie Ukraińców do powstania przeciwko [rzekomej] rosyjskiej okupacji”.

Chiny wstrzymały się od potępienia Rosji w ONZ, w publicznych wypowiedziach niby potępiają, ale w propaństwowych mediach gdzie nie zajrzysz znajdujesz putinowską propagandę publikowaną bez znaków zapytania. Na stronie internetowej Wen Wei Po czytamy:

Prezydent Rosji powiedział kilka dni temu w wystąpieniu telewizyjnym, że operacja militarna przeciw Ukrainie ma na celu ochronę ludzi, którzy od ośmiu lat narażeni są na ludobójstwo ze strony reżimu w Kijowie. Z tego powodu Rosja dąży do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy.

Putin przemawia nie tylko do milionów Rosjan, przemawia również do milionów mieszkańców zachodniego świata głęboko przekonanych, że prawdziwym nieszczęściem jest Ameryka, korporacje, kapitalizm i demokracja.


Z Polski to może wydawać się mało istotne, ale wielu wdzięcznych odbiorców putinowskiej propagandy znajdziemy w Ameryce Łacińskiej, w Azji i Afryce. Tam większość ludzi nie potrafi pokazać, gdzie właściwie leży na mapie Ukraina, ale „czują, że Putin jest z nimi”, czyli przeciwko Zachodowi.


Podczas gdy wielotysięczna demonstracja poparcia dla Putina w Belgradzie ma swoje podłoże w historycznych związkach religijnych i militarnych, dla Islamabadu ważniejszy jest antyamerykanizm (i dostawy rosyjskiej pszenicy oraz gazu). Antyamerykanizm przemawia głównie do dżihadystów. Oni odbierają słowa Putina jako deklarację wspólnej walki z niemoralnym Zachodem. Nie dziwi również, że najsilniejsze poparcie putinowskiej propagandy płynie ze strony takich ludzi jak prezydent Syrii. 


Putin walczy oczywiście o moralność i apeluje również do serc zachodniej prawicy. Izraelska publicystka Ruthie Blum przypomniała słowa Putina (z października 2021r.)  skierowane do konserwatywnej i liberalnej części zachodniej publiczności:

Niektórzy ludzie na Zachodzie uważają, że agresywne eliminowanie całych stron z własnej historii, odwrócenie dyskryminacji większości w interesie mniejszości oraz żądanie rezygnacji z tradycyjnych pojęć matki, ojca, rodziny, a nawet płci… są ich milowymi kamieniami na drodze do odnowy społecznej. […] Zwolennicy tak zwanego postępu społecznego wierzą, że wprowadzają ludzkość do jakiejś nowej i lepszej świadomości, [ale] ich recepty wcale nie są nowe.

Jak pisze izraelska publicystka, można dostać zawrotu głowy, kiedy były oficer KGB mówi, że:

…po rewolucji 1917 r. bolszewicy, opierając się na dogmatach Marksa i Engelsa, powiedzieli również, że zmienią dotychczasowe sposoby i zwyczaje, nie tylko polityczne i gospodarcze, ale samo pojęcie moralności człowieka i fundamenty zdrowego społeczeństwa. Niszczenie odwiecznych wartości, religii i relacji międzyludzkich, aż do całkowitego odrzucenia rodziny (to też mieliśmy), zachęcanie do donoszenia na bliskich – wszystko to zostało ogłoszone postępem i… było szeroko wspierane w ówczesnym świecie i to było modne; tak samo jak dzisiaj. Nawiasem mówiąc, bolszewicy byli absolutnie nietolerancyjni wobec opinii innych niż ich własne.

W tym szaleństwie jest metoda. Ten propagandowy front był starannie przemyślany i przekonanie, że odbił się od ściany i jest takim samym niewypałem jak jego nadzieja na kilkudniową wojnę zakończoną szybkim zwycięstwem, może być przedwczesną radością. Wojna nadal trwa, toczy się również dalej na polu propagandowym.


Na łamach „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski zasadnie irytuje się na Żakowskiego, że w rozmowie z Grzegorzem Kołodką nie przypomniał mu tak niedawnego powtarzania propagandy Putina. Gadomski przywołuje artykuł Kołodki pod tytułem „Zimnowojenny amok” z 15 lutego 2022r., w którym były minister finansów mniej lub bardziej powtarzał słowa Ławrowa. Kołodko pisał:

Konserwatywne siły Zachodu, zwłaszcza w Waszyngtonie i Londynie, nie potrafią żyć bez wroga. Gdy go nie ma, muszą sobie go stworzyć. I to jest jedna z przyczyn obecnego zaogniającego się konfliktu wokół instrumentalnie przecież traktowanej Ukrainy (…)


Co gorsza, niegasnącej sinofobii towarzyszy żarliwa rusofobia. W podsycaniu tych dwu fobii prym wiodą Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które usiłują wciągnąć w ten wir Unię Europejską i niektóre inne państwa, zwłaszcza Japonię, Koreę Południową i Australię.

15 lutego Kołodko nie wierzył w możliwość napaści Rosji na Ukrainę. Miał prawo. Przedstawił również dowód, że propaganda putinowska działa i to jest znacznie bardziej istotne.

 

Wśród dziesiątków komentarzy pod tym artykułem moją szczególną uwagę zwrócił komentarz „Felka”. Felek pisał:

Witold Gadomski, ten nasz nieugięty Rycerz Świętej Krucjaty w imię "Profit, Profit Uber Alles !"... podobnie jak jego pryncypał w „Gazecie Wyborczej”, nie potrafi sobie w ogóle wyobrazić, że analizując bieżące wydarzenia ktoś mógłby posługiwać się obiektywną, racjonalną analizą F A K T O W (!)...W swym myśleniu i pisaniu pan Gadomski korzysta z nieocenionej pomocy wytycznych zza Wielkiej Wody ( Daily Talking Points from Wall Street and Pentagon...), oraz z Ewangelii wg Ayn Rand i Miltona Friedmana... Wytresowany w szkole Gontarza i Michnika Witold Gadomski przyjął za swoją zasadę, że w każdym sporze i konflikcie TYLKO JEDNA strona ma prawo do przedstawiania swoich racji...

Minister Ławrow zalecił dwa dni temu amerykańskiej dziennikarce Cathy Newman śledzenie oficjalnej strony jego ministerstwa. Grzegorz Kołodko reprezentuje oświeconą część publiczności korzystającej z tej porady, Felek reprezentuje postępowe masy. Skuteczność oddziaływania putinowskiej propagandy na społeczeństwo polskie to sprawa ciekawa, ale zdecydowanie nie najistotniejsza. Najciekawsze jest pytanie o siłę jej oddziaływanie na społeczeństwo rosyjskie i na decydentów świata zachodniego. Pomysł komisarza Unii Europejskiej do spraw stosunków zagranicznych Josepa Borella, żeby mediacje z Putinem powierzyć Pekinowi nie wróży dobrze.


W 2014r. pochodzący z Holandii amerykański ekspert Marcel H. Van Herpen mówił:

 Potrzeba całej koalicji krajów, które w końcu przestaną przymykać oczy na to, co Putin wyprawia na Ukrainie. Problemem są tu jednak Niemcy i Francja, które, jak wiadomo, mają liczne związki gospodarcze z Rosją. Odsunęły zdecydowaną w swojej postawie Polskę od rokowań z Rosją, zmonopolizowały rozwiązywanie sprawy Ukrainy i starają się jakoś dogadać z Putinem.

Teraz ukazała się jego nowa książka, której jeszcze nie znam, a w której opisuje putinowską maszynę propagandową pokazując, jak starannie i na długą metę zaplanowane są propagandowe działania Rosji.


Bójka między rosyjskimi i ukraińskim Izraelczykami skończyła się drobnymi obrażeniami głów i kończyn. Wiele wskazuje jednak na to, że walki na propagandowym froncie będą się nasilać.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1319 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk