Prawda

Czwartek, 29 października 2020 - 21:05

« Poprzedni Następny »


Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami


Khaled Abu Toameh 2020-07-27

Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Huti  w Sanaa w Jemenie.)
Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Huti  w Sanaa w Jemenie.)

Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która panuje w Strefie Gazy, stara się o nawiązanie sojuszu z stowarzyszonym z Iranem ruchem jemeńskich Hutich, o oficjalnej nazwie Ansar Allah (Zwolennicy Boga), której członkowie dokonywali w ostatnich latach wielokrotnych ataków pociskami i dronami na Arabię Saudyjską.


Dla Arabów i innych muzułmanów partnerstwo Hamas-Huti nie jest niespodzianką. Te dwie grupy mają wspólny cel: zniszczenie Izraela.


Arabowie i inni muzułmanie niepokoją się jednak, że sojusz Hamas-Huti na tym się nie zatrzyma, ale także wzmocni kierowaną przez Iran oś, zagrażając stabilności krajów arabskich.


Hasło
 ruchu Hutich brzmi: "Allah jest większy, śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo Żydom, zwycięstwo dla islamu”.


W swojej Karcie Hamas oznajmia, że “ziemia Palestyny jest islamskim Wakf poświęconym przyszłym pokoleniom muzułmanów aż do Dnia Sądu Ostatecznego” oraz “nie ma rozwiązania kwestii palestyńskiej poza Dżihadem [świętą wojną]”.  


W zeszłym tygodniu przywódca Hamasu, Ismail Hanija wysłał list do przywódców Hutich, w którym dziękował tej jemeńskiej grupie za popieranie narodu palestyńskiego i ich sprawy:  

"Doceniamy rolę Jemeńczyków w popieraniu sprawy palestyńskiej i zachęcamy wolnych ludzi świata, by przeciwstawili się eskalacji syjonistycznego tworu (Izraela) przeciwko palestyńskiemu narodowi”.

Przed wysłaniem listu do przywódców Hutich Hanija wezwał Arabów i innych muzułmanów do “budowania strategicznego partnerstwa z palestyńskim narodem i jego narodowymi i islamskimi frakcjami w celu przeciwstawienia się izraelskim intrygom".


Ta strategia, wyjaśnił Hanija, opiera się na trzech głównych i ważnych sprawach:

"Pierwszą jest palestyńska jedność, drugą jest wszechstronny opór we wszystkich postaciach, a trzecią jest zbudowanie w regionie solidnego, arabskiego i islamskiego bloku, który popiera Palestyńczyków”.

Kiedy Hamas mówi o "wszechstronnym oporze”, mówi o rozmaitych antyizraelskich atakach terrorystycznych, włącznie z zamachami samobójczymi, strzelaniem, nożownictwem i rakietami.


List Haniji do przywódców Hutich jest wyraźnie częścią starań Hamasu o zwerbowanie jemeńskiej grupy do ataków na Izrael.


Hamas wydaje się mieć nadzieję, że jego sojusz z ruchem Huti może powstrzymać niektóre kraje arabskie przed normalizacją stosunków z Izraelem.


Przywódcy Hamasu wielokrotnie wyrażali głęboki niepokój z powodu zbliżenia między niektórymi państwami Zatoki a Izraelem. Niedawno rzecznik Hamasu, Hazem Kassem, oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie o "promowanie i zachęcanie" normalizacji stosunków z Izraelem i twierdził, że takie starania będą „tylko służyły syjonistycznemu projektowi”.


Niektórzy Arabowie dają obecnie wyraz skrajnemu niepokojowi wobec współpracy między ruchami Hamasu i Huti. Mówią, że wzmocni to terrorystyczne marionetki Iranu i spowoduje dalsze pogorszenie sytuacji w rozdartym wojną Jemenie.  


Od ponad pięciu lat w Jemenie, południowym regionie Półwyspu Arabskiego, toczy się wojna domowa, której wynikiem jest jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie; 80% tamtejszej populacji potrzebuje pomocy humanitarnej. Od 2015 roku arabska koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej prowadzi działania militarne w Jemenie, popierając siły rządowe przeciwko milicji Huti, która kontroluje duże części Jemenu. Iran, używając Huti jako zastępcy, próbuje przejąć kontrolę nad Jemenem w ten sam sposób, w jaki irańska marionetka, Hezbollah, kontroluje obecnie Liban. Saudyjczycy próbowali bronić się przed próbami Iranu przejęcia kontroli nad Jemenem, a stamtąd nad całym Półwyspem.


Według mieszczącej się w Jemenie witryny internetowej Al-Mashhad Al-Araby (13 lipca 2020):

"Wielu analityków nie zaskoczył [list Hamasu do ruchu Huti], co potwierdza, że są regionalne siły, pracujące nad zbliżeniem między islamistycznymi grupami, włącznie z terrorystyczną organizacją Bractwa Muzułmańskiego i milicjami popieranymi przez Iran w arabskim regionie, na których czele stoją terrorystyczna milicja Huti i Hezbollah w Libanie w dodatku do szyickich milicji w Iraku”.  

Także niektórzy Palestyńczycy wyrazili niepokój wobec sojuszu Hamas-Huti. Mówią, że Hamas nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy żadnego arabskiego państwa w celu przypodobania się swojemu panu w Teheranie. Palestyńczycy głównie niepokoją się tym, że wyłaniający się sojusz jeszcze bardziej popsuje stosunki Palestyńczyków z krajami arabskimi, gdzie społeczeństwa wydają się być w znacznej mierze obojętne na sprawę palestyńską.    


"Przesłanie Haniji do Hutich jest złe” – skomentował znany palestyński politolog, Jasser Al-Za'atara .

"Huti są przestępcami i kto popiera ich, szkodzi sobie i jemeńskiemu narodowi. To pokazuje, że Iran żąda teraz bezpośredniej zapłaty za swoje poparcie [dla Hamasu].  Hamas musi zapłacić cenę, ponieważ Teheran stoi przed głębokim kryzysem [w wyniku amerykańskich i międzynarodowych sankcji]. Hamas z kolei jest w pilnej potrzebie poparcia, bo arabskie oblężenie przeciwko niemu nasila się”.

“Ceną”, jakiej żąda Iran za finansową i militarną pomoc dla Hamasu, jest jego lojalność i wykonywanie wszystkich instrukcji, jakie otrzymuje z Teheranu, włącznie z mieszaniem się w wewnętrzne sprawy państw arabskich i dokonywaniem terrorystycznych ataków na Izrael.  


Wkrótce po otrzymaniu listu od Haniji, Abdullah Jahja al-Hakim, szef tak zwanej “agencji wywiadu i rozpoznania” ruchu Huti, oznajmił, że “ma żywotne i ważne cele w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tel Awiwie, w oparciu o informację wywiadu”, co będzie użyte do atakowania tych trzech krajów.


Po raz pierwszy ruch Huti mówił o posiadaniu informacji o “żywotnych celach”. To oznajmienie jest wyraźną wskazówką, że dwie wspierane przez Iran grupy, Hamas i ruch Huti, planują dokonywanie ataków terrorystycznych nie tylko na Izrael, ale także na Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Ruch Huti mówi, że zrobi wszystko, co może, żeby pomóc Hamasowi w zniszczeniu Izraela.  


"My w Ansar Allah jesteśmy z wami aż do wyzwolenia każdego centymetra ziemi Palestyny” - powiedział Hassan al-Hamran, szef “Palestyńskiej Teki” ruchu Huti podczas spotkania 16 lipca w stolicy Jemenu, Sana'a, z przedstawicielami kilku palestyńskich frakcji, włącznie z Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem.  


Celem spotkania było przedyskutowanie sposobów powstrzymania Izraela przed rozciągnięciem swojej suwerenności na części Zachodniego Brzegu i uderemnienia prób niektórych Arabów, by znormalizować stosunki z Izraelem.


Niektórzy działacze i publicyści z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uważają także, że współpraca Hamas Huti bardziej zdestabilizuje sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


Jakoub al-Rajssi, polityczny działacz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, komentował:

"Hamas dziękuje Hutim za poparcie dla Palestyny! Dla zdrajców z Bractwa Muzułmańskiego [Hamasu] popieranie Palestyńczyków oznacza ostrzeliwanie rakietami Arabii Saudyjskiej”.

"Hamas najwyraźniej stracił rozum, wysyłając list do Hutich z podziękowaniami za ich poparcie dla palestyńskiej sprawy” - napisał Mohammed al-Abdah, pochodzący z Syrii członek Stowarzyszenia Uczonych Muzułmańskich na swoim koncie Twittera. „Huti zniszczyli starożytny kraj arabski; czy zasługują na podziękowanie?”


Kilku jemeńskich działaczy politycznych także potępiło sojusz  Hamas-Huti.


"List Ismaila Haniji do kierownictwa Hutich jest bolesnym ciosem dla narodu jemeńskiego, który przez dziesięciolecia popierał sprawę Palestyńczyków” - lamentował jemeński działacz Mohammed Al-Dhabjani.


Znany libański politolog i dziennikarz, Chairallah Chairallah, przypuścił zjadliwy atak na Hamas, odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego, i powiedział, że w rzeczywistości nie obchodzą ich Palestyńczycy.  


"Bractwo (muzułmańskie) nie dba o konsekwencje swoich działań i praktyk” - napisał    Chairallah .

"Wszystko, czego chcą, to władza. Tego dowodzą rozmiary szkód jakie wyrządzili sprawie palestyńskiej od czasu założenia Hamasu w 1987 roku. W drodze do przejęcia panowania nad Strefą Gazy [w 2007] Hamas zlikwidował palestyński projekt narodowy”.  

Oskarżył także Hamas o “utrwalanie” podziałów między Palestyńczykami i pokazanie niezdolności Palestyńczyków do „kierowania państwem w cywilizowany sposób”. Chairallah podkreślił, że kiedy Hamas przemocą i brutalnością przechwycił panowanie nad Strefą Gazy, jego ludzie „zrzucali członków Fatahu z dachów budynków”.  

"Hamas robi wszystko, co może, by utrwalić wewnętrzne podziały i trzymać Gazę jako więzienie dla jej ludności. Palestyńczycy zasługują na coś znacznie lepszego niż Hamas i Autonomia Palestyńska. Jaki jest użytek z ostrzeliwania rakietami Izraela po jego wycofaniu się ze Strefy Gazy w sierpniu 2005 roku?”

Przez dążenie do zwerbowania ruchu Huti do swojego dżihadu przeciwko Izraelowi Hamas wysyła komunikat, że jest gotowy do współpracy z każdą grupą, by osiągnąć cel zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamskim.


Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim i islamskim.

 

The Hamas-Houthi Plan to Attack Arabs as Well as Israel

Gatestone Institute, 20 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 799 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk