Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:25

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy


Khaled Abu Toameh 2021-05-26

Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak wystrzelił tysiące rakiet i pocisków na Izrael. Na zdjęciu: Tłum Arabów wymachuje flagami Hamasu w Ramallah. (Zdjęcie: Issam Rimawi/Flash 90)
Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak wystrzelił tysiące rakiet i pocisków na Izrael. Na zdjęciu: Tłum Arabów wymachuje flagami Hamasu w Ramallah. (ZdjęcieIssam Rimawi/Flash 90)

W przeddzień pierwszej oficjalnej wizyty na Bliskim Wschodzie sekretarz stanu USA, Antony Blinken potwierdził poparcie dla rozwiązania w postaci dwóch państw jako jedynego sposobu dostarczenia nadziei Izraelczykom i Palestyńczykom, że mogą żyć z „równym stopniem bezpieczeństwa, pokoju i godności”.  


Oczekuje się, że podczas wizyty w Izraelu i na Zachodnim Brzegu Blinken spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem, który wzywa administrację Bidena, by pracowała na rzecz “osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, który zapewni palestyńskiemu narodowi prawo do wolności i niepodległości” oraz do ustanowienia palestyńskiego państwa z wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą.  


Wznowienie dyskusji o “rozwiązaniu w postaci dwóch państw” pojawia się w okresie znacznego wzrostu popularności Hamasu, palestyńskiej organizacji terrorystycznej, której Karta otwarcie wzywa do zastąpienia Izraela państwem islamskim. Pojawia się także w czasie, kiedy popularność Abbasa jest najniższa od czasu śmierci Arafata.  


Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak terroryści z tej organizacji wystrzelili tysiące rakiet i pocisków na Izrael.


Demonstranci skandowali hasła wychwalające Hamas i Islamski Dżihad (palestyńskie marionetki Iranu) za ostrzeliwanie Jerozolimy, Tel Awiwu i innych izraelskich miast podczas 11-dniowej agresji na Izrael. Demonstranci wznosili flagi i plakaty z portretami przywódców Hamasu także na terenach pod panowaniem Autonomii Palestyńskiej (AP) Abbasa na Zachodnim Brzegu, włącznie z Ramallah, de facto stolicą Palestyńczyków.  


Na terenie Al-Aksa w Jerozolimie tysiące Palestyńczyków wychwalały Hamas za ostrzeliwanie rakietami Izraela i skandowały: "Wszyscy jesteśmy ludźmi Mohammeda Deifa!"


Deif, najwyższy dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz ad-Din al-Kassam, jest najbardziej poszukiwanym przez Izrael terrorystą od czasu jego bezpośredniego udziału w serii terrorystycznych zamachów, włącznie z zamachami samobójczymi i porwaniami Izraelczyków.  


Podczas niektórych demonstracji Palestyńczycy skandowali hasła potępiające Abbasa jako „zdrajcę”, „agenta USA” i „izraelskiego kolaboranta”.  


W ostatni piątek wielki mufti Jerozolimy, szejk Mohammed Hussein (którego mianował Abbas), został zaatakowany przez muzułmańskich wiernych w meczecie Al-Aksa.


Napastnicy, o których sądzi się, że są stronnikami Hamasu, wyrzucili muftiego z meczetu po oskarżeniu go o brak poparcia dla odpalania rakiet i pocisków na Izrael. Kiedy wyprowadzano go z meczetu, protestujący krzyczeli do muftiego: "Psy Autonomii Palestyńskiej muszą odejść!"


Wyrzucenie muftiego jest oznaką malejącej popularności i wpływów Abbasa wśród Palestyńczyków. Jest także oznaką rosnącej popularności Hamasu, który stanowi w swojej Karcie, "Allah jest celem, Prorok (Mahomet) jest wzorem, Koran jest Konstytucją, Dżihad (święta wojna) jest drogą, a śmierć w sprawie Allaha jest najbardziej wzniosłą wiarą".


Palestyńczycy, którzy wyszli na ulice, by dać wyraz poparciu dla Hamasu, mówili, że podzielają jego wiarę, że "ziemia Palestyny jest islamskim Wakf od pokoleń i do Dnia Sądu Ostatecznego; nikt nie może wyrzec się jej lub jej części, ani porzucić jej lub jej części. Żaden kraj arabski ani zgromadzenie krajów arabskich i żaden arabski król lub prezydent, Palestyńczyk lub Arab, nie ma tego prawa”.


Palestyńczycy mówią ponadto, że podzielają pogląd Hamasu, że "inicjatywy [pokojowe], tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje zmierzające do rozwiązania problemu palestyńskiego wszystkie są sprzeczne z wiarą Islamskiego Ruchu Oporu (Hamasu) i wyrzeczenie się jakiejkolwiek części Palestyny oznacza wyrzeczenie się części religii”.  


Palestyńczycy mówią Blinkenowi, że marnuje czas, jeśli sądzi, że zaakceptują “tak zwane pokojowe rozwiązanie” lub “wyrzekną się części Palestyny”. Wysyłają także ostrzeżenie do Abbasa, że uznanie prawa Izraela do istnienia i akceptacja “rozwiązania w postaci dwóch państw” jest równoznaczna ze zdradą, jest zbrodnią karaną śmiercią.  


Nie jest jasne, jak administracja Bidena wyobraża sobie działania Abbasa na rzecz ustanowienia państwa palestyńskiego obok Izraela, skoro ten palestyński przywódca jest oblężony przez własną ludność z powodu jego rzekomej wiary w możliwość pokoju z Izraelem.


Nie jest także jasne, jak administracja Bidena może spodziewać się, że Abbas spełni cokolwiek, skoro nawet nie może odwiedzić rządzonej przez Hamas Strefy Gazy, gdzie żyją dwa miliony Palestyńczyków.


W 2007 roku Abbas oskarżył Hamas o próbę zabicia go tuż przed tym, jak ta terrorystyczna grupa przechwyciła panowanie nad Strefą Gazy. Abbas powiedział, że widział taśmę wideo przedstawiającą ludzi Hamasu, którzy kopali tunel pod drogą, gdzie miał przejechać jego samochód i próbowali wypełnić ją 250 kilogramami materiałów wybuchowych.


Przywódcy Hamasu ostrzegali w przeszłości, że jeśli Abbas postawi stopę w Strefie Gazy, zostanie stracony przez powieszenie na publicznym placu za zdradę palestyńskiego ludu i za kolaborację z Izraelem.


Abbas ma teraz jeszcze większe powody do niepokoju, bo reputacja Hamasu wśród Palestyńczyków radykalnie wzrosła z powodu wystrzelenia przez nich tysięcy rakiet i pocisków na cały Izrael podczas ostatniej rundy walk.


Jak długo Izrael zachowuje ogólne panowanie nad bezpieczeństwem na Zachodnim Brzegu Abbas może czuć się bezpiecznie, siedząc w swoim gabinecie lub w domu w Ramallah. Jedynie obecność Izraela utrzymuje go u władzy i nie dopuszcza, by Hamas rozszerzył panowanie poza Strefę Gazy.


Wizyta Blinkena w Ramallah przychodzi także tuż po kontrowersyjnej decyzji Abbasa o odłożeniu wyborów do palestyńskiego parlamentu, które miały odbyć się 22 maja. Odłożenie tych wyborów rozgniewało wielu Palestyńczyków, którzy oskarżają Abbasa o pozbawienie ludzi prawa wybrania nowych przywódców.


Zamiast przyznać, że bał się, iż Hamas pokona jego frakcję, Fatah w wyborach, Abbas wybrał obwinianie Izraela o przeszkodzenie wyborom pod pretekstem, że Izrael nie odpowiedział na jego żądanie prowadzenia wyborów w Jerozolimie. W 2006 roku Hamas wygrał wybory parlamentarne głównie z powodu podziałów w Fatahu i szalejącej korupcji w Autonomii Palestyńskiej.  


Abbas boi się pojechać do Strefy Gazy. Boi się zwycięstwa Hamasu w palestyńskich wyborach. Abbas boi się, że Hamas spróbuje dokonać zamachu stanu przeciwko Autonomii Palestyńskie na Zachodnim Brzegu.


Abbas wie, że “rozwiązanie w postaci dwóch państw” już jest zrealizowane, choć nie jest takie, jakie ma na myśli administracja Bidena. Od 2007 roku Palestyńczycy mają dwa oddzielne minipaństwa, jedno na Zachodnim Brzegu i drugie w Strefie Gazy. Abbasowi jednak nie jest wygodnie mówić o dwóch rywalizujących państewkach palestyńskich, ani o Hamasie i Palestyńskim Islamskim Dżihadzie i woli nadal udawać, że założenie palestyńskiego państwa obok Izraela jest realistyczną opcją.


Niedawny sondaż opinii publicznej pokazał, że 57% Palestyńczyków sprzeciwia się rozwiązaniu w postaci dwóch państw. Również 57% popiera “walkę zbrojną” i “powszechny opór” przeciwko Izraelowi.


Według tego sondażu, 68% Palestyńczyków chce, by Abbas zrezygnował z urzędu. Pod koniec 2020 roku 66% palestyńskiego społeczeństwa chciało rezygnacji Abbasa.  


Tak więc Palestyńczycy mówią, że są przeciwni “rozwiązaniu w postaci dwóch państw” i chcą odejścia Abbasa. Mówią także, że uważają przywódców Hamasu za prawdziwych bohaterów Palestyńczyków i chcą walki zbrojnej z Izraelem.


To są głosy, których Biden nie usłyszy podczas jego wizyty w Ramallah. Jeśli Blinken naprawdę chce wiedzieć, co mówi palestyńska ulica, powinien wyjść i porozmawiać ze zwykłymi Palestyńczykami. Tam na ulicy, pojmie głębię antyizraelskich uczuć Palestyńczyków i ich głębokie poparcie dla marionetek Iranu i innych, którzy chcą wymazać Izrael z mapy.


The Palestinian Voices Blinken Won’t Hear

Gatestone Institute, 24 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk