Prawda

Sobota, 31 października 2020 - 23:41

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę


David Collier 2020-05-20

Obóz „uchodźców palestyńskich” w Libanie. Bez prawa do pracy, bez prawa do własności, bez prawa do nauki, bez prawa do opieki zdrowotnej. (Zdjęcie: Ein al-Hilweh)   

Obóz „uchodźców palestyńskich” w Libanie. Bez prawa do pracy, bez prawa do własności, bez prawa do nauki, bez prawa do opieki zdrowotnej. (Zdjęcie: Ein al-Hilweh)  

 W maju 2016 roku na spotkaniu panelowym mówiłem o możliwości rozwiązania w postaci dwóch państw. Skupiałem się na kluczowej dla całego konfliktu kwestii – na przyczynie, dla której sytuacja „palestyńskich uchodźców” nigdy nie może się skończyć. Wzywałem wtedy do wyrzucenia na śmietnik absurdalnej definicji palestyńskiego uchodźcy i do równoczesnego z tym zlikwidowania UNRWA. Niedawno opublikowana książka Adi Shwartza i Einat Wilf pod tytułem War of Return przedstawia sprawę znacznie lepiej niż ja to zrobiłem. To, co piszę teraz, nie tyle jest recenzją z książki, ile poparciem dla prawdy w niej napisanej. Rzadko zgadzam się z czytaną książką tak bardzo, jak zgadzałem się, czytając War of Return. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dowody, które popierają te argumenty, naprawdę proponuję przeczytanie jej.

Prawda nie jest prawicowa


Adi Schwartz pracował dla „Ha’aretz”. Einat Wilf była członkinią parlamentu z ramienia Partii Pracy. Tych dwoje autorów przez długi czas było członkami izraelskiej lewicy. Dla wielu to, co zdarzyło się między 1993 a 2008 rokiem fundamentalnie zakwestionowało od dawna wyznawane opinie. Między zwycięstwem Partii Pracy w wyborach 1992 roku a katastrofą wyborczą w 2009 roku załamał się cały obóz pokoju w Izraelu. Izraelczycy na własnej skórze doświadczyli czegoś, czemu nie dawało się zaprzeczyć – paradygmat procesu pokojowego z Oslo był zbudowany na kłamstwie.  


Izraelczycy zostali zmuszeni do zbudzenia się, kiedy fałszywe gołębie z Oslo zamieniały się w bomby drugiej intifady. Zachodni politycy, a także duże organizacje żydowskiej diaspory – daleko odsunięte od krwi płynącej izraelskimi ulicami – nadal trzymają się procesu z Oslo. Tworzy to podział, który robi wrażenie, jakby Izrael przesunął się na prawo. Nie zrobił tego – po prostu przestał wierzyć w kłamstwa. 


Odmawianie Izraelowi prawa do istnienia


Prawda tego konfliktu polega i zawsze polegała na odmowie Izraelowi prawa do istnienia. Przed 1967 rokiem było to oczywiste stanowisko. Po 1967 roku rozprzestrzeniła się fałszywa narracja, w której twierdzi się, że Palestyńczycy (jako całość, nie jako poszczególne jednostki) są gotowi do zawarcia pokoju z państwem żydowskim.


Prawo powrotu jest wezwaniem do zakończenia żydowskiego samostanowienia, do zniszczenia Izraela i Palestyńczycy otwarcie mówią, że nigdy nie zrezygnują z tego. Wszystko, co poza tym słyszą ludzie na Zachodzie, włącznie z żydowską diasporą, jest urojeniem. Trzymanie się idei uzgodnionego w negocjacjach rozwiązania stało się aktem wiary zbudowanym bez żadnych popierających dowodów.   


Palestyńczycy wybrali odrzucenie kilku poważnych okazji zawarcia pokoju, ponieważ nie mogli podpisać umowy pokojowej. Problemem nie była ziemia ani osiedla – problemem było to, że Arabowie stworzyli i hołubili narodową tożsamość wewnątrz obozów uchodźców, którą zbudowali w jednym celu – umożliwienia zniszczenia państwa Izrael. Ta tożsamość trzyma obecnie wszystkich jako zakładników – włącznie z Palestyńczykami w miejscach takich jak    Ramallah.


War of Return


War of Return
 przedstawia dobrze udokumentowane, historyczne szczegóły, które pokazują, jak palestyńscy uchodźcy stali się bronią, pionkami używanymi przez państwa arabskie zdecydowane, by zniszczyć Izrael. Jak zostali politycznie ukształtowani i ideologicznie zradykalizowani. Niektórych wzięto jako dzieci i zamieniono w terrorystów. U sedna tego procesu była agencja Narodów Zjednoczonych - finansowana przez zachodnie demokracje – UNRWA. Obozy Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) niemal z pewnością są odpowiedzialne za stworzenie większej liczby terrorystów niż jakakolwiek baza Al-Kaidy. Nienawiść, radykalizm i terroryzm zatwierdzane i finansowane przez pełnych złudzeń i tchórzliwych ludzi na Zachodzie.

 

Autorzy książki opisują wczesną historię, jak stworzono sprawę uchodźców i jak ją utrzymywano przy życiu. Niektóre przykłady pokazane na stronach tej książki po prostu powodują opadanie szczęki. Także dla kogoś takiego jak ja, który spędza czas na czytaniu archiwalnych materiałów, ta książka była rewelacją.


Przez kombinację niefortunnych historycznych zbiegów okoliczności na początku zimnej wojny, politycznego tchórzostwa i pragnienia ropy naftowej, zachodnie mocarstwa poddały się i pomogły stworzyć humanitarny kryzys, który uwiecznia cierpienia wszystkich zamieszanych w ten konflikt. Każdy, kto naprawdę chce zrozumieć, DLACZEGO ten konflikt nadal trwa, powinien przeczytać tę książkę. Palestyńska tożsamość, jak ją znamy na Zachodzie, nie jest produktem dzieci w Ramallah. Większość z nich po prostu kontynuuje swoje codzienne życie. Ta tożsamość została wykuta w obozach – jako broń – i ta książka wyjaśnia dokładnie, jak to się zdarzyło.  


UNRWA musi odejść


UNRWA i znaczna część machiny ONZ funkcjonuje dzisiaj wewnątrz paradygmatu przeprosin. Ostatecznym celem jest cofnięcie zegarów do czasu sprzed planu podziału z 1947 roku. Nie jest przypadkiem, że doroczny „dzień solidarności” ONZ z narodem palestyńskim przypada 29 listopada, w dzień głosowania o podziale. Dlaczego właśnie tego dnia? Ponieważ ONZ przeprasza za to, co wtedy zaszło. Mimo zachodnich nacisków wszystko, co robi ONZ pokazuje, że nadal traktuje „syjonizm jako rasizm”. To głoszą ruchy palestyńskie i NGO. Prawo powrotu jest częścią sposobu cofania „zegara”, zlikwidowania żydowskiego państwa i Palestyna – od rzeki do morza – będzie „wolna”.

 

UNRWA, zamiast działać na rzecz pomocy w osiedleniu uchodźców, stała się filarem palestyńskiego ruchu oporu – szkoły finansowane przez Zachód uczą dzieci, dlaczego powinny dołączyć do walki zbrojnej przeciwko Żydom. UNRWA musi zostać rozwiązana jako część wszechstronnego przepracowania możliwości zakończenia konfliktu.


Sami Palestyńczycy są zamknięci w wiecznym więzieniu opierającym się na nieistniejącym prawie, które musi się zdemaskować. Są siłą stworzoną wyłącznie w celu zniszczenia Izraela, a państwo Izrael nie będzie zniszczone. Zmuszono do wiecznej bezpaństwowości ludzi, którzy powinni byli dostać nowe domy 70 lat temu. Tożsamość, która jest dzisiaj bardziej wirtualna niż realna, powstrzymuje Palestyńczyków w Ramallah i Jerycho przed wolnością zawarcia pokoju z sąsiadami.  


Farsa uchodźcy UNRWA


Spójrzcie na Jordanię. Ponad jedna trzecia palestyńskich „uchodźców” żyje w Jordanii. Żyli tam przez całe swoje życie. Mają jordańskie obywatelstwo, głosują w wyborach i podróżują bez przeszkód. Olbrzymia ich większość nie mieszka w obozach, a wielu należy do klasy średniej Jordanii. I to mają być uchodźcy? To jest obelga wobec milionów prawdziwych uchodźców, ocalałych z rozdartych wojną regionów w dzisiejszym świecie. Co gorsza, to ci palestyńscy "uchodźcy" otrzymują więcej pomocy i nagłośnienia niż jacykolwiek inni uchodźcy na świecie. Zakończenie tej farsy jest humanitarnym celem, który powinni popierać wszyscy ludzie lewicy. Dlaczego ci Jordańczycy z jordańskimi paszportami mieliby powstrzymywać Palestyńczyków z Betlejem?


Palestyńscy uchodźcy w 2020 roku po prostu nie powinni istnieć. Aby pokazać ten absurd, możemy użyć innego przykładu:

  • 1. Osoba, która mieszkała w mandacie Palestyny przez zaledwie dwa lata, otrzymywała status Palestyńczyka. Jako palestyński uchodźca, otrzymuje nawet specjalny status, który jest dziedziczny.
  • 2. Osoba, która mieszka w Libanie od 70 lat, nie otrzymuje statusu Libańczyka. Ani też nie otrzymują go jej dzieci i wnuki, które żyły w Libanie przez całe życie. Zamiast tego są źle traktowani przez Libańczyków i odmawia się im ich praw.

UNRWA uwiecznia tę dyskryminację. UNRWA musi odejść.


Usunięcie uchodźców i UNRWA z równania


To niewiarygodne, ale „proces pokojowy” zakorzenił się tak głęboko w zachodniej mentalności, że ta podstawowa prawda – pokazanie palestyńskiego uchodźcy jako utrwalonego mitu, wykutego jako broń -  spotyka się z odporem nawet wśród syjonistów. Niemniej nie będzie rozwiązania tego konfliktu, dopóki ta farsa nie zostanie usunięta z Bliskiego Wschodu.


Dowody są wszędzie. To jest powodem, dla którego nie budują oni domów w Gazie i Ramallah. Dlatego też ci, którzy żyją na terenach AP, są nadal nazywani uchodźcami. To wszystko jest nonsensowne, chyba że widzisz schowaną za tym rzeczywistość. Palestyński uchodźca rodzi się do paradygmatu „nie dla normalizacji” – i nie może istnieć poza nim. Jeśli mamy pójść do przodu i znaleźć jakiś kompromis między Żydami z Jerozolimy i Arabami z Ramallah, musimy położyć kres tym kłamstwom.


Palestinian refugees and UNRWA – it is time to tell the truth

11 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Brytyjski badacz i bloger koncentrujący głównie uwagę na problemach antysemityzmu w brytyjskim społeczeństwie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 799 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk