Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 06:34

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?


Khaled Abu Toameh 2022-11-09

<span>Seria brutalnych incydentów w Betlejem i pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej. W zeszłym tygodniu dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour, rzucając kamieniami i raniąc kilku chrześcijan. N/z: Beit Sahour. (Źródło: Iseidgeo/Wikimedia Commons)</span>
Seria brutalnych incydentów w Betlejem i pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej. W zeszłym tygodniu dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour, rzucając kamieniami i raniąc kilku chrześcijan. N/z: Beit Sahour. (Źródło: Iseidgeo/Wikimedia Commons)

Seria brutalnych incydentów w Betlejem, miejscu narodzin Jezusa, i w pobliskich miastach Beit Dżala i Beit Sahour, sprawiła, że chrześcijanie martwią się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość pod władzą Autonomii Palestyńskiej (AP).


Wielu chrześcijan żyjących w tych społecznościach skarży się, że Autonomia Palestyńska nie robi wystarczająco dużo, by ukarać tych, którzy atakują kościoły i chrześcijańskie firmy. Sprawcami są muzułmanie, którzy stanowią większość ludności na terenie Betlejem.


Kilka miesięcy temu palestyński pastor ewangelicki Johnny Shahwan został aresztowany przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej pod zarzutem „promowania normalizacji” z Izraelem.


Aresztowanie nastąpiło po tym, jak Szahwan, założyciel i przewodniczący zarządu Beit Al-Lika (Domu Spotkań) w Beit Dżala, pojawił się na zdjęciu obok rabina Jehudy Glicka, byłego członka izraelskiego parlamentu, Knesetu.


Beit Al-Lika jest chrześcijańskim ośrodkiem społeczno-edukacyjnym. Ośrodek, oskarżony o przyjmowanie rabina wraz z grupą niemieckich turystów, został zamknięty przez Autonomię Palestyńską na tydzień.


Po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie pastora i rabina, niezidentyfikowani bandyci ostrzelali jego ośrodek. Nikt nie został ranny i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń. Według niektórych raportów, pastor był przetrzymywany w palestyńskim areszcie przez ponad miesiąc, aby chronić go przed Palestyńczykami, którzy zagrażali jego życiu.


W innym incydencie na początku tego roku duża grupa zamaskowanych muzułmanów kijami i żelaznymi prętami zaatakowała chrześcijańskich braci Daouda i Dahera Nassara, gdy pracowali na swojej ziemi. Bszara Nassar, syn Dahera Nassara, skomentował:

„Jestem szczególnie zdruzgotany tym, że ten [atak] przeprowadziła grupa palestyńskich zamaskowanych mężczyzn z pobliskiej wioski Nahalin. To z pewnością nie odzwierciedla ani nie reprezentuje tego, kim jest naród palestyński, i nie jesteśmy pewni ich motywów ani kto za nimi stoi. Ale naprawdę trudno jest patrzeć, jak nasi bracia palestyńscy atakują rodzinę. Rodzina domaga się sprawiedliwości i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy dopuścili się tych czynów”.

Na początku października napastnicy ostrzelali hotel w Betlejem za wywieszenie symboli żydowskich w jednej z sal konferencyjnych. Napastnicy oskarżyli hotel należący do chrześcijan o „promowanie normalizacji stosunków z Izraelem” z powodu tekturowych wycinanek z gwiazdą Dawida i Menorą, które umieszczono w pokoju.


Palestyńskie Ministerstwo Turystyki nakazało zamknięcie hotelu i poinformowało, że wszczęło dochodzenie w sprawie twierdzeń, że hotel przygotowuje się do zorganizowania żydowskiej uroczystości.


Przerażony kierownik hotelu Elias al-Ardża zaprzeczył tym twierdzeniom. Powiedział palestyńskiej stacji radiowej Mawwal, że grupa turystów z Filipin przygotowuje się do zorganizowania w sali konferencyjnej chrześcijańskiej konferencji religijnej. „Nie pozwalamy tu przychodzić Żydom – powiedział al-Ardża. - Nigdy nie organizujemy imprez z okazji żydowskich świąt”.


Rządząca frakcja Fatah, kierowana przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, wydała oświadczenie, w którym potępiła próbę zorganizowania w hotelu „przyjęcia syjonistycznego”, nazywając ją „ciosem noża w Betlejem i zdradą tradycji i wartości Ziemi Świętej".


Najnowszy atak na chrześcijan miał miejsce pod koniec października, kiedy dziesiątki muzułmańskich mężczyzn zaatakowało Kościół Prawosławny w Beit Sahour. Podczas ataku napastnicy obrzucili kościół kamieniami, raniąc wielu chrześcijan.


Mieszkańcy tego chrześcijańskiego miasta wezwali Autonomię Palestyńską do aresztowania wszystkich tych, którzy zaatakowali kościół. Powiedzieli, że atak na kościół był atakiem na całe miasto. Po incydencie dzwony kościelne biły na trwogę, a w mediach społecznościowych krążyły nagrania  pokazujące napastników rzucających kamieniami w budynek.


Grecko-prawosławny arcybiskup Atallah Hanna potępił ten atak jako „szokujący” i „przerażający”. Dodał:

„Atak na Kościół jest przestępstwem par excellence. Kościół nie jest miejscem rozliczeń i wyrażania nienawiści przez tych, którzy stracili człowieczeństwo i patriotyczny zmysł”.

Szadi Challoul, wybitny obrońca praw chrześcijan, powiedział w reakcji na atak:

„Muzułmańsko-arabskie plemię Atamry zaatakowało wczoraj wieczorem kościół chrześcijański w Bet Sahour niedaleko Betlejem. Czy widzieliście kiedyś chrześcijanina atakującego meczet w chrześcijańskich miastach na Bliskim Wschodzie? Oczywiście nie. To pokazuje różnicę w kulturze, wierze, szacunku i uznaniu, które posiadamy"

Zgromadzenie ordynariuszy katolickich Ziemi Świętej również potępiło atak na kościół. „Grupa mężczyzn zaatakowała kościół w Beit Sahour po bójce wśród młodych mężczyzn” – powiedzieli.

„Potępiamy ten atak i domagamy się, aby Autonomia Palestyńska jak najszybciej postawiła napastników przed wymiarem sprawiedliwości. Z drugiej strony, chwalimy wszystkich tych, z różnych wyznań i rodzin, którzy przybyli na miejsce i zrobili wszystko, aby chronić kościół. Mamy nadzieję, że podobne incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości i wzywamy wszystkich do trzymania miejsc kultu z dala od wszelkich sporów”.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, Autonomia Palestyńska nie podjęła rzeczywistych kroków w celu ukarania tych, którzy atakują chrześcijan lub chrześcijańskie święte miejsca na obszarze Betlejem. W kwietniu 2002 r. bandyci zaatakowali Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Trzem zakonnikom przetrzymywanym przez bandytów udało się uciec z kościoła boczną bramą. Powiedzieli oficerom armii izraelskiej, że bandyci ukradli złoto i inne mienie, w tym krucyfiksy i modlitewniki.


Takie incydenty są głównym powodem, dla którego wielu chrześcijan nie czuje się już bezpiecznie na obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską na Zachodnim Brzegu [tj. Judei i Samarii. MK]. Liczba chrześcijan znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku dekad: z 18% populacji w 1948 roku do zaledwie 2% populacji Zachodniego Brzegu i Gazy. W Betlejem spadła z 80% do 12%. Wielu przeniosło się do USA, Kanady i Europy.


Ataki muzułmanów na chrześcijan są często ignorowane przez społeczność międzynarodową i media, które wydają się zabierać głos tylko wtedy, gdy mogą znaleźć sposób, by obwiniać Izrael.


Inną niepokojącą sytuacją jest to, że przywódcy społeczności chrześcijańskiej na Zachodnim Brzegu niechętnie pociągają Autonomię Palestyńską i ich muzułmańskich sąsiadów do odpowiedzialności za ataki. Boją się zemsty i wolą podporządkować się oficjalnej linii obarczania Izraela wyłączną odpowiedzialnością za niedolę mniejszości chrześcijańskiej.


Niestety, można bezpiecznie założyć, że trudna sytuacja palestyńskich chrześcijan tylko się nasili w świetle milczenia społeczności międzynarodowej i zrozumiałego strachu ich własnych przywódców przed odwetem.


Palestinians: Why Are Attacks on Christioans Being Ignored

Gatestone Institute, 31 października 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1383 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk