Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 08:43

« Poprzedni Następny »


ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy


Liat Collins 2022-12-10

Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland – człowiek opłakujący śmierć terrorysty zabitego podczas zamachu. (Źródło zdjęcia: unmissions.org/leadership)
Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland – człowiek opłakujący śmierć terrorysty zabitego podczas zamachu. (Źródło zdjęcia: unmissions.org/leadership)


Roześmiałam się głośno na widok takiej ironii. Nawet kiepski żart może mieć taki skutek – a ten był wyjątkowo kiepskim żartem. W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwało do zorganizowania międzynarodowej konferencji w Moskwie – w celu omówienia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Można tylko zgadywać, czy to oznacza, że ONZ uważa, że jest łatwiej – lub pilniej – rozwiązać kwestię izraelsko-palestyńską niż znaleźć sposób na zakończenie wojny rosyjsko-ukraińskiej po brutalnej inwazji Putina na jego sąsiada.

Decyzja o zwołaniu pertraktacji pokojowych w stolicy Rosji nie była jedynym kiepskim żartem ONZ w zeszłym tygodniu. ONZ dostarczyła wystarczającego materiału na cały serial komediowy. Rezolucja o konferencji pokojowej była częścią pakietu pro-palestyńskich i antyizraelskich tekstów, które Zgromadzenie Ogólne zatwierdza co roku. Pod tym względem można na ONZ polegać. Jak zauważyła organizacja pozarządowa UN Watch, tylko w 2022 roku Zgromadzenie Ogólne tej światowej organizacji przyjęło nie mniej niż 15 rezolucji wymierzonych w państwo żydowskie – w porównaniu z 13 rezolucjami dotyczącymi całej reszty świata.


Wśród tych rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało finansowanie dalszej pracy Komisji ds. Realizacji Niezbywalnych Praw Ludu Palestyny. Nazwa komisji mówi wszystko. Dwukrotnie byłam w Moskwie na seminariach medialnych prowadzonych przez tę komisję. Ostatni raz we wrześniu 2018 roku. To było pouczające. Od członków delegacji palestyńskiej słyszałem bezwstydną antysemicką retorykę, na którą nie ma miejsca na międzynarodowej konferencji „pokojowej” ani nigdzie indziej: Żydzi kontrolują światowe banki i media i są zachodnimi kolonizatorami, a nie narodem mającym jakiekolwiek powiązania z Bliskim Wschodem. 


Jedną z odwiecznych rezolucji, która byłaby zabawna, gdyby nie było to tak żałosne, było coroczne żądanie wycofania się Izraela ze Wzgórz Golan. Najwyraźniej „ciągła okupacja syryjskiego Golanu” stanowi „przeszkodę na drodze do osiągnięcia sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego pokoju w regionie”. 


Należy zauważyć, że dalsze rządy reżimu Baszara Assada – który był współinicjatorem tego wniosku – nie stanowią problemu. Jakiegokolwiek gazu przeciw swojemu społeczeństwu użył Rzeźnik z Damaszku podczas wojny domowej w Syrii, nie był to gaz rozweselający. Dosłownie uszło mu na sucho mordowanie własnej ludności. Jednak w oczach ONZ ma większe szanse na ustabilizowanie regionu niż Izrael, który stara się rozszerzyć Porozumienia Abrahamowe, aby przynieść wszystkim pokój i dobrobyt. Putin i Assad mogliby się razem pośmiać kosztem Izraela.


Nie wszystkie rezolucje były powtarzanymi kiepskimi żartami.


Pojawił się nowy materiał – tak zabawny, że aż skłaniał do wymiotów. ONZ uznała za stosowne zorganizowanie w przyszłym roku wydarzenia „upamiętniającego 75. rocznicę Nakby”. Nakba, po arabsku „katastrofa”, odnosi się do wydarzeń związanych z powstaniem państwa Izrael – w kategoriach czysto palestyńskich. „Jak byście zareagowali, gdyby społeczność międzynarodowa określiła wasz dzień niepodległości jako katastrofę?” — zapytał ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan. 


Podczas wojny o niepodległość w 1948 roku około 700 tysięcy Arabów straciło swoje domy, albo zostali wydaleni, albo zdecydowali się wyjechać, zakładając, że wrócą po tym, jak siły arabskie pozbędą się Żydów. UNRWA, agencja zajmująca się uchodźcami palestyńskimi „i ich potomkami”, twierdzi teraz, że jest ich około pięciu milionów. Wszyscy pozostali uchodźcy na świecie są gromadzeni pod auspicjami UNHCR. Z perspektywy ONZ 800 tysięcy Żydów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia ziem arabskich po ustanowieniu Izraela, nie liczy się.


Dziś, 75 lat później, są z pewnością uchodźcy, którzy bardziej zasługują na pomoc i są w większej potrzebie niż Palestyńczycy: oprócz milionów, które straciły swoje domy w ciągu 10 lat zamieszek związanych z Arabską Wiosną, islamistycznego przejęcia władzy w Afganistanie i w niektórych częściach Afryki, na przykład jest też 7,8 miliona uchodźców, którzy musieli w tym roku opuścić Ukrainę. Jeśli masz zamiar zorganizować konferencję ONZ w Moskwie, to z pewnością powinno to właśnie być na porządku dziennym?


Ogólnie rzecz biorąc, Palestyńczycy mają bardzo szczególny status, jeśli chodzi o ONZ. Każdego 29 listopada, w dniu, w którym w 1947 roku ONZ głosowało za planem podziału umożliwiającym utworzenie Izraela i państwa arabskiego (który Arabowie odrzucili), ONZ obchodzi Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim. Mają swój niezbywalnie oddany komitet i wyjątkowy status uchodźcy, a UNRWA zaspokaja wyłącznie ich potrzeby. A w dziale cynicznego humoru: z punktu widzenia ONZ Palestyńczycy są na równi z Watykanem – i Palestyńczycy, i Watykan mają status „stałego obserwatora” - państwa niebędącego państwem członkowskim. Fakt, że Palestyńczycy mają status państwa niebędącego państwem członkowskim i status wiecznego uchodźcy w tym samym organie, jest bardziej zdumiewający niż zabawny.


To wcale nie znaczy, że ONZ nie zauważa, że coś jest nie tak. W zeszłym tygodniu UNRWA wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „niedawno zidentyfikowała zrobione przez człowieka wydrążenie pod terenem szkoły UNRWA w Gazie”. W normalnym, języku nazywa się to tunelem terroru. W oświadczeniu stwierdzono, że „jest to poważne naruszenie neutralności agencji i naruszenie prawa międzynarodowego. Co więcej, naraża dzieci i pracowników agencji na poważne zagrożenia bezpieczeństwa”. 


Innymi słowy, agencja ONZ poskarżyła się organizacji terrorystycznej Hamas, że naraża palestyńskie dzieci i personel na niebezpieczeństwo w przypadku wybuchu lub izraelskiej odpowiedzi na atak. Ani słowa o zagrożeniu dla izraelskich dzieci rakietami i tunelami terroru. Neutralność ONZ? Nie rozśmieszajcie mnie.


Nie można wymagać, by UNRWA wezwała organizacje terrorystyczne do zaprzestania ostrzeliwania rakietami Izraela, takich jak ta wycelowana w zachodni Negew w sobotę wieczorem – lub ponad 1100 rakiet, które zostały wystrzelone na Izrael podczas trzydniowej mini-wojny w sierpniu. I trudno mi śmiać się ze sposobu, w jaki UNRWA, kiedy znalazła rakiety składowane pod jej szkołami podczas operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku, przekazała je „lokalnym władzom”, czyli Hamasowi. 


Czy przywódcy Hamasu drżą ze strachu po oficjalnej skardze na temat tunelu terroru z zeszłego tygodnia? Nie, trzęsą się ze śmiechu.


A żarty ONZ nieustannie przychodzą szybko i wściekle. Weźmy na przykład atak terrorystyczny w zeszły weekend w Huwara, na południe od Nablusu na drodze 60, głównej autostradzie w Judei i Samarii. Palestyńczyk Ammar Mefleh próbował włamać się do pojazdu z parą Izraelczyków w środku, najpierw próbując sforsować drzwi, a następnie używając kamienia, aby spróbować włamać się do środka, zanim strzelił do niego kierowca, oficer IDF po służbie. Następnie Mefleh zwrócił się przeciwko pobliskiemu posterunkowi policji granicznej, uderzając jednego funkcjonariusza nożem w twarz. Nagranie wideo z kamery bezpieczeństwa pokazuje innego funkcjonariusza Straży Granicznej próbującego aresztować Mefleha, podczas gdy dwóch innych Palestyńczyków próbowało go odciągnąć. Kiedy Mefleh próbował chwycić broń oficera, funkcjonariusz zastrzelił go.


Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland, ignorując ten cały łańcuch wydarzeń, napisał na Twitterze: „przerażony dzisiejszym zabójstwem Palestyńczyka, Ammara Mefleha, podczas bójki z izraelskim żołnierzem w pobliżu Huwara na [okupowanym] Zachodzie Bank. Moje najszczersze kondolencje dla jego pogrążonej w żałobie rodziny. Takie incydenty muszą być w pełni [i] niezwłocznie zbadane, [a] winni pociągnięci do odpowiedzialności”. 


Rzecznik MSZ Emmanuel Nahshon odpowiedział, że oświadczenie Wenneslanda było „całkowitym zniekształceniem rzeczywistości”, słusznie zauważając: „To NIE była ‘bójka’ - to był atak terrorystyczny!”


Było to jak zaraźliwy śmiech - szef unijnej dyplomacji Josep Borrell miał podobną odpowiedź, odnosząc się do „tragicznego zabójstwa Palestyńczyka, Ammara Mefleha, przez członka ISF (Izraelskich Sił Bezpieczeństwa)”.


Tak więc Mefleh awansował teraz z terrorysty, który zaatakował Izraelczyków, na kogoś, kogo śmierć należy opłakiwać jako „tragiczną”.


Borrell, podobnie jak Wennesland, domagał się „pełnej odpowiedzialności” i wskazywał, że: „Zgodnie z prawem międzynarodowym śmiercionośna siła jest uzasadniona tylko w sytuacjach, w których istnieje poważne i bezpośrednie zagrożenie życia”.


Wydaje się, że terrorysta uderzający policjanta nożem w twarz i próbujący przechwycić jego broń nie stanowi wystarczającego ryzyka – mimo że była już cała seria połączonych palestyńskich ataków nożami, z broni palnej i przez taranowanie samochodami.


We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Wenneslanda, by wyjaśnił tę reakcję. 


Terroryzm to nie temat do żartów. ONZ to kiepski żart. Ale ten kiepski żart to kpiny z nas wszystkich. I to jest bardzo smutne.


The UN’s jokes, tricks and disasters

Jerusalem Post, 8 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk