Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 10:26

« Poprzedni Następny »


Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym


Majid Rafizadeh 2023-01-07

<span>Reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także inny sprzęt. Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim umacnia się jako kluczowy gracz cieszący się znaczącą siłą militarną na arenie światowej. Na zdjęciu: resztki dronu Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie, wysłanego przez rosyjskie wojsko, zestrzelony przez siły ukraińskie w pobliżu miasta Kupiańsk na Ukrainie. (Zdjęcie: Dyrekcja ds. Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy)</span>
Reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także inny sprzęt. Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim umacnia się jako kluczowy gracz cieszący się znaczącą siłą militarną na arenie światowej. Na zdjęciu: resztki dronu Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie, wysłanego przez rosyjskie wojsko, zestrzelony przez siły ukraińskie w pobliżu miasta Kupiańsk na Ukrainie. (Zdjęcie: Dyrekcja ds. Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy)

Najwyraźniej śmiercionośne porozumienie nuklearne, które umożliwi Iranowi posiadanie  potrzebnej mu broni nuklearnej oraz pocisków do jej przenoszenia – i do którego administracje Obamy i Bidena dążyły przez prawie dekadę, formułując je tak aby Iran nie użył jej za ich kadencji, ale poczekał na kogoś innego – jeszcze nie umarło.


Przez krótką chwilę krążyły pogłoski, że ponieważ irański reżim wysyła drony do Rosji, aby pomóc zmiażdżyć Ukrainę, umowa została ostatecznie zdjęta ze stołu, rzekomo na dobre. W tym, co musi być jedną z najkrócej trwających decyzji politycznych, wydaje się jednak teraz, że to zdjęcie na dobre przestało być aktualne.


Tymczasem reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także wysyła inny sprzęt.


Dzięki administracji Bidena pogłębiające się i niebezpieczne stosunki między Rosją a reżimem irańskim wydają się osiągać szczyt.


Z militarnego punktu widzenia Rosja zamierza dostarczać Republice Islamskiej zaawansowany sprzęt wojskowy, w tym systemy obrony powietrznej, myśliwce i helikoptery. To może tylko sprawić, że wiodące na świecie państwo sponsorujące terroryzm – gdzie tłumy wzywa się do skandowania „Śmierć Ameryce”, „Śmierć Izraelowi”, a władze  zabijają własnych obywateli – stanie się silniejszym i bardziej ekspansjonistycznym lokalnym mocarstwem.


Co więcej, zamiast tylko wysyłać swoje drony, Iran planuje założenie linii montażowej dronów w Rosji, aby pomóc Moskwie w wojnie z Ukrainą. Rosjanie dla odmiany podobno będą szkolić irańskich pilotów w obsłudze myśliwca Su-35.


Nawet rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, musiał niedawno przyznać, że Rosja oferuje Iranowi „bezprecedensowy poziom wsparcia militarnego i technicznego, które przekształca ich stosunki w pełnoprawne partnerstwo wojskowe”.


Jeśli chodzi o rosyjskie myśliwce Su-35, Kirby przyznał, że „te myśliwce znacznie wzmocnią siły powietrzne Iranu w stosunku do jego regionalnych sąsiadów”. Brytyjski minister obrony Ben Wallace ujawnił również brytyjskiemu parlamentowi w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, że „Iran stał się jednym z głównych sojuszników wojskowych Rosji…”

„W zamian za dostarczenie ponad 300 samobójczych dronów, Rosja zamierza teraz dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe, podważając zarówno bezpieczeństwo Bliskiego Wschodu, jak i bezpieczeństwo międzynarodowe – musimy ujawnić tę umowę. W rzeczywistości właśnie to zrobiłem”.

Dostarczanie samobójczych dronów do Rosji doprowadziło do odebrania przez ukraińskie MSZ akredytacji ambasadorowi Iranu w Kijowie i redukcji personelu dyplomatycznego ambasady - poinformowała służba prasowa ukraińskiego MSZ. UE przyznała również, że reżim irański rzeczywiście „zapewnia wsparcie militarne dla niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę” poprzez „opracowywanie i dostarczanie Rosji bezzałogowych statków powietrznych”.


„Umożliwiając te ataki” – zauważył w oświadczeniu brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly – „te osoby i producent spowodowały niewypowiedziane cierpienia ludności Ukrainy”.


Rządzący w Iranie mułłowie wysyłają też personel wojskowy na Krym, by wspomóc Rosję w atakach na infrastrukturę Ukrainy i ludność cywilną oraz zwiększyć skuteczność samobójczych dronów.


Co ciekawe, Biały Dom przyznał 20 października 2022 r., że ma dowody na to, że irański personel był „bezpośrednio zaangażowany na ziemi” na Krymie, wspierając ataki rosyjskich dronów. Według Kirby'ego:

„Same systemy ulegały awariom i nie działały według standardów, jakich najwyraźniej oczekiwali klienci… Dlatego Irańczycy postanowili przysłać specjalistów i wsparcie techniczne, aby pomóc Rosjanom używać ich z większą  śmiertelnością”.

Rosja i reżim irański przyspieszyły również  swoje transakcje finansowe. Teheran, dotknięty drakońskimi sankcjami finansowymi, szuka partnerów do zwiększenia handlu i obejścia amerykańskich sankcji. Według najnowszego raportu Bloomberga:

„Rosja i Iran budują nowy transkontynentalny szlak handlowy rozciągający się od wschodniego krańca Europy do Oceanu Indyjskiego, 3000-kilometrowy korytarz, który jest poza zasięgiem jakiejkolwiek zagranicznej interwencji.


Oba kraje wydają miliardy dolarów na przyspieszenie dostaw ładunków wzdłuż rzek i linii kolejowych połączonych Morzem Kaspijskim. Dane z śledzenia statków zebrane przez Bloomberg pokazują, że dziesiątki rosyjskich i irańskich statków – w tym niektóre objęte sankcjami – już kursują tym szlakiem".

Dla irańskiego reżimu, z wojskowego punktu widzenia, wojna rosyjsko-ukraińska jest dla rządzących mułłów okazją do sprawdzenia działania ich dronów na polu bitwy w celu dalszego ich doskonalenia.


Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim również utwierdza się w roli kluczowego gracza cieszącego się znaczącą potęgą militarną na arenie światowej.


Wreszcie, nie powinniśmy odrzucać myśli, że Rosja pomoże także irańskiemu reżimowi w rozwijaniu jego programu nuklearnego. Moskwa i Teheran współpracowały wcześniej przy budowie kilku reaktorów jądrowych w Iranie i rozwoju technologii nuklearnej reżimu. Stało się aż nazbyt jasne, że Islamska Republika spieszy się z przekroczeniem progu nuklearnego, aby stać się państwem uzbrojonym w broń nuklearną. Jak ostrzegał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski:

„Mam do was pytanie – czym waszym zdaniem Rosja płaci za to Iranowi? Czy Iranowi zależy tylko na pieniądzach? Chyba wcale nie na pieniądzach, ale na rosyjskiej pomocy dla irańskiego programu nuklearnego. Prawdopodobnie to właśnie oznacza ich sojusz”.

Pytanie oczywiście brzmi: co zamierza z tym zrobić administracja Bidena?

 

No, Iran Nuclear Deal Is Not Yer Dead and Russia Is Helping Iran Go Nuclear

Gatestone Institute, 31 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Majid Rafizadeh

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1321 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk