Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 10:49

« Poprzedni Następny »


Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji


Majid Rafizadeh 2019-06-22

Na zdjęciu: Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, przemawia na konferencji prasowej 13 czerwca 2019 r. w Waszyngtonie, gdzie powiedział: „Według oceny rządu USA Iran jest odpowiedzialny za dzisiejsze ataki [na tankowce] w Zatoce Omanu” (Zdjęcie: Win McNamee/Getty Images)
Na zdjęciu: Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, przemawia na konferencji prasowej 13 czerwca 2019 r. w Waszyngtonie, gdzie powiedział: „Według oceny rządu USA Iran jest odpowiedzialny za dzisiejsze ataki [na tankowce] w Zatoce Omanu” (Zdjęcie: Win McNamee/Getty Images)

Irański rząd nadal ignoruje  międzynarodowe standardy i odrzuca racjonalne i konstruktywne działania, także w innych sprawach niż powtarzające się, złowrogie zachowanie w Zatoce Omanu. Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, do którego należy ostatnie słowo w sprawie wewnętrznej i zagranicznej polityki Iranu, niedawno oświadczył młodzieży w Iranie, że wkrótce zobaczą koniec Izraela i całej cywilizacji amerykańskiej. To oświadczenie potwierdziła oficjalna strona internetowa najwyższego przywódcy.

Chamenei podczas spotkania ze studentami wyraźnie przedstawił zamiary Iranu. „Młodzi ludzie –oświadczył – możecie być pewni, że zobaczycie koniec wrogów ludzkości, czyli zdegenerowanej cywilizacji amerykańskiej, oraz koniec Izraela”. 


Iran pokazał niedawno program w państwowej telewizji o ćwiczeniach z atakami pocisków balistycznych w celu przeprowadzenia rzeczywistego ataku na Izrael. Włączone do programu telewizyjnego fragmenty wideo pokazywały, jak podczas operacji ćwiczonej obecnie przez Iran, odbędzie się bombardowanie Tel Awiwu. Wideo kończy się obrazami izraelskich obywateli przykrytych białymi płachtami, zapowiadając wielką klęskę Izraela i zwycięstwo Republiki Islamskiej.   


Zastępca dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), Hossein Salami, także groził niedawno w Kanale 2 TV, że „Izrael jest słaby i zbliża się do śmierci”.  


Salami z zapałem wyjaśnił strategię irańskiego rządu, kiedy powiedział: "Naszą strategią jest wymazanie Izraela z globalnej mapy politycznej. I, wydaje się, biorąc pod uwagę zło, jakie czyni Izrael, że ten moment się zbliża”. Dodatkowo, najwyższy przywódca, ajatollah Ali Chamenei, niedawno zamieścił na Twitterze tyradę z atakiem na Izrael. Powiedział w niej, że "syjonistyczny reżim zginie w nie tak odległej przyszłości”.


Dlaczego irańscy przywódcy nasilają groźby wobec Izraela i Żydów w tym krytycznym czasie? Wydaje się, że są dwie główne przyczyny.


Niezależnie od otwartej nienawiści za tymi nasilonymi groźbami jest motyw polityczny. Z perspektywy irańskich przywódców, jeśli nasilają groźby wobec Izraela, będą naciski na Stany Zjednoczone, by zmieniły swoją strategię i złagodziły nacisk na rządy mułłów, IRGC i jego elitarne ramię, Siłę Kuds.


Od powstania w 1979 roku modus operandi Islamskiej Republiki Iranu było prowadzenie agresywnej polityki przemocy zamiast prób dyplomatycznych inicjatyw na Bliskim Wschodzie.


Od kiedy prezydent USA, Donald J. Trump, wycofał się z marnego porozumienia nuklearnego, irańscy przywódcy znaleźli się pod silną presją ekonomiczną i szukają wyjścia z tej sytuacji. Sankcje nałożone na militarne instytucje irańskiego rządu – IRGC i jego filie – jak również na system bankowy i sektor naftowy, wywierają finansowy i geopolityczny nacisk na Republikę Islamską. Eksport irańskiej nafty spadł o ponad połowę i jego waluta, rial, ciągle traci na wartości. Przy trwających naciskach zmienia się polityczna i ekonomiczna dynamika w Iranie więc rząd będzie się uciekał do coraz bardziej desperackich kroków.


Nie tylko w kraju przywódcy irańscy odczuwają ekonomiczne straty i naciski; negatywnie wpływa to także na finansowe wpływy Teheranu, inwestycje i pomoc innym krajom, szczególnie Syrii.


W miarę upływu czasu władzom irańskim zaczyna być coraz trudniej kontynuować finansowanie, sponsorowanie i wspieranie milicji, pełnomocników i grup terroru na całym Bliskim Wschodzie.


Według
 najnowszych doniesień zredukowane dochody ze sprzedaży ropy naftowej Iranu już spowodowały, że Teheran obciął finansowanie swoich milicji w Syrii. Kiedy milicje Iranu nie otrzymują wypłat i zasiłków, ich zdolność kontynuowania walki drastycznie słabnie.


Te milicje nie otrzymują potrzebnych im funduszy, by działać na rzecz interesów Iranu i niektóre z nich zaczynają tracić siłę, a nawet rozpadać się. Republika Islamska może utracić lojalność najemnych milicji, które próbują znaleźć innych sponsorów.  


Druga przyczyna wzmożenia gróźb Iranu wobec Izraela jest związana z jednym z podstawowych filarów i rewolucyjnych ideałów Republiki Islamskiej: zniszczenia żydowskiego państwa. Jest to także jedno z religijnych proroctw założyciela Republiki Islamskiej Iranu, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego i jego następcy, obecnego najwyższego przywódcy, ajatollaha Alego Chameneiego, że Izrael zostanie w końcu wymazany z powierzchni ziemi.  


Ponieważ teokratyczny establishment Iranu wierzy, że Najwyższy Przywódca jest przedstawicielem Allaha na ziemi, każde słowo lub chęć, jakie wyraża Najwyższy Przywódca, są uważane za wolę Allaha, którą jego prawdziwi wyznawcy muszą zrealizować. Przy takiej religijnej motywacji nienawiść do Izraela tylko rośnie: każdy atak na ten kraj uważany jest za dzieło boże.


Jest nieakceptowalnym podwójnym standardem fakt, że Organizacja Narodów Zjednoczonych i społeczność międzynarodowa zachowywały i nadal zachowują milczenie wobec tych wszystkich gróźb Iranu przeciwko izraelskim obywatelom. Gdyby sytuacja była odwrotna i gdyby Izrael groził, że unicestwi Iran, międzynarodowa społeczność powstałaby natychmiast i broniła Iranu. Przez polityczne i ekonomiczne naciski społeczność międzynarodowa powinna wymagać odpowiedzialności od mułłów rządzących Iranem z powodu zagrażania światowego bezpieczeństwa i regionalnej stabilności.


The Mullahs Promise ”Demise of Israel” and American Civilization

Gatestone Institute, 15 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDr. Majid Rafizadeh Wykładowca nauk politycznych na Harvard University, jest również przewodniczącym International American Council on the Middle East. Kontakt: Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Fatalne baszarteg 2019-06-22


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk