Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:44

« Poprzedni Następny »


Ludobójstwo w Nigerii


Raymond Ibrahim 2018-05-03Dwa dni temu w Nigerii, 24 kwietnia, około 30 muzułmańskich pasterzy, wdarło się do kościoła podczas wczesnej mszy porannej i zmasakrowało niemal 20 parafian i dwóch duchownych.


Dwóch księży, Joseph Gor i Felix Tyolaha zostało zamordowanych, kiedy prowadzili mszę przy ołtarzu w kościele katolickim St. Ignatius we wsi Mbalom w Benue. Wierni zebrali się w kościele na codzienną mszę o 5:30, kiedy usłyszeli strzały.  


"Ludzie zaczęli, krzyczeć i uciekać - powiedzał Terhemen Angor, mieszkaniec wsi. - Kilkoro ludzi napastnicy zastrzelili z zimną krwią, wielu ludzi odniosło rany, także od postrzałów… Po zaatakowaniu kościoła banda rzuciła się na wieś i zniszczyła ponad 60 domów. Wieś płonie, a ludzie uciekli do sąsiednich wsi w nadziei znalezienia schronienia dla siebie i swoich rodzin”.


W podobnych wypadkach “zawiodły starania o uzyskanie reakcji ze strony dowództwa policji w Benue”, według „Vanguard News”. Już 3 stycznia, co tym bardziej wskazuje na obojętność władz, jeden z zamordowanych księży, ojciec Gor napisał na Facebooku”: “Żyjemy w strachu. Pasterze Fulani są nadal wokół nas w Mbalom. Odmawiają odejścia. Ciągle wypasają [stada] wokół nas. Żadnej broni, byśmy mogli się bronić”.


Na zdjęciu: Post na Facebooku z 3 stycznia ojca Josepha Gora. Ojciec Gor został zamordowany w swoim kościele w Nigerii przez muzułmańskich pasterzy 24 kwietnia.

Na zdjęciu: Post na Facebooku z 3 stycznia ojca Josepha Gora. Ojciec Gor został zamordowany w swoim kościele w Nigerii przez muzułmańskich pasterzy 24 kwietnia."W swoim klasycznym stylu spalili domy, zniszczyli zapasy żywności i zabijali” – czytamy w oświadczeniu miejscowej diecezji katolickiej. „Policja wydaje się nic nie wiedzieć o atakach, które dzieją się w innych wsiach w stanie Benue".


Oświadczenie sugeruje, że ataki pasterzy Fulani są częścią antychrześcijańskiego dżihadu w Nigerii, który częściej kojarzy się z islamistyczną grupą terroru:

Wielu ludzi pyta, dlaczego społeczność międzynarodowa milczy w sprawie masakr obywateli Benue? Odpowiedź jest prosta: celem dżihadystów jest podbicie ludów Benue i Tiw, które od 1804 roku opierają się ich ofensywie w środkowej części kraju. Są to ludy chrześcijańskie, które odrzuciły islam i walczyły o zjednoczenie Nigerii w wojnie domowej 1967 - 1970... Muzułmańska Północ egzekwuje słodką zemstę, której pomaga niewrażliwość reżimu… Diecezja działa dostarczając materiałów pomocowych, włącznie z edukacją i lekcjami zdobywania umiejętności. Atakowanie księży oznacza totalne niszczenie wszystkiego, co reprezentujemy i w co wierzymy!

Częstotliwość i śmiercionośność ataków muzułmańskich pasterzy na chrześcijańskich farmerów jest “obecnie bardziej zabójcza niż rebelia dżihadystów Boko Haram, która - według relacji Agence France-Presse - spustoszyła północnowschodnią Nigerię”.


"Właśnie wróciłem z Nigerii, gdzie podczas 2 tygodni mojego pobytu zabito ponad 100 chrześcijan. Morderstwa zdarzają się teraz co tydzień i to nawet nie jest Boko Haram!" – powiedział Gatestone czołowy adwokat praw człowieka, Emmanuel Ogebe, którego miasto rodzinne jest miejscem tej najnowszej masakry nigeryjskich chrześcijan i ich księży.  

Pasterze Fulani są dżihadystami, którzy najechali ten region w 1804 r. i narzucili purytańską formę islamu. Nie można oddzielić ich poprzedników od nich dzisiaj. To jest coś więcej niż spór o ziemię, ataki na amerykańską misję w zeszłym miesiącu i dzisiejszy atak na kościół, wskazują, że islamski ekstremizm jest siłą napędową tego ludobójstwa.

Boko Haram i Fulani "są nie tylko sojusznikami, ale także współpracują w atakach w Nigerii" – powiedział Ogebe. "Biorąc pod uwagę ich długą historię, nie jest przypadkiem, że jedni i drudzy prowadzą teraz dżihad w Nigerii”.


Wielu chrześcijan w Nigerii oskarża jej prezydenta, Muhammadu Buhariego, o współdziałanie z nimi. Chociaż prezydent publicznie potępia masakrowanie chrześcijan przez pasterzy Fulani, nie robi niczego, by ich powstrzymać. Ogebe idzie dalej z oskarżeniami:  

Buhari, który sam pochodzi z dżhadystycznego plemienia Fulani, zapełnił radę bezpieczeństwa swoimi krewniakami. Odmówił przyjazdu do stanu Benue po masakrze w styczniu, w której zginęło ponad 70 ludzi, a potem rozkazał gubernatorowi stanu, by “wyszedł naprzeciw” pasterzom Fulani, którzy zamordowali obywateli jego kraju. Minister obrony usprawiedliwiał morderstwa, a rząd generała Buhariego akceptuje, a czasami wręcz wspiera pasterzy Fulani. Co gorsza, generał Buhari jest dożywotnim patronem jednego ze stowarzyszeń pasterzy, które przyjęło odpowiedzialność za część ataków.

Nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari ma 30 kwietnia odwiedzić Biały Dom.


Zapytany, czy chciałby przekazać jakieś słowa Białemu Domowi, Ogebe powiedział:

"Generał Buhari przewodniczy powolnemu ludobójstwu dokonywanemu przez plemię pasterzy Fulani. Trzeba mu powiedzieć, że musi znaleźć morderców ojców Josepha i Felixa i postawić ich przed sądem. Zabijanie musi się skończyć. USA powinny zatrzymać sprzedaż samolotów do Nigerii jak długo te ataki nie ustaną, a sprawcy nie zostaną skazani”.  

Genocide in Nigeria

Gatestone Institute, 26 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).


Od Redakcji „Listów z naszego sadu”


Prezydent Nigerii, generał Buhari spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Trumpem. Jak dowiadujemy się z BBC, w doniesieniu pod tytułem How Trump stirred controversy in Nigeria (Jak Trump podsyca kontrowersje w Nigerii) czytamy, że prezydent amerykański użył „niebezpiecznej retoryki” nazywając mordowanie chrześcijan ludobójstwem.


„Być może – czytamy w tym doniesieniu BBC – nie powinno to w żaden sposób dziwić. Pan Trump był zawsze gotowy do obrony chrześcijan w konfliktach takich jak w Syrii czy Iraku i te komentarze są dobrze odbierane wśród jego zwolenników takich jak ewangeliczni chrześcijanie w USA.”  


BBC ma poważne pretensje do Donalda Trumpa, że zadawał drażliwe pytania o Boko Haram jak również, że okazuje mało zrozumienia dla „bardzo skomplikowanych i silnie upolitycznionych kryzysów, z których  jednym jest wojna między pasterzami nomadami a osiadłymi farmerami o tereny, na których wypasa się bydło”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Trump Dżentelmen MEF 2018-05-03


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk