Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 00:57

« Poprzedni Następny »


“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia


Bassam Tawil 2018-05-02

Na zdjęciu: Palestyńczycy w Gazie próbują przedrzeć sie przez płot graniczny z Izraelem korzystając z zasłony dymnej. 30 marca 2018. (Zrzut z ekranu z wideo Ateya Bahar).
Na zdjęciu: Palestyńczycy w Gazie próbują przedrzeć sie przez płot graniczny z Izraelem korzystając z zasłony dymnej. 30 marca 2018. (Zrzut z ekranu z wideo Ateya Bahar).

Trzy tygodnie po rozpoczęciu masowych demonstracji wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem, prowadzonych jako część tak zwanego “Marszu powrotu”, Hamas próbuje zastraszyć dziennikarzy, by relacjonowali wydarzenia w sposób wypaczający prawdę i rzeczywistość.


Hamas, jedna z kilku grup palestyńskich odpowiedzialnych za antyizraelskie demonstracje, nie chce, by świat zobaczył zdjęcia Palestyńczyków rzucających kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe na żołnierzy izraelskich.


Hamas nie chce, by dziennikarze używali słów “starcia” i “konfrontacje”, kiedy informują o demonstracjach.


Hamas nie chce, by dziennikarze informowali o fakcie, że znaczna część demonstrantów zabitych podczas “Marszu powrotu” była w rzeczywistości członkami jego zbrojnej grupy,  Izaddin Al-Qassam.


Innymi słowy, Hamas chce, by dziennikarze relacjonowali tak, jakby pracowali dla jego machiny propagandowej. Każdy dziennikarz, który ośmiela się kwestionować narrację Hamasu, jest potępiany jako „zdrajca” i karany.  


Dla zapewnienia, że palestyńscy dziennikarze zastosują się do życzeń Hamasu, “Biuro prasowe” Hamasu wydało na początku tygodnia dyrektywy dla reporterów, jak powinni relacjonować „Marsz powrotu”.


Pierwszym rozkazem, którego spełnienia wymaga Hamas od dziennikarzy, jest powstrzymanie się od pokazywania działań poszczególnych uczestników demonstracji.


Znaczy to, że fotograf, który widzi Palestyńczyka dokonującego aktu przemocy, jak ciskanie kamieniami, bombami zapalającymi lub strzelanie do żołnierzy, powinien odwrócić głowę. Dlaczego? Ponieważ, według Hamasu, takie zdjęcia obalają twierdzenie, że “Marsz powrotu” jest “pokojowym powstaniem nieuzbrojonych cywilów, nieużywających przemocy”.  


“Biuro prasowe” Hamasu poinstruowało także palestyńskich dziennikarzy, że mają przestać używać słów “starcia” i “konfrontacje” w swoich relacjach z demonstracji. Te słowa, twierdzi Hamas, tworzą wrażenie, że palestyńscy demonstranci angażują się w przemoc. Zdjęcia i wideo z scen demonstracji to właśnie pokazują.


Kilka wideo pokazuje zamaskowanych Palestyńczyków, którzy próbują zniszczyć płot i drut kolczasty wzdłuż granicy Strefy Gazy z Izraelem. To jest część planu organizatorów „Marszu powrotu”, by przejść przez granicę i zalać Izrael setkami tysięcy Palestyńczyków.  


Palestyńscy dziennikarze, zdaniem “Biura prasowego” Hamasu, mają pokazywać wydarzenia na granicy z Izraelem jako “napaść okupacyjnej armii i jej snajperów na pokojowe, powstanie cywilów, bez przemocy”. Hamas chce, by dziennikarze pokazywali tylko jedną stronę zdarzeń przez skupianie się wyłącznie na reakcjach Izraela na przemoc demonstrujących. Przemoc, która wywołała te reakcje, jest dla Hamasu  niedopuszczalnym dowodem.


Zgodnie z fikcyjną narracją Hamasu o swoim krwiożerczym zachowaniu, chce on, by relacje z “Marszu powrotu” były według: “to wszystko zaczęło się, kiedy Izrael strzelił z powrotem”. Nie ma tu nic nowego: to jest właśnie taktyka Hamasu, jakiej używał w poprzednich wojnach z Izraelem. Hamas nigdy nie pozwalał dziennikarzom na pokazywanie swoich członków w trakcie odpalania rakiet na Izrael. Jedyne, o czym dziennikarzom wolno było informować, to ofiary palestyńskie w wyniku militarnych uderzeń Izraela przeciwko ludziom, którzy prowadzą ataki rakietowe ze szkół i okolic mieszkalnych Strefy Gazy.


“Biuro prasowe” Hamasu dodatkowo ostrzegło palestyńskich dziennikarzy przed cytowaniem lub poleganiem na izraelskich mediach w relacjonowaniu wydarzeń w Strefie Gazy. To znaczy, że dziennikarzom nie wolno informować palestyńskiej publiczności o tym, co Izrael mówi o „Marszu powrotu”, szczególnie w sprawie ataków na żołnierzy izraelskich.


Pod tym względem Palestyńska Agencja Dziennikarska (PJS), organ zdominowany przez rywali Hamasu z Fatahu, wydaje się w pełni zgadzać z Hamasem. W oświadczeniu opublikowanym w Ramallah, PJS oskarżyła izraelskich dziennikarzy o to, że są częścią machiny propagandowej armii izraelskiej.  


Takie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom powinno być traktowane z najwyższą powagą. Zagraża życiu reporterów, którzy informują o sprawach palestyńskich i często jeżdżą do palestyńskich miast i wsi.  


Podżeganie Hamasu przeciwko izraelskim dziennikarzom daje się przewidzieć. Kiedy jednak podżeganie przychodzi ze związanych z Fatahem instytucji na Zachodnim Brzegu, które kontrolują ludzie lojalni wobec prezydenta Mahmouda Abbasa, skłania to do zastanowienia się. Czy Fatah nie jest podobno „umiarkowaną” frakcją palestyńską, która rzekomo wierzy w rozwiązanie w postaci dwóch państw i w pokój z Izraelem? Czy Mahmoud Abbas nie jest podobno “umiarkowanym” i “pragmatycznym” przywódcą palestyńskim, z którym Izrael ma zawrzeć pokój? Czy Fatah i Abbas nie otrzymują wsparcia finansowego od USA i UE z powodu ich rzekomego poparcia dla procesu pokojowego z Izraelem?  Dlaczego Amerykanie i Europejczycy mieliby popierać palestyńską frakcję, której dziennikarze otwarcie podżegają przeciwko swoim izraelskim kolegom?


Podżeganie przez Fatah i Hamas jest próbą zastraszenia nie tylko palestyńskich dziennikarzy, ale także ich izraelskich kolegów. Jest to próba zmuszenia izraelskich dziennikarzy, by podporządkowali się i zatwierdzili narrację Hamasu i Fatahu nie tylko w sprawie “Marszu powrotu”, ale także całej sprawy palestyńskiej.  Najwyraźniej zgadzając się z Hamasem i Fatahem międzynarodowe organizacje praw człowieka i orędownicy wolnych mediów na całym świecie nie robią wrażenia zaniepokojonych tych zagrażającymi życiu atakami na izraelskich dziennikarzy.   


Ponadto “Biuro prasowe” Hamasu poinstruowało palestyńskich dziennikarzy, że mają koncentrować się na “humanizowaniu” wiadomości o Palestyńczykach zabitych lub rannych podczas demonstracji. Dziennikarze mają podkreślać „różne osobiste i społeczne aspekty” palestyńskich ofiar. Przekład: jeśli „ofiara” jest terrorystą z Hamasu, dziennikarze mają o tym nie wspominać, a zamiast tego informować, że był ukochanym mężem, ojcem i członkiem społeczności.   


Jest to część starań Hamasu, by kłamać światu i przedstawiać zabitych i rannych podczas zamieszek Palestyńczyków jako nieuzbrojonych, niewinnych cywilów. Prawdą jest, że Hamas wysłał setki swoich uzbrojonych członków, by brali udział w demonstracjach przebrani za cywilów.


Ponieważ jest nieprawdopodobne, by palestyńscy dziennikarze relacjonujący z “Marszu powrotu” ignorowali nowe instrukcje Hamasu, wpływa to na relacje w mediach międzynarodowych. Większość międzynarodowych mediów i korespondentów zatrudnia palestyńskich producentów, tłumaczy i „pomocników”, by pomagali przy relacjonowaniu o sprawach palestyńskich.  


Palestyński dziennikarz, który boi się przeciwstawić instrukcjom Hamasu, nie powie swojemu pracodawcy o wszystkim, co widzi i słyszy. Niektórzy palestyńscy dziennikarze będą robić to dobrowolnie, a niekoniecznie ze strachu przed Hamasem lub jakąś inną grupą palestyńską. Ci dziennikarze widzą siebie jako żołnierzy „rewolucji” i są przekonani, że ich lojalność należy przede wszystkim do własnego ludu i sprawy. A prawda? No cóż, prawda kończy ostatnia.


“Marsz powrotu” ma trwać do 15 maja, daty Dnia Niepodległości Izraela. W nadchodzących tygodniach planuje się więcej protestów na granicy między Strefą Gazy a Izraelem. Palestyńczycy mówią, że prawdziwym celem protestu jest osiągnięcie „prawa powrotu”, dzięki któremu powrócą do „całej Palestyny, od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan”.


Planowane demonstracje będą podobne do tych, które miały miejsce przez ostatnie trzy tygodnie. W kolejnych rozruchach Palestyńczycy znów będą rzucali kamieniami, bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi w izraelskich żołnierzy. Także na tych demonstracjach Palestyńczycy będą skandować hasła wzywające do unicestwienia Izraela i będą w nich uczestniczyć przebrani za cywilów terroryści z Hamasu.


Biorąc pod uwagę groźby Hamasu i Fatahu, pytanie brzmi: czy zobaczymy te rzeczy, czy tuszowanie faktów będzie trwało nadal? I czy międzynarodowe media będą służyć jako platforma szerzenia kłamstw Hamasu? „Biuro prasowe” Hamasu ze swej strony, pracuje w nadgodzinach, by zasłonić wilka skórą owcy.


Hamas “Press Office”: Truth Finishes Last

Gatestone Institute, 18 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil 

Muzułmański badacz i publicysta. Mieszka na bliskim Wschodzie


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 816 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk