Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 13:05

« Poprzedni Następny »


Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban


Bassam Tawil 2023-05-23

<span>W zeszłym miesiącu z Libanu wystrzelono rakiety na Izrael. Kilka raportów sugeruje, że Hamas stał za atakiem i że Hamas nie mógłby go przeprowadzić bez błogosławieństwa Hezbollahu, pełnomocnika Iranu ds. terroru w Libanie. Na zdjęciu: Przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah. (Źródło zdjęcie: Wikipedia)</span>
W zeszłym miesiącu z Libanu wystrzelono rakiety na Izrael. Kilka raportów sugeruje, że Hamas stał za atakiem i że Hamas nie mógłby go przeprowadzić bez błogosławieństwa Hezbollahu, pełnomocnika Iranu ds. terroru w Libanie. Na zdjęciu: Przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah. (Źródło zdjęcie: Wikipedia)

Wielu ludzi w Libanie obawia się, że wspierana przez Iran islamistyczna grupa Hamas i inne palestyńskie frakcje terrorystyczne mogą wciągnąć Liban w kolejną wojnę z Izraelem.


Zaniepokojenie wyrażono po wystrzeleniu kilku rakiet na początku kwietnia z południowego Libanu na Izrael. Kilka doniesień sugeruje, że za atakiem rakietowym stał Hamas. Według tych doniesień Hamas nie mógłby przeprowadzić ataku rakietowego bez błogosławieństwa Hezbollahuirańskiego pełnomocnika ds. terroru w Libanie.


Głosy potępiające Hamas za wykorzystanie Libanu jako bazy do ataku na Izrael odzwierciedlają powszechny w Libanie strach przed kolejną wojną z Izraelem, zwłaszcza że kraj ten stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu gospodarczego. Według raportu Axios z marca 2023 r.:

„Nadmierne zaciąganie pożyczek i złe zarządzanie finansami przez sekciarską elitę Libanu w połączeniu z praktycznie zerowym wzrostem gospodarczym podsyciło jeden z najgorszych kryzysów gospodarczych, jakie świat widział od wieków, mówią ekonomiści”.

Inny raport opublikowany pod koniec ubiegłego roku ujawnił, że w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego oraz alarmującego poziomu ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego większość ludności Libanu nie jest w stanie zabezpieczyć swoich praw socjalnych i ekonomicznych.


Tak więc ostatnią rzeczą, jakiej teraz potrzebuje ludność Libanu, jest wciągnięcie ich kraju przez palestyńską grupę terrorystyczną w kolejną wojnę z Izraelem – wojnę, która spowodowałaby spustoszenie w Libanie i jeszcze bardziej zaostrzyła kryzys gospodarczy. Hamas, Palestyński Islamski Dżihad i inne grupy palestyńskie już sprowadziły śmierć i zniszczenie na dwa miliony mieszkańców Strefy Gazy, wykorzystując ją jako bazę do odpalania rakiet na Izrael. Od 2008 roku Izrael został zmuszony do rozpoczęcia kilku operacji wojskowych w Strefie Gazy w odpowiedzi na powtarzające się ataki rakietowe palestyńskich terrorystów.


Bez wątpienia dlatego wielu Libańczyków, gdy usłyszeli o rakietach wystrzelonych z ich kraju na Izrael, szybko potępiło palestyńskie grupy terrorystyczne, w szczególności Hamas, za narażanie ich życia i mienia poprzez zwiększanie ryzyka wzniecenia kolejnej zbrojnej konfrontacji z Izraelem.


Podczas ostatniej wojny między Izraelem a Hezbollahem w 2006 roku zniszczeniu uległa duża część libańskiej infrastruktury cywilnej, w tym 400 mil dróg, 73 mosty i 31 innych celów, takich jak międzynarodowe lotnisko Rafic Hariri w Bejrucie, porty, stacje uzdatniania wody i ścieków, instalacje elektryczne obiektów, 25 stacji paliw, 900 obiektów handlowych i 15 tysięcy domów. Około 130 tysięcy kolejnych domów zostało uszkodzonych.


Strach przed kolejną wojną z Izraelem skłonił niektórych Libańczyków do podjęcia kroków prawnych przeciwko Hamasowi, który obarczają odpowiedzialnością za niedawny ostrzał rakietowy na Izrael z południowego Libanu.


Libańska grupa o nazwie Suwerenny Front Libanu złożyła skargę do sądu wojskowego w Bejrucie przeciwko Hamasowi za zagrażanie bezpieczeństwu Libanu. Grupa zażądała od władz libańskich wszczęcia dochodzenia przeciwko jakiejkolwiek zagranicznej organizacji, która „atakuje” suwerenność Libanu.


Grupa ujawniła, że Hamas i inne grupy palestyńskie założyły bazy wojskowe w różnych częściach Libanu. „Najbardziej niebezpieczną z tych baz wojskowych jest baza Al-Na'ameh, która góruje nad międzynarodowym lotniskiem w Bejrucie” – zauważono.

„W tych bazach przebywają setki bojowników. 6 kwietnia południowy Liban był świadkiem napięć w zakresie bezpieczeństwa w wyniku wystrzelenia 34 rakiet z terytorium Libanu w kierunku izraelskich osiedli. Chociaż atak nie spowodował ofiar śmiertelnych, wymagał izraelskiej odpowiedzi wymierzonej w pozycje Hamasu w obozie Raszidieh, na południe od Tyru”.

Elie Mahfoud, prawnik grupy Suwerenny Front Libanu, powiedział o decyzji złożenia skargi przeciwko Hamasowi:

„To, co zrobiliśmy, jest formalnością, ale służy jako prawniczy alarm, że są tacy, którzy chcą zamienić Liban w bazę wojskową. To, co [Hamas] zrobił [wystrzeliwując rakiety na Izrael], będzie zachętą dla innych organizacji do przeprowadzania podobnych działań wojskowych, które mogłyby wciągnąć Liban w katastrofę”.

Libański prawnik Ajman Dżezzini obarczył zarówno Hamas, jak i Hezbollah odpowiedzialnością za wystrzelenie rakiet z Libanu na Izrael. Dżezzini powiedział, że „nie ma usprawiedliwienia dla ataku rakietowego”.


Dżezzini szydził z twierdzeń Hezbollahu i Hamasu, że klęska Izraela jest tuż za rogiem.

Ignorują fakt, że Tel Awiw stał się znany jako Tel-Tech [technologia] i że rozszerzył swoją naukę i przemysł i dołączył do rozwiniętego świata. Obecnie jest 2,4 miliona biednych Libańczyków, z których 1,1 miliona żyje poniżej granicy ubóstwa, a według Banku Światowego stanowią oni około 275 tysięcy rodzin”.

Znany libański dziennikarz Cheirallah Cheirallah również obarczył odpowiedzialnością Hezbollah i Hamas. Hezbollah, powiedział, „żywi złudzenia, że świat nie wie, że Hamas nie może wystrzelić rakiety bez otrzymania błogosławieństwa od wspieranej przez Iran milicji (Hezbollah)”. Świat, zauważył Cheirallah, „nie jest tak głupi, jak wyobraża to sobie Hezbollah”.

„Nie jest też przypadkiem, że rakiety zostały wystrzelone z południowego Libanu w czasie, gdy Ismail Hanija, szef biura politycznego Hamasu, przebywał w Bejrucie, aby prowadzić rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem i spotkać się z przywódcy frakcji palestyńskich z siedzibą w Syrii i Libanie. Hezbollah udowodnił, że jest jedyną władzą w Libanie i że Islamska Republika Iranu kontroluje w kraju wszystko”.

Cheirallah oskarżył także libańskie ministerstwo spraw zagranicznych o protesty przeciwko Izraelowi, kiedy ten odpowiedział ogniem „zamiast zadać sobie pytanie, co Hamas i jego rakiety robią w Libanie”.


Kilku libańskich polityków również wystąpiło przeciwko Hamasowi, oskarżając go o narażanie życia obywateli Libanu.


Samy Dżumajjil, polityk, prawnik i poseł do parlamentu libańskiego, który pełni funkcję lidera partii Kataeb, skrytykował przewodniczącego parlamentu za to, że nie wypowiadał się przeciwko atakowi rakietowemu:

„Wygląda na to, że przewodniczący parlamentu libańskiego jest zadowolony z wykorzystania południowego Libanu do wystrzelenia ponad 60 rakiet Hamasu, co zagraża jego mieszkańcom. Nic od niego nie słyszeliśmy”.

Fares Souaid, libański polityk, były członek parlamentu i sekretarz generalny Sojuszu 14 Marca, ruchu stojącego za zakończeniem syryjskiej okupacji Libanu w 2005 roku, powiedział, że naród libański nie pozwala, by jego kraj stał się pionkiem w rękach Iranu i jego pełnomocników.


„Lodówki w domach [Libańczyków] są puste także bez wojny” – narzekał Souaid . „Co jeśli wojna wejdzie do domu każdego z nas? Co jeśli Izrael zbombarduje nasze obiekty? Chcemy życia”.


W innym komentarzu na Twitterze Souaid oskarżył Hezbollah o ustanowienie „Hamaslandu” w południowym Libanie na oczach armii libańskiej. Powiedział, że rząd libański ponosi odpowiedzialność za „pomijanie [sprawy] irańskiej okupacji Libanu i zadowalanie się rozmową o nielegalnej broni”.


Inny libański polityk, Nadim Dżumajjil, napisał:

„Irańska milicja [Hezbollahu] i jej sojusznik Hamas i oś terroryzmu nalegają, żeby Liban był bazą wyrzutni rakietowych…
Nalegają na wciągnięcie Libanu w wojny, z którymi nie ma on nic wspólnego…
Nalegają na zniszczenie tego, co pozostało z Libanu…
Jeśli chcą wyzwolić Palestynę, oni i [przywódca Hamasu] Ismail Hanija powinni udać się na terytoria palestyńskie i zrobić to stamtąd, a nie z Libanu”.

Rosnący sprzeciw wobec prób Iranu i jego bojówek terrorystycznych wykorzystania Libanu jako bazy do ataku na Izrael sugeruje, że wielu Libańczyków nie jest zainteresowanych kolejną wojną z Izraelem.


To dobra wiadomość, zwłaszcza w świetle tragicznych warunków ekonomicznych w Libanie. Zła wiadomość jest jednak taka, że Liban będzie nadal wykorzystywany przez rządzących Iranem mułłów i ich pełnomocników jako baza do ataków na Izrael, dopóki Libańczycy nie powstaną przeciwko nim.


Więcej złych wiadomości: dokładnie to się stanie, jeśli i kiedy obok Izraela powstanie państwo palestyńskie. To nowe państwo zostanie wykorzystane przez Iran i jego terrorystyczne bojówki jako baza do ataków na Izrael i zabijania tylu Żydów, ilu się da.


Pokrzepiające jest to, że słychać głosy potępiające Iran, Hamas i Hezbollah za atakowanie Izraela, ale tak długo, jak terroryści będą kontynuować wojnę z Izraelem, lodówki wielu libańskich rodzin pozostaną puste.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19614/palestinians-hamas-destroy-lebanon

Gatestone Institute, 2 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Bassam Tawil – muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1314 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk