Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:15

« Poprzedni Następny »


Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji


Khaled Abu Toameh 2022-07-03

W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)
W ramach starań Iranu o udaremnienie normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem, przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Na zdjęciu: Nasrallah (R) spotyka się z Haniją w Bejrucie w Libanie 29 czerwca 2021 r. (Hezbollah Media Relations Unit)

Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy zintensyfikowali wysiłki, aby sabotować nadchodzącą wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Bliskim Wschodzie, która ma się odbyć w połowie lipca.


Doniesienia
, że Biden będzie próbował rozwijać stosunki izraelsko-saudyjskie i pośredniczyć w sojuszu wojskowym między Izraelem a wieloma krajami arabskimi, aby stawić czoła zagrożeniom i terrorowi ze strony Iranu i jego pełnomocników, spowodowały wysiłki sabotowania tej wizyty.


Według doniesień Biden planuje zorganizować konferencję regionalną w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Koalicja obejmie USA, Izrael i niektóre kraje arabskie, w tym państwa Zatoki, Egipt, Jordanię i Irak. „Nowy sojusz ma na celu powstrzymanie Iranu i w pierwszym etapie będzie oparty na systemie obrony powietrznej przed irańskimi rakietami i dronami szturmowymi oraz środki bezpieczeństwa cybernetycznego” – powiedział prof. Eytan Gilboa, ekspert ds. relacji amerykańsko-izraelskich.


Mułłowie w Teheranie i ich pełnomocnicy, tacy jak palestyńska grupa Hamas i libańska milicja Hezbollah, wydają się szczególnie zaniepokojeni ideą ustanowienia izraelsko-arabskiego sojuszu wojskowego zbudowanego na wzór NATO.


Wydają się również obawiać, że niektóre kraje arabskie, w tym Arabia Saudyjska, mogą dążyć do normalizacji swoich stosunków z Izraelem.


W ramach wysiłków na rzecz udaremnienia normalizacji stosunków między krajami arabskimi a Izraelem przywódca Hamasu Ismail Hanija udał się w zeszłym tygodniu do Bejrutu na rozmowy z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem.


Wizyta Haniji w Bejrucie oburzyła wielu Libańczyków i Arabów, którzy wyrazili obawy, że sojusz Hamas-Hezbollah jeszcze bardziej zdestabilizuje Liban i przybliży go do konfrontacji wojskowej z Izraelem.


Według Hamasu, Hanija i Nasrallah „przeanalizowali wydarzenia polityczne w regionie i ich reperkusje dla sprawy palestyńskiej, a także niebezpieczeństwa normalizacji [stosunków między Izraelem a krajami arabskimi]”.


Hanija i Nasrallah podkreślali potrzebę „opracowania programu i osi oporu jako strategicznej opcji przywrócenia [palestyńskich] praw narodowych” – dodał .


Kiedy Hamas i Hezbollah mówią o „opracowaniu programu i osi oporu”, mają na myśli ataki terrorystyczne na Izrael. Te dwie grupy terrorystyczne mają dziesiątki tysięcy rakiet i pocisków, które w każdej chwili są gotowe do wystrzelenia w kierunku Izraela ze Strefy Gazy i Libanu.


Ali Barakeh, wysoki rangą urzędnik Hamasu, powiedział, że wizyta Haniji w Libanie ma na celu „konsultacje i koordynację” z Hezbollahem na temat sytuacji w regionie „w świetle rozmów o utworzeniu arabsko-amerykańskiego sojuszu w celu zmierzenia się z osią oporu”. Barakeh dodał:

„To naturalne, że palestyński ruch oporu konsultuje się z libańskim ruchem oporu w celu przeciwstawienia się amerykańsko-syjonistycznej polityce, która jest wroga naszemu narodowi i sprawie palestyńskiej”.

Odnosząc się do idei zbrojenia się przeciwko Iranowi w regionie, Hanija ostrzegł, że „to, co dzieje się w regionie, jest bardzo niebezpieczne i wykroczyło poza normalizację [stosunków] między krajami arabskimi a Izraelem”.


W przemówieniu przed Arabsko-Islamską Konferencją Narodową w Bejrucie 25 czerwca przywódca Hamasu powiedział :

„Normalizacja [stosunków z Izraelem] jest przestępstwem, ponieważ szkodzi Palestynie i Arabom; jest to próba zintegrowania syjonistycznego tworu z sojuszami w regionie. Ten plan jest wymierzony w ruch oporu w Palestynie i Libanie. Naród palestyński potrzebuje strategicznej głębi i jedności narodu arabskiego i islamskiego”.

Jest jasne, że Hanija i Nasrallah dążą do wykorzystania Libanu jako odskoczni nie tylko do ataku na Izrael, ale także jako bazy do zastraszania Arabii Saudyjskiej i innych Arabów, by unikali sojuszu z Izraelem przeciwko Iranowi.


Niektórzy Libańczycy wyrazili oburzenie, że ich prezydent Michel Aoun przyjął przywódcę Hamasu w pałacu prezydenckim w Bejrucie. Charles G. Hage, obywatel Libanu, napisał :

„W czasie, gdy szukamy sposobów, aby Libańczycy nie głodowali, czy ktoś może nam powiedzieć, w jaki sposób Liban odnosi korzyści z publicznego spotkania prezydenta Michela Aouna z szefem biura politycznego Hamasu, Ismailem Haniją? Hamas jest oskarżany o terroryzmu i zakazany w różnych krajach, które Liban prosi o pomoc. Czy Liban musi stać się nową Gazą?"

Wizyta Haniji w Libanie, według libańskiego dziennikarza Sawsana Mhanny, zbiegła się w czasie z wizytą saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana w Egipcie i Jordanii:

„W czasie, gdy Egipt i Jordania przyjmowały saudyjskiego następcę tronu Mohammeda bin Salmana, a także w czasie, gdy Egipt i Arabia Saudyjska podpisały 14 porozumień o wartości 7,7 miliarda dolarów, Bejrut przyjął przywódcę Hamasu Ismaila Haniję. Co byłoby, gdyby samolot księcia Mohammeda bin Salmana wylądował w Bejrucie? Co byłoby, gdyby Bejrut był wolny?"

Iran i jego pełnomocnicy współpracowali, aby zapobiec ustanowieniu antyirańskiego sojuszu wojskowego na Bliskim Wschodzie, napisał emiracki dziennikarz Mohamed Taki:

„Po przyspieszonych krokach arabskich w celu ustanowienia sojuszu na Bliskim Wschodzie, terrorysta Ismail Hanija udał się na spotkanie z terrorystą Hassanem Nasrallahem… Marionetki Iranu zawsze sprzeciwiają się jakiemukolwiek arabskiemu projektowi narodowemu i bezpieczeństwa”.

Najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone zwróciły uwagę na to, że nie ma różnicy między różnymi terrorystycznymi marionetkami Iranu, zauważyła irańsko-amerykańska dziennikarka śledcza Lisa Daftari. „Kiedy administracja Bidena dowie się, że Hezbollah, Hamas, Al-Kaida, ISIS i reżim irański są takie same?” - zapytała Daftari.


„Iran okupuje Liban poprzez swoje potężne ramię, Hezbollah, który przejął kontrolę nad Libanem siłą irańskiej broni” – zauważyła libańska komentatorka polityczna Huda al-Husseini.

„Tę okupację uzasadniano absurdalnym twierdzeniem, że ta broń ma na celu narzucenie równowagi terroru z wrogiem izraelskim i zapobieżenie jego atakom, podczas gdy w rzeczywistości używano jej w sprawach czysto wewnętrznych do terroryzowania i zabijania”.

Al-Husseini podkreśliła, że Iran zacieśnił kontrolę nad Libanem po wojnie USA w Iraku w 2003 roku, pozbywając się premiera Libanu Rafika Haririego, który został następnie zabity.

„Hezbollah, który jest frakcją irańskich Strażników Rewolucji, przejął kontrolę nad instytucjami państwowymi… Iran spenetrował Syrię po wybuchu rewolucji przeciwko reżimowi w 2011 roku i Baszar Assad uciekł się do irańskich Strażników Rewolucji, by bronić tego, co pozostało z jego reżimu. Teheran wydał rozkaz Hezbollahowi, aby się zaangażował, popełnił najbardziej przerażające masakry, terroryzował przeciwników i przywrócił kontrolę armii [syryjskiej]. To sprawiło, że reżim syryjski znalazł się w uścisku Teheranu. Iran kontynuował swoje plany ekspansji poprzez swoją broń dla Hamasu w Gazie i Huti w Jemenie”.

W posunięciu odzwierciedlającym rosnące zaniepokojenie wtrącaniem się Iranu w wewnętrzne sprawy Libanu, kilku libańskich polityków oraz przywódców politycznych i religijnych wezwało społeczność międzynarodową do konfrontacji z Hezbollahem.


Żądają, by Hezbollah przekazał swoją broń armii libańskiej i przypomnieli społeczności międzynarodowej, że terrorystyczna milicja stała za zabójstwem Rafika Haririego. Poprosili również o rozmieszczenie armii libańskiej wzdłuż granicy z Izraelem, aby zapobiec kolejnej wojnie.


Wcześniej ta sama grupa Libańczyków ostrzegała, że Nasrallah nie powinien być odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w sprawie wojny i pokoju w imieniu swoich panów w Iranie. Grupa wezwała również do zakończenia irańskiej „okupacji” Libanu.


Arabowie są ewidentnie świadomi niebezpieczeństw, jakie Iran i jego terrorystyczni pełnomocnicy stwarzają dla Libanu i innych krajów, zwłaszcza państw Zatoki. Wydają się również zaniepokojeni wzmożonymi wysiłkami Iranu, by wtrącać się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich w ramach planu mułłów, który ma na celu rozszerzenie ich wpływów na cały Bliski Wschód.


Spotkanie przywódców Hamasu i Hezbollahu w Libanie powinno uruchomić dzwony alarmowe w Waszyngtonie: spotkanie pokazuje, że Iran wykorzystuje postrzeganą słabość administracji Bidena, nie stawiającej czoła grabieżczym planom mułłów w regionie.


Bez wątpienia spotkanie to odbyło się na polecenie Teheranu przed wizytą Bidena w Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Dopiero okaże się, czy polityka ustępstw administracji Bidena wobec mułłów umożliwi Irańczykom i ich pełnomocnikom zdwojenie wysiłków w celu szerzenia ekspansji, terroryzmu i rozlewu krwi na całym Bliskim Wschodzie.


Iran’s Plan to Foil Israeli-Arab Normalization and to Keep Expanding the Revolution

Gatestone Institute, 28 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Wątpię Marek Eyal 2022-07-03


Brunatna fala

Znalezionych 1321 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk