Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 03:37

« Poprzedni Następny »


Inwersja Holocaustu


Lesley Klaff 2014-05-02

Gwiazda Dawida wmalowana w swastykę karpidis/Flickr
Gwiazda Dawida wmalowana w swastykę karpidis/Flickr

W 2013 r. poseł z ramienia partii Liberalno-Demokratycznej z Bradford East, David Ward, po podpisaniu Księgi Pamiątkowej w Izbie Parlamentu na Dzień Pamięci o Holocauście, użył Holocaustu, by skrytykować Izrael i Żydów przez zrównanie Izraela z Niemcami nazistowskimi i scharakteryzować Holocaust jako lekcję moralną, z której Żydzi nie potrafili wyciągnąć nauki.

Napisał: „Odwiedziwszy dwukrotnie Auschwitz – raz z rodziną, a raz z lokalnymi szkołami – smuci mnie, że Żydzi, którzy doznali niewiarygodnych rozmiarów prześladowań podczas Holocaustu, mogli w kilka lat po wyzwoleniu z obozów śmierci, dokonywać potworności wobec Palestyńczyków w nowym państwie Izraelu i nadal robią to codziennie na Zachodnim Brzegu i w Gazie”.


To, co zostało nazwane “Inwersją Holocaustu” dotyczy odwrócenia rzeczywistości (Izraelczycy są ustawieni w roli “nowych” nazistów, a Palestyńczycy w roli “nowych” Żydów) oraz odwrócenia moralności (Holocaust jest prezentowany jako lekcja moralna dla Żydów lub wręcz jako oskarżenie moralne „Żydów”).  Ponadto: ci, którzy sprzeciwiają się takiej inwersji, oskarżani są – jak to zrobił David Ward – że działają w złej wierze, starając się wyłącznie odwrócić uwagę od krytyki Izraela. Krótko mówiąc, Holocaust, wydarzenie opisane przez Dana Dinera jako „pęknięcie cywilizacji”, zorganizowane przez reżim, który, jak zauważył filozof Leo Strauss „nie miał żadnej innej wyraźnej zasady poza morderczą nienawiścią do Żydów”, jest teraz używane instrumentalnie, jako środek wyrażenia niechęci do ojczyzny Żydów. „Ofiary stają się sprawcami” – słyszymy to coraz częściej. To jest Inwersją Holocaustu.


Inwersja rzeczywistości i moralności


Clemens Heni, politolog niemiecki i dyrektor Berlińskiego Międzynarodowego Ośrodka Badania Antysemityzmu (BICSA), sądzi, że zrównanie Izraela/Żydów/syjonizmu z nazizmem to po prostu „inwersja prawdy”, używana dzisiaj jako rodzaj „skrajnie agresywnej propagandy antyżydowskiej”.  Anthony Julius, autor doniosłego badania brytyjskiego antysemityzmu, pisze, że Inwersja Holocaustu stała się częścią ikonografii nowego antysemityzmu. Nagłówki takie jak: „Ostateczne Rozwiązanie problemu palestyńskiego”,  uwagi o „Holocauście w Gazie”, obrazy żołnierzy izraelskich przekształcających się w niemieckie oddziały szturmowe, izraelscy politycy karykaturowani w postaci Hitlera i Gwiazda Dawida zmieniająca się w swastykę, są coraz częstsze.


Raport z 2009 r. Europejskiego Instytutu Badań Współczesnego Antysemityzmu, Understanding the ‘Nazi’ Card: Intervening against Anti-Semitic Discourse, informował, że zrównanie Izraela z nazizmem jest istotnym elementem podżegania i rasowego nękania Żydów w dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Raport zalecał, żeby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dowództwo policji oraz Prokuratura przygotowali wskazówki dla policji w sprawie tego, czy odwoływanie się do Holocaustu przy opisywaniu współczesnej polityki Izraela stanowi podżeganie do nienawiści rasowej wobec Żydów.


Postać w mundurze nazisty dogląda bombardowania Gazy<br /> tygodnik Al-Ahram
Postać w mundurze nazisty dogląda bombardowania Gazy
tygodnik Al-Ahram


Porównując Izrael i reżim nazistowski David Ward powiedział: „proszę nie zapominać, na długo przed założeniem obozów śmierci traktowanie Żydów w Niemczech nazistowskich było rasistowskie… zaczęło się od złośliwości i nękania, a potem nasiliło. I kiedy patrzysz na to – gdziekolwiek to może być – na Zachodnim Brzegu, to jest zdeklarowany zamiar sił izraelskich, by nękać, czasami tylko obrażać Palestyńczyków – punkty kontrolne, które będą otwarte tylko w pewne dni, a potem będą otwarte, ale o późniejszej godzinie, a następnego dnia otworzą je nieco wcześniej, więc kiedy tam dotrzesz, już będą znowu zamknięte… naprawdę tylko po to, żeby nękać, w wielu wypadkach, żeby usunąć Palestyńczyków z kraju, żeby po prostu zrezygnowali i przenieśli się…”


Nie wiem, czy żołnierze izraelscy umyślnie zmieniają godziny otwarcia i zamknięcia punktów kontrolnych na Zachodnim Brzegu, żeby nękać Palestyńczyków; nawet jednak, jeśli to robią, niezależnie od tego, jak byłoby to złe, nie ma absolutnie żadnej równoważności między tym, a odmową prawa wykonywania płatnej pracy, prześladowaniem Żydów, zamykaniem ich w gettach, wsadzaniem do więzień, chorobami i głodowaniem w obozach pracy, co działo się w Niemczech między 1933 r. a Holocaustem. Nie tylko nie ma równoważności historycznej między nimi; nie ma także żadnej równoważności moralnej.


Profesor historii Deborah Lipstadt – autorka Denying the Holocaust: The Growing Assault on Truth and Memory [Zaprzeczanie Holocaustowi: Narastający atak na prawdę i pamięć], która wraz z Penguin Books skutecznie obroniła się przed pozwem o oszczerstwo wystosowanym wobec niej i wydawnictwa przez negacjonistę Holocaustu Davida Irvinga, używa określenia „miękka negacja”, by pokazać szkody uczynione przez inwersję Holocaustu. Fałszywe zrównywanie Izraela z nazistami, mówi, „podnosi do n-tej potęgi wszelkie możliwie naganne postępowanie Izraela i astronomicznie umniejsza wszystko to, co zrobili Niemcy”.  I, jak napisał Anthony Julius, kłamstwo, że syjonizm=nazizm nie tylko mówi światu, że „syjoniści są dla Palestyńczyków tym, czym naziści byli dla Żydów”, ale także, że „’syjoniści’ i naziści podzielali tę samą ideologię faszystowską” oraz że „’syjoniści byli wraz z nazistami współwinni Holocaustu”.


Anty-syjonistyczni autorzy, Hazem Saghiyah i Saleh Bashir opublikowali w 1998 r. artykuł Universalizing the Holocaust, który pokazuje wyraźnie odwrócenie moralne w Inwersji Holocaustu. „Rozdzielenie kwestii uznania Holocaustu i tego, co Izrael robi, powinno być punktem wyjściowym do rozwinięcia dyskursu, który mówi, że Holocaust nie zwalnia państwa żydowskiego ani Żydów od odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie, zbrodnia nazistowska zwiększa ich odpowiedzialność moralną i odsłania ich większą odpowiedzialność. To oni uciekli po najohydniejszej zbrodni w historii, a teraz dokonują nagannych czynów przeciwko innemu narodowi”.


W Inwersji Holocaustu jest więc znieważeniem pamięci Holocaustu przez wydanie ostrego nakazu moralnego Izraelowi i „Żydom”, narzucając im unikatową odpowiedzialność moralną w traktowaniu innych.   

 

Oskarżenie o działanie “w złej wierze”


David Ward, krytykowany za wypowiedzi w Dniu Pamięci Holocaustu, odpowiedział, oskarżając krytyków o działanie w złej wierze: “Istnieje olbrzymia akcja, niemal machina, która jest zaprojektowana do obrony państwa Izraela przed krytyką. Wkracza do boju bardzo, bardzo szybko i skupia się intensywnie na każdym, którego uważa za krytyka państwa Izrael. I w rezultacie patrzyłem, co zdarzyło się mnie, czy powinienem był użyć tego słowa, czy powinienem był użyć tamtego słowa- a to jest wygrana dla nich”.


Jest to przykład “sformułowania Livingstone’a”, określenia ukutego przez Davida Hirsha dla opisania praktyki odpowiadania na twierdzenia o współczesnym antysemityzmie insynuacjami, że ci, którzy stawiają takie twierdzenia, robią to jedynie po to, by nie dopuścić do krytykowania Izraela; innymi słowy, „rozgrywają kartę antysemityzmu”. Wypowiedź Warda jest doskonałą ilustracją „sformułowania Livingstone’a”, bo podczas gdy Ward twierdzi, że przypuściła na niego atak ad hominem „olbrzymia akcja, niemal machina”, w rzeczywistości to on przypuszcza atak ad hominem na tych, którzy kwestionują jego twierdzenia. Zamiast „olbrzymiej akcji” deformującej krytykę Izraela, w rzeczywistości to Ward deformuje uprawniony niepokój związany z antysemityzm w postaci inwersji Holocaustu.


Przez odwracanie rzeczywistości i moralności i beztroskie rzucanie oskarżeń o działanie w złej wierze, Inwersja Holocaustu przeszkadza nam w zidentyfikowaniu zmieniającej się natury antysemityzmu i jest przeszkodą w zmobilizowaniu skutecznego oporu przeciwko temu zjawisku.


Polecana lektura


Robert Fine
(2009) ‘Fighting with phantoms: a contribution to the debate on antisemitism in Europe’, Patterns of Prejudice 43 (5); Manfred Gerstenfeld (2007) ‘Holocaust Inversion: The Portraying of Israel and Jews as Nazis’, Jerusalem Center for Public Affairs, 55; Clemens Heni (2008) ‘Secondary antisemitism: from hard-core to soft-core denial of the Shoah’, Jewish Political Studies Review, 20 (3-4); David Hirsh (2010) ‘Accusations of malicious intent in debates about the Palestine-Israel conflict and about antisemitism’, Transversal; Paul Iganski and Abe Sweiry (2009) Understanding the ‘Nazi Card’: Intervening Against Anti-Semitic Discourse, Report of the European Institute for the Study of Contemporary antisemitism; Anthony Julius (2010) Trials of the Diaspora: A History of Antisemitism in England.


Holocaust inversion

Fathom, 2 lutego 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLesley Klaff

 

Wykładowca prawa na Sheffield Hallam University, jest jednym z redaktorów Journal for the Study of Antisemitism jest również członkiem Komitetu Doradczego zarówno Louis D Brandeis Center for Human Rights under Law, oraz Berlin International Center for the Study of Antisemitism. 

 


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 981 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk