Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 16:27

« Poprzedni Następny »


Intifada z okazji ramadanu?


Ruthie Blum 2022-04-09

Palestyńscy demonstranci podczas starć z izraelską policją przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie, 3 kwietnia 2022. Zdjęcie: Olivier Fitoussi/Flash90.
Palestyńscy demonstranci podczas starć z izraelską policją przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie, 3 kwietnia 2022. Zdjęcie: Olivier Fitoussi/Flash90.

Wyprawa izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida do Bramy Damasceńskiej nie była bardziej “prowokacją” niż wizyta Ariela Szarona w 2000 roku na Wzgórzu Świątynnym.  

 

Muzułmański miesiąc Ramadan, który zaczął się w piątek wieczorem [1 kwietnia], już okazał się wyzwaniem, jakiego spodziewały się władze izraelskie. Palestyńczycy i zradykalizowani arabscy Izraelczycy w sobotę i niedzielę tłumnie gromadzili się na Starym Mieście Jerozolimy przy Bramie Damasceńskiej i atakowali rozmieszczonych tam policjantów, których zadaniem jest utrzymanie spokoju w tym miejscu.


Trudno o większą ironię. Ramadan, jeden z Pięciu Filarów islamu, oznacza post i poważne modlitwy. Okres 29-30 dni, w którym muzułmanie mają skupiać się na wierze, duchowej kontemplacji i samodyscyplinie. W Izraelu jednak te dni są źródłem potencjalnego (i nie tylko potencjalnego) niebezpieczeństwa dla obywateli i turystów wszystkich wyznań. Bliskość Paschy i Wielkanocy, zamiast być podstawą religijnego świętowania, stanowi wyłącznie zwiększenie zagrożenia tak dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających.  


W daremnej próbie powstrzymania chaosu izraelscy i amerykańscy przywódcy wraz z kilkoma przywódcami w świecie arabskim ostrzegali w zeszłym miesiącu przez zamieszkami, o których wszyscy wiedzieli, że są nieuniknione. Niestety, nikt nie kierował ostrzeżeń do rzeczywistych sprawców – Palestyńczyków i tych spośród ich izraelskich braci, którzy planowali i dokonali masowego morderstwa. 


Na konferencji prasowej 27 marca po spotkaniu z premierem Naftalim Bennettem, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział reporterom, że on i izraelski premier „omawiali sposoby promowania pokojowych świąt Paschy, ramadanu i Wielkanocy w Izraelu, Gazie i na Zachodnim Brzegu, a szczególnie w Jerozolimie, mieście o tak wielkiej wadze dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów”.

 

Środki do osiągnięcia tego, powiedział, obejmują „pracę nad zapobieganiem działań obu stron, które mogą podnieść napięcia, włącznie z rozszerzaniem osiedli, przemocą osadników, podżeganiem do przemocy, burzeniem domów, wypłatami dla osób skazanych za terroryzm [i] eksmisją rodzin z domów, w których żyły od dziesięcioleci”.

Dół formularza

Implikacją jego wypowiedzi, którą powtarzał podczas całej podróży po regionie, było, że Izrael jest tak samo – jeśli nie bardziej – winny rozlewu krwi, jaka może zdarzyć się przed i podczas świąt. Fakt, że wypowiedział takie słowa po serii mordów w Beer Szewie, był nie tylko szczytem chucpy; legitymizował twierdzenia terrorystów, że ich czyny masowych morderstw wynikają z logicznych politycznych krzywd.

 

Nie było więc zaskakujące, że natychmiast nastąpiły dwa inne śmiertelne ataki – jeden w Haderze tego samego wieczoru i drugi w Bnei Brak w dwa dni później. I nawet nie bierzemy tu pod uwagę licznych innych prób zamachów, które siły izraelskie udaremniły w tym samym czasie.

 

W samym środku tego, co grozi przerodzeniem się w kolejną intifadę, izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid towarzyszył komisarzowi policji Kobiemu Szabtaiowi i innym funkcjonariuszom podczas wizyty do Bramy Damasceńskiej.

 

“To są czasy pełne napięcia, ale mamy siły policyjne, którym możemy ufać – powiedział Lapid. – Siły bezpieczeństwa mają nasze pełne poparcie. Działają profesjonalnie w niemożliwych warunkach. Jesteśmy im oddani i zorganizujemy dla nich wszystkie potrzebne zasoby”.


Obecność Lapida w tym miejscu wywołała typowo obłudną reakcję ze strony władz w Ramallah i Gazie.


Ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej „potępiło w najostrzejszych słowach prowokacyjne wdarcie się przez … Lapida na teren Bab al-Amud [Bramy Damasceńskiej] w okupowanej Jerozolimie i … obietnice, jakie złożył żydowskim ekstremistom, że rozlokuje więcej sił okupacyjnych i policji w Jerozolimie pod pretekstem dostarczenia im ochrony podczas żydowskich świąt”.  


Jak gdyby nazywanie przybycia Lapida do wschodniej części stolicy Izraela „wdarciem się” nie było wystarczająco absurdalne, w wypowiedzi oskarżono go następnie o „podżeganie przeciwko Palestyńczykom … przy całkowitym ignorowaniu muzułmańskich i chrześcijańskich świąt, i zaprzeczaniu faktom, że to żydowscy ekstremiści atakują chrześcijańskie i islamskie świętości”.


Hamas także odpowiedział przez odwrócenie tego kto jest ofiarą, a kto sprawcą.  


„Szturm Bramy Damasceńskiej przez ministra spraw zagranicznych syjonistycznego wroga … jest niebezpieczną eskalacją i okupant będzie odpowiedzialny za konsekwencje tego – oznajmiła ta terrorystyczna organizacja. – My i nasz naród przysięgliśmy bronić Jerozolimy i meczetu Al-Aksa”.


To przypomina twierdzenia nieżyjącego przywódcy OWP i AP, Jasera Arafata – jak również jego lewicowych apologetów w Izraelu i za granicą – że „kontrowersyjna” wizyta ówczesnego szefa izraelskiej opozycji i przewodniczącego partii Likud, Ariela Szarona, na Wzgórzu Świątynnym we wrześniu 2000 roku „sprowokowała” drugą intifadę.


Oczywiście, było to kłamstwo. Codzienne rozruchy izraelskich Arabów i palestyńskie bombowe zamachy samobójcze w autobusach, centrach handlowych i restauracjach były starannie planowane przez cały poprzedni rok. Ponadto Szaron otrzymał z góry akceptację tej wizyty od Dżibrila Radżjouba, który stał wówczas na czele sił bezpieczeństwa AP.


Nieważne, że Szaron nie powinien potrzebować pozwolenia, by wejść do najświętszego miejsca judaizmu. Jest jednak konieczne powtórzenie tego, że wbrew mitowi, który nie umiera, „intifada Al-Aksy” nie wybuchła spontanicznie. Była starannie przygotowywana miesiącami i rozpoczęta w dzień przed żydowskim świętem Rosz Haszana.


Niecałe dwa lata później, w przeddzień Paschy, zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze wśród Żydów, którzy obchodzili seder w Park Hotel w Netanji, zabijając 30 osób i raniąc dalszych 140. To Żydzi mają powód obawiać się Palestyńczyków podczas świąt, a nie odwrotnie.


A Ramadan intifada/?

JNS Org., 5 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Ruthie Blum


Amerykańsko-izraelska dziennikarka, publicystka Jerusalem Post.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk