Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 11:19

« Poprzedni Następny »


Głęboki terror


Liat Collins 2014-08-05

Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE
Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE

Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.

“Na jakiej planecie żyjesz?”  - chciałam zapytać znajomą w tym tygodniu. Jej czułe serce jest duże i na właściwym miejscu, ale bije w tempie zupełnie nie zsynchronizowanym z naszą rzeczywistością.


“Dlaczego Izrael i Hamas nie usiądą po prostu i porozmawiają, zamiast zabijać się wzajemnie?” – zapytała ze zdumiewającą naiwnością jak na kogoś, kto żyje na Bliskim Wschodzie.


Podobne pytanie zadał mi w zeszłym tygodniu dziennikarz z londyńskiego radia.


“Dlaczego USA i Al-Kaida nie rozmawiają?” – ripostowałam i natychmiast triumfującym głosem z tonem mówiącym wyraźnie „Mam cię!”, rozmówca zapytał czy porównuję Hamas do Al-Kaidy. Powstrzymałam pokusę zapytania, czy uważa porównanie do harcerzyków za słuszniejsze – westchnęłam milcząco – i powiedziałam, że zarówno Hamas, jak Al-Kaida to islamiści, dżihadystyczne organizacje terrorystyczne i, tak, fundamentalnie są takie same.


Dla mojej znajomej, jeśli nadal żywi jakiekolwiek złudzenia: to nie jest jakiś rodzaj bójki na boisku szkolnym, którą można przerwać, jeśli zainterweniuje nauczyciel. Jedna strona nie ma żadnych skrupułów zabijając nauczyciela, dyrektora i uczniów. Druga chce przyzwoitej edukacji, chce dorosnąć i używać tego, czego się nauczyła, by przynieść korzyści wszystkim.


W ostatnich czasach było wiele momentów, kiedy zastanawiałam się, na jakiej planecie żyjemy – i nad przyszłością tej planety. Coraz bardziej mam wrażenie, że Izraelczycy zamieszkują paralelny wszechświat. Nie jest mi trudno wytłumaczyć większość akcji Izraela podczas operacji Obronny Brzeg. Trudno mi zrozumieć wroga. Tyle nienawiści, takie głębokie zaangażowanie w zniszczenie Izraela. Sięga to niemal niewyobrażalnego poziomu.


Izraelczycy będą pamiętać to lato jako lato, kiedy przypomniano nam, że zawsze jest wróg, który czeka, by w nas uderzyć. Zagrożenia zmieniają się – podobnie jak kreatywne sposoby, jakie wymyśla Izrael, by im zapobiec – ale te zagrożenia nie znikają. A świat jest zbyt przestraszony - lub zbyt obojętny – by pomóc. Jak to powiedział mój przyjaciel: Świat kocha martwych Żydów, trudno mu tylko zaakceptować Żydów, którzy się bronią.


Przepraszam, jeśli brzmi to jak paranoja. Spędziłam cały dzień patrząc na tunele terrorystów, dowiadując się o planach Hamasu użycia ich, by wkraść się do Izraela, uprowadzić lub zabić tak wielu cywilów, jak to możliwe i porwać ciała ofiar. Im usilniej próbuję to zrozumieć, tym bardziej boli mnie głowa.


Tunel za tunelem, za tunelem, wszystkie starannie budowane przez miesiące w jednym celu powodowania śmierci i zniszczenia.


Jeśli uprowadzenie i zabicie w czerwcu trzech żydowskich nastolatków wracających ze szkoły do domów spowodowało, że przyzwoici ludzie zastanawiali się, jak nisko mogą upaść nasi wrogowie, w ostatnim miesiącu odkryliśmy odpowiedź w postaci tuneli terroru prowadzących do przedszkola w kibucu lub do stołówki.


Psycholog wyjaśniający w radiu izraelskim, jak dawać sobie radę z tą nową sytuacją, ostrzegł przeciwko omawianiu zagrożenia tunelami z dziećmi.


Fakt, że nasze dzieci, od północy do południa, wszystkie wiedzą jak reagować podczas ataku rakietowego, powinien być szokujący. I to wystarczy. Nie powinny być narażone na myśl, że któregoś dnia ziemia może się po prostu otworzyć i może je porwać potwór. W końcu, nawet dorosłym trudno jest to zrozumieć.


Wśród najlepszych ilustracji, wyjaśniających obecny konflikt, wybrałabym z mojej – bardzo niewygodnej – pozycji dwa obrazy: jeden pokazuje małą dziewczynkę w biało-różowej sypialni ozdobionej kwiatkami, z pluszakami na łóżku – i wielką dziurą w podłodze. Na ścianie widzimy napis: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. Drugi rysunek pokazuje zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, wyłaniającego się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku. Napis głosi: „Spróbuj wyobrazić sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak zareagowałbyś?” Te i podobne obrazy są próbą uświadomienia naszej sytuacji, ale kiedy twój dom jest odległy od Bliskiego Wschodu o tysiące kilometrów, a twoimi najbliższymi sąsiadami są Kanadyjczycy, trudno pojąć rozmiar zagrożenia tunelami terroru, nawet w Ameryce po 11 Września. Nie mówiąc już o próbie wyjaśnienia tego narodom wyspiarskim, takim jak Wielka Brytania. Dom Anglika jest jego zamkiem. Otoczony jest z fosą, pod którą nie ma tuneli terroru.


Co więcej, pragnienie, by nie widzieć, jest silniejsze niż pragnienie, by zrozumieć. Jeśli Izrael może być – jak zawsze - czarnym charakterem, to nie trzeba zajmować się tym wszystkim, co znaczy stanie w obliczu dżihadystycznego terroru. Dla Londyńczyków jest wygodniejsze – i znacznie bardziej poprawne politycznie – próbować zapomnieć o 7/7, kiedy terroryści wykorzystali ich metro, by dokonać potworności w 2005 r.


Nigdy “pro-palestyńska” kolaboracja skrajnej lewicy i islamistów nie była tak wyraźna i tak osobliwa. Tunele, których wejścia ukryte są w środku domów, szpitali, szkół i meczetów w Gazie, narażają całą okoliczną palestyńską populację cywilną. Istnieje też coraz więcej dowodów, że do kopania tych tuneli zmuszano również dzieci. Gdzie jest krzyk protestu w obronie ich praw i przeciwko niebezpieczeństwu, na jakie były narażone, by zaspokoić pragnienie krwi Hamasu i Islamskiego Dżihadu? Świat nie może znieść zdjęć martwych i rannych dzieci w Gazie (nawiasem mówiąc, niektóre z nich były zabite przez rakiety Hamasu, które nie doleciały do celu). I słusznie. To jest koszmarne. Ale winą należy obarczyć ruch terroru, który wywołał działania wojenne i przedłuża je, regularnie łamiąc “humanitarne zawieszenia broni” i trzymając własną populację jako zakładników.


Nawet gdybyśmy byli w stanie znaleźć sposób, by rozmawiać z organizacją terrorystyczną, która przysięgła, że nas zabije, jak moglibyśmy ufać temu, co mówi? Jak chore jest społeczeństwo, które ukrywa broń pod szpitalami? I czego uczą się dzieci w szkołach ONZ-u, w których zmagazynowane są rakiety? „Potępiamy grupę lub grupy, które narażają na niebezpieczeństwo cywilów  przez umieszczanie tej broni w naszej szkole” – powiedział przedstawiciel UNRWA Chris Gunness po ujawnieniu trzeciego takiego wypadku. „To jest kolejne rażące pogwałcenie neutralności naszych obiektów. Wzywamy wszystkie walczące strony do respektowania nienaruszalności własności ONZ-u”.


Gunness ostrożnie nie podał, jaka grupa lub grupy używa jego obiektów jako magazynów broni. Nie przeszkadza mu, że tworzy w ten sposób wrażenie, jakoby to Izrael wysyłał tunelami żołnierzy, by podłożyć dowody.


Choć Gunness zachował spokój, kiedy udzielał wywiadu izraelskiemu programowi Tzinur Layla na Channel 10, załamał się zupełnie nieprofesjonalnie i rozpłakał pod koniec wywiadu dla Al-Dżazira. Tłumaczę to jako apel o więcej współczucia – i więcej funduszy z Kataru.


Nie obwiniam przeciętnego Gazańczyka, że nie wychodzi na ulice w proteście – wiadomo, że Hamas kładzie kres takim protestom przez doraźne egzekucje (i podejrzewam, że te śmierci dodane są później do listy rzekomych potworności izraelskich). Kieruję jednak oskarżenie do tych wszystkich na całym świecie, którzy mają swobodę protestowania, ale wybrali zamiast tego oskarżanie Izraela. Nie robią niczego dla powstrzymania rozlewu krwi i z pewnością niczego dla „Wolnej Gazy” mimo humanitarnych sloganów na ich transparentach.


Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.Prezydent Barack Obama może uważać, że wzmacnia bezpieczeństwo USA przez popieranie Bractwa Muzułmańskiego, przez ugłaskiwanie dążącego do statusu państwa nuklearnego Iranu i porzucanie lub upokarzanie swoich naturalnych sojuszników na Bliskim Wschodzie. Myli się.


Hamas nie potrzebuje tego arsenału rakiet do celów obronnych; potrzebuje broni do atakowania innych. Na to poszły miliardy pomocowych dolarów. Izrael pierwszy dostał się pod ostrzał, ale nie będzie ostatni. Wystarczy spojrzeć na potworności wyrządzane społecznościom chrześcijańskim wszędzie tam, gdzie dżihadyści zdobywają panowanie.


Wzywam planetę Ziemię: SOS. Nie podejmujcie działań na rzecz Żydów; zróbcie to dla samych siebie. Mamy tylko jeden świat. Uczyńmy go bezpieczniejszym przez zjednoczenie się przeciwko terrorowi. Silny Izrael nie jest problemem, jest częścią rozwiązania.


My word: Deep-terror

Jerusalem Post, 31 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 786 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk