Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 09:21

« Poprzedni Następny »


Głęboki terror


Liat Collins 2014-08-05

Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE
Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE

Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.

“Na jakiej planecie żyjesz?”  - chciałam zapytać znajomą w tym tygodniu. Jej czułe serce jest duże i na właściwym miejscu, ale bije w tempie zupełnie nie zsynchronizowanym z naszą rzeczywistością.


“Dlaczego Izrael i Hamas nie usiądą po prostu i porozmawiają, zamiast zabijać się wzajemnie?” – zapytała ze zdumiewającą naiwnością jak na kogoś, kto żyje na Bliskim Wschodzie.


Podobne pytanie zadał mi w zeszłym tygodniu dziennikarz z londyńskiego radia.


“Dlaczego USA i Al-Kaida nie rozmawiają?” – ripostowałam i natychmiast triumfującym głosem z tonem mówiącym wyraźnie „Mam cię!”, rozmówca zapytał czy porównuję Hamas do Al-Kaidy. Powstrzymałam pokusę zapytania, czy uważa porównanie do harcerzyków za słuszniejsze – westchnęłam milcząco – i powiedziałam, że zarówno Hamas, jak Al-Kaida to islamiści, dżihadystyczne organizacje terrorystyczne i, tak, fundamentalnie są takie same.


Dla mojej znajomej, jeśli nadal żywi jakiekolwiek złudzenia: to nie jest jakiś rodzaj bójki na boisku szkolnym, którą można przerwać, jeśli zainterweniuje nauczyciel. Jedna strona nie ma żadnych skrupułów zabijając nauczyciela, dyrektora i uczniów. Druga chce przyzwoitej edukacji, chce dorosnąć i używać tego, czego się nauczyła, by przynieść korzyści wszystkim.


W ostatnich czasach było wiele momentów, kiedy zastanawiałam się, na jakiej planecie żyjemy – i nad przyszłością tej planety. Coraz bardziej mam wrażenie, że Izraelczycy zamieszkują paralelny wszechświat. Nie jest mi trudno wytłumaczyć większość akcji Izraela podczas operacji Obronny Brzeg. Trudno mi zrozumieć wroga. Tyle nienawiści, takie głębokie zaangażowanie w zniszczenie Izraela. Sięga to niemal niewyobrażalnego poziomu.


Izraelczycy będą pamiętać to lato jako lato, kiedy przypomniano nam, że zawsze jest wróg, który czeka, by w nas uderzyć. Zagrożenia zmieniają się – podobnie jak kreatywne sposoby, jakie wymyśla Izrael, by im zapobiec – ale te zagrożenia nie znikają. A świat jest zbyt przestraszony - lub zbyt obojętny – by pomóc. Jak to powiedział mój przyjaciel: Świat kocha martwych Żydów, trudno mu tylko zaakceptować Żydów, którzy się bronią.


Przepraszam, jeśli brzmi to jak paranoja. Spędziłam cały dzień patrząc na tunele terrorystów, dowiadując się o planach Hamasu użycia ich, by wkraść się do Izraela, uprowadzić lub zabić tak wielu cywilów, jak to możliwe i porwać ciała ofiar. Im usilniej próbuję to zrozumieć, tym bardziej boli mnie głowa.


Tunel za tunelem, za tunelem, wszystkie starannie budowane przez miesiące w jednym celu powodowania śmierci i zniszczenia.


Jeśli uprowadzenie i zabicie w czerwcu trzech żydowskich nastolatków wracających ze szkoły do domów spowodowało, że przyzwoici ludzie zastanawiali się, jak nisko mogą upaść nasi wrogowie, w ostatnim miesiącu odkryliśmy odpowiedź w postaci tuneli terroru prowadzących do przedszkola w kibucu lub do stołówki.


Psycholog wyjaśniający w radiu izraelskim, jak dawać sobie radę z tą nową sytuacją, ostrzegł przeciwko omawianiu zagrożenia tunelami z dziećmi.


Fakt, że nasze dzieci, od północy do południa, wszystkie wiedzą jak reagować podczas ataku rakietowego, powinien być szokujący. I to wystarczy. Nie powinny być narażone na myśl, że któregoś dnia ziemia może się po prostu otworzyć i może je porwać potwór. W końcu, nawet dorosłym trudno jest to zrozumieć.


Wśród najlepszych ilustracji, wyjaśniających obecny konflikt, wybrałabym z mojej – bardzo niewygodnej – pozycji dwa obrazy: jeden pokazuje małą dziewczynkę w biało-różowej sypialni ozdobionej kwiatkami, z pluszakami na łóżku – i wielką dziurą w podłodze. Na ścianie widzimy napis: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. Drugi rysunek pokazuje zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, wyłaniającego się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku. Napis głosi: „Spróbuj wyobrazić sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak zareagowałbyś?” Te i podobne obrazy są próbą uświadomienia naszej sytuacji, ale kiedy twój dom jest odległy od Bliskiego Wschodu o tysiące kilometrów, a twoimi najbliższymi sąsiadami są Kanadyjczycy, trudno pojąć rozmiar zagrożenia tunelami terroru, nawet w Ameryce po 11 Września. Nie mówiąc już o próbie wyjaśnienia tego narodom wyspiarskim, takim jak Wielka Brytania. Dom Anglika jest jego zamkiem. Otoczony jest z fosą, pod którą nie ma tuneli terroru.


Co więcej, pragnienie, by nie widzieć, jest silniejsze niż pragnienie, by zrozumieć. Jeśli Izrael może być – jak zawsze - czarnym charakterem, to nie trzeba zajmować się tym wszystkim, co znaczy stanie w obliczu dżihadystycznego terroru. Dla Londyńczyków jest wygodniejsze – i znacznie bardziej poprawne politycznie – próbować zapomnieć o 7/7, kiedy terroryści wykorzystali ich metro, by dokonać potworności w 2005 r.


Nigdy “pro-palestyńska” kolaboracja skrajnej lewicy i islamistów nie była tak wyraźna i tak osobliwa. Tunele, których wejścia ukryte są w środku domów, szpitali, szkół i meczetów w Gazie, narażają całą okoliczną palestyńską populację cywilną. Istnieje też coraz więcej dowodów, że do kopania tych tuneli zmuszano również dzieci. Gdzie jest krzyk protestu w obronie ich praw i przeciwko niebezpieczeństwu, na jakie były narażone, by zaspokoić pragnienie krwi Hamasu i Islamskiego Dżihadu? Świat nie może znieść zdjęć martwych i rannych dzieci w Gazie (nawiasem mówiąc, niektóre z nich były zabite przez rakiety Hamasu, które nie doleciały do celu). I słusznie. To jest koszmarne. Ale winą należy obarczyć ruch terroru, który wywołał działania wojenne i przedłuża je, regularnie łamiąc “humanitarne zawieszenia broni” i trzymając własną populację jako zakładników.


Nawet gdybyśmy byli w stanie znaleźć sposób, by rozmawiać z organizacją terrorystyczną, która przysięgła, że nas zabije, jak moglibyśmy ufać temu, co mówi? Jak chore jest społeczeństwo, które ukrywa broń pod szpitalami? I czego uczą się dzieci w szkołach ONZ-u, w których zmagazynowane są rakiety? „Potępiamy grupę lub grupy, które narażają na niebezpieczeństwo cywilów  przez umieszczanie tej broni w naszej szkole” – powiedział przedstawiciel UNRWA Chris Gunness po ujawnieniu trzeciego takiego wypadku. „To jest kolejne rażące pogwałcenie neutralności naszych obiektów. Wzywamy wszystkie walczące strony do respektowania nienaruszalności własności ONZ-u”.


Gunness ostrożnie nie podał, jaka grupa lub grupy używa jego obiektów jako magazynów broni. Nie przeszkadza mu, że tworzy w ten sposób wrażenie, jakoby to Izrael wysyłał tunelami żołnierzy, by podłożyć dowody.


Choć Gunness zachował spokój, kiedy udzielał wywiadu izraelskiemu programowi Tzinur Layla na Channel 10, załamał się zupełnie nieprofesjonalnie i rozpłakał pod koniec wywiadu dla Al-Dżazira. Tłumaczę to jako apel o więcej współczucia – i więcej funduszy z Kataru.


Nie obwiniam przeciętnego Gazańczyka, że nie wychodzi na ulice w proteście – wiadomo, że Hamas kładzie kres takim protestom przez doraźne egzekucje (i podejrzewam, że te śmierci dodane są później do listy rzekomych potworności izraelskich). Kieruję jednak oskarżenie do tych wszystkich na całym świecie, którzy mają swobodę protestowania, ale wybrali zamiast tego oskarżanie Izraela. Nie robią niczego dla powstrzymania rozlewu krwi i z pewnością niczego dla „Wolnej Gazy” mimo humanitarnych sloganów na ich transparentach.


Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.Prezydent Barack Obama może uważać, że wzmacnia bezpieczeństwo USA przez popieranie Bractwa Muzułmańskiego, przez ugłaskiwanie dążącego do statusu państwa nuklearnego Iranu i porzucanie lub upokarzanie swoich naturalnych sojuszników na Bliskim Wschodzie. Myli się.


Hamas nie potrzebuje tego arsenału rakiet do celów obronnych; potrzebuje broni do atakowania innych. Na to poszły miliardy pomocowych dolarów. Izrael pierwszy dostał się pod ostrzał, ale nie będzie ostatni. Wystarczy spojrzeć na potworności wyrządzane społecznościom chrześcijańskim wszędzie tam, gdzie dżihadyści zdobywają panowanie.


Wzywam planetę Ziemię: SOS. Nie podejmujcie działań na rzecz Żydów; zróbcie to dla samych siebie. Mamy tylko jeden świat. Uczyńmy go bezpieczniejszym przez zjednoczenie się przeciwko terrorowi. Silny Izrael nie jest problemem, jest częścią rozwiązania.


My word: Deep-terror

Jerusalem Post, 31 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk