Prawda

Środa, 1 kwietnia 2020 - 12:10

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana


Khaled Abu Toameh 2019-10-31

Hamas, grupa terrorystyczna rządząca Strefą Gazy, jest jedyną grupą palestyńską, która poparła wojnę tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana z Kurdami w Syrii. Na zdjęciu: Erdogan na wiecu poparcia dla Hamasu, 18 maja 2019 r. w Stambule w Turcji. (Zdjęcie: Getty Images)
Hamas, grupa terrorystyczna rządząca Strefą Gazy, jest jedyną grupą palestyńską, która poparła wojnę tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana z Kurdami w Syrii. Na zdjęciu: Erdogan na wiecu poparcia dla Hamasu, 18 maja 2019 r. w Stambule w Turcji. (Zdjęcie: Getty Images)

Hamas, związana z Bractwem Muzułmańskim grupa terrorystyczna, która rządzi Strefą Gazy od 2007 roku, jest jedyną grupą palestyńską, która poparła wojnę tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana z Kurdami w Syrii.


W oświadczeniu wydanym 14 października Hamas stwierdza, że „rozumie prawo Turcji do ochrony swoich granic, obrony własnej i usunięcia groźby dla jej narodowego bezpieczeństwa przeciwko manipulacjom syjonistycznego Mosadu w regionie jako części starań [Izraela] o podważenie arabskiego i islamskiego bezpieczeństwa narodowego”.


Hamas chwalił także Erdogana za jego „poparcie dla sprawy palestyńskiej i praw narodu palestyńskiego” oraz wyraził sprzeciw wobec „syjonistycznej i amerykańskiej obecności w regionie”.  


Sami Abu Zuhri, rzecznik Hamasu w Strefie Gazy, wyraził poparcie dla Turcji. „Kampania mediów izraelskich przeciwko Turcji jest nieprzyzwoita i nie do zaakceptowania. Izrael pozostanie wrogiem, a Turcja pozostanie w sercach muzułmanów" - napisał na Twitterze.


Inny przywódca Hamasu, Izzar al-Riszek, powiedział, że jego grupa jest „pewna, że prezydent Erdogan nie ma żadnych ambicji w Syrii i chce tylko zachować bezpieczeństwo swojego kraju”. Muzułmanie, dodał, muszą "zakończyć swoje konflikty, żeby mieli czas zająć się wielkim wyzwaniem narzuconym przez obecność syjonistycznego wroga”.


Patroni Hamasu w Katarze, kraju w Zatoce, który od dawna służy jako najbardziej gościnna baza dla operacji Bractwa Muzułmańskiego, także bronią wojny Turcji przeciwko Kurdom. Według ministra spraw zagranicznych Kataru, szejka Mohammeda bin Abdulrahmana, który przemawiał na spotkaniu Globalnego Forum Bezpieczeństwa w Doha:

"Broń i szkolenie dostarczane kurdyjskim grupom podczas wojny przeciwko Daesh stanowi bezpośrednie zagrożenie tureckiego bezpieczeństwa… Nie możemy zwalać winy na Turcję, kiedy Ankara chce oczyścić swoje terytorium i przeciwstawić się terroryzmowi. Turcja nie może milczeć aż terror uderzy w jej terytorium”.   

Poparcie Hamasu dla Turcji w wojnie przeciwko Kurdom jest sprzeczne z jego twierdzeniem, że nie miesza się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich i islamskich. W ostatnich latach kilku funkcjonariuszy Hamasu wielokrotnie zaprzeczało oskarżeniom, że ich grupa miesza się w wewnętrzne sprawy Egiptu, Syrii, Libii i Jordanii.  


Zaprzeczenia Hamasu są jednak całkowicie fałszywe.


Hamas utrzymywał bliskie więzi z Mohamedem Morsim z Bractwa Muzułmańskiego, kiedy został on wybrany na prezydenta Egiptu. Po usunięciu go od władzy Morsi był formalnie oskarżony o „kolaborację” z Hamasem, Hezbollahem i Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu. W ostatnich latach egipskie władze oskarżały Hamas o udział w serii ataków terrorystycznych przeciwko Egipcjanom, włącznie z zabiciem w 2015 roku prokuratora generalnego, Hiszama Barakata.


Hamas jednak uważa, że kolaboracja z Bractwem Muzułmańskim i udział w atakach terrorystycznych w Egipcie, nie były ingerencją w wewnętrzne sprawy arabskiego kraju.


Syryjczycy wydalili przywódców Hamasu i zamknęli ich biura w Damaszku wkrótce po rozpoczęciu wojny domowej w Syrii w 2011 roku. Władze syryjskie powiedziały, że podjęły tę decyzję, kiedy stało się jasne, że Hamas „popiera terrorystów w Syrii”. Innymi słowy, przyłapano Hamas na pomaganiu „terrorystom”, którzy walczyli przeciwko reżimowi Baszara Assada. Według logiki Hamasu, działania razem z przeciwnymi Assadowi terrorystami nie jest uważane za ingerencję w wewnętrzne sprawy Syrii.   


W ostatnich dwóch latach narastały dowody, że Hamas ingeruje także w wewnętrzne sprawy Libii. Według różnych raportów w mediach arabskich i według wypowiedzi libijskich przedstawicieli, Hamas dostarcza pomocy militarnej pewnym grupom terrorystycznym w Libii. Niektórzy libijscy przedstawiciele obwiniają także Katar o finansowanie grup terrorystycznych, które należą do Bractwa Muzułmańskiego i Hamasu. Kilka miesięcy temu Libijczycy oznajmili, że aresztowali 13 mężczyzn z powodu podejrzenia, że szpiegują dla Hamasu.  


Jordania jest kolejnym krajem arabskim. który cierpi z powodu ingerencji Hamasu w wewnętrzne sprawy tego królestwa i z powodu zagrożenia, jakie Hamas stanowi dla jego bezpieczeństwa. W 1999 roku władze jordańskie wydaliły pięciu przywódców Hamasu. Kilka lat później Jordańczycy aresztowali komórkę Hamasu, która zajmowała się szmuglem broni z Iranu do królestwa. W tym miesiącu władze Jordanii aresztowały dwóch aktywistów Bractwa Muzułmańskiego pod zarzutem, że są powiązani z Hamasem.


Z powodu tego nieustannego mieszania się w wewnętrzne sprawy różnych krajów Hamas popsuł swoje stosunki z większością krajów arabskich i islamskich. Niedawno doniesienia sugerowały, że władze tureckie rewidują swoje stosunki z Hamasem. Według tych doniesień, władze tureckie są niezadowolone z obecności agentów Hamasu w ich kraju, szczególnie dlatego, że używają Turcji jako bazy do planowania ataków terrorystycznych i prania pieniędzy. Turcy są podobno także zagniewani na Hamas z powodu ich bliskich związków z Iranem i Hezbollahem oraz z powodu prób Hamasu naprawienia stosunków z reżimem Assada w Syrii.


Poparcie Hamasu dla wojny Erdogana z Kurdami wydaje się w tym kontekście być próbą przekonania władz tureckich, by pozwolili Hamasowi na dalsze używanie Turcji jako bazy do organizowania ataków terrorystycznych na Izrael.


Jest ironią, że Hamas, który wystrzelił tysiące rakiet na Izrael i dokonał wielu ataków terrorystycznych na Izraelczyków, mówi obecnie, że „rozumie prawo Turcji do ochrony swoich granic”.


To jest ten sam Hamas, który potępia Izrael za obronę swojej granicy przeciwko infiltracji terrorystów ze Strefy Gazy. Od marca 2018 roku Hamas zachęca Palestyńczyków do demonstrowania w pobliżu granicy z Izraelem, gdzie atakują izraelskich żołnierzy kamieniami, bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi. Jeśli, według Hamasu, Turcja ma prawo do ochrony swojej granicy, dlaczego Izrael nie ma tego samego prawa?  


Jest jeszcze jeden powód, dla którego Hamas zaleca się do Erdogana. Jak Hamas powiedział w swoim oświadczeniu, jest przeciwny „syjonistycznej i amerykańskiej obecności w regionie". Hamas wydaje się być szczęśliwy, że USA porzuciły Kurdów i wycofały się z północnej Syrii. Hamas nie chce, by USA odgrywały jakąkolwiek polityczną lub militarną rolę w regionie z powodu „stronniczości” Waszyngtonu na rzecz Izraela.  


Dla Hamasu Erdogan jest bohaterem, ponieważ udało mu się przekonać Amerykanów, by wycofali się z Syrii. Hamas i jego sojusznicy w Bractwie Muzułmańskim mają nadzieję, że odejście USA utoruje im drogę do szerzenia swoich wpływów w Syrii.


Kiedy Hamas mówi o ”manipulacjach syjonistycznego Mosadu w regionie”, stara się przedstawić Kurdów jako izraelskich agentów i kolaborantów. Komunikat, jaki Hamas wysyła Arabom i muzułmanom: ci Kurdowie to zdrajcy, pracujący dla Izraela i USA, i dlatego zasługują na rzeź. Erdogan został więc bohaterem Hamasu, ponieważ prowadzi wojnę przeciwko „agentom” Izraela i USA.


Poparcie Hamasu dla Turcji jest ”skrajnym i makiawelicznym oportunizmem”, powiedział palestyński publicysta, Rami Abdallah. "Hamas opanował do mistrzostwa wszystkie sztuki i sztuczki polityki”.


Czas pokaże, jak Erdogan nagrodzi Hamas za popieranie go w wojnie z Kurdami. Hamas, tymczasem, wstrzymuje oddech, mając nadzieję, że Turcja przyjmie tę grupę pod swoją opiekę i ułatwi jej walkę przeciwko Izraelowi.


Why Hamas Supports Erdogan’s War

Gatestone Institute, 22 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 744 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk