Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 13:17

« Poprzedni Następny »


Czy Zachód zastosuje izraelskie strategie antyterrorystyczne?

 


David Horovitz 2015-11-20


Oglądałem w Ameryce telewizję w kilka godzin po groźbach Państwa Islamskiego, zapowiadającego, że po masakrze niewinnych cywilów w Paryżu, uderzy teraz w USA. Jak zwykle, kiedy jestem daleko od domu, myślę o moim tętniącym życiem, oblężonym przez wrogów i demonizowanym Izraelu.

Na ekranie pojawiały się tytuły wiadomości CNN: „Po paryskich atakach amerykańskie miasta wzmacniają bezpieczeństwo”, „ISIS grozi nowymi zamachami, również na Waszyngton”. Rozgłośnia przeprowadzała wywiady z politykami, z wysokimi oficerami armii, ze specjalistami od bezpieczeństwa. Wyjaśniali, że nie ma możliwości ochrony każdej kawiarni czy sali koncertowej przed atakami terrorystycznymi. Opisywali Państwo Islamskie jako najgorsze źródło terroru jakie pamiętają. Spierali się o to, czy prezydent Obama ma rację, odżegnując się od interwencji naziemnej przeciw ISIS w Syrii i Iraku.                  


Te wszystkie gadające głowy, poczynając od samego prezydenta, wydawały mi się dość zagubione. Dianne Feinstein, która jest senatorem od ponad 20 lat i która zasiadała w komisjach do spraw międzynarodowych i wywiadu, mamrotała coś o potrzebie “zjednoczenia zachodniego świata”, żeby “dostarczyć podstaw bezpieczeństwa”. Republikańscy kandydaci do prezydenckiego fotela powtarzali jeden po drugim wojownicze wezwania do zgniecenia Państwa Islamskiego. „Powinniśmy ich zniszczyć” deklarował  Jeb Bush. “Chcę walczyć z nimi na ich podwórku, żebyśmy nie musieli walczyć z nimi na naszym” wykrzykiwał  Lindsey Graham. Prezydent na konferencji prasowej wyśmiał swoich krytyków, mniej lub bardziej w taki sam sposób, w jaki odrzuca wszelkie zastrzeżenia Benjamina Netanjahu na temat umowy z Iranem o irańskim programie nuklearnym: “Ludzie nagle wyskakują i wygłaszają opinie, co oni by zrobili. Pokażcie konkretny plan” – mówił prezydent. (Netanjahu przedstawił konkretny plan w sprawie Iranu, ale wiele to nie pomogło.)


Politycy i komentatorzy nazwali 13 listopada rzezią, “francuskim 11 Września”. Jednak pod wieloma względami Paryż dotknął w tym dniu  atak przypominający to, z czym Izrael boryka się od lat. Mimo to, nawet podczas drugiej intifady, kiedy mieliśmy do czynienia z połączonymi atakami zamachowców-samobójców z Hamasu i Fatahu, które wykrwawiały Izrael w pierwszych latach tego stulecia, nigdy nie udało się naszym wrogom doprowadzić do masakry 129 osób w ciągu jednego wieczora. Zabierało im to więcej czasu: Tylko w marcu 2002 roku 120 izraelskich cywili zostało zabitych przez palestyńskich terrorystów.


Po ewakuacji z Bataclan ludzie oczekują na ławce na dalszą pomoc. Paryż, sobota 14 listopada 2015. (AP Zdjęcie/Thibault Camus)
Po ewakuacji z Bataclan ludzie oczekują na ławce na dalszą pomoc. Paryż, sobota 14 listopada 2015. (AP Zdjęcie/Thibault Camus)

Kiedy terroryści z bombami i karabinami atakowali nasze autobusy, centra handlowe, hotele, szkoły i restauracje robiliśmy dwie rzeczy, które Francja, Ameryka i reszta świata powinna robić , jeśli chce pokonać obecną, szczególnie obrzydliwą falę islamistycznego terroru – nauczyliśmy się redukować rozmiary narażenia i uderzać w centra operacyjne terrorystów.       


Międzynarodowa społeczność, w tym większość zachodniego świata, w swojej krótkowzroczności i hipokryzji, nie chciała zrozumieć naszej polityki utrudniania dostępu terrorystom i surowo krytykowała nas za ściganie terrorystów w ich matecznikach.      


Utrudnialiśmy terrorystom zabijanie nas, robiąc to, co jak twierdzili eksperci CNN, jest niemożliwe. Tak, ochraniamy nasze wszystkie kawiarnie, restauracje, centra handlowe , hotele, sale koncertowe, autobusy i inne miejsca publiczne, gdzie znajdują się skupiska naszych obywateli. Przez te wszystkie lata zamachowcy-samobójcy nie mogą po prostu wejść do naszych teatrów czy sal koncertowych dzięki barierom, bramkom wykrywającym metal, strażnikom. Zwiększyliśmy nasz wywiad na zajadle wrogich terytoriach palestyńskich, szczególnie w tych miasta Zachodniego Brzegu, z których wycofaliśmy się wcześniej w próżnej nadziei na pokojowe współżycie. Ku nieustającej furii pomylonych krytyków, zbudowaliśmy barierę bezpieczeństwa, będącą w częściach płotem, a w częściach murem, tak by palestyńscy zamachowcy-samobójcy nie mogli po prostu wjechać sobie do Izraela, żeby siebie i nas wysadzić w powietrze. Staliśmy się narodem analityków naszego bezpieczeństwa, zastanawiając się gdzie kupować, czy jechać autobusem, starając się minimalizować nasze narażenie na spotkanie z mordercami. Utrudniliśmy im zadanie.     


Park Hotel w nocy 27 marca 2002 roku w wyniku samobójczego zamachu zginęło tu 30 Izraelczyków (Photo credit: Flash 90)
Park Hotel w nocy 27 marca 2002 roku w wyniku samobójczego zamachu zginęło tu 30 Izraelczyków (Photo credit: Flash 90)

Podejmowaliśmy również działania ofensywne, szczególnie po czarnym marcu 2002 roku, kiedy podjęliśmy szeroko zakrojoną operację militarną mającą na celu zniszczenie “infrastruktury’ terroryzmu na Zachodnim Brzegu – fabryk bomb, ośrodków kształcenia producentów bomb. Duża część międzynarodowej opinii, źle poinformowana przez szczególnie żałosny gatunek dziennikarstwa, błędnie odczytała tę operację (powtarzając  nieprawdziwe palestyńskie twierdzenia o liczbie zabitych) i pod przewodem ówczesnego prezydenta USA, George’a W. Busha, naciskała na wstrzymanie operacji i wyjście z Zachodniego Brzegu. Jednak dzięki tym działaniom, przynajmniej jak dotąd, w 2015 roku, kiedy obecne palestyńskie przywództwo polityczne, religijne i palestyńskie media ponownie podburzają ludzi do mordowania Żydów, mamy do czynienia z morderczymi nożownikami, mordercami za kierownicami samochodów, ale nie z atakującymi tłumy zamachowcami-samobójcami.                  


Francja, Stany Zjednoczone i reszta Zachodu boryka się obecnie z dylematami, z którymi my żyliśmy od lat. Jak zachować swobody, zastanawia się Zachód – walcząc z wrogiem, który wykorzystuje i nadużywa wszystkich swobód? Jakie prawa trzeba uchwalić? Kogo przepuszczać przez granice? W jakich okolicznościach trzeba się decydować na prewencyjne aresztowania, kiedy trzeba podejrzanych izolować nawet bez procesu, jak nadzorować Internet i ograniczać podżeganie? Nie jest to łatwe, prawda?


W jaki sposób zminimalizować mordercze zagrożenie waszych obywateli nie dopuszczając, by zginęło zbyt wielu waszych żołnierzy? Jak również bez tego, by zginęło zbyt wielu (często popierających terrorystów) cywilów, wśród których operuje wasz wróg. To kolejny dylemat z którym mocowaliśmy się od dawna. Opuściliśmy Gazę w 2005 roku, Hamas przechwycił władzę w 2007 roku. Od tego czasu trzykrotnie zostaliśmy wciągnięci przez islamistów w konflikt, przez nieustające ataki na Izrael. Wiemy jednak, że nie da się siłą zniszczyć ekstremistycznej ideologii. Nie chcemy również dać się ponownie wciągnąć w bagno Gazy. Pewien człowiek powiedział: „Możemy zająć terytorium i jak długo utrzymujemy tam nasze wojsko, możemy je utrzymać, ale to nie rozwiąże podstawowego problemu - wyeliminowania dynamiki, która produkuje tego rodzaju skłonne do przemocy ekstremistyczne grupy”. Te słowa wypowiedział prezydent Obama, mówiąc w poniedziałek o Syrii i Iraku. Chciałbym, aby to oznaczało, że rozumie teraz odrobinę lepiej wyzwania, przed jakimi stoimy w Izraelu.


Prezydent Barack Obama kończy konferencję prasową po szczycie G20 w Anatolii, w poniedziałek 16 listopada 2015. (AP/Susan Walsh)
Prezydent Barack Obama kończy konferencję prasową po szczycie G20 w Anatolii, w poniedziałek 16 listopada 2015. (AP/Susan Walsh)

Chciało by się wierzyć, że prezydent Obama oraz inni przywódcy z dobrymi intencjami, którzy mówili nam, byśmy w imię pokoju podejmowali ryzyko, którzy tłumaczyli nam, że możemy bezpiecznie zrzec się kontroli nad sąsiednim terytorium, nawet na naszym zdradliwym Bliskim Wschodzie, przekonywali nas, że nie wiemy, co leży w naszym najlepszym, interesie, że oni wszyscy dziś przyswoili sobie myśl, że może (tylko może) nie jest to takie proste. Być może, my Izraelczycy, uparcie odmawiając wprowadzenia w życie zalecanej przez międzynarodową społeczność polityki, która, jak się obawiamy, byłaby narodowym samobójstwem, jednak nie jesteśmy aż tak głupi jak im się wydaje.          


Nie wstrzymuję oddechu w oczekiwaniu.


W rzeczywistości spodziewam się raczej, że zobaczę, jak kolejne wielkie osobistości, które powinny rozumieć lepiej,  pójdą w ślady szwedzkiego ministra spraw zagranicznych i wykrzywiając twarze w gniewnych grymasach będą oskarżać Izrael za czyny popełnione przez wyznawców kultu śmierci, który indoktrynuje swoich wyznawców, żeby zabijali i byli zabijani w imię boga. Śmieszność tych argumentów trudno opisać – gdybyśmy tylko, jak nam radzi międzynarodowa społeczność, oddali Zachodni Brzeg, tak jak oddaliśmy Gazę (narażając nasz kraj na nieprawdopodobne niebezpieczeństwo), Państwo Islamskie nie zamordowałoby 129 osób w Paryżu i nie zagrażałoby teraz Stanom Zjednoczonym.


Naprawdę brak słów, na takie zarzuty.


Kończąc radziłbym przywódcom i specom od bezpieczeństwa we Francji, w innych krajach europejskich i w Ameryce nawiązanie kontaktu z ich odpowiednikami z Izraela (których tak często oceniają i krytykują) i skorzystali z naszych gorzko nagromadzonych doświadczeń w walce z islamistycznym terroryzmem.        


Nie ma całkowicie skutecznej obrony przed terroryzmem. Nie ma tu również żadnego panaceum. Są jednak skuteczne strategie.  


Bez nich  Izrael by nie przetrwał. Piątek w Paryżu był sygnałem, że reszta wolnego świata potrzebuje ich również.  


Will the West now adopt Israel’s anti-terror strategies?

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  David Horovitz

Izraelski pisarz i dziennikarz, redaktor naczelny „The Times of Israel”. W latach 2004-2011 kierował „Jerusalem Post” Autor takich książek jak: Still Life with Bombers" (2004) and A Little Too Close to God" (2000), współautor "Shalom Friend: The Life and Legacy of Yitzhak Rabin (1996).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. dlaczego zachód nie zwalczał skutecznie terrorystów? mieczysławski 2015-11-20


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk