Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 19:02

« Poprzedni Następny »


Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael? 


Maurice Hirsch 2021-10-28

Kim są palestyńscy więźniowie, którzy zbiegli z izraelskiego więzienia: https://www.middleeasteye.net/news/israel-palestine-gilboa-prison-break-six-prisoners-who-are 

Kim są palestyńscy więźniowie, którzy zbiegli z izraelskiego więzienia: https://www.middleeasteye.net/news/israel-palestine-gilboa-prison-break-six-prisoners-who-are

 Palestyńscy oficjele i wiele palestyńskich oraz propalestyńskich NGO konsekwentnie mówi o terrorystach i mordercach aresztowanych przez Izrael jako o “jeńcach wojennych”, twierdząc, że powinna być do nich stosowana Trzecia Konwencja Genewska z 1949 roku, o traktowaniu jeńców wojennych (GCIII). Ich celem jest oszukanie świata, by uwierzył, że prawo międzynarodowe uznaje palestyńskich terrorystów za prawomocnych żołnierzy uczestniczących w wojnie.  


Dla osiągnięcia tego celu zarówno palestyńscy oficjele, jak NGO odwołują się do różnych postanowień w GCIII, zakładając, że uprzedzenia wobec Izraela powstrzymają nawet najbardziej zrównoważoną publiczność od rzeczywistego przeczytania postanowień tej konwencji.


Choć instytut Palestinian Media Watch obszernie udokumentował i zdemaskował twierdzenia palestyńskich oficjeli, minister sprawiedliwości AP ostatnio, mówiąc o ucieczce i ponownym uwięzieniu sześciu palestyńskich terrorystów, raz jeszcze powtórzył twierdzenie, że ci terroryści są chronieni przez GCIII, jak gdyby byli jeńcami wojennymi i że Izrael nie powinien karać ich za ucieczkę:

“Minister sprawiedliwości AP, Muhammad Szalaldeh, powiedział, że według Artykułu 91 Trzeciej Konwencji Genewskiej, ucieczka sześciu więźniów jest uważana za udaną… i nie wolno pociągać ich za to do odpowiedzialności i wytaczać procesu przed izraelskimi sądami. Powiedział, że jest to tekst, który zobowiązuje państwo okupacyjne, które musi go respektować i stosować, a to, co robi Izrael przeciwko nim, stanowi skandaliczne naruszenie zasad humanitarnego prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa ogólnie”. 

[Oficjalna gazeta AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 20 września 2021]

Trzeba zadać pytanie: czy GCIII naprawdę stosuje się do palestyńskich terrorystów i morderców aresztowanych przez Izrael i czy powinni oni być postrzegani i traktowani jako jeńcy wojenni?


Krótką odpowiedź na to pytanie dostarczył były minister ds. więźniów Autonomii Palestyńskiej, Aszraf Al-Adżrami, podczas przesłuchania w sądzie w 2018 roku przez występującego z oskarżenia cywilnego szefa działu strategii prawnych Palestinian Media Watch, Maurice Hirscha. Po długich momentach wahań Al-Adżrami wreszcie przyznał, że tysiące terrorystów aresztowanych lub więzionych podczas jego kadencji jako ministra ds. więźniów “być może mniej” niż pięciu pasowało do prawnej definicji więźnia wojennego:

Szef działu strategii prawnych Palestinian Media Watch PMW, Maurice Hirsch: "Czy Autonomia Palestyńska uważa więźniów-morderców za więźniów wojennych? Jeśli są żołnierzami i są schwytani przez drugą stronę, to nazywają się więźniami wojennymi, prawda?  


Były minister ds. więźniów AP, Aszraf Al-Adżrami:
 "To jest definicja z Konwencji Genewskiej numer 3. Definiuje czym jest więzień wojenny i co to jest – a także Konwencja Genewska numer 4 (sic!, Czwarta Konwencja Genewska nie definiuje więźniów wojennych, zajmuje się cywilami w strefach wojennych).  W Autonomii Palestyńskiej mówią, że palestyńscy więźniowie są więźniami wojennymi, ale byłem [w AP] ministrem [ds. więźniów] i wiem – sam także byłem więźniem – znam różnicę między Konwencją numer 3 i Konwencją numer 4. Numer 3 mówi, że jeśli schwytacie kogoś, kto ma mundur – “


Wiceprzewodniczący Sądu Okręgowego w Jerozolimie, sędzia Mosze Drori:
 "Trzecia Konwencja jest Konwencją o więźniach wojennych, Czwarta Konwencja dotyczy okresu wojny. Pan się myli”.


Al-Adżrami: 
"Dlaczego?"


Judge: 
"Ponieważ poza posiadaniem broni on (tj. więzień wojenny)... zamierza przestrzegać reguł wojny. To jest dodatkowy warunek; pan po prostu tego nie powiedział”.


Al-Adżrami:
 "Tak, tak, nie skończyłem, dobrze. Dlatego [są] także ci, z których jedni będą definiowani jako jeńcy wojenni, a inni nie. Ale duża część z nich jest rzeczywiście jeńcami wojennymi – "


Sędzia:
 "Chwileczkę, ja po prostu nie rozumiem. Był pan ministrem ds. więźniów; jaka była największa liczba więźniów za pana czasów - 2000, 3000, 10 000, ilu ich było?"


Al-Adżrami: 
"Dwanaście tysięcy".


Sędzia:
 "Dwanaście tysięcy. Z tej liczby, ilu ludzi dokonało ataku nosząc mundur i otwarcie mając broń? (tj. spełniali warunki do uznania jako więzień wojenny) Dziesięciu? Pięciu?


Al-Adżrami:
 "Może mniej".


Sędzia: 
"Ilu?"

Al-Adżrami: "Nie wiem".


Sędzia:
 "Doskonale. Powiedzmy 10 z dwunastu tysięcy. A więc 11 900 (sic, 11 990) nie jest więźniami wojennymi?"


Al-Adżrami:
 "Nie, z pewnością nie".


Sędzia:
 "A więc oni nie są więźniami wojennymi?"


Al-Adżrami: 
"Według międzynarodowej definicji, nie są".

[Fragment protokołu z Sądu Okręgowego w Jerozolimie, sprawa z powództwa cywilnego 3367-09, 7 lutego 2018]

Palestyńskie/propalestyńskie NGO


Po ucieczce palestyńskich terrorystów z izraelskiego więzienia Gilboa na początku września 2021 roku palestyńska NGO, Al-Haq, także wypowiedziała się twierdząc, że jeśli terroryści zostaną ponownie aresztowani, powinni “podlegać tylko dyscyplinarnej karze”, która “w żadnym wypadku nie przekroczy maksimum 30 dni”.  Ponieważ powszechnie na świecie akceptuje się, że więźniowie, którzy uciekają z więzienia, popełniają przestępstwo i odpowiadają za to według kodeksu karnego, dlaczego, jak mówi Al-Haq, Izrael miałby być ograniczony do wymierzenia tylko dyscyplinarnej kary terrorystom?


Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w paragrafie 92 GCIII, który stanowi, że więzień wojenny, który bez powodzenia próbuje ucieczki, „ma podlegać tylko dyscyplinarnej karze”. Artykuł 90 GCIII narzuca ograniczenie 30 dni na taką karę.


Kiedy więc Al-Haq twierdziła, że Izrael będzie ograniczony w karaniu ponownie schwytanych terrorystów, fałszywie zakładała zastosowanie GCIII. Według Al-Haq, gdyby Izrael złamał to fałszywe ograniczenie, popełni „zbrodnię wojenną”.


W ten sposób Palestyńskie NGO wymyślają i rozprzestrzeniają fałszywe twierdzenia, że Izrael systematycznie łamie międzynarodowe prawo, a robią to w celu demonizowania i kryminalizowania Izraela i jego działań.


Mimo faktu, że Al-Haq systematycznie propaguje fałszywe twierdzenia o Izraelu, cieszy się szerokim, międzynarodowym poparciem, ma licznych darczyńców, wśród których są Unia Europejska, Norwegia, Dania, Irlandia, Włochy, Francja, Hiszpania i Niemcy.


Niemniej, argument, że palestyńscy terroryści i mordercy są więźniami wojennymi i że kiedy Izrael ściga ich za ich kryminalne przestępstwa, popełnia rzekomo “zbrodnie wojenne”, jest wyłącznie fałszem, jakby nie był on wyrafinowany.

 

Does the third Geneva Convention apply to the Palestinian terrorists  arrested by Israel?

Palestinian Media Watch, 18 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1256 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk