Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 10:49

« Poprzedni Następny »


Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael? 


Maurice Hirsch 2021-10-28

Kim są palestyńscy więźniowie, którzy zbiegli z izraelskiego więzienia: https://www.middleeasteye.net/news/israel-palestine-gilboa-prison-break-six-prisoners-who-are 

Kim są palestyńscy więźniowie, którzy zbiegli z izraelskiego więzienia: https://www.middleeasteye.net/news/israel-palestine-gilboa-prison-break-six-prisoners-who-are

 Palestyńscy oficjele i wiele palestyńskich oraz propalestyńskich NGO konsekwentnie mówi o terrorystach i mordercach aresztowanych przez Izrael jako o “jeńcach wojennych”, twierdząc, że powinna być do nich stosowana Trzecia Konwencja Genewska z 1949 roku, o traktowaniu jeńców wojennych (GCIII). Ich celem jest oszukanie świata, by uwierzył, że prawo międzynarodowe uznaje palestyńskich terrorystów za prawomocnych żołnierzy uczestniczących w wojnie.  


Dla osiągnięcia tego celu zarówno palestyńscy oficjele, jak NGO odwołują się do różnych postanowień w GCIII, zakładając, że uprzedzenia wobec Izraela powstrzymają nawet najbardziej zrównoważoną publiczność od rzeczywistego przeczytania postanowień tej konwencji.


Choć instytut Palestinian Media Watch obszernie udokumentował i zdemaskował twierdzenia palestyńskich oficjeli, minister sprawiedliwości AP ostatnio, mówiąc o ucieczce i ponownym uwięzieniu sześciu palestyńskich terrorystów, raz jeszcze powtórzył twierdzenie, że ci terroryści są chronieni przez GCIII, jak gdyby byli jeńcami wojennymi i że Izrael nie powinien karać ich za ucieczkę:

“Minister sprawiedliwości AP, Muhammad Szalaldeh, powiedział, że według Artykułu 91 Trzeciej Konwencji Genewskiej, ucieczka sześciu więźniów jest uważana za udaną… i nie wolno pociągać ich za to do odpowiedzialności i wytaczać procesu przed izraelskimi sądami. Powiedział, że jest to tekst, który zobowiązuje państwo okupacyjne, które musi go respektować i stosować, a to, co robi Izrael przeciwko nim, stanowi skandaliczne naruszenie zasad humanitarnego prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa ogólnie”. 

[Oficjalna gazeta AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 20 września 2021]

Trzeba zadać pytanie: czy GCIII naprawdę stosuje się do palestyńskich terrorystów i morderców aresztowanych przez Izrael i czy powinni oni być postrzegani i traktowani jako jeńcy wojenni?


Krótką odpowiedź na to pytanie dostarczył były minister ds. więźniów Autonomii Palestyńskiej, Aszraf Al-Adżrami, podczas przesłuchania w sądzie w 2018 roku przez występującego z oskarżenia cywilnego szefa działu strategii prawnych Palestinian Media Watch, Maurice Hirscha. Po długich momentach wahań Al-Adżrami wreszcie przyznał, że tysiące terrorystów aresztowanych lub więzionych podczas jego kadencji jako ministra ds. więźniów “być może mniej” niż pięciu pasowało do prawnej definicji więźnia wojennego:

Szef działu strategii prawnych Palestinian Media Watch PMW, Maurice Hirsch: "Czy Autonomia Palestyńska uważa więźniów-morderców za więźniów wojennych? Jeśli są żołnierzami i są schwytani przez drugą stronę, to nazywają się więźniami wojennymi, prawda?  


Były minister ds. więźniów AP, Aszraf Al-Adżrami:
 "To jest definicja z Konwencji Genewskiej numer 3. Definiuje czym jest więzień wojenny i co to jest – a także Konwencja Genewska numer 4 (sic!, Czwarta Konwencja Genewska nie definiuje więźniów wojennych, zajmuje się cywilami w strefach wojennych).  W Autonomii Palestyńskiej mówią, że palestyńscy więźniowie są więźniami wojennymi, ale byłem [w AP] ministrem [ds. więźniów] i wiem – sam także byłem więźniem – znam różnicę między Konwencją numer 3 i Konwencją numer 4. Numer 3 mówi, że jeśli schwytacie kogoś, kto ma mundur – “


Wiceprzewodniczący Sądu Okręgowego w Jerozolimie, sędzia Mosze Drori:
 "Trzecia Konwencja jest Konwencją o więźniach wojennych, Czwarta Konwencja dotyczy okresu wojny. Pan się myli”.


Al-Adżrami: 
"Dlaczego?"


Judge: 
"Ponieważ poza posiadaniem broni on (tj. więzień wojenny)... zamierza przestrzegać reguł wojny. To jest dodatkowy warunek; pan po prostu tego nie powiedział”.


Al-Adżrami:
 "Tak, tak, nie skończyłem, dobrze. Dlatego [są] także ci, z których jedni będą definiowani jako jeńcy wojenni, a inni nie. Ale duża część z nich jest rzeczywiście jeńcami wojennymi – "


Sędzia:
 "Chwileczkę, ja po prostu nie rozumiem. Był pan ministrem ds. więźniów; jaka była największa liczba więźniów za pana czasów - 2000, 3000, 10 000, ilu ich było?"


Al-Adżrami: 
"Dwanaście tysięcy".


Sędzia:
 "Dwanaście tysięcy. Z tej liczby, ilu ludzi dokonało ataku nosząc mundur i otwarcie mając broń? (tj. spełniali warunki do uznania jako więzień wojenny) Dziesięciu? Pięciu?


Al-Adżrami:
 "Może mniej".


Sędzia: 
"Ilu?"

Al-Adżrami: "Nie wiem".


Sędzia:
 "Doskonale. Powiedzmy 10 z dwunastu tysięcy. A więc 11 900 (sic, 11 990) nie jest więźniami wojennymi?"


Al-Adżrami:
 "Nie, z pewnością nie".


Sędzia:
 "A więc oni nie są więźniami wojennymi?"


Al-Adżrami: 
"Według międzynarodowej definicji, nie są".

[Fragment protokołu z Sądu Okręgowego w Jerozolimie, sprawa z powództwa cywilnego 3367-09, 7 lutego 2018]

Palestyńskie/propalestyńskie NGO


Po ucieczce palestyńskich terrorystów z izraelskiego więzienia Gilboa na początku września 2021 roku palestyńska NGO, Al-Haq, także wypowiedziała się twierdząc, że jeśli terroryści zostaną ponownie aresztowani, powinni “podlegać tylko dyscyplinarnej karze”, która “w żadnym wypadku nie przekroczy maksimum 30 dni”.  Ponieważ powszechnie na świecie akceptuje się, że więźniowie, którzy uciekają z więzienia, popełniają przestępstwo i odpowiadają za to według kodeksu karnego, dlaczego, jak mówi Al-Haq, Izrael miałby być ograniczony do wymierzenia tylko dyscyplinarnej kary terrorystom?


Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w paragrafie 92 GCIII, który stanowi, że więzień wojenny, który bez powodzenia próbuje ucieczki, „ma podlegać tylko dyscyplinarnej karze”. Artykuł 90 GCIII narzuca ograniczenie 30 dni na taką karę.


Kiedy więc Al-Haq twierdziła, że Izrael będzie ograniczony w karaniu ponownie schwytanych terrorystów, fałszywie zakładała zastosowanie GCIII. Według Al-Haq, gdyby Izrael złamał to fałszywe ograniczenie, popełni „zbrodnię wojenną”.


W ten sposób Palestyńskie NGO wymyślają i rozprzestrzeniają fałszywe twierdzenia, że Izrael systematycznie łamie międzynarodowe prawo, a robią to w celu demonizowania i kryminalizowania Izraela i jego działań.


Mimo faktu, że Al-Haq systematycznie propaguje fałszywe twierdzenia o Izraelu, cieszy się szerokim, międzynarodowym poparciem, ma licznych darczyńców, wśród których są Unia Europejska, Norwegia, Dania, Irlandia, Włochy, Francja, Hiszpania i Niemcy.


Niemniej, argument, że palestyńscy terroryści i mordercy są więźniami wojennymi i że kiedy Izrael ściga ich za ich kryminalne przestępstwa, popełnia rzekomo “zbrodnie wojenne”, jest wyłącznie fałszem, jakby nie był on wyrafinowany.

 

Does the third Geneva Convention apply to the Palestinian terrorists  arrested by Israel?

Palestinian Media Watch, 18 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk