Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 22:35

« Poprzedni Następny »


Cypr: 46 lat tureckiej okupacji


Uzay Bulut 2020-09-11


Co przychodzi na myśl ludziom, kiedy słyszą „Cypr”? Piękny kraj wyspiarski, na Morzu Śródziemnym? Wymarzone miejsce na urlop? Ciepła pogoda i malownicze plaże? To wszystko jest prawdą. Jednak ten mały i wytrwały kraj ma także mroczną i tragiczną historię – historię ukształtowaną przez turecką okupację od 1974 roku.


Cypr zdobył niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1960 roku, ale pełna niepodległość na całej wyspie nie trwała długo. Latem 1974 roku turecka armia dwukrotnie najechała na północny Cypr – najpierw 20 lipca, a potem 14 sierpnia, dokonując etniczno-religijnej czystki i zbrodni przeciwko ludzkości w akcji terroryzowania greckich Cypryjczyków i wypchnięcia ich na południe.  


Turcja “przypuściła agresywny atak na pełną skalę na Cypr, mały, niezaangażowany i dosłownie bezbronny kraj, który nie ma lotnictwa, marynarki ani armii poza niewielką gwardią narodową”, napisał w liście z 6 grudnia 1974 roku do sekretarza generalnego ONZ ówczesny przedstawiciel Cypru przy Narodach Zjednoczonych, Zenon Rossides. "I tak przytłaczająca machina militarna Turcji rozpoczęła zbrojny atak, obejmujący bombardowanie napalmem otwartych miast i wsi, siejąc spustoszenie, podpalając lasy i na oślep siejąc śmierć i cierpienie wśród cywilnej populacji wyspy”.


Jako pretekst inwazji na wyspę Turcja użyła zamachu stanu zorganizowanego przez rządzącą Grecją juntę przeciwko cypryjskiemu prezydentowi, Makariosowi. Według strony internetowej Kypros.org:

"Zamach stanu dał Turcji pretekst, jakiego od dawna szukała. Roszcząc sobie prawo do jednostronnej interwencji militarnej jako gwarant konstytucji z 1960 roku, Turcja 5 dni później najechała Cypr…. Kiedy armia turecka była już na Cyprze, zamiast przywrócić sytuację zgodną z konstytucją 1960 r. i chronić prawa człowieka wszystkich mieszkańców Cypru, jak to było jej obowiązkiem i rzekomym uzasadnieniem, Turcja, mimo że zamach nie udał się i demokratyczny rząd powrócił w Grecji do władzy, 14 sierpnia 1974 roku niezmiernie rozszerzyła inwazję, by okupować 36,4% Cypru, wyganiając ponad 170 tysięcy greckich Cypryjczyków i przemieszczając armię do trafnie nazwanej ‘linii Atylli’. To, że Turcja popełniła potworności w trakcie inwazji nie jest zaskakujące, patrząc na jej historię działań na Bałkanach, w Syrii, w Armenii i w Anatolii oraz na jej tradycyjną politykę wydalania, transferów i dyskryminacji nie-tureckich grup etnicznych”.

Te potworności obejmują mordowanie cywilnych greckich Cypryjczyków, włącznie z dziećmi, arbitralnymi aresztowaniami, porywaniem cywilów, masowymi i wielokrotnymi gwałtami, eksmisjami i wysiedleniami greckich Cypryjczyków z ich domów i ziemi, rabunkami, rekwirowaniem domów i przedsiębiorstw należących do greckich Cypryjczyków, przymusową pracą więźniów i niszczeniem kościołów i cmentarzy.


Raport Europejskiej Komisji Praw Człowieka z 1976 roku potwierdził fakt dokonywania gwałtów.

"Nawet kobiety w wieku 80 lat były barbarzyńsko gwałcone przez członków tureckiej armii – napisano w raporcie. – Na niektórych terenach przymusowa prostytucja dziewcząt greko-cypryjskich praktykowana jest nadal. Wiele kobiet, które pozostały na terenach okupowanych przez Turcję, zaszło w ciążę w wyniku gwałtów popełnionych przez tureckich żołnierzy”.  

Gwałty były tak powszechne, że kościół na Cyprze był zmuszony do złagodzenia poprzednich zakazów aborcji. Podobno także Czerwony Krzyż wysyłał tabletki dla więźniarek i kobiet zamkniętych w obozach na okupowanych terenach.  


5 sierpnia 1974 roku “New York Times” donosił, że "Greccy Cypryjczycy z małych wsi wokół Kyrenii opowiadali o morderstwach, gwałtach i rabunkach tureckiej armii po inwazji na Cypr”.


“New York Times” przeprowadził wywiady z ofiarami i naocznymi świadkami potworności. Jedną z nich była młoda kobieta w wieku 20 lat, która odmówiła podania nazwiska.

"Opowiedziała, jak została zgwałcona po tym, jak była świadkiem zabicia strzałami z karabinu maszynowego swojego narzeczonego wraz z innymi mężczyznami ze wsi. ‘Kiedy mój narzeczony został zabity, rzuciłam się do rowu, żeby się schować – byłam przerażona – powiedziała. – Kiedy tam leżałam, chwycił mnie turecki żołnierz. Rzucił mnie na ziemię i zdarł ze mnie ubranie. Rozpaczliwie próbowałam uciec ale wycelował we mnie broń. Powiedział, że mnie zabije. W pewnym momencie podszedł inny żołnierz z niemowlęciem na rękach. Zapytał, kto jest jego matką. Pomyślałam, że jeśli powiem, że to moje dziecko, może mnie to uratować. Jednak, kiedy powiedziałam, że jestem jego matką, cisnął nim o ziemię’.”

Zbrodnie popełnione podczas tureckiej inwazji są dobrze udokumentowane.


“14 sierpnia - napisała autorka Victoria Hislop – populacja greckich Cypryjczyków uciekała w przerażeniu samochodami, autobusami, piechotą, nie zabierając ze sobą niczego poza ubraniami, w których byli. Spodziewali się pomocy z zagranicy, ale żadna pomoc nie przyszła i ich ewakuacja zamieniła się w tygodnie, miesiące, a potem dziesięciolecia”.


Podobnie jak w wypadku dziesiątków tysięcy innych Cypryjczyków, życie Marii Hadjivasili, która dorastała w latach 1960 w Famaguście, także zmieniło się całkowicie po okupacji jej miasta:

Słyszeliśmy, że cywile są zabijani a kobiety gwałcone – powiedziała. – Ludzie niepokoili się o swoje córki. Słyszałam, że jedna z moich koleżanek szkolnych została zgwałcona i zabita”.

Niestety, w czasie tureckiej inwazji, opinia światowa nie wyraziła wielkiego oburzenia. Nadal nie ma międzynarodowego oburzenia, okupacja trwa i towarzyszą jej podobne łamania prawa.


Na przykład, 21 czerwca 2013 roku Koray Başdoğrultmacı i Çinel Senem Hüseyin, tureckojęzyczna para Cypryjczyków, która żyje w północnej, okupowanej części Cypru, została aresztowana i trzymana w więzieniu przez 6 1/2 godziny. Ich proces trwał miesiącami, aż wszystkie oskarżenia zostały wycofane w czerwcu 2015 roku.  


Ich przestępstwo? Wywieszenie trzech flag cypryjskich przed swoim domem i sklepem.  


Turecki rząd nie uznaje nawet Republiki Cypru i nazywa ją “Administracją południowych greckich Cypryjczyków”. “Roszczenie wysunięte przez greckich Cypryjczyków do reprezentowania ‘Republiki Cypru’ jest nielegalne i nie zostało uznane przez Turcję” – oznajmia ministerstwo spraw zagranicznych Turcji. Twierdzi także, że Cypr jest „geograficznie przedłużeniem półwyspu anatolijskiego” i „nigdy nie był grecką wyspą”.  


Ministerstwo nie może bardziej się mylić. Cypr przez tysiąclecia był wyspą z grecką większością – był grecki demograficznie i kulturowo. Turecka obecność na Cyprze datuje się zaledwie od czasów osmańskiej okupacji w okresie od 1571 do 1878 roku. Nigdy do czasu tureckiej interwencji militarnej w 1974 roku północna część Cypru nie miała tureckiej większości. Zarówno północ, jak południe wyspy miały do tego czasu grecką i chrześcijańską większość. Niemniej mit Cypru jako tureckiej wyspy jest popularny wśród wielu Turków. W 2018 roku Erdogan nawet powiedział na konferencji prasowej: “Nie ma żadnego kraju o nazwie Cypr”.


Jednak, zanim Turcja najechała na Cypr w 1974 roku, jego granice były międzynarodowo uznane. Dokument przyznający Cyprowi niepodległość w 1960 roku został podpisany przez trzy państwa “gwarantujące” – Wielką Brytanię, Grecję i Turcję – które wszystkie zobowiązały się do respektowania niepodległości i terytorialnej integralności Cypru. Turecka inwazja w 1974 roku była więc pogwałceniem tureckiego zobowiązania. W wyniku tej inwazji Turcja zmieniła demograficzny charakter północnej części wyspy i zamieniła ją w obszar o tureckiej większości.


Po dziś dzień uchodźcy i wysiedleni nie odzyskali prawa powrotu do swoich domów i ziemi na okupowanej przez Turków północy. Obywatele Republiki Cypru nie mają swobody mieszkania, gdzie chcą, w swoim kraju. „Turecka Republika Północnego Cypru” ("TRNC") na okupowanej północy została stworzona w 1983 roku przez Turków i dla Turków. Uznaje ją jedynie Turcja.


Od 1974 roku nic się nie zmieniło w okupowanym północnym Cyprze poza wielką liczbą osadników importowanych z Turcji. Turecki rząd nadal nawet nie zamierza tolerować cypryjskiej flagi na Cyprze i nielegalnie utrzymuje wyspę podzieloną w systemie apartheidu i etniczno-religijnej segregacji. Przez 46 lat północna część Cypru pozostaje etnicznie wyczyszczona i skolonizowana przez Turcję, członka NATO i wiecznego kandydata na członka Unii Europejskiej.


Cyprus: 46 Years of Turkish Occupation

Frontpage.mag, 31 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA odmawiając powrotu w obawie przed aresztowaniem. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 795 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk