Prawda

Poniedziałek, 8 marca 2021 - 01:44

« Poprzedni Następny »


Co złego to Żydzi


Vic Rosenthal 2018-12-18

Tak walczyła o prawa czarnych Rosa Parks.
Tak walczyła o prawa czarnych Rosa Parks.

Aljazeera publikuje artykuł Davida A. Love’a z nagłówkiem: “Ahed Tamimi jest palestyńską Rosą Parks”.  

Jednym z najbardziej nielogicznych – właściwie, żenująco głupich – sposobów krytykowania Izraela jest czynienie analogii między „losem Palestyńczyków” a warunkami czarnych w Ameryce i próby zrównania „palestyńskiej walki” z ruchem  na rzecz praw obywatelskich w USA.

A jednak ta analogia jest bardzo skuteczna wśród mniejszości i na kampusach uniwersyteckich. Używały jej inteligentne i (czasami) dobrze poinformowane osoby, takie jak Condoleezza Rice, posługujące się zakodowanym językiem, takie jak Barack Obama i podżegacze, tacy jak Jeremiah Wright. W epoce intersekcjonalności uznaje się za oczywistość, że rasizm wobec czarnych w USA i ”ucisk” Palestyńczyków w Izraelu są podobnymi zjawiskami i że sprzeciw wobec jednego ucisku wymaga sprzeciwu wobec wszystkich.


Postępowa ideologia utrzymuje, że rasowy konflikt w USA i izraelsko-palestyński konflikt mają podobne korzenie, takie jak kapitalizm (w jakiś sposób), kolonializm i rasizm (definiowany jako niechęć rasowa plus siła). Zwolennicy tej postępowej ideologii lubią wkładać konflikt pod mikroskop z bardzo ograniczonym polem widzenia, ale robiąc to wykluczają szerszy kontekst, w którym ma miejsce węższa walka. Walka Palestyńczyków jest tylko podzbiorem znacznie większej walki Arabów i muzułmanów o pozbycie się z regionu Żydów i wymazanie żydowskiej suwerenności. Izrael ma taką siłę militarną, że jak dotąd mógł się bronić, ale równowaga sił – pod względem liczebności, zasobów finansowych, a także międzynarodowego poparcia – najwyraźniej przeważa po stronie antyizraelskiej.

Z pewnością po obu stronach istnieje rasowa/etniczna niechęć, ale wśród Żydów rzadko  można zobaczyć taką nienawiść, jaka popycha Arabów do sztyletowania lub wjeżdżania samochodem w przypadkowych Żydów. Kolonializm? Kto jest rdzenną ludnością, Żydzi, których kultura, język i religia rozwinęły się tysiące lat temu tutaj, w Ziemi Izraela, czy Palestyńczyk, którego przodkowie najprawdopodobniej przybyli w te strony pod koniec XIX lub na początku XX wieku (a także dopiero w 1946 r.), który mówi po arabsku, tak jak Egipcjanin lub Syryjczyk, którego religią jest islam, przyniesiony w ten region przez muzułmańskich kolonizatorów z Arabii i którzy nawet nie nazywali siebie „Palestyńczykami” aż do drugiej polowy lat 1960? Jeśli istnieje „podstawowa przyczyna” konfliktu, to jest nią postawa odrzucenia przez Arabów, głęboko zakorzeniona w ideologii i religii, i wzmacniana przez wszystko, co otrzymują od swoich mediów i systemu edukacyjnego.  

A teraz rozważ sprawę czarnych Amerykanów, których sprowadzono do kraju jako niewolników w najkoszmarniejszy sposób, jaki można sobie wyobrazić, a kiedy niewolnictwo wreszcie zostało zniesione, czekał ich wszechstronny ucisk, od prawnego apartheidu z segregacją na Południu do wieloaspektowej nieformalnej dyskryminacji wszędzie indziej. W odróżnieniu od Palestyńczyków, nie dążyli do czystki etnicznej białych Amerykanów w ich ojczyźnie. Większość ich rodzin była w Ameryce dłużej niż rodziny wielu a może nawet większości innych Amerykanów. Ich walka przeciwko dyskryminacji była przeważnie bez przemocy.

Obie walki pozornie mają na celu zdobycie praw człowieka i praw obywatelskich dla konkretnej grupy mniejszościowej, i obie walki zostały adoptowane przez ruch postępowy jako część ram intersekcjonalnych, w jakich żyją i oddychają. I to jest wszystko, co mają wspólnego. W rzeczywistości celem ruch palestyńskiego jest zastąpienie żydowskiego państwa państwem arabskim i czystka etniczna żydowskiej populacji. I do znacznego stopnia postępowi aktywiści to rozumieją, choć wielu nie przyznaje się do tego nawet przed samymi sobą i wolą podtrzymywać fikcję, że chodzi o prawa.  

Zdanie, że ”wszystkie rodzaje ucisku są powiązane”, jest tak absurdalne, że wysiłek, by przekonać ludzi, że jest prawdziwe, przybiera interesujące formy. Jednym z najpaskudniejszych argumentów, jaki przedstawiają, jest to, że nieproporcjonalną przemoc policji wobec czarnych ludzi zachęcają programy wymiany amerykańskich policjantów, by uczyli się technik kontrterroryzmu od izraelskich służb bezpieczeństwa. Jonathan Tobin nazwał to “unowocześnioną wersją średniowiecznego oszczerstwa o mordzie rytualnym”.

Obecnie toczy się kampania, prowadzona przez antyizraelską grupę “Jewish Voice for Peace” nazywana “Deadly Exchange” [Śmiertelna wymiana], której udało się doprowadzić kilka amerykańskich oddziałów policji do odwołania wspólnego szkolenia w Izraelu. Tobin pisze:  

Z zadufaniem Deadly Exchange twierdzi, że takie szkolenie jest zarówno niewłaściwe dla Amerykanów, jak pośrednio odpowiedzialne za skandale takie jak „policyjne morderstwa”, „polityka strzelania, by zabić”, „pozasądowe egzekucje”, jak również „szpiegowanie” i „deportacja i internowanie”. Twierdzi się tutaj, że izraelska policja jest siłą głównie zainteresowaną w ucisku i przemocy, i że personel USA, który uczy się od Izraelczyków, będzie bardziej skłonny zabijać Amerykanów…

Traktowanie Izraela jako państwa-pariasa jest zarówno niesprawiedliwe, jak sprzeczne z celem dążenia do pokoju. Ale przez wiązanie Izraela i jego zwolenników ze sporami o amerykańskie organy porządku publicznego JVP stara się oszkalować Izrael jako odpowiedzialny w ostatecznym rachunku za mordowanie czarnych Amerykanów. Jakby to szaleńczo nie brzmiało, powinno być w niesamowity sposób znajome badaczom historii. Obwinianie Żydów za zbrodnie, szczególnie mordowanie niewinnych, choć nie mają z nimi nic wspólnego, jest klasycznym posunięciem antysemityzmu. W tym sensie, mimo że JVP przedstawia się jako obrońca żydowskich wartości, ich kampania jest jedynie uaktualnioną wersją średniowiecznego oszczerstwa o mordzie rytualnym, gdzie Żydzi stają się kozłami ofiarnymi za problemy, których nie spowodowali.

Obwinianie Żydów za wszystko jest popularną rozrywką od czasów Czarnej Śmierci, kiedy zakładano, że ponieważ nie ma żadnego innego wyjaśnienia, Żydzi muszą zatruwać studnie.  W 2004 roku kilku polityków, emerytowanych oficerów i dziennikarzy twierdziło, że Żydzi i Izrael byli odpowiedzialni za popchnięcie administracji Busha do wojny irackiej (chociaż jest prawdą, że kilku żydowskich tak zwanych „neokonserwatywnych” pracowników państwowych i dziennikarzy popierało wojnę, główna odpowiedzialność spada na prezydenta  George’a Busha, wiceprezydenta Dicka Cheney’ego i sekretarza obrony Donalda Rumsfelda, z których żaden nie jest Żydem).

Także niektórzy politycy, których działania są ogólnie proizraelskie, uznają za pożyteczne przypisywanie niepopularnych decyzji względom związanym z Izraelem. Na przykład,  prezydent Trump powiedział niedawno, że „jednym z powodów [utrzymywania wojsk USA na Bliskim Wschodzie] jest Izrael”. Broniąc swojej decyzji nie karania Arabii Saudyjskiej za zamordowanie Dżamala Chaszodżdżiego, powiedział, że „Izrael byłby w wielkich kłopotach bez Arabii Saudyjskiej”.

Z pewnością wiecie, że Izrael ani nie oczekuje, ani nie chce, by Amerykanie walczyli za niego, chociaż ceni sobie dostawy broni i docenia dyplomatyczne poparcie USA w ONZ. Izrael nie ma też żadnego związku a aferą Chaszodżdżiego. Decyzje prezydenta Trumpa są związane z amerykańskimi interesami, nie z interesami Izraela. Mówienie, że jest inaczej, „nie jest pomocne” mówiąc językiem dyplomatycznym.  

Na wypadek, gdyby ktokolwiek potrzebował przypomnienia: Żydzi nie zabili Jezusa, nie zatruwaliśmy studni, nie zaczęliśmy wszystkich wojen XX wieku, nie wbiliśmy noża w plecy Niemiec, nie spowodowaliśmy bolszewickiej rewolucji, nie skłoniliśmy Busha do najechania Iraku, nie stworzyliśmy ISIS, OWP nie jest NAACP, nie jesteśmy odpowiedzialni za działania amerykańskiej policji – i z pewnością nie jesteśmy odpowiedzialni za decyzje Donalda Trumpa.

A Ahed Tamimi, która publicznie wzywała do ataków nożowniczych i zamachów samobójczych (wideo), zdecydowanie nie jest Rosą Parks.

 

Blame the Jews

Elder of Ziyon, 6 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk