Prawda

Wtorek, 2 marca 2021 - 15:32

« Poprzedni Następny »


Borg Bliskiego Wschodu


Michael J. Totten 2015-06-07

Photo by K. Aksoy 

Photo by K. Aksoy

 Państwo Islamskie (ISIS) zdobyło w Syrii starożytne miasto Palmyrę, której wspaniałe obiekty znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, to starożytne miasto nazywane jest czasem „panną młodą pustyni”. Wiele wskazuje na to, że zabierają się do jego zniszczenia. Robili takie rzeczy już wcześniej. ISIS użył młotów pneumatycznych, buldożerów i materiałów wybuchowych niszcząc zabytki Hatry i leżącego w pobliżu Mosulu Nimrud, starożytnych miast w Iraku. Uwiecznili nawet swoje działania na wideo.

“Te ruiny, które są za mną – mówił wandal z ISIS na YouTube – to idole i pomniki, do których ludzie modlili się zamiast modlić się do Allaha. Prorok Mahomet, kiedy wszedł do Mekki, zwalił idole własnymi gołymi rękoma. Nasz prorok nam nakazał obalić idole i zniszczyć je, towarzysze proroka, kiedy podbijali kraje, robili to również w swoich czasach”    

Muzułmanie rządzili tą częścią świata ponad tysiąc lat. Przez wieki nie przeszkadzało im, że Palmyra, Hatra, Nimrud pełne były pogańskich pomników, świątyń, napisów z czasów poprzedzających islam. Dopiero teraz te miejsca zostały skazane na zniszczenie. Bojownicy ISIS są bardziej agresywnymi barbarzyńcami niż jakakolwiek inna grupa, która zamieszkiwała ten region przez ostatnie tysiąc lat. Współcześnie jedyną grupą wykazującą podobne zachowania są Talibowie, którzy w marcu 2001 roku zniszczyli starożytny posąg Buddy w Bamyan, używając dział przeciwlotniczych i dynamitu. Działo się to na kilka miesięcy przed atakiem facetów z Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton.      


Ten stosunek do historii jest powrotem nie tyle do siódmego wieku, co do dwudziestego, kiedy Pol Pot, po zdobyciu władzy przez Czerwonych Khmerów, przestawił w Kambodży kalendarz na Rok Zero i kiedy Mao Zedong podczas rewolucji kulturalnej w Chinach wymordował miliony ludzi w wojnie z wszystkim co „stare”.    


Dyrektor Departamentu zabytków w Syrii, Maamoun Adbulkarim, powiedział agencji  Reutera, że armia wywiozła i zabezpieczyła setki starożytnych pomników, ale oczywiście gigantyczne rzymskie kolumny i gmach samego muzeum pozostały i mogą się znaleźć pod gąsienicami buldożerów. „To jest bitwa całego świata” – powiedział.     


To pokazuje jak fatalna jest sytuacja w Syrii. Masowi mordercy, zbrodniarze wojenni, gangsterzy wojny religijnej i kraje finansujące międzynarodowy terroryzm syryjskiej socjalistycznej partii Baath, mogą dziś wyglądać przekonująco jako obrońcy cywilizacji. Co więcej, w tej konkretnej sprawie i w tym miejscu, tak właśnie  jest.      


Palmyra ma ponad dwa tysiące lat. W drugim wieku przed naszą erą była skromnym przystankiem dla karawan, ale Rzymianie zajęli ją i przekształcili w kwitnącą, oszałamiającą metropolię. W dzisiejszych czasach jest zaledwie oazą w guberni Homs, ale w czasach rzymskich  była ważnym węzłem łączącym Europę z Persją, Indiami i Chinami.   


Ruiny są rozrzucone na dużych obszarach, dobrze zachowane na pustyni, z dala od gęsto zaludnionych terenów nadmorskich dzisiejszej Syrii, Libanu i Izraela. W odróżnieniu od większości rzymskich zabytków, znajdujemy tu niemal nienaruszone budynki, niektóre z nich ogromnej wielkości. Styl architektoniczny to niesłychana kombinacja architektury rzymskiej, greckiej i perskiej. Niektóre z kolumn mają inskrypcje w języku greckim i aramejskim. To jest zachwycające miejsce, gdzie zlewa się wszystko co najlepsze w Lewancie, oszałamiający punkt, w którym Wschód spotykał się z Zachodem, gdzie mieszało się wszystko i wszyscy.


Teraz zostało przechwycone przez totalitarny kult śmierci, który stosuje masowe mordy, ciężką broń i ciężki sprzęt mechaniczny, by zmienić wszystko i wszystkich w granitową strukturę, w której oni stanowią centrum. ISIS to Borg Bliskiego Wschodu.       


UNESCO apeluje o międzynarodowy wysiłek dla ratowania tej perły Światowego Dziedzictwa, czy znajdą się chętni?


Syryjczycy nie mogą, właśnie uciekli. Irakijczycy nie są w stanie obronić własnych miast, nie mówiąc o cudzych. Jordańczycy mogliby chcieć, gdyby mogli dostać dostateczne wsparcie z zagranicy, ale nie mogą. Izraelczycy teoretycznie umieliby to zrobić, ale koszt kolejnej interwencji wojskowej w arabskim świecie byłby katastrofalny. Turcy mogliby powstrzymać ISIS, ale oni są bardziej zaniepokojeni syryjskimi Kurdami niż ISIS, i gdyby to od nich zależało, woleliby, żeby zwyciężyło raczej ISIS niż Kurdowie. Rosjanie? Władimir Putin nigdy nie wybierze się na ratowanie żadnej “cywilizacji”, którą nie jest jego. Pozostają Stany Zjednoczone. My jesteśmy jedyną nadzieją. Ale pustą.


Moglibyśmy wysłać wojska naziemne do ochrony Palmyry. To miasto jest również częścią naszego dziedzictwa, robiliśmy już takie rzeczy w przeszłości. Pokazany w początkach 2014 roku film George’a Clooneya The Monuments Men, to udramatyzowana historia niewielkiej jednostki amerykańskiej armii, która podczas drugiej wojny światowej strzegła budynków, mostów i dzieł sztuki przed zniszczeniem ich przez nazistów. „Możesz zniszczyć całe pokolenie – mówi Frank Stoke grany przez Coolney’a – możesz spalić ich domy do samej ziemi i jakoś znajdą sposób, żeby powrócić. Ale kiedy zniszczysz ich historię i ich osiągnięcia, to nagle jest tak, jakby ich nigdy nie było. To jest to, czego chce Hitler i to jest to z czym walczymy.”       


To było wtedy. Armia amerykańska okupowała większość Europy. Gdybyśmy wtedy okupowali Syrię, oczywiście chronilibyśmy Palmyrę. Mało prawdopodobne, abyśmy okupowali Syrię. Moglibyśmy zrzucić komandosów, którzy utrzymaliby miasto przez jakiś czas, niebawem jednak zostaliby otoczeni przez ISIS z jednej strony, przez wojska Assada i Hezbollahu z drugiej.  Byliby odcięci logistycznie. A poza tym, jak długo mieliby tam pozostać? Do końca wojny?  Aż się ISIS wypali? To mogłoby zabrać więcej niż dziesięciolecie.       


Tak, Stany Zjednoczone mogłyby ruszyć na ratunek Palmyry, ale prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest prawie żadne. Prezydent Barack Obama od początku dążył do zakończenia wojny w Iraku i Afganistanie, a nie do tego, żeby dać się wciągnąć w takie bagno. Przynajmniej w tej sprawie ma poparcie większości Amerykanów z obydwu partii politycznych.     


Bezczynność jest jednak kosztowna. Pomijając fakt, że setki tysięcy ludzi już zabito, psychopatyczne, terrorystyczne państwo, które prawdopodobnie zostanie z nami na czas nieokreślony, rośnie na pustyni w siłę i przygotowuje się do ogłoszenia światu zniszczenia najpiękniejszego miejsca w tamtym regionie.       


“Świat nie przejmuje się naszym losem – powiedział jeden z mieszkańców dziennikarzowi CNN – Wszystko co ich interesuje, to kamienie starożytnej Palmyry.” W rzeczywistości to nie jest prawda. Reszta świata zobojętniała na rosnące statystyki ofiar. Ale Palmyra mogła nas obudzić. Teraz wiemy, że prawdopodobnie nie obudzi.       


Jest tu jeszcze coś więcej. Armie gotowe do zabicia kultury, są zawsze gotowe do ludobójstwa. Ludzie ISIS  sądzą, że idą śladami Proroka, idą również śladami Hitlera, Stalina, Pol Pota i Mao.    


The Borg of the Middle East

City Journal, 26 maja 2015
Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiMichael J. Totten

Amerykański dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent zagraniczny, znawca problemów Bliskiego Wschodu.  

Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 830 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk