Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 06:47

« Poprzedni Następny »


Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa


Steven Stalinsky 2023-03-07


W tym tygodniu Sąd Najwyższy wreszcie rozpatrzy sprawy dotyczące treści o charakterze terrorystycznym w mediach społecznościowych. Dla tych, którzy badali ten problem, rozpatrzenie ich zabrało bardzo dużo czasu. W styczniu 2015 r. artykuł w Forbes zatytułowany „Wykorzystanie amerykańskich mediów społecznościowych przez terrorystów stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, prezes Middle East Media Research Institute (MEMRI), Yigal Carmon i ja, napisaliśmy o potrzebie podjęcia przez rząd USA działań, zauważając, że „rozwiązania mogą wymagać zbadania przez ekspertów prawa konstytucyjnego i być może będą musiały przejść całą drogę do Sądu Najwyższego”.

MEMRI zaczął monitorować wykorzystanie Internetu przez terrorystów w 2006 roku. W 2010 roku odkryliśmy, że YouTube stała się wiodącą witryną internetową dla dżihadu online. Napisałem wiele raportów na temat wpływu obecności na YouTube Al-Kaidy i grup dżihadystycznych na Zachodzie, w tym szybko rosnącej liczby młodych ludzi Zachodu, których treści dżihadystyczne inspirowały do aktów terroryzmu.


20 grudnia 2010 r., kiedy te doniesienia były omawiane w mediach i na Kapitolu, dostałem zaproszenie na spotkanie z czterema ówczesnymi przedstawicielami Google, szefem działu Public Relations & Policy; kierownikiem ds. polityki; radcą ds. polityki i czwartym członkiem zespołu, radcą ds. wolności słowa – w biurze firmy w Waszyngtonie, aby omówić badania MEMRI na YouTube i filmy dżihadystów.


Znaczna część spotkania koncentrowała się na nagraniach wideo jemeńsko-amerykańskiego przywódcy Al-Kaidy, Anwara Al- Awlakiego, niezwykle wpływowego szejka dżihadysty, który osobiście udzielał wskazówek dotyczących ataków przeprowadzonych przez Nadala Hasana i Umara Farouka Abdulmutallaba w 2009 roku. Hasan, wojskowy psychiatra, zabił 13 osób w Fort Hood w Teksasie, a Abdulmutallab próbował wysadzić w powietrze samolot lecący do Detroit w Boże Narodzenie za pomocą materiałów wybuchowych ukrytych w bieliźnie. Wiadomo było, że filmy Al-Awlakiego były oglądane przez dżihadystów, którzy dokonywali aktów terroru – na przykład niedoszli zamachowcy z Fort Dix z 2008 roku, którzy zostali skazani za spiskowanie w celu zabicia amerykańskich żołnierzy w bazie wojskowej w New Jersey. Na spotkaniu dyskutowano także o innych filmach, które zostały zarekomendowane jako wymagające usunięcia z YouTube.


Razem z przedstawicielami Google obejrzeliśmy „Soldiers of Allah [Żołnierze Allaha] Imama Anwara Al-Awlakiego”, kazanie Al-Awlakiego na YouTube. Pokazałem im również to, co właściwie jest przedmiotem w obecnej sprawie w Sądzie Najwyższym – w jaki sposób podczas oglądania filmów dżihadystycznych algorytm platformy polecał podobne filmy z innych kont YouTube – w tym dziesiątki innych filmów Al-Awlakiego i innych filmów Al-Kaidy poświęconych konkretnie dżihadowi i prezentujących ich ikonografię.


Przedstawiciele YouTube'a powiedzieli, że wideo „Żołnierze Allaha” nie zostanie usunięte – ponieważ było to „legalne wideo religijne”, które nie jest „koniecznie” związane z dżihadem, mimo że było autorstwa Al-Awlakiego. Według przedstawicieli Google algorytmiczna promocja innych filmów dżihadystycznych nie była ich zmartwieniem; nie było to warte ich czasu.


Prośba Google o to spotkanie pojawiła się w następstwie złej prasy po londyńskiej próbie zamordowania posła Stephena Timmsa przez Roshonarę Choudhry w maju 2010 roku . Stwierdzono, że ściągała on z Internetu materiały Al-Awlakiego – które, jak zauważyły media, były szeroko dostępne na YouTube – i według własnych słów, uległa radykalizacji, słuchając jego wystąpień.


Odzwierciedlając rosnące oburzenie treściami terrorystycznymi na YouTube, we wrześniu 2010 r. kongresmen USA Ted Poe wraz z kongresmenami Ileaną Ros-Lehtinen, Edem Royce i Donaldem Manzullo napisali list do firmy na podstawie jednego z raportów MEMRI: wyrażając „głębokie zaniepokojenie” „rosnącym wzrostem liczby grup terrorystycznych korzystających z YouTube”. Podkreślili fakt, że według ostatnich raportów „YouTube stała się największym biurem informacyjnym, pokazującym filmy  dżihadystów”. List kończył się pytaniem o strategię YouTube dotyczącą tych treści.


Pod presją Brytyjczyków i Amerykanów YouTube powiedziała „New York Times”, że usunęła niektóre filmy Al-Awlakiego zawierające wezwania do dżihadu, a także filmy naruszające wytyczne witryny zabraniające „konstruowania bomb, mowy nienawiści i podżegania” do przemocy lub przez „członka zagranicznej organizacji uznanej za terrorystyczną” lub promowania interesów grup terrorystycznych. YouTube dodała, że będzie nadal usuwała takie treści, ale podkreśliła, że „materiały o charakterze czysto religijnym pozostaną na stronie”. Należy zauważyć, że całe podżeganie Al-Awlakiego było „czysto religijne”.


Należy zauważyć, że nawet po jego śmierci w 2011 r. internetowe kazania Al-Awlakiego nadal inspirowały ataki – w tym, według ekspertów od terroryzmu, strzelaninę w San Bernardino w Kalifornii, w której zginęło 14 osób; zamach bombowy podczas maratonu bostońskiego, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych; oraz zamachy bombowe w Nowym Jorku w 2016 r., w których 29 zostało rannych.


Obecnie Sąd Najwyższy rozpatruje dwie sprawy związane z terroryzmem, dotyczące sekcji 230 ustawy Communications Decency Act z 1996 r. Jedna sprawa, Gonzalez przeciwko Google, jest wnoszona przez rodzinę Nohemi Gonzalez, 23-letniej obywatelki amerykańskiej zabitej przez ISIS w Paryżu w listopadzie 2015 r. Rodzina twierdzi, że YouTube naruszyła ustawę antyterrorystyczną, gdy jej algorytmy polecały użytkownikom treści związane z ISIS, oraz że treści polecane użytkownikom przez algorytmy nie powinny być chronione przez sekcję 230. Druga sprawa, Twitter v. Taamneh, dotyczy tego, czy firmy mediów społecznościowych są odpowiedzialne za pomoc i podżeganie do międzynarodowego terroryzmu, gdy grupy terrorystyczne korzystają z platform mediów społecznościowych.


Po spotkaniu w grudniu 2010 r. nadal oferowaliśmy YouTube pomoc w identyfikowaniu filmów, które podżegają do przemocy i aktów terrorystycznych. Nowo utworzona funkcja YouTube oznaczania treści „promujących terroryzm” była testowana przez cały 2012 rok przez MEMRI Cyber & Jihad Lab (CJL), sztandarowy projekt, który od ponad 15 lat śledzi, bada i analizuje działalność terrorystyczną w cyberprzestrzeni, pomagając firmom technologicznym usuwać treści terrorystyczne.


Po oryginalnych raportach MEMRI, seria raportów z lat 2012-2017 na temat oflagowania filmów Osamy bin Ladena, 11 września, Al-KaidyAl-Awlakiego i świętowania ataków terrorystycznych pokazała, że większość treści pozostała online. 

 

Od tego czasu YouTube dużo lepiej radzi sobie z usuwaniem materiałów związanych z dżihadyzmem i terroryzmem, a wiele moich sugestii zgłoszonych na spotkaniu w grudniu 2010 roku zostało wdrożonych. Jednak chociaż w języku arabskim jest mniej filmów dżihadystycznych, platforma udostępnia coraz więcej treści neonazistowskich, zwolenników białej supremacji i innych krajowych terrorystów w wielu językach europejskich. Brak skupienia się na usuwaniu takich filmów umożliwia wzrost tych ruchów.


Nie da się powiedzieć, ile szkód wyrządzono, pozwalając ekstremistycznym treściom nadal jątrzyć online przez osiem lat od naszego artykułu w Forbes. Chociaż istnieją obawy co do tego, co sąd może orzec, istnieje również duży potencjał dobrych ogólnych wyników dla platform, poza tymi wymienionymi w procesach sądowych – na przykład zmuszenie zaszyfrowanej aplikacji Telegram, powszechnie preferowanej zarówno przez dżihadystów, jak i krajowych ekstremistów, do usuwania brutalnych i ekstremistycznych treści.


Technologia może również pomóc – algorytmy mogą, oprócz wyświetlania widzom bardziej podobnych treści, pomóc ustalić, czy treść jest w granicach wolności słowa, czy jest podżeganiem do przemocy. Choć nie będzie nigdy doskonała, dokładność algorytmów będzie rosła z czasem.


W ciągu ostatnich kilku tygodni opublikowano niezliczone artykuły na temat sekcji 230 i przyszłości Internetu, których autorzy tak naprawdę nie rozumieją niebezpieczeństw związanych z treściami terrorystycznymi online. Zdecydowana większość tych autorów nigdy nie widziała w Internecie treści terrorystycznych, które ja i moja organizacja monitorujemy codziennie od 2006 roku. Martwię się również, że sędziowie Sądu Najwyższego nie są wystarczająco poinformowani w tej sprawie, aby móc podejmować decyzje dotyczące tego. Jak sędzia Elena Kagan powiedziała o konfuzji sędziów, do której sami się przyznają : „Jesteśmy sądem. Naprawdę nie znamy się na tych rzeczach. Wiesz, to nie jest tak, jak dziewięciu największych ekspertów ds. Internetu”.


Od 2015 r. (wydarzenia w sprawie Gonzalez przeciwko Google) i 2017 r. (wydarzenia w sprawie Twitter przeciwko Taamneh) główne firmy zajmujące się mediami społecznościowymi poprawiły monitorowanie treści terrorystycznych. Ale nadal muszą być pociągnięci do odpowiedzialności za swoją bezczynność, kiedy terroryści mieli wolną rękę na ich platformach. Potrzebne są branżowe standardy społeczności technologicznej przewidujące wykluczenie firm, w tym sklepów z aplikacjami, które nie przestrzegają standardów. Jeszcze bardziej potrzebny jest nadzór rządowy, z półrocznym raportem przedstawiającym rezultaty wysiłków tych firm w usuwaniu treści o charakterze terrorystycznym oraz surowe kary dla tych firm, które się do tego nie stosują. Należy również zauważyć, że sedno sprawy nie jest częścią dzisiejszych procesów sądowych – że brutalne treści nawołujące do zabójstwa mogą być opakowane w kontekst religijny i że wolność słowa nie może obejmować nawoływań do przemocy tylko dlatego, że pochodzą z religijnego źródła.


*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI (Middle East Media Research Institute), który aktywnie współpracuje z Kongresem i firmami technologicznymi w walce z cyberdżihadem za pośrednictwem  
Jihad and Terrorism Threat Monitor.

 

MEMRI Daily Brief Nr 462, 28 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 

 

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1383 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk