Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:46

« Poprzedni Następny »


Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi


Khaled Abu Toameh 2021-05-18

Gdyby nie finansowa i militarna pomoc Iranu, palestyńskie grupy terrorystyczne nie byłyby w stanie atakować Izraela tysiącami rakiet i pocisków. Na zdjęciu: Salwa rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela (Zrzut z ekranu wideo)
Gdyby nie finansowa i militarna pomoc Iranu, palestyńskie grupy terrorystyczne nie byłyby w stanie atakować Izraela tysiącami rakiet i pocisków. Na zdjęciu: Salwa rakiet wystrzelonych w kierunku Izraela (Zrzut z ekranu wideo)

Wspierana przez Iran organizacja Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) oznajmiła 11 maja, że jej członkowie wystrzelili salwę pocisków "Badr-3" na Izrael, zabijając dwie kobiety i raniąc dziesiątki innych. Oznajmienie wydało militarne skrzydło PIJ, Brygady Al-Kuds  po tym, jak ta grupa i inne frakcje terrorystyczne w Strefie Gazy, włącznie z Hamasem, wystrzeliły w ciągu 24 godzin setki rakiet na Izrael.

Pociski "Badr-3" są irańskiej produkcji i po raz pierwszy pojawiły się na polach bitew na Bliskim Wschodzie w kwietniu 2019 roku, kiedy wspierana przez Iran jemeńska milicja Huti użyła ich podczas walk w rozdartym wojną Jemenie.  


Pociski "Badr-3" przenoszą głowice o wadze 250 kg i mają zasięg ponad 160 kilometrów, według Debka, izraelskiej strony internetowej, która informuje o sprawach militarnych. „Pocisk eksploduje 20 metrów od celu i uwalnia grad 1400 szrapneli”.  


PIJ był pierwszą organizacją terrorystyczną, która użyła tego irańskiego pocisku przeciwko Izraelowi w 2019 roku.


Jeszcze kilka lat temu PIJ, Hamas i inne grupy terrorystyczne w Gazie otrzymywały rakiety i inną broń bezpośrednio z Iranu - szmuglowaną morzem lub przez granicę między Strefą Gazy a Egiptem. Od kilku już lat jednak, według źródeł izraelskiego wywiadu, grupy terrorystyczne używają wieloletnich doświadczeń z irańskimi i innymi rakietami do produkcji własnych wersji rakiet.


W ostatnich 15 latach Iran stał się największym dostawcą broni do Hamasu i PIJ. Główny szlak szmuglerski prowadził z Iranu do Sudanu, dalej do Egiptu i na Półwysep Synajski, a stamtąd do Strefy Gazy. Wśród tej broni są rakiety dalekiego zasięgu, pociski moździerzowe, pociski przeciwpancerne, tony materiałów wybuchowych i surowce do produkcji materiałów wybuchowych.


W zeszłym roku najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przyznał po raz pierwszy że jego kraj dostarcza broni palestyńskim grupom terrorystycznym. „Iran zrozumiał, że jedynym problemem palestyńskich wojowników był brak dostępu do broni” - powiedział Chamenei w przemówieniu online.

"Z bożymi wskazówkami i pomocą planowaliśmy i równowaga sił została przekształcona w Palestynie, i dzisiaj Strefa Gazy może wytrwać przeciwko agresji syjonistycznego wroga i pokonać go”.

Chamenei przedstawił następnie powód, dla którego Iran wysyła rakiety, pociski i tony materiałów wybuchowych do Strefy Gazy: “Reżim syjonistyczny jest śmiertelnym, rakowatym guzem w regionie. Niewątpliwie zostanie wykorzeniony i zniszczony”.


Słowa Chameneiego pokazują, jak mułłowie w Teheranie przez lata kłamali Zachodowi. W 2011 roku Mohammad Chazaee, stały reprezentant Iran w ONZ, wysłał list do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym kategorycznie zaprzeczył, jakoby Iran szmuglował broń do Strefy Gazy:

"Islamska Republika Iranu kategorycznie odrzuca oskarżenia dotyczące tak zwanego szmuglowania nowoczesnej broni do Strefy Gazy, które są oparte na fałszywej i wprowadzającej w błąd informacji dostarczanej przez syjonistyczny reżim. Irańskie poparcie dla ludności Palestyny jest natury moralnej, humanitarnej i politycznej”.

To zaprzeczenie pokazuje rozmiary irańskiego planu oszukiwania międzynarodowej społeczności nie tylko w sprawie dostaw broni do palestyńskich grup terrorystycznych, ale także w sprawie swoich planów zdobycia broni jądrowej i produkcji materiału jądrowego.


Kiedy więc administracja Obamy wysyłała 400 milionów dolarów w gotówce do Iranu, Irańczycy dostarczali rakiet i pocisków swoim marionetkom w Strefie Gazy, żeby mogli ich użyć do zniszczenia „syjonistycznego tworu”.  


W 2015 roku administracja Obamy, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy zawarli umowę z Iranem, w której Iran zgodził się na ograniczenie nuklearnej działalności i pozwolenie międzynarodowym inspektorom na powrót w zamian za zniesienie ekonomicznych sankcji. Iran jednak wielokrotnie łamał warunki umowy nuklearnej, co potwierdza Agencja Energii Atomowej monitorująca działalność nuklearną z ramienia ONZ.


Ten sam Iran który kłamał o szmuglowaniu broni do Strefy Gazy, potrafił także oszukać USA i mocarstwa świata w sprawie swojej gotowości przestrzegania umowy nuklearnej.  


Opublikowany w zeszłym miesiącu raport izraelskiej witryny internetowej, Walla news,  ujawnił, że w 2006 roku Iran otworzył szlak szmuglowania pocisków i amunicji do palestyńskich grup terrorystycznych w Strefie Gazy przez Jemen i Sudan. Działaniami szmuglerskimi dowodził wojskowy dowódca Hamasu, Mahmoud al-Mabhouh, którego Izrael zabił w 2010 roku.


9 kwietnia Mahmoud Mardawi, przywódca Hamasu i były członek militarnego skrzydła tej grupy, Brygad Izaddin al-Kassam, powiedział witrynie informacyjnej Al-Monitor:

"Hamas chce zbadać wszystkie źródła militarnych dostaw z każdego kraju i ruchu, głównie z Iranu. Nie przestaniemy pukać do drzwi, by znaleźć strony, które zaopatrzą nas w broń”.

Szmugler broni, który prowadzi interesy z Hamasem, powiedział Al-Monitor, że Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu wysyłał broń dla palestyńskich grup terrorystycznych przez Kanał Sueski aż do Morza Śródziemnego, gdzie irańskie statki rzucają kotwice przy wybrzeżach Strefy Gazy na egipskich wodach terytorialnych. Kiedy zapada noc, powiedział, płetwonurkowie Hamasu transportują broń w szczelnych kontenerach.  


Niedawno sekretarz generalny Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Ziad al-Nachaleh, ujawnił, że Kasem Solejmani, zabity dowódca Siły Kuds Iranu, “osobiście” organizował skomplikowaną operację wysyłania broni do Strefy Gazy. Nachaleh powiedział, że Solejmani, który zginął w ataku dronu USA 3 stycznia 2020 roku w pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie w Iraku, podróżował do wielu krajów, by organizować dostawy broni dla palestyńskich grup terrorystycznych w Strefie Gazy.


Gdyby nie finansowa i militarna pomoc Iranu, palestyńskie grupy terrorystyczne nie byłyby w stanie atakować Izraela tysiącami rakiet i pocisków. Podobnie jak ich patroni w Teheranie, Hamas i PIJ nie uznają prawa Izraela do istnienia i są zdecydowani zniszczyć go.  


W przeszłości Iran używał swojej marionetki w Libanie, Hezbollahu, do atakowania Izraela. Obecnie Iran używa swoich palestyńskich marionetek, by osiągnąć swój cel zlikwidowania Izraela i zabicia Żydów. To jest wojna nie tylko między Izraelem a palestyńskimi grupami terrorystycznymi. Jest to raczej wojna prowadzona przez Iran przeciwko Izraelowi.  


Zachodnie mocarstwa, które obecnie prowadzą negocjacje z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej, JCPOA, z 2015 roku, ośmielają mułłów i pozwalają im na kontynuowanie ich wojny pod hasłem “zabić wszystkich Żydów".


Iran’s Proxy War Against Israel

Gatestone Institute, 12 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk