Prawda

Piątek, 24 wrzesnia 2021 - 17:26

« Poprzedni Następny »


Umyj, wypłucz, powtórz wojnę


Liat Collins 2021-06-08

Wiec propalestyńskich demonstrantów w Londynie 22 maja.(zdęcie: TOBY MELVILLE/REUTERS)

Wiec propalestyńskich demonstrantów w Londynie 22 maja.

(zdęcie: TOBY MELVILLE/REUTERS)Jednym powtarzającym się przedstawieniem jest ponowny wzrost nienawiści do Żydów. Obwiniaj Izrael, obwiniaj wszystkich Żydów za wojnę, która rozpoczęła się, kiedy Hamas wystrzelił rakiety na izraelską stolicę.

Jestem entuzjastką recyklingu – ale nie, kiedy chodzi o wojny. 11-dniowa Operacja Strażnik Murów, kiedy Izrael odpowiedział na grad rakiet, który rozpoczął się siedmioma pociskami balistycznymi wycelowanymi w Jerozolimę 10 maja, wydawał się pod wieloma względami powtórzeniem poprzednich miniwojen, w których terroryści Hamasu atakowali izraelskich cywilów.

Olbrzymia ilość tego recyklingu obejmowała również to, w jaki sposób, Hamasowi udało się zamienić rzekomo humanitarną pomoc finansową Kataru i innych w śmiercionośną pomoc na infrastrukturę militarną. Udało mu się także zamienić miejscowe produkty w śmiercionośną broń. Następnym razem, kiedy ktoś zapyta, dlaczego Izrael zapobiega przekazywaniu pewnych metali i rur do Strefy Gazy, przypomnijcie im, że powodem, dla którego Izraelczycy robią to, jest fakt, że nie chcą, by zostały „zwrócone do nadawcy” w śmiercionośnej postaci.   

 

Podobnie, stało się oczywiste – raz jeszcze – że tony cementu dostarczonego do Gazy nie zostały użyte do budowania Gazy, ale do próby zburzenia Izraela. Infrastruktura tuneli terroru była tak szeroka, że uzyskała przydomek „Metro”. Terroryści Hamasu działali z bezpiecznego schronienia w tunelach – najbardziej złowrogiego systemu podziemnego ruchu, jaki kiedykolwiek istniał – podczas gdy skutecznie używali własnych cywilów jako ludzkiej tarczy na ziemi. To także była powtórka. W poprzednich rundach walk okazało się to tak skuteczną taktyką, że zamieniło się w strategię Hamasu. W ten sposób Izrael był potępiany, jeśli przypadkowo trafiał w palestyńskich cywilów i byłby skazany, gdyby nie próbował zatrzymać rakiet spadających gradem na izraelskie domy, szkoły i szpitale.    

 

Trzynaścioro ludzi zginęło w Izraelu w atakach rakietowych i moździerzowych z Gazy i jeden Żyd zmarł z pobicia przez arabski tłum w Lod. Pełne przemocy powstanie izraelskich Arabów doprowadziło niektórych do rozważania, jak musieli to odbierać Żydzi w 1929 roku, kiedy ich arabscy sąsiedzi rzucili się na nich w miejscach takich jak Hebron, dokonując masakr na długo przed powstaniem państwa, nie mówiąc już o wymówce „okupacji”. Z powodu wybranej chwili, święta Szawuot, przypomniał mi się Farhud, pogrom dokonany w Iraku 80 lat temu, w którym brutalnie zamordowano 180 Żydów. 

 

Zabierze dużo czasu odbudowanie zaufania, które zginęło w tym połączeniu ataków rakietowych z Gazy i rozruchów arabskich mieszkańców Izraela w tym miesiącu. Kiedy raz słyszałeś syreny ostrzegające przed nadlatującymi pociskami, ten dźwięk nigdy właściwie cię nie opuszcza. Z samej natury instruuje cię, byś schronił się w najbliższym bezpiecznym miejscu – schronie, pokoju o specjalnie wzmocnionych ścianach, na klatce schodowej lub leżąc na ziemi z rękami chroniącymi głowę.  

 

“Shelties” – unikatowo izraelski rodzaj selfie w schronie – pojawiły się ponownie, jak również powrócił czarny humor. „Nigdy nie oceniaj zbyt nisko inteligencji Hamasu, udało im się znaleźć miejsce parkingowe w Tel Awiwie” – brzmiał jeden z dowcipów. Nie wszystkie autoironiczne dowcipy były powtarzane z poprzednich wojen. Fakt, że Izrael wychodzi z pandemii koronawirusa przed resztą świata, prowadził do nowego materiału: popularny mem pokazywał Izraelczyków w schronie, sprawdzających, czy wszyscy są zaszczepieni; uczniowie w szkołach przesyłali sobie memy z rozkładem lekcji: “Zoom, zoom; boom, boom; zoom zoom.”

 

Profesjonalni satyrycy mieli używanie. Niestety, kilku najlepszych z nich robiło to kosztem Izraela. Koszmarnie jednostronna, na przykład, 10 minutowa tyrada przeciwko Izraelowi Johna Olivera była doskonałym przykładem niebezpieczeństwa polegania na artystach estradowych, by dostarczyli ci prawdziwych wiadomości. Jedynym pocieszeniem w diatrybie Olivera – który powoływał się na porównania z Hitlerem, brak symetrii i zawsze popularne oszczerstwo o apartheidzie – była znakomita odpowiedź Liora Schleiena. Schleien, który jest sypialnianym partnerem przywódczyni Partii Pracy, Merav Michaeli, i zazwyczaj zarabia na życie przez poszczekiwanie na izraelski rząd, a w szczególności na premiera Benjamina Netanjahu, miał kilka słów do powiedzenia Oliverowi. Mówiąc po angielsku z izraelskim akcentem, Schleien nie mógł oprzeć się przed odbiciem kilku piłek Olivera. “Tak, o to chodzi… Izraelczycy nie giną w wystarczających ilościach – ale próbujemy! - dowcipkował Schleien. – Ile izraelskich ofiar śmiertelnych zadowoli cię?”

 

Celebryci, którzy z bezpiecznej odległości wygłaszają sztampowe wypowiedzi o konflikcie, o którym niczego nie wiedzą, są częścią problemu. To jest moda. Stan umysłu, jeśli chodzi o państwo żydowskie. W wezwaniu o symetryczną walkę zatraca się wszelka równowaga. Co jest proporcjonalną reakcją? Hamas ( wspierana przez Iran gałąź Bractwa Muzułmańskiego)   jest uznany za terrorystyczną organizację nawet przez niektóre kraje ze świata arabskiego. Wystrzelił ponad 4300 rakiet na Izrael, a każda z nich jest zbrodnią wojenną. Czy mamy przestać biec do schronów, kiedy spadają rakiety, żeby zadowolić poczucie sprawiedliwości progresistów? Zostawić dziecko albo dwoje dzieci na zewnątrz, żeby radziły sobie same? Porzucić starców, popychających swoje balkoniki tak szybko, jak pozwala na to ich poziom adrenaliny?  

 

A może powinniśmy świadomie od czasu do czasu nie używać antyrakietowego systemu Żelaznej Kopuły? Były już przecież głosy, by zatrzymać dostawy jej ratujących życie pocisków przechwytujących. Żydowskie życie wydaje się nie liczyć tak bardzo jak życie innych, nawet czarne żydowskie życie, jak życie Avery Mengistu, chorego umysłowo, urodzonego w Etiopii Izraelczyka, który od ponad sześciu lat jest więźniem Hamasu.

 

Kolejną powtórką przedstawienia jest ponowny wzrost antyżydowskiej nienawiści w świecie. Obwiniaj Izrael, obwiniaj wszystkich Żydów za wojnę, która rozpoczęła się, kiedy Hamas wystrzelił rakiety na izraelską stolicę. Żydzi na całym świecie informują o antysemickich incydentach, od słownego zastraszania do fizycznych ataków.  

 

Kiedy propalestyńscy demonstranci podróżują w konwoju z brytyjskich Midlands do żydowskich, a także nieżydowskich dzielnic w Londynie i na Południu, wysyłają przesłanie. I nie jest ono subtelne. Hasła wykrzykiwane przez megafony brzmiały: “Pier***cie Żydów, gwałćcie ich córki!” Jakoś pochodzący z Wielkiej Brytanii John Oliver nie uważał, że warto o tym wspomnieć w jego skeczu. Może nawet Oliver rozumie, że to mało śmieszne. Nic dziwnego, że Żydzi w wolnych, demokratycznych krajach zastanawiają się dwa razy zanim nałożą coś, co identyfikuje ich jako Żydów. Wyobraźcie sobie tylko oburzenie, gdyby muzułmańskie kobiety były zbyt przestraszone, by nosić hidżaby na ulicach Londynu.  

 

Na masowych wiecach propalestyńskich demonstrantów były hasła takie jak: “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna!”. Co tłumaczy się jako “ziemia będzie Judenrein od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego”. Izrael powinien przestać istnieć. To jest wpisane w Kartę Hamasu i to jest wpisane w jego DNA.

 

Podobnie jak przy poprzednich konfliktach wątki na moich mediach społecznościowych i w mojej poczcie emailowej stały się mini-polami bitwy, część z wyrazami poparcia, a część ze słowami nienadającymi się do druku w przyzwoitej gazecie. 

 

Irlandzki kaznodzieja piszący z Londynu poinformował mnie, że będzie na wiecu w Londynie z transparentem, na którym będą słowa: “Hamas to mocarni bojownicy za sprawę palestyńską. Okazują wielką odwagę przeciwko potędze izraelskiej armii”. Najwyraźniej mamy różne definicje odwagi, zbrodni wojennych i użycia ludzkiej tarczy, by się za nią schować.

 

“Jezus ostatecznie rozwiąże palestyński problem, kiedy powróci do Jerozolimy” – poinformował mnie ten kaznodzieja. Jeśli sądzi, że Hamas, który ogłosił dżihad o zdobycie Jerozolimy, chce zobaczyć chrześcijan modlących się na Wzgórzu Świątynnym choć trochę bardziej niż chce widzieć tam Żydów, to zemści się to na nim. I na nas wszystkich. Spójrzcie na nienawiść i przemoc kryjące się za maskami kefiji na wiecach na całym globie i zrozumcie, że to, przeciwko czemu stoi Izrael teraz, jest zagrożeniem dla całego świata. 

 

Na szczęście część Żydów i zwolenników Izraela było gotowych przeciwstawić się zastraszaniu. Widok młodych ludzi owiniętych flagami Izraela z plakatami, na których był hasła takie jak „Uwolnić Gazę od Hamasu” i „Tak dla humusu, nie dla Hamasu”, był zachęcający. Żydowska duma i żydowski humor należą do naszej tajnej broni. Są lepsze niż cokolwiek, co przychodzi z arsenału Johna Olivera.

 

The wash, rinse, repeat war

Jerusalem Post, 27 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk