Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 10:51

« Poprzedni Następny »


Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”


Hugh Fitzgerald 2021-11-27


Sunnici i szyici walczą ze sobą (czasem bardziej, a czasem mniej, zależnie od miejsca i czasu), przez ostatnie 1300 lat. Ostatnie kilkadziesiąt lat było okresem “bardziej” z wyraźnym nasileniem konfliktów między sunnitami a szyitami, częściowo w wyniku odrodzonej i agresywnej szyickiej teokracji w Iranie, a częściowo z powodu wzrostu fanatyzmu wśród sunnitów, co prowadziło do częstszych ataków nie tylko na całkiem niewiernych, ale także na szyitów – których sunniccy takfiris ogłaszają heretyckimi muzułmanami. 

W wielu częściach muzułmańskiego świata walczą ze sobą na śmierć i życie. W Syrii zdominowanej przez alawitów armii (alawici są odgałęzieniem szyickiego islamu), udało się po długiej wojnie domowej pokonać sunnicki ruch oporu przeciwko despotyzmowi Assada; w Jemenie szyiccy Huti nadal walczą z międzynarodowo uznanym rządem, który jest popierany przez kierowaną przez sunnitów koalicję; w Iraku szyickie milicje atakują sunnitów, a sunnici z kolei atakują szyitów; w Arabii Saudyjskiej wahabici (którzy są gałęzią sunnickiego islamu) odmawiają równych praw szyickiej mniejszości, która żyje we wschodniej prowincji;  w Bahrajnie rządzący sunnicki emir siłą trzyma w szachu niespokojną szyicką populację, która stanowi większość w kraju; w Kuwejcie sunniccy ekstremiści zaatakowali kuwejckich szyitów i wysadzili w powietrze szyicki meczet; w Pakistanie sunnicka grupa terrorystyczna, Sipah-e-Sahaba, regularnie atakuje szyickich muzułmanów i wysadza ich meczety; w Afganistanie sunniccy talibowie atakowali szyickich Hazarów, i dopiero przybycie wojsk amerykańskich w 2001 roku zatrzymało masakry; teraz, kiedy talibowie znowu są władcami kraju, wrócili do mordowania szyickich Hazarów. 


Podział szyitów i sunnitów może jednak zniknąć, kiedy wspólnym celem sunnitów i szyitów jest zniszczenie Izraela.


O tej terrorystycznej braterskiej więzi pod hasłem “śmierć Izraelowi” można poczytać w artykule: Hamas and Iran Join Forces to Encircle Israel  Jaakowa Lappina w „Algemeiner” z 5 listopada 2021 roku:

Delegacja ważnych przedstawicieli  Hamasu, która odwiedziła Iran w październiku – i spotkała się z najwyższym przywódcą, ajatollahem Chameneim – jest najnowszą oznaką bliskiego partnerstwa między terrorystyczną organizacją sunnickich Palestyńczyków a szyicką Islamską Republiką Iranu.  


Hamas ma do odegrania ważną rolę w irańskim planie okrążenia Izraela islamistycznymi, ciężko uzbrojonymi siłami, powiedział pułkownik w stanie spoczynku David Hacham, były doradca ds. arabskich siedmiu izraelskich ministrów obrony. Jednak, powiedział Hacham, nie ma jasnego konsensusu w Hamasie w sprawie tego, jak daleko ma zajść sojusz z Teheranem.  


“Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach nastąpiła poprawa stosunków między Hamasem a Iranem” – mówi Hacham. W 2011 roku nastąpił między nimi rozłam w sprawie syryjskiej wojny domowej, bowiem Hamas popierał sunnickich rebeliantów związanych z Bractwem Muzułmańskim przeciwko sojusznikowi Iranu, reżimowi Assada,  

Głównym źródłem konfliktu między szyickim Iranem a sunnickim Hamasem była syryjska wojna domowa. Iran zdecydowanie popierał pokrewnych szyitom alawitów, którzy obecnie panują w Syrii, podczas gdy sunnici z Hamasu popierali swoich współwyznawców, sunnitów, którzy próbowali obalić alawickiego despotę, Baszara Assada.

Po tym rozłamie byłego szefa biura politycznego Hamasu, Chaleda Maszaala, wydalono z Damaszku. Przeniósł się do Kataru, gdzie ponownie ustanowił zagraniczną kwaterę główną Hamasu.  


Iran zawiesił militarne i ekonomiczne stosunki z Hamasem.

Lata 2011-2017 były – z powodu popierania przeciwnych stron w syryjskiej wojnie domowej – najniższym punktem w ich stosunkach. Od 2017 roku nastąpiła jednak poprawa, kiedy podjęto nowe próby budowania mostów między obydwiema stronami i Iran wznowił finansową pomoc dla Hamasu. “Od 2017 roku pieniądze [z Iranu do Hamasu] płynęły bez przerwy i ‘pomoc’ ocenia się na wiele milionów dolarów rocznie” - dodał Hacham.

Pojednanie umożliwił częściowo fakt, że obecny szef politbiura Hamasu, Ismael Hanija, który ma bazę w Katarze, oraz szef Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar – który wywodzi się z wojskowego skrzydła Hamasu – mają pozytywny pogląd na współpracę z Iranem.


Wojskowe skrzydło ma większą świadomość militarnego i ekonomicznego znaczenia pomocy Iranu dla Hamasu” – powiedział. Polityczne skrzydło natomiast, zajęło ostrożniejsze stanowisko i bardziej niepokoi się o to, jak taki sojusz może wpłynąć na wiarygodność Hamasu wśród sunnickich Arabów.  

Wydaje się, ze skrzydło militarne wygrało ten spór.


Militarne skrzydło Hamasu w zasadzie ignoruje teologiczne różnice z Iranem; widzi wszystko przez pryzmat wojny przeciwko żydowskiemu państwu i Iran nie tyle jako państwo “szyickie”, ile jako największe militarne zagrożenia dla Izraela.

“W ostatnich latach widzieliśmy wiele delegacji Hamasu odwiedzających Iran” – powiedział Hacham. Hanija był znaczącym gościem na pogrzebie dowódcy Siły Kuds, Kasema Solejmaniego w styczniu 2020 roku. Tam nazwał Solejmaniego “męczennikiem Jerozolimy” i powiedział, że “zaopatrywał on Palestynę”.

Kassem Solejmani, dowódca Siły Kuds IRGC, nie wahał się przed dostarczaniem militarnej pomocy sunnickim wojownikom Hamasu. Kiedy w Teheranie podjęto decyzję, by ignorować sekciarskie różnice, zaczął się ciągły strumień delegacji Hamasu, które przybywały, by zacieśnić sojusz, prosić o więcej pomocy militarnej i deklarować dozgonne poparcie dla Republiki Islamskiej.  

Tymczasem w Gazie Hamas używa irańskiego know-how, by podnieść zasięg swoich rakiet. Hamas regularnie odpala rakiety w kierunku Morza Śródziemnego, by sprawdzać ich zasięg.


“Iran nauczył Hamas, jak budować własny przemysł produkcji rakiet - powiedział Hacham. – W przeszłości szmuglowano irańską broń przez Półwysep Synajski do Gazy; chociaż egipska kampania zniszczenia tuneli szmuglerskich w znacznym stopniu zatrzymała to, można założyć, że niewielka liczba tuneli pozostała”

Hamas nie może dłużej szmuglować irańskiej i innej broni do Gazy przez tunele, jakie zbudował z Gazy na Synaj; Egipt zniszczył tę sieć. Iran jednak podzielił się wiedzą o budowie rakiet z agentami Hamasu, co pozwoliło im na produkowanie własnych rakiet w samej Gazie. Nieustannie dostarcza Hamasowi informacji o tym, jak unowocześniać nie tylko rakiety, ale inną broń w arsenałach Hamasu. Obecnie szacuje się, że Hamas ma około 15 tysięcy rakiet, większość wyprodukowana w Gazie z techniczną pomocą i szkoleniem dostarczanymi przez Iran zarówno przez Internet, jak dawanych agentom Hamasu w Iranie.

Mimo zakłócenia szmuglu, Iran nadal odgrywa ogromną rolę w militarno-terrorystycznych przygotowaniach wojennych Hamasu. Iran dostarcza szkolenia agentom Hamasu, pokazuje im ofensywne i defensywne plany operacyjne i doktryny bitewne, i przekazuje naukową i inżynieryjną informację potrzebną do produkcji coraz bardziej ulepszonych rakiet, materiałów wybuchowych i innej broni w Gazie.


“To wszystko idzie pełną parą” - powiedział Hacham.


Najnowsza delegacja Hamasu w Teheranie, o której informowała palestyńska gazeta „Al-Kuds”, obejmowała Chalila Al-Hajja, zastępcę Sinwara, który zawiaduje arabsko-islamskimi stosunkami Hamasu.


Delegację powitał w Iranie przedstawiciel Hamasu w Republice Islamskiej, Chaled Al-Kadumi.


Po tej wizycie najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Chamenei, opublikował oświadczenie wzywające do “jedności muzułmanów” jako warunku wstępnego do rozwiązania „palestyńskiego problemu w najlepszy sposób”.


„Iran jest zainteresowany stosunkami z Hamasem, ponieważ chce okrążyć Izrael ze wszystkich stron – powiedział Hacham. – przez założenie bastionów w Gazie, Libanie i Syrii, otacza Izrael, praktycznie zakładając wokół niego blokadę. To motywuje Iran do dalszych inwestycji w stosunki z Hamasem w dodatku do podtrzymywania swojej bezpośredniej marionetki, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu [drugiej największej grupy zbrojnej w Gazie]”.

Nie jest tak do końca prawdą, że Iran “otoczył” Izrael. Kiedy patrzyłem ostatni raz, na południe od Izraela Synaj był w sprawnych rękach egipskiej armii, która jest sojusznikiem Izraela, jako że współpracują w walce z zarówno przegrupowanymi resztkami Al-Kaidy i Islamskiego Państwa, oraz z Bractwem Muzułmańskim, którego Hamas jest gazańską wersją. Wzdłuż całej wschodniej granicy Izraela jest Jordania, która, choć nie jest przyjacielem, istotnie przestrzega traktatu pokojowego z Izraelem i nie ma żadnego zamiaru znowu dać się wciągnąć w wojnę z Izraelem, biorąc pod uwagę, ile straciła terytorium, kiedy została do tego podstępnie nakłoniona przez Gamala Abdel Nassera w wojnie sześciodniowej. Wreszcie, poza granicą z Gazą, zachodnią granicą Izraela jest Morze Śródziemne.

Zjednoczony z Hamasem w wojnie z Izraelem Iran uważał majowy zbrojny konflikt miedzy terrorystycznymi grupami w Gazie a Izraelem jako „zwycięstwo” swojej sprawy, powiedział Hacham.

Irańczycy, podobnie jak Palestyńczycy, mają imponującą zdolność oszukiwania samych siebie. Majowy konflikt nie był zwycięstwem, ale miażdżącą klęską dla Hamasu z ponad 225 jego funkcjonariuszami zabitymi, w tym 25 wysokich rangą dowódców, zniszczeniem około 3700 rakiet przejętych przez pociski Żelaznej Kopuły – z kolejnymi 680 rakietami, które nie doleciały i spadły na teren samej Gazy – jak też ze zniszczonymi setkami wyrzutni rakiet i zburzonymi wieloma ośrodkami dowodzenia i kontroli.

Po krwawym zamachu stanu Hamsu w Gazie w 2007 roku Iran rozszerzył wsparcie w oparciu o wizję zamiany Gazy w rozszerzony front przeciwko Izraelowi. “ Według wiarygodnych oszacowań wsparcie wzrosło z dziesiątków milionów dolarów rocznie w 2007 r. do 200 milionów dolarów rocznie w kilka lat później” - powiedział Hacham….


Działalność Hamasu w innych częściach Bliskiego Wschodu, takich jak Liban, także otrzymuje irańskie wsparcie, dodał. „Finansowe i militarne wsparcie nie zwalnia. Iran chce wywierać wpływ na wszystkie radykalne siły islamistyczne w regionie”.…

Iran może być teraz chętny do popierania agentów Hamasu w Libanie, ale wydaje się, że Teheran nie wziął pod uwagę reakcji Hezbollahu. Hamas nasila swoją działalność w Libanie, żeby grozić Izraelowi równocześnie na dwóch frontach, ale depcze po palcach Hezbollahu i doprowadza do gniewu tę libańską armię terroru, jak ujawnia nowy raport z października 2021 roku napisany przez Centrum Badawcze ALMA – izraelską grupę, poświęconą badaniom zagrożeń dla izraelskiej północy. Tajna rozbudowa Hamasu w Libanie rozrosła się do setek agentów pracujących dla “Biura Konstrukcyjnego” Hamasu, które buduje i rozwija wojskowy potencjał na północnej granicy Izraela. Ta siła “może stworzyć poważne i trudne wyzwanie dla Hezbollahu”, piszą autorzy raportu. Hezbollah nie chce, by jego rywal, Hamas, nabrał siły jego kosztem w Libanie. Jest możliwe, że Hezbollah ukróci działalność Hamasu w Libanie, nawet jeśli spowoduje to pewne tarcia z Iranem.


Zobowiązania Iranu w regionie zaczynają dodawać się i tworzą wielki odpływ finansowych i militarnych zasobów Iranu. Iran wspiera Hamas i Palestyński Islamski Dżihad sumą 200 milionów dolarów rocznie. Wspiera Hezbollah sumą około 800 milionów dolarów rocznie. Nadal dostarcza Syrii militarnej i finansowej pomocy; do 2020 roku Iran dostarczył Syrii 30 miliardów dolarów, jak również nieznanej ilości broni do użycia w wojnie domowej. Iran zaopatruje Hezbollah nie tylko w pieniądze, ale także w wielki arsenał rakiet i pocisków – sądzi się, że ta grupa terrorystyczna ma obecnie w sumie 150 tysięcy rakiet i pocisków, niektóre precyzyjnego rażenia, gotowe do wystrzelenia na Izrael. Ponadto Iran nadal dostarcza broń i pieniądze dla Hutich w Jemenie i proirańskich milicji w Iraku, włącznie z  Kata’ib Hezbollah.


Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy Iran znajduje się w głębokim ekonomicznym kryzysie, co nie odstrasza przywódców od inwestowania znaczących zasobów w program rozszerzania regionalnych wpływów. Już ten fakt jest świadectwem głębi poświęcenia reżimu dla hegemonicznych celów w innych krajach muzułmańskich – Jemenie, Iraku, Syrii i Libanie – a nade wszystko jest świadectwem zdecydowania, by wydać wszystko, co potrzeba, na zbudowanie sieci sojuszników, włącznie z Hamasem, którzy “otoczą” żydowskie państwo niezależnie od ekonomicznej niedoli, jaką to przedsięwzięcie powoduje Irańczykom w kraju.


Sunni Hamas and Shi’a Iran: A Death-to-Israel Terror Bromance

Jihad Watch, 14 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1066 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk