Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy wołają o pomoc


Bassam Tawil 2023-08-15

30 lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu zaatakowali ich kopniakami, pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami. Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się z pokojowymi demonstrantami przez Hamas. Na zdjęciu: Początek pokojowej demonstracji w Gazie. (Źródło: Palestyńskie media społecznościowe.)
30 lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu zaatakowali ich kopniakami, pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami. Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się z pokojowymi demonstrantami przez Hamas. Na zdjęciu: Początek pokojowej demonstracji w Gazie. (Źródło: Palestyńskie media społecznościowe.)

Trzydziestego lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Protesty pod hasłem „Chcemy żyć!” odzwierciedlały rosnące niezadowolenie Palestyńczyków z popieranego przez Iran Hamasu, który przejął kontrolę nad Strefą Gazy w wyniku gwałtownego i krwawego zamachu stanu latem 2007 roku.


W tym samym czasie, gdy Palestyńczycy demonstrowali w Strefie Gazy, w obozie dla uchodźców palestyńskich w Libanie wybuchły starcia zbrojne, w których zginęło co najmniej 11 osób, w tym wysoki rangą funkcjonariusz palestyńskich sił bezpieczeństwa, a wielu innych odniosło rany.


Te dwa wydarzenia – w Strefie Gazy i Libanie – nie wzbudziły większego zainteresowania społeczności międzynarodowej i mediów, najprawdopodobniej dlatego, że Izrael nie był w nie zamieszany. Nie trzeba dodawać, że Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie została poproszona o zorganizowanie nadzwyczajnej sesji w celu omówienia zbrodni popełnionych przez Palestyńczyków na Palestyńczykach.


Według źródeł palestyńskich, kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu użyli siły do rozproszenia protestów w Strefie Gazy. Według źródeł protesty wybuchły w kilku miejscach, w tym w Nusseirat, Chan Junis, Dżabalija, Rafah, Bani Suheila i Szadżaijeh.


oświadczeniu wydanym przez grupę, Zjednoczone Dowództwo Intifady w Strefie Gazy, odnotowano w odpowiedzi na protesty, że „czas milczenia na temat ucisku i wykorzystywania religii do zabijania dobiegł końca”. Oświadczenie grupy dotyczyło ciągłych represji Hamasu wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy, w tym do rozprawiania się z dziennikarzami, rywalami politycznymi i obrońcami praw człowieka. Odnosiło się to również do wykorzystywania islamu przez Hamas do usprawiedliwiania swojej polityki i postępowania wobec mieszkańców Strefy Gazy.


Grupa wezwała Hamas do uwolnienia wszystkich aresztowanych podczas protestów i postawienia przed sądem funkcjonariuszy bezpieczeństwa, „których ręce były splamione krwią”. Wśród aresztowanych przez funkcjonariuszy Hamasu była Batoul Abu Salimeh, 14-letnia dziewczyna z Dżabalji. 15-letni chłopiec z Rafah, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że bandyci z Hamasu bili go w nogi i że boi się iść do szpitala na leczenie.


Protesty w Strefie Gazy zostały zorganizowane przez lokalne palestyńskie ruchy młodzieżowe, aby wywrzeć presję na Hamas, żeby rozwiązał problemy ubóstwa i bezrobocia. Protestujący domagali się także zakończenia przerw w dostawach prądu i gazu.


Nie jest tajemnicą, że Hamas inwestuje miliony dolarów w budowę tuneli i produkcję broni do ataku na Izrael, ignorując straszny kryzys gospodarczy w Strefie Gazy. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku lat wielu Palestyńczyków uciekło w poszukiwaniu pracy i lepszego życia w Europie i innych krajach.


Doniesienia ze Strefy Gazy – prawie całkowicie ignorowane przez międzynarodowe media – mówiły, że funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu wtargnęli do szpitala Abu Jousef al-Nadżar w Rafah i uprowadzili trzech Palestyńczyków, którzy zostali ranni podczas protestów: Midhat Daoud, Nizar al-Liddawi i Wissam Rasras.


Oficerowie Hamasu dokonali także fizycznej napaści na palestyńskiego dziennikarza Walida Abdela Rahmana, korespondenta Palestine TV Autonomii Palestyńskiej, kiedy ten relacjonował demonstracje w Dżabalija. Abdel Rahman powiedział, że został pobity przez funkcjonariuszy, którzy przedstawili się jako członkowie sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu.


Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich potępiło atak na Abdela Rahmana jako „rażące naruszenie wolności prasy” i wezwało organizacje praw człowieka do interwencji w celu powstrzymania takich ataków i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.


Funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu aresztowali także dziennikarza Ehaba al-Fasfousa, gdy relacjonował on protesty w Chan Junis.


Rami Faradżallah, członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, skrytykował Hamas za rozprawienie się z palestyńskimi dziennikarzami, którzy relacjonowali pokojowe protesty w Strefie Gazy. Wezwał Hamas do poszanowania swobód publicznych, w tym wolności wypowiedzi, oraz do zaprzestania represji wobec dziennikarzy i osób protestujących przeciwko trudnościom ekonomicznym.


Palestyńska organizacja pozarządowa z siedzibą w Ramallah, Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) wezwała Hamas do uwolnienia wszystkich aresztowanych podczas protestów. ICHR ujawniła, że służby bezpieczeństwa Hamasu zatrzymały 43 Palestyńczyków ze wszystkich obszarów Strefy Gazy. Stwierdzono, że co najmniej 15 Palestyńczyków zostało rannych, w tym odnieśli siniaki, skaleczenia, otarcia i złamania kości, w wyniku kopnięcia, uderzeniami pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami.


ICHR wezwał Hamas do poszanowania i promowania prawa do wolności opinii, wypowiedzi i pokojowych zgromadzeń oraz do wstrzymania wszelkich posunięć, które naruszają prawo obywateli do organizowania zgromadzeń publicznych.


W apelu do organizacji praw człowieka palestyński działacz polityczny Hamzeh al-Masri napisał:

„My, mieszkańcy Gazy, prosimy was o przyjrzenie się zbrodniom organizacji Hamas… i wspomnienili o tych zbrodniach. Wzywamy was do ochrony nas przed tą organizacją, która nie przestaje porywać i torturować obywateli w Gazie. I tego dnia, 30.07.2023 r., w Gazie odbyła się pokojowa demonstracja wzywająca do poprawy warunków życia i [zakończenia] poważnej niesprawiedliwości, na którą jesteśmy narażeni w postaci ubóstwa, głodu, permanentnych przerw w dostawie prądu, nałożenia na nas wysokich podatków i braku miejsc pracy… Hamas bił demonstrantów, strzelał do ich domów i groził im bronią… Wzywamy was, abyście nas chronili i tak szybko uratowali przed organizacją Hamasu, jak to możliwe.”

Tymczasem w obozie dla uchodźców Ain al-Hilweh w Libanie co najmniej 11 Palestyńczyków zginęło, a 40 zostało rannych w starciach zbrojnych między rywalizującymi gangami, a co najmniej 2000 Palestyńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w ciągu trzech dni walk. Starcia wybuchły po zabójstwie Fathi al-Armousziego, starszego palestyńskiego oficera bezpieczeństwa i trzech jego ochroniarzy.


Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu w ciągu ostatnich 18 miesięcy, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się Hamasu z pokojowymi demonstrantami i dziennikarzami w Strefie Gazy. To samo dotyczy krwawych starć w obozie dla uchodźców w Libanie, gdzie w wyniku walk przesiedlono ponad 2 tysiące Palestyńczyków. Kiedy Palestyńczycy biją lub zabijają Palestyńczyków, międzynarodowe media wolą odwracać wzrok.


Głosy antyizraelskich aktywistów na całym świecie, którzy regularnie spieszą z potępieniem Izraela za próby obrony przed palestyńskim terroryzmem, ucichły, jeśli chodzi o ochronę Palestyńczyków. Aktywiści, którzy określają się jako „pro-palestyńscy”, tak naprawdę nie dbają o Palestyńczyków, zwłaszcza tych żyjących w Strefie Gazy i obozach dla uchodźców w Libanie. Jeśli nie można obwiniać Izraela, świata to nie obchodzi.


Milczenie pokazuje, że przesłanie „pro-palestyńskie” jest po prostu przebranym antysemityzmem. Rzekomy ból „pro-palestyńskich” jednostek i grup nacisku nie ma nic wspólnego z autentyczną troską o Palestyńczyków – a wszystko z rasistowską nienawiścią do Żydów.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19865/palestinians-cry-for-help

Gatestone Institute, 4 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Bassam Tawil - muzułmanski badacz i publicysta mieszkając y na Bliskjim Wsc hodzie. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk