Prawda

Niedziela, 20 października 2019 - 18:38

« Poprzedni Następny »


Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”


Raymond Ibrahim 2019-05-29

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt (na zdjęciu) zamówił „Niezależny przegląd globalnych prześladowań chrześcijan”, który niedawno opublikowano. (Zdjęcie: Jack Taylor/Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt (na zdjęciu) zamówił „Niezależny przegląd globalnych prześladowań chrześcijan”, który niedawno opublikowano. (Zdjęcie: Jack Taylor/Getty Images)

"Prześladowania chrześcijan ‘blisko poziomu ludobójstwa’" brzmi tytuł doniesienia BBC z 3 maja, które cytuje duże badanie zamówione przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Jeremy’ego Hunta, a kierował nim pastor Philip Mounstephen, biskup Truro.


Według relacji BBC, co trzeci człowiek na świecie doznaje religijnych prześladowań, z chrześcijanami jako „najbardziej prześladowaną grupą religijną”. "Religia ’jest zagrożona zniknięciem’ w niektórych częściach świata” i ”W niektórych regionach poziom i natura prześladowań dochodzi zapewne blisko spełniania kryteriów międzynarodowej definicji ludobójstwa przyjętej przez ONZ”.


BBC cytuje także brytyjskiego ministra spraw zagranicznych,  Jeremy’ego Hunta, o tym, dlaczego zachodnie rządy, jak to określił, „spały”, w obliczu tej narastającej epidemii:  

"Sądzę, że jest tu nieuzasadniony niepokój, że jest w jakimś sensie kolonialne mówienie o religii [chrześcijaństwie], która jest kojarzona z mocarstwami kolonialnymi, zamiast o krajach, do których wmaszerowaliśmy jako kolonizatorzy. To mogło spowodować zakłopotanie wobec mówienia o tej kwestii – rola misjonarzy była zawsze kontrowersyjna i to spowodowało, że pewni ludzie unikają tego tematu”.

Niezależnie od jakichkolwiek uzasadnień takiego myślenia faktem jest, że wielu z najbardziej na świecie prześladowanych chrześcijan nie ma zupełnie nic wspólnego z kolonializmem i misjonarzami. Ci, którzy stoją przed największym zagrożeniem ludobójstwem – Asyryjczycy w Syrii i Iraku lub Koptowie w Egipcie – byli chrześcijanami na kilka stuleci zanim przodkowie kolonizatorów Europy przyjęli chrześcijaństwo i wybrali się na wyprawy misyjne.  


Relacja BBC podkreśla ”polityczną poprawność” jako szczególnie odpowiedzialną za obojętność Zachodu i cytuje raz jeszcze Hunta: "W atmosferze politycznej poprawności zapomnieliśmy, że ci chrześcijanie, którzy są prześladowani, należą do najbiedniejszych ludzi na planecie”.


Chociaż relacja BBC ma cały wstęp poświęcony wpływowi „politycznej poprawności”, jak na ironię sama też ulega tej współczesnej dolegliwości. Choć bowiem wykonuje niezłą robotę w naświetleniu problemu, nie mówi nic o jego przyczynach – ani jednego słowa o tym, kto prześladuje chrześcijan lub dlaczego.


Przytłaczająca większość prześladowań chrześcijan ma miejsce w krajach z muzułmańską większością. Według zestawianej przez Open Doors World Watch List 2019[WWL], która bada 50 krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani, „islamski ucisk nadal wpływa na miliony chrześcijan”. W siedmiu z absolutnie najgorszych dziesięciu krajów „islamski ucisk” jest przyczyną prześladowań. „To znaczy, że dla milionów chrześcijan – szczególnie tych, którzy dorastali jako muzułmanie lub urodzili się w muzułmańskich rodzinach – otwarte wyznawanie Jezusa może mieć bolesne konsekwencje”, włącznie ze śmiercią.  


Wśród najgorszych prześladowców są ci, którzy rządzą według islamskiego prawa czyli szariatu – o którym akademicy tacy jak  John Esposito z Georgetown University twierdzą, że jest godziwe i sprawiedliwe. W Afganistanie (miejsce nr 2)  "chrześcijaństwu nie wolno istnieć" informuje WWL 2019, ponieważ „jest to państwo islamskie według konstytucji, co znaczy, że pracownicy rządowi, przywódcy grup etnicznych, przywódcy religijni i obywatele są wrogo nastawieni wobec” chrześcijan. Podobnie w Somalii (nr 3), "Społeczność chrześcijańska jest mała i pod nieustanną groźbą ataku. Prawo szariatu i islam są zapisane w konstytucji kraju  i prześladowania chrześcijan niemal zawsze oznaczają przemoc”. W Iranie (nr 9), "społeczeństwo jest rządzone przez prawo islamskie, co znaczy, że prawa i możliwości zawodowe chrześcijan są poważnie ograniczone”.  


Równie wiele mówi to, że z 50 krajów składających się na WWL 2019 muzułmańska większość jest w 38.


Być może BBC wybrała milczenie w sprawie źródeł prześladowania chrześcijan – to jest, uległa „atmosferze politycznej poprawności”, którą jak na ironię podkreśliła – ponieważ we własnej relacji nie polegała na WWL. Problemem z tą interpretacją jest, że badanie, na którym BBC polegała, badanie biskupa z Truro, przesiąknięte jest rozważaniami dotyczącymi rzeczywistych źródeł prześladowania chrześcijan. Słowa „islam” i „islamista” pojawiają się 61 razy; „muzułmański” pojawia się 56 razy w tym przeglądzie prześladowań chrześcijan. 


Tutaj jest kilka ważnych cytatów z raportu biskupa z Truro:

  • "Prześladowanie chrześcijan jest, być może, najbardziej zajadłe w regionie narodzin chrześcijaństwa – Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej”.
  • "W krajach takich jak Algieria, Egipt, Iran, Irak, Syria i Arabia Saudyjska sytuacja chrześcijan i innych mniejszości doszła do alarmującego poziomu”.  
  • "Likwidacja chrześcijan i innych mniejszości pod groźbą ’miecza’ lub innej przemocy jest specjalnym i wyrażanym celem [islamskich] grup ekstremistycznych w Syrii, Iraku, Egipcie, północnowschodniej Nigerii i na Filipinach”.
  • "Istnieje masowa przemoc, która regularnie wyraża się bombardowaniem kościołów, jak to było w krajach takich jak Egipt, Pakistan i Indonezja".
  • "Największym zagrożeniem dla chrześcijan [w Nigerii] jest islamistyczna grupa bojówkarska, Boko Haram, a raporty wywiadu USA w 2015 r. sugerowały, że 200 tysięcy chrześcijan jest zagrożonych śmiercią… Wśród najbardziej dotkniętych są chrześcijańskie kobiety i dziewczęta, ‘porywane, zmuszane do przejścia [na islam], przymusowych małżeństw, seksualnego wykorzystywania i tortur’”.
  • "Zamiar zlikwidowania wszystkich dowodów chrześcijańskiej obecności [w Syrii, Iraku, Egipcie, północnowschodniej Nigerii i na Filipinach] jest wyraźny przez usuwanie krzyży, niszczenie budynków kościelnych i innych symboli kościoła chrześcijańskiego. Zabijanie i porywanie duchownych stanowi bezpośredni atak na strukturę i przywództwo Kościoła”.
  • "Chrześcijaństwo stoi teraz przez możliwością wymazania w tych częściach Bliskiego Wschodu, gdzie jego korzenie idą najdalej wstecz. W Palestynie liczba chrześcijan jest poniżej 1,5 procenta; w Syrii populacja chrześcijańska zmalała z 1,7 miliona w 2011 roku do poniżej 450 tysięcy, a w Iraku liczba chrześcijan spadła z 1,5 miliona przed rokiem 2003 do poniżej 120 tysięcy dzisiaj. Chrześcijaństwu zagraża zniknięcie, co jest olbrzymim ciosem w pluralizm regionu”.

Należy pochwalić BBC za to, że (wreszcie) powiedziała o tej palącej kwestii – choć jest o trzy lata spóźniona. Jak słusznie zauważa raport Truro: "W 2016 roku różne polityczne organy, włącznie z parlamentem Wielkiej Brytanii, Parlamentem Europejskim i Izbą Reprezentantów USA, oświadczyły, że potworności popełniane przez ISIS wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych, takich jak Jazydzi i muzułmanie szyici, spełniają kryteria ludobójstwa”.


Przynajmniej wydaje się, że BBC przestała próbować minimalizować prześladowanie chrześcijan, jak to robiła w 2013 roku, kiedy sytuacja dopiero zaczynała dochodzić do punktu wrzenia.  


Genocide of Christians Reaches ”Alarming Stage”

Gatestone Institute, 26 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Super! yamata 2019-05-30
1. Czwarty etap prześladowań kuba 2019-05-29


Brunatna fala

Znalezionych 685 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk