Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 11:51

« Poprzedni Następny »


Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”


Raymond Ibrahim 2019-05-29

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt (na zdjęciu) zamówił „Niezależny przegląd globalnych prześladowań chrześcijan”, który niedawno opublikowano. (Zdjęcie: Jack Taylor/Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt (na zdjęciu) zamówił „Niezależny przegląd globalnych prześladowań chrześcijan”, który niedawno opublikowano. (Zdjęcie: Jack Taylor/Getty Images)

"Prześladowania chrześcijan ‘blisko poziomu ludobójstwa’" brzmi tytuł doniesienia BBC z 3 maja, które cytuje duże badanie zamówione przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Jeremy’ego Hunta, a kierował nim pastor Philip Mounstephen, biskup Truro.


Według relacji BBC, co trzeci człowiek na świecie doznaje religijnych prześladowań, z chrześcijanami jako „najbardziej prześladowaną grupą religijną”. "Religia ’jest zagrożona zniknięciem’ w niektórych częściach świata” i ”W niektórych regionach poziom i natura prześladowań dochodzi zapewne blisko spełniania kryteriów międzynarodowej definicji ludobójstwa przyjętej przez ONZ”.


BBC cytuje także brytyjskiego ministra spraw zagranicznych,  Jeremy’ego Hunta, o tym, dlaczego zachodnie rządy, jak to określił, „spały”, w obliczu tej narastającej epidemii:  

"Sądzę, że jest tu nieuzasadniony niepokój, że jest w jakimś sensie kolonialne mówienie o religii [chrześcijaństwie], która jest kojarzona z mocarstwami kolonialnymi, zamiast o krajach, do których wmaszerowaliśmy jako kolonizatorzy. To mogło spowodować zakłopotanie wobec mówienia o tej kwestii – rola misjonarzy była zawsze kontrowersyjna i to spowodowało, że pewni ludzie unikają tego tematu”.

Niezależnie od jakichkolwiek uzasadnień takiego myślenia faktem jest, że wielu z najbardziej na świecie prześladowanych chrześcijan nie ma zupełnie nic wspólnego z kolonializmem i misjonarzami. Ci, którzy stoją przed największym zagrożeniem ludobójstwem – Asyryjczycy w Syrii i Iraku lub Koptowie w Egipcie – byli chrześcijanami na kilka stuleci zanim przodkowie kolonizatorów Europy przyjęli chrześcijaństwo i wybrali się na wyprawy misyjne.  


Relacja BBC podkreśla ”polityczną poprawność” jako szczególnie odpowiedzialną za obojętność Zachodu i cytuje raz jeszcze Hunta: "W atmosferze politycznej poprawności zapomnieliśmy, że ci chrześcijanie, którzy są prześladowani, należą do najbiedniejszych ludzi na planecie”.


Chociaż relacja BBC ma cały wstęp poświęcony wpływowi „politycznej poprawności”, jak na ironię sama też ulega tej współczesnej dolegliwości. Choć bowiem wykonuje niezłą robotę w naświetleniu problemu, nie mówi nic o jego przyczynach – ani jednego słowa o tym, kto prześladuje chrześcijan lub dlaczego.


Przytłaczająca większość prześladowań chrześcijan ma miejsce w krajach z muzułmańską większością. Według zestawianej przez Open Doors World Watch List 2019[WWL], która bada 50 krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani, „islamski ucisk nadal wpływa na miliony chrześcijan”. W siedmiu z absolutnie najgorszych dziesięciu krajów „islamski ucisk” jest przyczyną prześladowań. „To znaczy, że dla milionów chrześcijan – szczególnie tych, którzy dorastali jako muzułmanie lub urodzili się w muzułmańskich rodzinach – otwarte wyznawanie Jezusa może mieć bolesne konsekwencje”, włącznie ze śmiercią.  


Wśród najgorszych prześladowców są ci, którzy rządzą według islamskiego prawa czyli szariatu – o którym akademicy tacy jak  John Esposito z Georgetown University twierdzą, że jest godziwe i sprawiedliwe. W Afganistanie (miejsce nr 2)  "chrześcijaństwu nie wolno istnieć" informuje WWL 2019, ponieważ „jest to państwo islamskie według konstytucji, co znaczy, że pracownicy rządowi, przywódcy grup etnicznych, przywódcy religijni i obywatele są wrogo nastawieni wobec” chrześcijan. Podobnie w Somalii (nr 3), "Społeczność chrześcijańska jest mała i pod nieustanną groźbą ataku. Prawo szariatu i islam są zapisane w konstytucji kraju  i prześladowania chrześcijan niemal zawsze oznaczają przemoc”. W Iranie (nr 9), "społeczeństwo jest rządzone przez prawo islamskie, co znaczy, że prawa i możliwości zawodowe chrześcijan są poważnie ograniczone”.  


Równie wiele mówi to, że z 50 krajów składających się na WWL 2019 muzułmańska większość jest w 38.


Być może BBC wybrała milczenie w sprawie źródeł prześladowania chrześcijan – to jest, uległa „atmosferze politycznej poprawności”, którą jak na ironię podkreśliła – ponieważ we własnej relacji nie polegała na WWL. Problemem z tą interpretacją jest, że badanie, na którym BBC polegała, badanie biskupa z Truro, przesiąknięte jest rozważaniami dotyczącymi rzeczywistych źródeł prześladowania chrześcijan. Słowa „islam” i „islamista” pojawiają się 61 razy; „muzułmański” pojawia się 56 razy w tym przeglądzie prześladowań chrześcijan. 


Tutaj jest kilka ważnych cytatów z raportu biskupa z Truro:

  • "Prześladowanie chrześcijan jest, być może, najbardziej zajadłe w regionie narodzin chrześcijaństwa – Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej”.
  • "W krajach takich jak Algieria, Egipt, Iran, Irak, Syria i Arabia Saudyjska sytuacja chrześcijan i innych mniejszości doszła do alarmującego poziomu”.  
  • "Likwidacja chrześcijan i innych mniejszości pod groźbą ’miecza’ lub innej przemocy jest specjalnym i wyrażanym celem [islamskich] grup ekstremistycznych w Syrii, Iraku, Egipcie, północnowschodniej Nigerii i na Filipinach”.
  • "Istnieje masowa przemoc, która regularnie wyraża się bombardowaniem kościołów, jak to było w krajach takich jak Egipt, Pakistan i Indonezja".
  • "Największym zagrożeniem dla chrześcijan [w Nigerii] jest islamistyczna grupa bojówkarska, Boko Haram, a raporty wywiadu USA w 2015 r. sugerowały, że 200 tysięcy chrześcijan jest zagrożonych śmiercią… Wśród najbardziej dotkniętych są chrześcijańskie kobiety i dziewczęta, ‘porywane, zmuszane do przejścia [na islam], przymusowych małżeństw, seksualnego wykorzystywania i tortur’”.
  • "Zamiar zlikwidowania wszystkich dowodów chrześcijańskiej obecności [w Syrii, Iraku, Egipcie, północnowschodniej Nigerii i na Filipinach] jest wyraźny przez usuwanie krzyży, niszczenie budynków kościelnych i innych symboli kościoła chrześcijańskiego. Zabijanie i porywanie duchownych stanowi bezpośredni atak na strukturę i przywództwo Kościoła”.
  • "Chrześcijaństwo stoi teraz przez możliwością wymazania w tych częściach Bliskiego Wschodu, gdzie jego korzenie idą najdalej wstecz. W Palestynie liczba chrześcijan jest poniżej 1,5 procenta; w Syrii populacja chrześcijańska zmalała z 1,7 miliona w 2011 roku do poniżej 450 tysięcy, a w Iraku liczba chrześcijan spadła z 1,5 miliona przed rokiem 2003 do poniżej 120 tysięcy dzisiaj. Chrześcijaństwu zagraża zniknięcie, co jest olbrzymim ciosem w pluralizm regionu”.

Należy pochwalić BBC za to, że (wreszcie) powiedziała o tej palącej kwestii – choć jest o trzy lata spóźniona. Jak słusznie zauważa raport Truro: "W 2016 roku różne polityczne organy, włącznie z parlamentem Wielkiej Brytanii, Parlamentem Europejskim i Izbą Reprezentantów USA, oświadczyły, że potworności popełniane przez ISIS wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych, takich jak Jazydzi i muzułmanie szyici, spełniają kryteria ludobójstwa”.


Przynajmniej wydaje się, że BBC przestała próbować minimalizować prześladowanie chrześcijan, jak to robiła w 2013 roku, kiedy sytuacja dopiero zaczynała dochodzić do punktu wrzenia.  


Genocide of Christians Reaches ”Alarming Stage”

Gatestone Institute, 26 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRaymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Super! yamata 2019-05-30
1. Czwarty etap prześladowań kuba 2019-05-29


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk