Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 11:04

« Poprzedni Następny »


Los chrześcijan w Islamskim Państwie


M. Khayat 2014-08-18

Pożar kościoła w Mosulu (zdjęcie: Al-Arabiyya.net, 19 lipca 2014)

Pożar kościoła w Mosulu (zdjęcie: Al-Arabiyya.net, 19 lipca 2014)Od czasu zdobycia znacznej części Iraku i proklamowania kalifatu, Państwo Islamskie (IS) nasiliło działania zmierzające do narzucenia islamskiego szariatu na obszary pod swoim panowaniem. W Mosulu w muhafazie (gubernatorstwie) Niniwa, najstarszym i drugim co do wielkości mieście Iraku, chrześcijanie uciekli z domów po tym, jak IS dał im trzy dni na opuszczenie terytorium kalifatu.

Jak twierdzą przedstawiciele IS, rozkaz ten został wydany, kiedy przywódcy społeczności chrześcijańskiej w tym mieście odmówili stawienia się na wezwanie do dyskusji o ich pozycji i nie odpowiedzieli na żądanie, by albo nawrócili się na islam, albo zapłacili dżizję (pogłówne), albo „stanęli przed mieczem”. Exodus chrześcijan z miasta, w którym jest 13 kościołów i klasztorów, jest podobno pierwszym wypadkiem w historii Iraku, kiedy cała społeczność chrześcijańska uciekła en masse. Według doniesień bojownicy IS spalili starożytny kościół w Mosulu[1] i przejęli własność chrześcijan, czasami przy pomocy lokalnej muzułmańskiej ludności. Inne źródła informują, że kościoły w mieście zostały zamienione na meczety[2].

Należy wspomnieć, że w Syrii chrześcijanie żyjący na obszarze kontrolowanym przez IS, nie zostali wygnani, ale zostali zmuszeni do płacenia podatku dżizja. W lutym 2014 r. IS podpisało “porozumienie dhimma” z chrześcijanami z Al-Rakka, zgodnie z którym nowe władze podjęły się chronienia ich i ich własność w zamian za płacenie dżizji i podporządkowanie się rozmaitym restrykcjom. Według doniesień każdy chrześcijanin ma płacić między 178 a 715 dolarów rocznie, zależnie od dochodu.


Reagując na wydarzenia w Mosulu na portalach społecznościowych, poplecznicy IS bronili restrykcji wobec chrześcijan wprowadzonych przez IS podając religijne i polityczne uzasadnienia. Jeden z komentujących napisał nawet, że obecność chrześcijan w Iraku jest niepożądana, tak jak obecność Żydów w Niemczech i w Polsce była niepożądana podczas II wojny światowej[3].


Poniżej przedstawiamy przegląd traktowania chrześcijan przez IS w Iraku i w Syrii oraz wypowiedzi w tej sprawie samej organizacji i jej zwolenników:


IS wygania chrześcijan z Mosulu


17 lipca IS wydał trzydniowe ultimatum do chrześcijan w Mosulu i wyjaśnił, że jego przywódca, Abu Bakr Al-Baghdadi, jest łaskawy dając im tak dużo czasu[4]. Według doniesień, chrześcijanie uciekli z tego miasta en masse, wielu z nich do sąsiedniego autonomicznego regionu Kurdystanu[5]. Sara Jousef, chrześcijanka z Mosulu, która została zmuszona do ucieczki wraz z rodziną do pobliskiego miasta Ankawa (niedaleko Irbil), powiedziała, że muzułmanie z jej dzielnicy doprowadzili bojowników IS do jej domu. Inni chrześcijanie opowiadali, że ludzie IS zabrali im pieniądze, dobytek, paszporty, a w jednym wypadku lekarstwa dla chorej dziewczynki i wygnali ich z miasta[6]. Według doniesień IS przewozi ukradziony dobytek chrześcijański z Mosulu do swojego syryjskiego bastion w Al-Rakka,  rzekomo w celu zniesienia nierówności między ludźmi żyjącymi pod ich panowaniem w Syrii i Iraku[7].


Były także doniesienia o atakach na kościoły chrześcijan; według alarabiya.net IS spaliło starożytny kościół w Mosulu[8]. W okręgu Al-Chadhir na południe od Mosulu IS podobno zajęło klasztor Mar Behnam, wyganiając mnichów, których - 10 kilometrów dalej - zabrał patrol jednostki Peszmerga[9].


Według doniesień, w mieście Sindżar w muhafazie Niniwa IS umieściło flagę organizacji na szczycie kościoła [10].


Wojownicy IS umieszczają swoją flagę na kościele w Sindżar
Wojownicy IS umieszczają swoją flagę na kościele w Sindżar

Informowano także, że w mieście Tel Afar na zachód od Mosulu bojownicy IS schwytali 100 rodzin chrześcijan i jazydów[11], zabili mężczyzn, a potem sprzedali kobiety i dziewczynki jako niewolnice[12].


Chrześcijańskie domy w Mosulu oznaczone jako “Własność Państwa Islamskiego”


Przed wygnaniem IS oznaczyło domy i nieruchomości chrześcijan arabską literą N od Nasara (chrześcijanin) i tekstem “Własność Państwa Islamskiego”[13].


Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.

Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.
Meelad_Qaseera, 18 lipca 2014
Meelad_Qaseera, 18 lipca 2014

IS nakłada dżizję na chrześcijan z Al-Rakka po podpisaniu z nimi  „Porozumienia Dhimma”


W Syrii, gdzie IS panuje na dużych obszarach gubernatorstwa Al-Rakka, chrześcijanie zdecydowali się na współpracę z tą organizacją i w ten sposób uniknęli wygnania ze swoich domów. W lutym 2014 r. IS poinformowało, że chrześcijanie w tym mieście zaakceptowali prawa dhimma (ochrony) i podpisali „porozumienie dhimma”. Zgodnie z tym porozumieniem życie, własność i miejsca święte chrześcijan są chronione, ale zobowiązują się oni do płacenia dżizji i są poddani wielu restrykcjom, włącznie z zakazem budowania nowych kościołów i odbudowywania zniszczonych świątyń, dzwonienia w dzwony, pokazywania krzyży i tekstów religijnych, głośnego czytania tekstów religijnych w obecności muzułmanów i okazywania jakichkolwiek oznak swojej religii poza kościołem, jak też noszenia broni. Mają też zakaz przeciwdziałania przechodzeniu na islam jakiegokolwiek członka swojej społeczności i wymaga się od nich honorowania islamu i muzułmanów i powstrzymania się od obrażania ich w jakikolwiek sposób. Porozumienie stwierdza, że jeżeli naruszą te warunki, będą traktowani jak wrogowie, chrześcijanie zaś, którzy uciekli z Al-Rakka, mogą powrócić, tylko jeśli nawrócą się na islam lub zaakceptują warunki dhimma; w przeciwnym razie czeka ich wojna[14].


Porozumienie Dhimma między IS i chrześcijanami z Al-Rakka
Porozumienie Dhimma między IS i chrześcijanami z Al-Rakka

Kampania zwolenników IS na rzecz narzucenia dżizji


Po wydarzeniach w Mosulu zwolennicy IS online rozpoczęli kampanię na rzecz narzucenia dżizji na chrześcijan. Fundacja Medialna Al-Battar związana z pro-dżihadystyczntm forum Szumoukh Al-Islam, zamieściła afisz w języku arabskim (który potem przetłumaczono na angielski)[15]. Afisz wyjaśnia znaczenie porozumienia dhimma i podatku dżizja oraz wymienia sumy, jakie chrześcijanie muszą płacić co roku.Poniżej podajemy fragment obwieszczenia z afisza angielskojęzycznego:


Natura porozumienia dhimma:


"Jest to materialny dowód akceptacji przez nie-muzułmanów podporządkowania się państwu i jego prawom, zawiera je Imam lub ktoś przez niego delegowany".


Kogo wiąże porozumienie:


"To są ludzie, którzy płacą dżizję z chętną uległością i czują się podporządkowani, ludzie księgi, tj. Żydzi i chrześcijanie”.


Suma podatku dżizja do zapłaty:


"Sumę określa Imam lub ten, którego delegował, zgodnie z ubóstwem i wielkim bogactwem, ze złota, srebra lub pieniędzy. Jednym z przykładów jest to, do czego kalif muzułmanów [przywódca IS] Imam Abu Bakr Al-Baghdadi – niechaj Allah go chroni – zobowiązał chrześcijan [Al]-Rakka…”


Afisz podaje następujące sumy: bogaci muszą płacić “4 dinary czystego złota” czyli około 715 dolarów rocznie; ludzie o przeciętnym dochodzie muszą płacić “2 dinary” czyli około 375 dolarów; a biedni muszą płacić “dinara” czyli około 178 dolarów.


Kwestia dżizji wywołała także pewną krytykę IS ze strony zwolenników dżihadu. Choć dżihadyści na ogół popierają narzucenia dżizji na nie-muzułmanów (ponieważ jest to część prawa szariatu), niektórzy członkowie forum Al-Fida, które w ostatnich miesiącach pozwala na pojawianie się pewnej krytyki IS, kwestionowali moment wprowadzenia tego podatku przez IS, mówiąc, że może być przedwczesne, szczególnie dlatego, że organizacja nie osiągnęła jeszcze pełnej tamkeen (tj. zdolności sprawowania totalnej władzy na swoim terytorium)[16]. Na przykład, członek forum podpisujący się  "Al-Somali" napisał: "Pośpiech Państwa Islamskiego w tej sprawie przyszedł w złym momencie i jest uważany za ruch błędny i nierozważny, przeprowadzony bez planu lub celu, który może nawet źle odbić się na państwowości Państwa Islamskiego w najbliższej przyszłości"[17].


Szejk Hussein bin Mahmoud: Allah zarządził, że chrześcijanie mają zostać upokorzeni; Walka chrześcijan jest wynikiem spisku przeciwko Państwu Islamskiemu   


Odpowiadając na wzburzenie wywołane działaniami IS, szejk Hussein bin Mahmoud, znany autor z forów dżihadystycznych, napisał artykuł popierający narzucenie dżizji przez IS i wygnanie chrześcijan z Mosulu. Argumentował, że ponieważ chrześcijanie z Mosulu żyli pod rządami IS, byli zobowiązani do płacenia dżizji. Wyraził zaskoczenie, że niektórzy uczeni muzułmańscy sprzeciwiali się temu posunięciu: „Myśleliśmy, że muzułmańska ummah nie będzie posiadała się z radości na odrodzenie tej prawomocnej tradycji, która zniknęła na dziesięciolecia [tj. narzucenia dżizji na nie-muzułmanów]… ale zdziwiliśmy się, że niektórzy ludzie wiedzy islamskiej[18] odmawiają mudżahedinom prawa do narzucenia dżizji na ludzi dhimma”.


Dla podkreślenia prawomocności dżizji bin Mahmoud przytoczył “werset dżizji” (Koran 9:29) – " Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Allaha… - spośród tych, którym została dana Księga - dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni" – i dodał: „To jest jasny tekst boży, który widzi każdy czytający Koran. Czy więc muzułmanin może sprzeciwiać się narzuceniu dżizji na chrześcijan…?!” Zakończył stwierdzeniem, że wszyscy muzułmanie, którzy sprzeciwiają się temu podatkowi, powinni być uważani za apostatów.


Bin Mahmoud powiedział następnie, że odmowa płacenia podatku przez chrześcijan w Mosulu i ich ucieczka z miasta są częścią spisku wrogów islamu, którego celem jest wywołanie regionalnego i międzynarodowego oburzenia przeciwko IS. […]


Dalej wyjaśnił: “Stan degradacji, jaki Allah narzuca na ludzi dhimma jest spowodowany ich niewiarą. Niewierny jest niskiego stanu i godny pogardy i musi być tak traktowany. To nie znaczy, że ci spośród nich, którzy nie walczą, powinni być traktowani niesprawiedliwie…”


Szejk Ahmad Bawadi: Chrześcijanie w Mosulu zostali słusznie ukarani za odmowę płacenia podatku


Inny szejk, Ahmad Bawadi, który jest bardzo aktywny na swoim blogu (ahmadbawadi.blogspot.com) i na koncie Twittera (@a_bawadi), także napisał w artykule, że chrześcijanie z Mosulu zasłużyli na karę za odmowę płacenia podatku dżizja. Powiedział, że decyzja co do tego, na jaką karę zasłużyli, jest kwestią idżtihad, czyli niezależnego rozważania prawoznawczego, a więc duchowni muzułmańscy nie mieli żadnej podstawy do krytykowania IS za karę, którą władze IS zastosowały:  "Jest niewłaściwe dla du'at [kaznodziei] przytaczanie epizodów i wydarzeń z historii islamu, kiedy chrześcijanie i Żydzi byli traktowani przez kalifów zgodnie z normami ich epoki, a potem stosowanie tego do obecnej rzeczywistości, ponieważ… co było właściwe w tamtej epoce, może nie być właściwe teraz i odwrotnie. Dlatego kwestia ukarania tych buntowniczych chrześcijan, którzy sprzeciwili się płaceniu dżizji, jest kwestią idżtihadi, o której decyduje kalif tak, jak uważa za stosowne…”


Przypisy:

 


[1] Alarabiya.net, 19 lipca 2014.

[2] Masihyomasr.com, 22 lipca 2014.

[3] Alplatformmedia.com,  22 lica 2014.

[4] Patrz MEMRI JTTM report, Islamic State (IS) Gives Christians Of Ninawa Province, Iraq Three Day Ultimatum: Leave The 'Caliphate,' Convert To Islam, Remain Christian And Pay The Jizya Poll Tax – Or Face 'The Sword', 18 lipca, 2014.

[5] Raialyoum.com, 18 lipca 2014; alarabiya.net, July 18, 2014.

[6] aawsat.com, 25 lipca 2014.

[7] Daraddustour.com (Iraq), 5 sierpnia 2014.

[8] Alarabiya.net, 19 lipca 2014.

[9] Middle-east-online.com, 21 lipca 2014.

[10]  Facebook.com/iraq.videoes/photos/pb.229871760392255.

2207520000.1407263199./742477895798303/?type=1&theater, accessed 5 sierpnia 2014.

[11] Jazydzi wyznają starożytną religię spokewnioną z zaratusztrianizmem.

[12] Al-nhar.com (Iraq), 5sierpnia 2014.

[13] Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.

[14] Patrz: MEMRI JTTM report, Islamic State In Iraq And Syria (ISIS) Forces Poll Tax (Jizya) On Christians Of Al-Raqqa/Syria, 28 lutego 2014.

[15] https://twitter.com/Battar1_IS/status/491292455099449344/photo/1, 21 lipca 2014.

[16] Koncepcja tamkeen była przywołana w szerszym kontekście decyzji o proklamowaniu Islamskiego Państwa i powołania kalifa.

[17] Al-fidaa.com, 27 lipca 2014.

[18] Bin Mahmoud prawdopodobnie ma tu na myśli sudyjskich duchownych dr. Khalida Al-Mosleha oraz dr. Walida Al-Huweiriniego, którzy potępili wygnanie chrześcijan z Mosulu.

 

Źródło: MEMRI , http://www.memrijttm.org/the-islamic-states-iss-treatment-of-christians.html  14 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* M. Khayat jest pracownikiem badawczym w MEMRI


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Sądzić? MEF 2014-08-19
2. prawda o islamie Mieczysławski 2014-08-18
1. Wojna kulturowa MEF 2014-08-18


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk