Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 17:05

« Poprzedni Następny »


Los chrześcijan w Islamskim Państwie


M. Khayat 2014-08-18

Pożar kościoła w Mosulu (zdjęcie: Al-Arabiyya.net, 19 lipca 2014)

Pożar kościoła w Mosulu (zdjęcie: Al-Arabiyya.net, 19 lipca 2014)Od czasu zdobycia znacznej części Iraku i proklamowania kalifatu, Państwo Islamskie (IS) nasiliło działania zmierzające do narzucenia islamskiego szariatu na obszary pod swoim panowaniem. W Mosulu w muhafazie (gubernatorstwie) Niniwa, najstarszym i drugim co do wielkości mieście Iraku, chrześcijanie uciekli z domów po tym, jak IS dał im trzy dni na opuszczenie terytorium kalifatu.

Jak twierdzą przedstawiciele IS, rozkaz ten został wydany, kiedy przywódcy społeczności chrześcijańskiej w tym mieście odmówili stawienia się na wezwanie do dyskusji o ich pozycji i nie odpowiedzieli na żądanie, by albo nawrócili się na islam, albo zapłacili dżizję (pogłówne), albo „stanęli przed mieczem”. Exodus chrześcijan z miasta, w którym jest 13 kościołów i klasztorów, jest podobno pierwszym wypadkiem w historii Iraku, kiedy cała społeczność chrześcijańska uciekła en masse. Według doniesień bojownicy IS spalili starożytny kościół w Mosulu[1] i przejęli własność chrześcijan, czasami przy pomocy lokalnej muzułmańskiej ludności. Inne źródła informują, że kościoły w mieście zostały zamienione na meczety[2].

Należy wspomnieć, że w Syrii chrześcijanie żyjący na obszarze kontrolowanym przez IS, nie zostali wygnani, ale zostali zmuszeni do płacenia podatku dżizja. W lutym 2014 r. IS podpisało “porozumienie dhimma” z chrześcijanami z Al-Rakka, zgodnie z którym nowe władze podjęły się chronienia ich i ich własność w zamian za płacenie dżizji i podporządkowanie się rozmaitym restrykcjom. Według doniesień każdy chrześcijanin ma płacić między 178 a 715 dolarów rocznie, zależnie od dochodu.


Reagując na wydarzenia w Mosulu na portalach społecznościowych, poplecznicy IS bronili restrykcji wobec chrześcijan wprowadzonych przez IS podając religijne i polityczne uzasadnienia. Jeden z komentujących napisał nawet, że obecność chrześcijan w Iraku jest niepożądana, tak jak obecność Żydów w Niemczech i w Polsce była niepożądana podczas II wojny światowej[3].


Poniżej przedstawiamy przegląd traktowania chrześcijan przez IS w Iraku i w Syrii oraz wypowiedzi w tej sprawie samej organizacji i jej zwolenników:


IS wygania chrześcijan z Mosulu


17 lipca IS wydał trzydniowe ultimatum do chrześcijan w Mosulu i wyjaśnił, że jego przywódca, Abu Bakr Al-Baghdadi, jest łaskawy dając im tak dużo czasu[4]. Według doniesień, chrześcijanie uciekli z tego miasta en masse, wielu z nich do sąsiedniego autonomicznego regionu Kurdystanu[5]. Sara Jousef, chrześcijanka z Mosulu, która została zmuszona do ucieczki wraz z rodziną do pobliskiego miasta Ankawa (niedaleko Irbil), powiedziała, że muzułmanie z jej dzielnicy doprowadzili bojowników IS do jej domu. Inni chrześcijanie opowiadali, że ludzie IS zabrali im pieniądze, dobytek, paszporty, a w jednym wypadku lekarstwa dla chorej dziewczynki i wygnali ich z miasta[6]. Według doniesień IS przewozi ukradziony dobytek chrześcijański z Mosulu do swojego syryjskiego bastion w Al-Rakka,  rzekomo w celu zniesienia nierówności między ludźmi żyjącymi pod ich panowaniem w Syrii i Iraku[7].


Były także doniesienia o atakach na kościoły chrześcijan; według alarabiya.net IS spaliło starożytny kościół w Mosulu[8]. W okręgu Al-Chadhir na południe od Mosulu IS podobno zajęło klasztor Mar Behnam, wyganiając mnichów, których - 10 kilometrów dalej - zabrał patrol jednostki Peszmerga[9].


Według doniesień, w mieście Sindżar w muhafazie Niniwa IS umieściło flagę organizacji na szczycie kościoła [10].


Wojownicy IS umieszczają swoją flagę na kościele w Sindżar
Wojownicy IS umieszczają swoją flagę na kościele w Sindżar

Informowano także, że w mieście Tel Afar na zachód od Mosulu bojownicy IS schwytali 100 rodzin chrześcijan i jazydów[11], zabili mężczyzn, a potem sprzedali kobiety i dziewczynki jako niewolnice[12].


Chrześcijańskie domy w Mosulu oznaczone jako “Własność Państwa Islamskiego”


Przed wygnaniem IS oznaczyło domy i nieruchomości chrześcijan arabską literą N od Nasara (chrześcijanin) i tekstem “Własność Państwa Islamskiego”[13].


Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.

Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.
Meelad_Qaseera, 18 lipca 2014
Meelad_Qaseera, 18 lipca 2014

IS nakłada dżizję na chrześcijan z Al-Rakka po podpisaniu z nimi  „Porozumienia Dhimma”


W Syrii, gdzie IS panuje na dużych obszarach gubernatorstwa Al-Rakka, chrześcijanie zdecydowali się na współpracę z tą organizacją i w ten sposób uniknęli wygnania ze swoich domów. W lutym 2014 r. IS poinformowało, że chrześcijanie w tym mieście zaakceptowali prawa dhimma (ochrony) i podpisali „porozumienie dhimma”. Zgodnie z tym porozumieniem życie, własność i miejsca święte chrześcijan są chronione, ale zobowiązują się oni do płacenia dżizji i są poddani wielu restrykcjom, włącznie z zakazem budowania nowych kościołów i odbudowywania zniszczonych świątyń, dzwonienia w dzwony, pokazywania krzyży i tekstów religijnych, głośnego czytania tekstów religijnych w obecności muzułmanów i okazywania jakichkolwiek oznak swojej religii poza kościołem, jak też noszenia broni. Mają też zakaz przeciwdziałania przechodzeniu na islam jakiegokolwiek członka swojej społeczności i wymaga się od nich honorowania islamu i muzułmanów i powstrzymania się od obrażania ich w jakikolwiek sposób. Porozumienie stwierdza, że jeżeli naruszą te warunki, będą traktowani jak wrogowie, chrześcijanie zaś, którzy uciekli z Al-Rakka, mogą powrócić, tylko jeśli nawrócą się na islam lub zaakceptują warunki dhimma; w przeciwnym razie czeka ich wojna[14].


Porozumienie Dhimma między IS i chrześcijanami z Al-Rakka
Porozumienie Dhimma między IS i chrześcijanami z Al-Rakka

Kampania zwolenników IS na rzecz narzucenia dżizji


Po wydarzeniach w Mosulu zwolennicy IS online rozpoczęli kampanię na rzecz narzucenia dżizji na chrześcijan. Fundacja Medialna Al-Battar związana z pro-dżihadystyczntm forum Szumoukh Al-Islam, zamieściła afisz w języku arabskim (który potem przetłumaczono na angielski)[15]. Afisz wyjaśnia znaczenie porozumienia dhimma i podatku dżizja oraz wymienia sumy, jakie chrześcijanie muszą płacić co roku.Poniżej podajemy fragment obwieszczenia z afisza angielskojęzycznego:


Natura porozumienia dhimma:


"Jest to materialny dowód akceptacji przez nie-muzułmanów podporządkowania się państwu i jego prawom, zawiera je Imam lub ktoś przez niego delegowany".


Kogo wiąże porozumienie:


"To są ludzie, którzy płacą dżizję z chętną uległością i czują się podporządkowani, ludzie księgi, tj. Żydzi i chrześcijanie”.


Suma podatku dżizja do zapłaty:


"Sumę określa Imam lub ten, którego delegował, zgodnie z ubóstwem i wielkim bogactwem, ze złota, srebra lub pieniędzy. Jednym z przykładów jest to, do czego kalif muzułmanów [przywódca IS] Imam Abu Bakr Al-Baghdadi – niechaj Allah go chroni – zobowiązał chrześcijan [Al]-Rakka…”


Afisz podaje następujące sumy: bogaci muszą płacić “4 dinary czystego złota” czyli około 715 dolarów rocznie; ludzie o przeciętnym dochodzie muszą płacić “2 dinary” czyli około 375 dolarów; a biedni muszą płacić “dinara” czyli około 178 dolarów.


Kwestia dżizji wywołała także pewną krytykę IS ze strony zwolenników dżihadu. Choć dżihadyści na ogół popierają narzucenia dżizji na nie-muzułmanów (ponieważ jest to część prawa szariatu), niektórzy członkowie forum Al-Fida, które w ostatnich miesiącach pozwala na pojawianie się pewnej krytyki IS, kwestionowali moment wprowadzenia tego podatku przez IS, mówiąc, że może być przedwczesne, szczególnie dlatego, że organizacja nie osiągnęła jeszcze pełnej tamkeen (tj. zdolności sprawowania totalnej władzy na swoim terytorium)[16]. Na przykład, członek forum podpisujący się  "Al-Somali" napisał: "Pośpiech Państwa Islamskiego w tej sprawie przyszedł w złym momencie i jest uważany za ruch błędny i nierozważny, przeprowadzony bez planu lub celu, który może nawet źle odbić się na państwowości Państwa Islamskiego w najbliższej przyszłości"[17].


Szejk Hussein bin Mahmoud: Allah zarządził, że chrześcijanie mają zostać upokorzeni; Walka chrześcijan jest wynikiem spisku przeciwko Państwu Islamskiemu   


Odpowiadając na wzburzenie wywołane działaniami IS, szejk Hussein bin Mahmoud, znany autor z forów dżihadystycznych, napisał artykuł popierający narzucenie dżizji przez IS i wygnanie chrześcijan z Mosulu. Argumentował, że ponieważ chrześcijanie z Mosulu żyli pod rządami IS, byli zobowiązani do płacenia dżizji. Wyraził zaskoczenie, że niektórzy uczeni muzułmańscy sprzeciwiali się temu posunięciu: „Myśleliśmy, że muzułmańska ummah nie będzie posiadała się z radości na odrodzenie tej prawomocnej tradycji, która zniknęła na dziesięciolecia [tj. narzucenia dżizji na nie-muzułmanów]… ale zdziwiliśmy się, że niektórzy ludzie wiedzy islamskiej[18] odmawiają mudżahedinom prawa do narzucenia dżizji na ludzi dhimma”.


Dla podkreślenia prawomocności dżizji bin Mahmoud przytoczył “werset dżizji” (Koran 9:29) – " Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Allaha… - spośród tych, którym została dana Księga - dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni" – i dodał: „To jest jasny tekst boży, który widzi każdy czytający Koran. Czy więc muzułmanin może sprzeciwiać się narzuceniu dżizji na chrześcijan…?!” Zakończył stwierdzeniem, że wszyscy muzułmanie, którzy sprzeciwiają się temu podatkowi, powinni być uważani za apostatów.


Bin Mahmoud powiedział następnie, że odmowa płacenia podatku przez chrześcijan w Mosulu i ich ucieczka z miasta są częścią spisku wrogów islamu, którego celem jest wywołanie regionalnego i międzynarodowego oburzenia przeciwko IS. […]


Dalej wyjaśnił: “Stan degradacji, jaki Allah narzuca na ludzi dhimma jest spowodowany ich niewiarą. Niewierny jest niskiego stanu i godny pogardy i musi być tak traktowany. To nie znaczy, że ci spośród nich, którzy nie walczą, powinni być traktowani niesprawiedliwie…”


Szejk Ahmad Bawadi: Chrześcijanie w Mosulu zostali słusznie ukarani za odmowę płacenia podatku


Inny szejk, Ahmad Bawadi, który jest bardzo aktywny na swoim blogu (ahmadbawadi.blogspot.com) i na koncie Twittera (@a_bawadi), także napisał w artykule, że chrześcijanie z Mosulu zasłużyli na karę za odmowę płacenia podatku dżizja. Powiedział, że decyzja co do tego, na jaką karę zasłużyli, jest kwestią idżtihad, czyli niezależnego rozważania prawoznawczego, a więc duchowni muzułmańscy nie mieli żadnej podstawy do krytykowania IS za karę, którą władze IS zastosowały:  "Jest niewłaściwe dla du'at [kaznodziei] przytaczanie epizodów i wydarzeń z historii islamu, kiedy chrześcijanie i Żydzi byli traktowani przez kalifów zgodnie z normami ich epoki, a potem stosowanie tego do obecnej rzeczywistości, ponieważ… co było właściwe w tamtej epoce, może nie być właściwe teraz i odwrotnie. Dlatego kwestia ukarania tych buntowniczych chrześcijan, którzy sprzeciwili się płaceniu dżizji, jest kwestią idżtihadi, o której decyduje kalif tak, jak uważa za stosowne…”


Przypisy:

 


[1] Alarabiya.net, 19 lipca 2014.

[2] Masihyomasr.com, 22 lipca 2014.

[3] Alplatformmedia.com,  22 lica 2014.

[4] Patrz MEMRI JTTM report, Islamic State (IS) Gives Christians Of Ninawa Province, Iraq Three Day Ultimatum: Leave The 'Caliphate,' Convert To Islam, Remain Christian And Pay The Jizya Poll Tax – Or Face 'The Sword', 18 lipca, 2014.

[5] Raialyoum.com, 18 lipca 2014; alarabiya.net, July 18, 2014.

[6] aawsat.com, 25 lipca 2014.

[7] Daraddustour.com (Iraq), 5 sierpnia 2014.

[8] Alarabiya.net, 19 lipca 2014.

[9] Middle-east-online.com, 21 lipca 2014.

[10]  Facebook.com/iraq.videoes/photos/pb.229871760392255.

2207520000.1407263199./742477895798303/?type=1&theater, accessed 5 sierpnia 2014.

[11] Jazydzi wyznają starożytną religię spokewnioną z zaratusztrianizmem.

[12] Al-nhar.com (Iraq), 5sierpnia 2014.

[13] Twitter.com/sonawa1, 17 lipca 2014.

[14] Patrz: MEMRI JTTM report, Islamic State In Iraq And Syria (ISIS) Forces Poll Tax (Jizya) On Christians Of Al-Raqqa/Syria, 28 lutego 2014.

[15] https://twitter.com/Battar1_IS/status/491292455099449344/photo/1, 21 lipca 2014.

[16] Koncepcja tamkeen była przywołana w szerszym kontekście decyzji o proklamowaniu Islamskiego Państwa i powołania kalifa.

[17] Al-fidaa.com, 27 lipca 2014.

[18] Bin Mahmoud prawdopodobnie ma tu na myśli sudyjskich duchownych dr. Khalida Al-Mosleha oraz dr. Walida Al-Huweiriniego, którzy potępili wygnanie chrześcijan z Mosulu.

 

Źródło: MEMRI , http://www.memrijttm.org/the-islamic-states-iss-treatment-of-christians.html  14 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* M. Khayat jest pracownikiem badawczym w MEMRI


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Sądzić? MEF 2014-08-19
2. prawda o islamie Mieczysławski 2014-08-18
1. Wojna kulturowa MEF 2014-08-18


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk