Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 15:33

« Poprzedni Następny »


Kurdowie – naród bez praw


Andrzej Koraszewski 2023-01-14

„Jina giyan, to namirî, nawit ebête remiz” („Jina, moja duszo. Nie umrzesz. Twoje imię stanie się symbolem”), to kurdyjskie słowa wyryte na nagrobku Jiny Amini przez jej rodzinę. (Źródło: patrz MEMRI Daily Brief nr 425, 40 dni bez Jiny – rewolucja trwa w jej imieniu , 26 października 2022 r.)

„Jina giyan, to namirî, nawit ebête remiz” („Jina, moja duszo. Nie umrzesz. Twoje imię stanie się symbolem”), to kurdyjskie słowa wyryte na nagrobku Jiny Amini przez jej rodzinę. (Źródło: patrz MEMRI Daily Brief nr 425, 40 dni bez Jiny – rewolucja trwa w jej imieniu , 26 października 2022 r.)Jest piątek 13 stycznia, nie wiem, czy i kogo straciły dziś irańskie władze. Jeśli była kolejna egzekucja, zginął prawdopodobnie kolejny Kurd. Czy widziałeś gdzieś nazwisko Farhada Karimi? Powieszono go 4 stycznia. Tego samego dnia stracono innego irańskiego Kurda - Saadullaha Karimi Siriniego. 5 stycznia rano powieszono kurdyjskiego więźnia: Rostama Abbaszadeha. Kolejne dni i kolejne egzekucje.

Piątego stycznia Rada Bezpieczeństwa ONZ, najważniejsza instytucja na naszej planecie, dyskutowała o zbrodni izraelskiego ministra, który w stolicy swojego kraju, jak to określa „prezydent” Palestyńczyków, zbrukał swoimi brudnymi żydowskimi stopami świętą ziemię muzułmanów, wchodząc 3 stycznia na teren Wzgórza Świątynnego, najświętszego miejsca w judaizmie. Trudno wskazać gazetę, która pominęłaby to tak ważne wydarzenie, potępione przez Radę Bezpieczeństwa i przez amerykańską administrację, i przez miliony szarych ludzi. Redakcje nie zauważyły, że minister odwiedził Wzgórze Świątynne w rocznicę pierwszego dnia oblężenia Jerozolimy przez armię Nabuchodonozora (co doprowadziło do zburzenia pierwszej świątyni), większość światowych redakcji pokazywała zdjęcia, nazywając Kopułę na Skale meczetem Al Aksa, a Wzgórze Świątynne jego arabską nazwą. Bezgranicznie przejęci dziennikarze nie mogli zauważyć irańskich egzekucji.


Aresztowania, tortury, wymuszone zeznania,  pokazowe procesy, egzekucje. To nie jest temat dla Rady Bezpieczeństwa. Dlaczego jednak wśród mordowanych przez irańską tyranię więźniów dominują Kurdowie? Pewne wskazówki na ten temat możemy znaleźć w irańskich mediach. W grudniu 2022 irańska Press TV pisała:

Od początku zamieszek w Iranie [które zaczęły się] w połowie września, koncentrowano się na Kurdach, by promować podziały i napięcia między różnymi grupami etnicznymi Iranu i wspierać politykę „dzielenia Iranu”.


Zamieszki zaczęły się od śmierci Jiny Amini, którą znamy jako Mahsę, ponieważ imion kurdyjskich nie wolno w Iranie dzieciom nadawać, a która została śmiertelnie pobita za źle założony hidżab, i prawdopodobnie bito ze szczególnym okrucieństwem za to, że urodziła się Kurdyjką.


Najnowsze prześladowania irańskich Kurdów mają długie korzenie. Byli prześladowani za czasów szacha, więc poparli Chomeiniego. Już w sierpniu 1979 roku uwielbiany przez zachodnią lewicę ajatollah wydał rozkaz masowej likwidacji Kurdów, których, mimo iż są (sunnickimi) muzułmanami, Chomeini określił jako „kufar” (niewierni). Zamordowano wówczas około 10 tysięcy Kurdów, z tego około 1200 więźniów politycznych zlikwidowano w więzieniach. Jak pisze mieszkający na Zachodzie kurdyjski dysydent Himdat Mustafa, mający wówczas zaledwie 23 lata, późniejszy generał, Kasem Sulejmani, został w 1980 roku postawiony na czele dużego oddziału (który szybko rozrósł się do rozmiarów dywizji), i skierowany do regionu kurdyjskiego.


Przez kolejne 40 lat iraccy Kurdowie byli krwawo prześladowani zarówno jako mniejszość etniczna, jak i jako mniejszość religijna.


Himdat Mustafa cytuje raport organizacji Iran Human Rights, w którym stwierdza się:

„Bezwzględna większość straconych za przynależność polityczną należy do mniejszości etnicznych, w szczególności do mniejszości kurdyjskiej. Przegląd raportów IHR za lata 2010-2021 pokazuje, że wśród 137 osób skazanych na śmierć za przynależność do zakazanych grup politycznych było 70 Kurdów (51%), 38 Baluchów i 21 Arabów. Większość straconych w tych grupach to sunniccy muzułmanie.”

W minionym roku co najmniej 52 obywateli irańskich pochodzenia kurdyjskiego zostało straconych (rok wcześniej 48), ponad 2200 Kurdów zostało aresztowanych w ostatnich miesiącach, z tego osądzono 155 i skazano na śmierć lub długoletnie więzienie.


Oskarżenia są czasem kryminalne, takie jak rzekome posiadanie narkotyków lub zabójstwo (i nie można ustalić jak często te zarzuty są sfałszowane), równie często władze oskarżają o „zepsucie na ziemi”, o „wojnę z Bogiem” (moharebeh) lub o rzekomą kolaborację z izraelskim wywiadem.   


Fala sądowych mordów Kurdów niesłychanie rzadko skłania polityków zachodnich do jakichkolwiek prób interwencji. Francuska posłanka do parlamentu Sophie Taillé-Polian oraz niemiecki poseł do Bundestagu Hakan Demir wezwali władze irańskie do wstrzymania egzekucji braci Tahazadehami, których sąd irański skazał na śmierć za udział w protestach. Jak pisała Taillé-Polian: „Społeczność międzynarodowa musi przerwać milczenie, rząd francuski musi działać”.


No cóż, nie musi, ani francuski rząd, ani niemiecki, ani żaden inny. W Iranie mieszka ponad 8 milionów Kurdów, w sąsiednim Iraku pięć i pół miliona, w Syrii dwa miliony, a w Turcji prawie 15 milionów. Iran jest ważnym dostawcą ropy naftowej i jeszcze ważniejszym partnerem w procesie pokojowym, dostarcza Rosji broni, ma coraz silniejsze więzi z Chinami, niebawem będzie mocarstwem nuklearnym, nie należy go drażnić. Zresztą próby interwencji w sprawie Kurdów irańskich grożą prośbami o interwencję ze strony Kurdów syryjskich, których setki tysięcy zostało niedawno wysiedlonych ze swoich domów przez okupujące część Syrii wojska tureckie, Turcy notorycznie bombardują Kurdów irackich, Kurdowie tureccy są prześladowani w podobny sposób jak Kurdowie irańscy, a ludzka empatia jest ograniczona i nie należy jej rozpraszać.

Henry Kissinger, który swego czasu wciągnął irackich Kurdów do wojny z Iranem podobno powiedział do swoich współpracowników w Departamencie Stanu: „Obiecujcie im to, co już mają, a jak się nie znają na żartach, to już trudno”. Wygląda na to, że większość państw zachodnich trzyma się tej doktryny Kissingera w sprawie Kurdów. Swego czasy wyłamał się prezydent Bush senior, który po wojnie o Kuwejt zapewnił irackiemu Kurdystanowi autonomię i chwilowo jest to jedyny kawałek ziemi, na którym mają samorząd podobny do Autonomii Palestyńskiej, ale używają go zupełnie inaczej.


Iraccy Kurdowie byli masowo mordowani przez Saddama Husajna bronią chemiczną, ale to wymuszenie autonomii dla irackich Kurdów było raczej związane z niechęcią do tego dyktatora, niż z oburzeniem na użycie broni masowej zagłady.               


Szyici i sunnici są śmiertelnymi wrogami, ale bywa, że mają wspólne interesy i potrafią je koordynować. Iran i Turcja patrzą na siebie podejrzliwie, w kwestii kurdyjskiej mogą na siebie liczyć, ale tylko okazjonalnie. Turcja marzy o odbudowie imperium osmańskiego, Iran perskiego. Podczas wojny z Islamskim Państwem Iraku i Syrii (ISIS), ludzie w NATO zdawali się rozumieć, że jedynym godnym zaufania partnerem w islamskim świecie na Bliskim Wschodzie są właśnie Kurdowie i że nie tylko humanitarne względy przemawiają za poparciem Kurdów. Okazało się jednak, że było to tylko chwilowe olśnienie i wszyscy na Zachodzie wrócili do doktryny Kissingera w kwestii kurdyjskiej, zaś Iran, Turcja i Irak wracają do wcześniejszych praktyk mających na celu całkowite sterroryzowanie mniejszości kurdyjskich w swoich krajach.        


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk