Prawda

Czwartek, 22 października 2020 - 11:59

« Poprzedni Następny »


Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy


Bassam Tawil 2020-04-03


Od momentu odkrycia pierwszych przypadków koronawirusa w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy Autonomia Palestyńska (AP) ignoruje apele o zniesienie szeregu sankcji, jakie AP narzuciła na dwa miliony żyjących tam Palestyńczyków. Kierownictwo AP nie zrobiło dosłownie niczego, by pomóc Strefie Gazy w czasie pandemii koronawirusa. Jak na ironię, jedynym krajem, który w ciągu ostatnich tygodni pomagał Strefie Gazy, jest Izrael.

Mimo wybuchu epidemii koronawirusa przepływ towarów między Izraelem a Strefą Gazy nadal działa równie sprawnie jak przedtem. Izraelskie Ministerstwo Obrony pracuje nad zapewnieniem, by stały strumień towarów docierał na rynki i by zachowane były normalne, codzienne rutyny.

 

Pytanie brzmi: dlaczego AP ignoruje prośby o pomoc dla Palestyńczyków w Strefie Gazy w ich staraniach o zapobieżenie szerzeniu się koronawirusa? Jedynym wyjaśnieniem – które jest zgodne z historią AP – jest to, że jeśli duża liczba Palestyńczyków w Gazie zostanie zarażona tą chorobą i będzie tam wielka katastrofa, kierownictwo AP chce, by świat obwiniał Izrael


Autonomia Palestyńska ma długą historię ukrywania własnej odpowiedzialności za cierpienia własnej ludności, zamiast tego winiąc Izrael za sytuację mieszkańców Gazy.


W momencie, kiedy 22 marca kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku koronawirusa w Strefie Gazy, kilka międzynarodowych mediów zaczęło mówić o odpowiedzialności Izraela za bezpieczeństwo i zdrowie tamtejszych Palestyńczyków, mimo, że nie ma ani jednego Żyda w Gazie, bo wszyscy opuścili cały ten obszar w 2005 roku.


Niemniej także ONZ próbuje utorować drogę do możliwości zrzucenia na Izrael odpowiedzialności za możliwe szerzenie się wirusa w Strefie Gazy. Wysoki funkcjonariusz ONZ, Jamie McGoldrick, ostrzegł, że możliwy wybuch epidemii wirusa w Strefie Gazy „może być straszliwy z powodu długotrwałej [izraelskiej] blokady, przeludnienia i ograniczeń instytucji opieki zdrowotnej”.


Ważne jest podkreślenie, że nie ma żadnego izraelskiego "oblężenia" Strefy Gazy. Po pierwsze, Strefa Gazy graniczy nie tylko z Izraelem, ale także z Egiptem. To Egipt, nie zaś Izrael, kontroluje przejście graniczne Rafah między Egiptem a Strefą Gazy i skutecznie blokuje Gazę.  


Ponadto, jest pozwolenie na wwóz wszystkich towarów z Izraela z wyjątkiem broni i krótkiej listy dóbr podwójnego użytku, które mogą zostać użyte przez terrorystów do atakowania Izraela. Zakaz na broń i restrykcje wobec dóbr podwójnego użytku wynikają z faktu, że od 2007 roku Strefą Gazy rządzi terrorystyczna organizacja, Hamas, której wyraźnie zadeklarowanym celem jest zniszczenie Izraela, i która ma historię używania, na przykład, cementu wysłanego do budowy i remontu domów na budowanie idących pod granicą tuneli dla terrorystów do atakowania Izraela.

"Nie tylko żywność, lekarstwa, paliwo i dary pomocowe swobodnie wjeżdżają przez cały czas, ale w czasach pokoju towary i dobra konsumpcyjne wszelkiego rodzaju są codziennie przekazywane z Izraela do Strefy Gazy przez przejście lądowe - mówi izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – W grudniu 2014 roku raport AP i ONZ dostarczył danych statystycznych o życiu w Strefie Gazy. Według tego raportu, 93,6% gospodarstw domowych w Stefie Gazy posiada antenę satelitarną, 93,2% posiada pralkę".

Jeśli chodzi o morską blokadę Strefy Gazy przez Izrael, ONZ stwierdziła, że jest zgodna z prawem międzynarodowym i legalna.


W 2011 roku specjalny panel zebrany przez sekretarza generalnego ONZ,  Ban Ki-moona, także uznał morską kontrolę Izraela, również na wodach międzynarodowych, za legalną. „Izraelska morska blokada Strefy Gazy została narzucona jako prawomocny środek bezpieczeństwa, by zapobiec przedostawaniu się broni [do Strefy Gazy] przez morze, i jej stosowanie jest zgodne z prawem międzynarodowym” - orzekł panel ONZ.


Panel ekspertów podkreślił ponadto, że wszelka pomoc dla Strefy Gazy ma być przekazywana wyłącznie przez dwa przeznaczone do tego celu przejścia lądowe. Panel ONZ uznał także, że Izrael ma uprawnione obawy o przemoc ze strony Hamasu i że przekazywanie broni do Strefy Gazy pozwala Izraelowi na ustanowienie restrykcji, by bronić swojej granicy na Morzu Śródziemnym.


Mimo wybuchu epidemii koronawirusa przepływ towarów między Izraelem a Strefą Gazy nadal działa równie sprawnie jak przedtem. Izraelskie Ministerstwo Obrony pracuje nad zapewnieniem, by stały strumień towarów docierał na rynki i by zachowane były normalne, codzienne rutyny.


Między 15 marca a 21 marca w sumie 2547 ciężarówek wypełnionych towarami wjechało do Strefy Gazy przez przejście graniczne z Izraelem, Kerem Szalom.


Ponadto w tym samym tygodniu 116 cystern z paliwem, 206 ton zaopatrzeniem medycznym, 393 tony produktów rolnych, 11457 ton żywności i 48667 ton materiałów budowlanych wjechało do Strefy Gazy przez to samo przejście graniczne.  


20 marca Izrael dostarczył do Strefy Gazy setki dodatkowych zestawów do testowania koronawirusa.  


Nie trzeba dodawać, że żadne ciężarówki z żadnymi dobrami lub zaopatrzeniem medycznym ani zestawami do testów nie wjechały do Strefy Gazy przez przejście graniczne z Egiptem – Rafah.  

W 2017 roku, jako część starań o podważenie swoich rywali z Hamasu, prezydent AP, Mahmoud Abbas narzucił szereg sankcji na Strefę Gazy. Obejmowały one obcięcie pensji tysiącom palestyńskich pracowników publicznych i zmuszenie wielu innych do przedwczesnej emerytury, jak również zawieszenie zasiłków społecznych i zdrowotnych dla ubogich rodzin.  


Od tego czasu Abbas odrzucił wiele apeli od Palestyńczyków o zniesienie sankcji na Strefę Gazy. Kiedy Palestyńczycy wyszli na ulice Ramallah, żeby protestować przeciwko sankcjom, Abbas wysłał swoje siły bezpieczeństwa, by przemocą zdławiły protesty granatami ogłuszającymi, gazem łzawiącym i pałkami.  


Do 24 marca Abbas nadal nie powiedział ani słowa na temat sytuacji w Strefie Gazy po wykryciu tam pierwszych przypadków koronawirusa. Nie odpowiedział także na pilne apele  o zniesienie karnych kroków wobec Strefy Gazy.  

"Autonomia Palestyńska nadal narzuca ciężkie sankcje ekonomiczne na mieszkańców Strefy Gazy po wykryciu dwóch przypadków koronawirusa – skarżył się Hassan Chraisheh, wiceprzewodniczący palestyńskiego parlamentu, znanego jako Palestyńska Rada Legislacyjna.  – Ta farsa musi skończyć się natychmiast. Sankcje narzucane przez prezydenta Abbasa od 2017 roku pogłębiły cierpienia ludności. Abbas nawet nie wydał rozkazu, by pomóc Strefie Gazy. Musi się pilnie dostarczyć funduszy i pomocy medycznej Strefie Gazy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa”.  

Inny palestyński funkcjonariusz, Kajed al-Ghul, członek Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, należącego do OWP, wezwał Abbasa do natychmiastowego zniesienia sankcji, jakie narzucił na Strefę Gazy. Al-Ghul ostrzegł, że Palestyńczycy w Strefie Gazy mogą zapłacić „ciężką cenę” za dalszą walkę o władzę między Abbasem a Hamasem.


Ci palestyńscy funkcjonariusze łudzą się wierząc, że Abbas posłucha ich pilnych apeli o pomoc dla Strefy Gazy lub o zniesienie sankcji przeciwko dwóm milionom Palestyńczyków. Abbas, podobnie jak pozostali przywódcy arabscy, chce, by Strefa Gazy był problemem wyłącznie Izraela.  


Abbas niewątpliwie czeka na dzień, kiedy będzie mógł obarczyć Izrael pełną odpowiedzialnością za wybuch epidemii koronawirusa w Strefie Gazy. Prawdopodobnie czeka również na dołączenie do niego ONZ i wielu organizacji w społeczności międzynarodowej w obwinianiu Izraela i Żydów za szerzenie się pandemii wśród jego ludności, ignorując równocześnie własną odpowiedzialność za humanitarny kryzys w Strefie Gazy. Jak dobrze wiadomo, nazwą wirusa, który powoduje obecny kryzys, jest „nowy koronawirus” – i na tym nowość kończy się w świecie palestyńskim, gdzie jest to, jak zwykle, podżeganie do nienawiści wobec Izraela.  


Coronavirus: Why Palestinian Leaders Are Not Helping Gaza to Combat It

Gatestone Institute, 1 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Muzułański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 798 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk