Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 10:49

« Poprzedni Następny »


Czy Turcja współpracuje z ISIS?


2014-10-25

Ceylan Ozalp. Kiedy jej wszyscy towarzysze zginęli i kiedy skończyła jej się amunicja, pożegnała się z wszystkimi przez radio i ostatnią kulę wpakowała sobie w głowę, żeby nie dostać się w ręce zbirów z ISIS.
Ceylan Ozalp. Kiedy jej wszyscy towarzysze zginęli i kiedy skończyła jej się amunicja, pożegnała się z wszystkimi przez radio i ostatnią kulę wpakowała sobie w głowę, żeby nie dostać się w ręce zbirów z ISIS.

Turecka opozycja zarzuca prezydentowi i rządowi współpracę z ISIS. 2 października 2014 r. parlament turecki głosował nad wnioskiem rządu w sprawie autoryzowania działań wojskowych poza granicą i pozwolenia dowodzonym przez USA siłom międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) na użycie tureckich baz wojskowych w czasie i w sposób wybrany przez rząd turecki.

Jednak opozycja turecka i pozostające w opozycji do rządu  media twierdzą, że głównym celem rządu tureckiego jest obalenie prezydenta Syrii, Baszara Al-Assada i jego rządu, by zastąpić go reżimem islamistycznym, podobnym do tureckiego oraz wyeliminowanie kurdyjskiej milicji w Syrii. Twierdzą również, że AKP i ISIS są cichymi sojusznikami.


Mimo że rząd przyjął wniosek o współdziałaniu z USA i siłami koalicyjnymi, armia turecka, której silne oddziały stacjonują wzdłuż granicy Turcji z Syrią, obserwuje biernie artylerię i czołgi ISIS, atakujące kurdyjskie miasto w Syrii, Kobane, podczas gdy kurdyjscy mieszkańcy, znacznie słabsi liczebne i pod względem uzbrojenia, giną w jego obronie.


Poniżej podajemy fragmenty doniesień mediów tureckich:  


AKP dawała pomoc i wspierała ISIS


Przywódca głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Narodowej (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, sugerował 9 października 2014 r., że AKP musi wprowadzić poprawkę do wniosku z 2 października i starać się o mandat parlamentarny, autoryzujący działania na terenie Syrii w celu podjęcia walki z ISIS i ratowania Kobane przed dżihadystami. Opozycyjny polityk powiedział m.in.:


„Obecny mandat daje szerokie i niejasne uprawnienia na operacje za granicą w Iraku i Syrii. Ograniczmy działania naziemne naszej armii do zwalczania ISIS, uratowania Kobane i wygnania terrorystów z przygranicznego regionu. Całkowicie wyrzućmy z wniosku punkt o pozwoleniu zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie w naszym kraju. Zamiast tego dodajmy oświadczenie, że dostarczymy współpracy dla ich ataków powietrznych. W tych ramach, jako CHP, udzielimy (rządowi) wszelkiego poparcia”.


Kılıçdaroğlu, którego partia głosowała przeciwko wnioskowi z 2 października z powodu tego, że wniosek, przedstawiony parlamentowi przez rząd, miał na celu nie rozszerzenie walki przeciwko terroryzmowi, ale przeciwko samej Syrii, powiedział: „Poparlibyśmy wniosek o walkę przeciwko organizacji terrorystycznej ISIS. O to właśnie starała się także koalicja zachodnia. Ale nie taki wniosek został przedstawiony parlamentowi. Wręcz odwrotnie, traktuje on o walce przeciwko Syrii.


Wiemy o wyraźnej pomocy i wsparciu, jakich rząd AKP dostarcza ISIS. Dajemy broń, pieniądze i wsparcie moralne tej samej organizacji, która chce zabić naszych krewnych w Kobane. Nie wolno pozwolić organizacji terrorystycznej na zagrażanie naszym ludziom i krewnym naszych ludzi w Syrii. Turcja musi być gotowa na pokazanie swojej siły we właściwym czasie i we właściwym miejscu i musi bronić tych, których krzywdzi ISIS. Nie może tam dojść do masakry. Jeśli nasi sąsiedzi i krewni zostaną zmasakrowani, a rząd AKP będzie obserwował, co się dzieje, zapłacą za to wysoką cenę"[1].


"Żywotne arterie ISIS są w Turcji”


W przemówieniu z 2 października 2014 r. w parlamencie tureckim poseł CHP, Faruk Logolu, powiedział, że rząd AKP używa ISIS jako przykrywki i że wynika to jasno z języka uzasadnienia wniosku, który został tego dnia przyjęty. Powiedział on, że Turcja powinna walczyć z ISIS i wszystkimi innymi organizacjami terrorystycznymi i że jego partia to popiera:


“Zamiast dołączać lub nie dołączać do jakiejkolwiek koalicji przeciwko ISIS, Turcja musi najpierw przeprowadzić skuteczną wojnę przeciwko ISIS i wszystkim organizacjom terrorystycznym w samej Turcji. Bowiem żywotne arterie ISIS, które zrodziło się w Iraku, dorastało w Syrii i stało się problemem międzynarodowym, znajdują się w Turcji. Przez przecięcie tych arterii Turcja może wnieść największy wkład do koalicji przeciwko ISIS.


Po drugie, Turcja musi włączyć walkę z warunkami społecznoekonomicznymi, które  otwarły drogę dla wzrostu ISIS i innych organizacji terrorystycznych, jako wymiar jej walki przeciwko terroryzmowi. Granice Turcji muszą przestać być drogą tranzytową dla terrorystów. Ziemia turecka musi przestać być bazą dla wsparcia logistycznego tych organizacji terrorystycznych, trzeba przeszkodzić działalności rekrutacyjnej sympatyków i zasobów przez te organizacje terrorystyczne wewnątrz Turcji. Innymi słowy, oczyszczenie bagna przybudówki ISIS w Turcji uczyniłoby Turcję najbardziej skutecznym uczestnikiem koalicji przeciwko ISIS"[2].


"ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP"


Po gwałtownych protestach w całej Turcji, przeciwko bezczynności rządu wobec ataków ISIS na Kobane, w których zginęły dziesiątki ludzi, poseł CHP, Ihsan Ozkes, powiedział na konferencji prasowej 9 października 2014 r.: „Święte dni nie były święte. Rząd AKP zamienił te święta w wielki pożar. ISIS kontynuowało ze swoim barbarzyństwem podczas świętych dni Eid… ISIS rozlewa krew w Kobane, a AKP w Turcji. ISIS jest tworem AKP, ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP”.


Następnie powiedział: „AKP zarządza wszystkimi finansami. Obiecali, że matki nie będą już płakać. AKP spowodowała, że matki i ojcowie płaczą także podczas świętych dni. Szesnaście osób w Turcji straciło życie, a dziesiątki zostało rannych. W wielu prowincjach ogłoszono godzinę policyjną.


AKP nie może tknąć ISIS. AKP zawiodła zarówno w polityce wewnętrznej, jak zagranicznej. Rząd AKP cofnął się do swojego islamistycznego początku. Wydarzenia czynią oczywistym, że AKP jest niezdolna do przewodzenia temu krajowi"[3].


Stowarzyszenie Liberalnych Prawników wnosi skargę przeciwko rządowi


Według doniesień prasowych, 9 października 2014 r. członkowie Stowarzyszenia Liberalnych Prawników przedstawiło petycję do Biura Prokuratora Generalnego w Stambule. Przemawiając do prasy tureckiej przewodniczący stowarzyszenia, Fırat Epözdemir powiedział, że jego grupa wniosła skargę przeciwko prezydentowi Erdoğanowi, premierowi tureckiemu Ahmetowi Davutoğlu i innym przedstawicielom rządu za, między innymi, „podżeganie ISIS do zabijania” i zażądała, by sądzono ich według Artykułów 77 i 38 tureckiego Kodeksu Karnego.


Oskarżenia stowarzyszenia przeciwko Erdoğanowi i rządowi tureckiemu obejmują “podżeganie ISI do eliminacji grupy etnicznej lub religijnej (tj. kurdyjskiej) częściowo lub całkowicie, jako część planu, oraz podżeganie do zabicia lub zranienia społeczności i pozbawienia jej wolności jako część tego samego planu, z powodów religijnych lub politycznych”.


Stowarzyszenie oskarżyło także rząd turecki o wysyłanie broni grupom islamskim w Syrii, cytując jako dowód przechwycenie w styczniu 2014 r. przez turecką policję wojskową licznych ciężarówek w drodze z Turcji do Syrii, które przewoziły broń i amunicję. W panice rząd usunął prokuratora prowadzącego tę sprawę i wydał mediom zakaz pisania o tym  wydarzeniu [4].


Turecki premier Davutoglu oskarża przywódcę CHP o “zdradę”


10 października 2014 r. premier turecki Ahmet Davutoglu zaatakował przywódcę CHP, Kemala Kılıçdaroğlu, oskarżając go o „zdradę” i powiedział mu, by „się zamknął”. Mówiąc do reporterów Davutoglu skomentował niedawną propozycję Kılıçdaroğlu nowego wniosku parlamentarnego, pozwalającego na wysłanie oddziałów wojska do Kobane z jasno zdefiniowanym celem pozbycia się ISIS. Premier powiedział:

"Nie potrzebujemy mądrości ani pomysłów Kılıçdaroğlu" i dodał: "Z jednej strony wzywa on do spokoju, z drugiej oskarża nasz rząd. To jest nieodpowiedzialność i zdrada. Nikt nie może dowieść, że my, tj. rząd pomagaliśmy ISIS"[5].


"Rząd zbroi grupy ekstremistyczne, włącznie z ISIS”


W rozmowie z gazetą turecką “Taraf” założyciel i były wiceprzewodniczący AKP, Dengir Mir Mehmet Firat, powiedział, że rząd turecki zbroił grupy ekstremistyczne w Syrii, włącznie z ISIS i omawiał niedawny rozwój sytuacji wokół ataku ISIS na Kobane i obrony miasta przez siły milicji kurdyjskiej, jak również problem demonstracji kurdyjskich w Turcji, protestujących wobec braku działań Turcji dla obrony Kobane.


Firat mówił, że kwestia Kobane jest ważna nie tylko dla Kurdów w Turcji, ale dla wszystkich Kurdów na świecie. Odnosząc się do kurdyjskich protestów w Turcji: “To powstanie, które zabiło niewinnych cywilów i kilku policjantów, nie pojawiło się z nikąd. Uwagi Erdogana, że Kobane wkrótce padnie i że nie ma różnicy między ISIS a zdelegalizowaną Partią Robotników Kurdystanu, PKK , były ostatnią kroplą wody, która przelała dzban”.


Powtarzając doniesienia medialne, Firat powiedział: “Rząd pozwolił na leczenie terrorystów ISIS w szpitalach tureckich. Turecki minister zdrowia, Mehmet Muezzinoglu także potwierdził i bronił tej praktyki, mówiąc, że leczenie rannych wojowników ISIS jest sprawą humanitarną.


Jednak, kiedy ciało kurdyjskiego wojownika z PYD (Partia Unii Demokratycznej) przywieziono do Turcji, władze nie wpuściły go nawet do kostnicy. Wszystko to przyczyniło się do powstania kurdyjskiego w Turcji na rzecz Kobane"[6].


Demonstracje popierające ISIS w Turcji


Demonstracje poparcia dla ISIS odbywają się obecnie w głównych miastach i na uniwersytetach w całej Turcji, ścierając się z Kurdami i ich sympatykami.


Demonstracja popierająca ISIS w Stambule, 17 października 2014r.: Hasła \
Demonstracja popierająca ISIS w Stambule, 17 października 2014r.: Hasła "USA wynosić się!" i "Zwolennicy Assada i Iranu – kiedy USA uderza w  ISIS, wasze maski spadają  – i wasza kolaboracja jest dowiedziona".

Przypisy:

[1] Dziennik turecki „Milliyet”, 9 października 2014.

[2] AA (Anatolia News Agency), „Vatan” (dziennik turecki), 2 października 2014.

[3] DHA (Dogan News Agency); “Taraf” (dziennik turecki), 9 października 2014.

[4] „Zaman”,  9 październia 2014.

[5] „Zaman”, 10 październia 2014.

[6] „Taraf”  dziennik turecki, 11 październia 2014; „Zaman”, 12 października 2014.

Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 5861, 20 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk