Prawda

Środa, 27 października 2021 - 23:45

« Poprzedni Następny »


Czy Turcja współpracuje z ISIS?


2014-10-25

Ceylan Ozalp. Kiedy jej wszyscy towarzysze zginęli i kiedy skończyła jej się amunicja, pożegnała się z wszystkimi przez radio i ostatnią kulę wpakowała sobie w głowę, żeby nie dostać się w ręce zbirów z ISIS.
Ceylan Ozalp. Kiedy jej wszyscy towarzysze zginęli i kiedy skończyła jej się amunicja, pożegnała się z wszystkimi przez radio i ostatnią kulę wpakowała sobie w głowę, żeby nie dostać się w ręce zbirów z ISIS.

Turecka opozycja zarzuca prezydentowi i rządowi współpracę z ISIS. 2 października 2014 r. parlament turecki głosował nad wnioskiem rządu w sprawie autoryzowania działań wojskowych poza granicą i pozwolenia dowodzonym przez USA siłom międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) na użycie tureckich baz wojskowych w czasie i w sposób wybrany przez rząd turecki.

Jednak opozycja turecka i pozostające w opozycji do rządu  media twierdzą, że głównym celem rządu tureckiego jest obalenie prezydenta Syrii, Baszara Al-Assada i jego rządu, by zastąpić go reżimem islamistycznym, podobnym do tureckiego oraz wyeliminowanie kurdyjskiej milicji w Syrii. Twierdzą również, że AKP i ISIS są cichymi sojusznikami.


Mimo że rząd przyjął wniosek o współdziałaniu z USA i siłami koalicyjnymi, armia turecka, której silne oddziały stacjonują wzdłuż granicy Turcji z Syrią, obserwuje biernie artylerię i czołgi ISIS, atakujące kurdyjskie miasto w Syrii, Kobane, podczas gdy kurdyjscy mieszkańcy, znacznie słabsi liczebne i pod względem uzbrojenia, giną w jego obronie.


Poniżej podajemy fragmenty doniesień mediów tureckich:  


AKP dawała pomoc i wspierała ISIS


Przywódca głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Narodowej (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, sugerował 9 października 2014 r., że AKP musi wprowadzić poprawkę do wniosku z 2 października i starać się o mandat parlamentarny, autoryzujący działania na terenie Syrii w celu podjęcia walki z ISIS i ratowania Kobane przed dżihadystami. Opozycyjny polityk powiedział m.in.:


„Obecny mandat daje szerokie i niejasne uprawnienia na operacje za granicą w Iraku i Syrii. Ograniczmy działania naziemne naszej armii do zwalczania ISIS, uratowania Kobane i wygnania terrorystów z przygranicznego regionu. Całkowicie wyrzućmy z wniosku punkt o pozwoleniu zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie w naszym kraju. Zamiast tego dodajmy oświadczenie, że dostarczymy współpracy dla ich ataków powietrznych. W tych ramach, jako CHP, udzielimy (rządowi) wszelkiego poparcia”.


Kılıçdaroğlu, którego partia głosowała przeciwko wnioskowi z 2 października z powodu tego, że wniosek, przedstawiony parlamentowi przez rząd, miał na celu nie rozszerzenie walki przeciwko terroryzmowi, ale przeciwko samej Syrii, powiedział: „Poparlibyśmy wniosek o walkę przeciwko organizacji terrorystycznej ISIS. O to właśnie starała się także koalicja zachodnia. Ale nie taki wniosek został przedstawiony parlamentowi. Wręcz odwrotnie, traktuje on o walce przeciwko Syrii.


Wiemy o wyraźnej pomocy i wsparciu, jakich rząd AKP dostarcza ISIS. Dajemy broń, pieniądze i wsparcie moralne tej samej organizacji, która chce zabić naszych krewnych w Kobane. Nie wolno pozwolić organizacji terrorystycznej na zagrażanie naszym ludziom i krewnym naszych ludzi w Syrii. Turcja musi być gotowa na pokazanie swojej siły we właściwym czasie i we właściwym miejscu i musi bronić tych, których krzywdzi ISIS. Nie może tam dojść do masakry. Jeśli nasi sąsiedzi i krewni zostaną zmasakrowani, a rząd AKP będzie obserwował, co się dzieje, zapłacą za to wysoką cenę"[1].


"Żywotne arterie ISIS są w Turcji”


W przemówieniu z 2 października 2014 r. w parlamencie tureckim poseł CHP, Faruk Logolu, powiedział, że rząd AKP używa ISIS jako przykrywki i że wynika to jasno z języka uzasadnienia wniosku, który został tego dnia przyjęty. Powiedział on, że Turcja powinna walczyć z ISIS i wszystkimi innymi organizacjami terrorystycznymi i że jego partia to popiera:


“Zamiast dołączać lub nie dołączać do jakiejkolwiek koalicji przeciwko ISIS, Turcja musi najpierw przeprowadzić skuteczną wojnę przeciwko ISIS i wszystkim organizacjom terrorystycznym w samej Turcji. Bowiem żywotne arterie ISIS, które zrodziło się w Iraku, dorastało w Syrii i stało się problemem międzynarodowym, znajdują się w Turcji. Przez przecięcie tych arterii Turcja może wnieść największy wkład do koalicji przeciwko ISIS.


Po drugie, Turcja musi włączyć walkę z warunkami społecznoekonomicznymi, które  otwarły drogę dla wzrostu ISIS i innych organizacji terrorystycznych, jako wymiar jej walki przeciwko terroryzmowi. Granice Turcji muszą przestać być drogą tranzytową dla terrorystów. Ziemia turecka musi przestać być bazą dla wsparcia logistycznego tych organizacji terrorystycznych, trzeba przeszkodzić działalności rekrutacyjnej sympatyków i zasobów przez te organizacje terrorystyczne wewnątrz Turcji. Innymi słowy, oczyszczenie bagna przybudówki ISIS w Turcji uczyniłoby Turcję najbardziej skutecznym uczestnikiem koalicji przeciwko ISIS"[2].


"ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP"


Po gwałtownych protestach w całej Turcji, przeciwko bezczynności rządu wobec ataków ISIS na Kobane, w których zginęły dziesiątki ludzi, poseł CHP, Ihsan Ozkes, powiedział na konferencji prasowej 9 października 2014 r.: „Święte dni nie były święte. Rząd AKP zamienił te święta w wielki pożar. ISIS kontynuowało ze swoim barbarzyństwem podczas świętych dni Eid… ISIS rozlewa krew w Kobane, a AKP w Turcji. ISIS jest tworem AKP, ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP”.


Następnie powiedział: „AKP zarządza wszystkimi finansami. Obiecali, że matki nie będą już płakać. AKP spowodowała, że matki i ojcowie płaczą także podczas świętych dni. Szesnaście osób w Turcji straciło życie, a dziesiątki zostało rannych. W wielu prowincjach ogłoszono godzinę policyjną.


AKP nie może tknąć ISIS. AKP zawiodła zarówno w polityce wewnętrznej, jak zagranicznej. Rząd AKP cofnął się do swojego islamistycznego początku. Wydarzenia czynią oczywistym, że AKP jest niezdolna do przewodzenia temu krajowi"[3].


Stowarzyszenie Liberalnych Prawników wnosi skargę przeciwko rządowi


Według doniesień prasowych, 9 października 2014 r. członkowie Stowarzyszenia Liberalnych Prawników przedstawiło petycję do Biura Prokuratora Generalnego w Stambule. Przemawiając do prasy tureckiej przewodniczący stowarzyszenia, Fırat Epözdemir powiedział, że jego grupa wniosła skargę przeciwko prezydentowi Erdoğanowi, premierowi tureckiemu Ahmetowi Davutoğlu i innym przedstawicielom rządu za, między innymi, „podżeganie ISIS do zabijania” i zażądała, by sądzono ich według Artykułów 77 i 38 tureckiego Kodeksu Karnego.


Oskarżenia stowarzyszenia przeciwko Erdoğanowi i rządowi tureckiemu obejmują “podżeganie ISI do eliminacji grupy etnicznej lub religijnej (tj. kurdyjskiej) częściowo lub całkowicie, jako część planu, oraz podżeganie do zabicia lub zranienia społeczności i pozbawienia jej wolności jako część tego samego planu, z powodów religijnych lub politycznych”.


Stowarzyszenie oskarżyło także rząd turecki o wysyłanie broni grupom islamskim w Syrii, cytując jako dowód przechwycenie w styczniu 2014 r. przez turecką policję wojskową licznych ciężarówek w drodze z Turcji do Syrii, które przewoziły broń i amunicję. W panice rząd usunął prokuratora prowadzącego tę sprawę i wydał mediom zakaz pisania o tym  wydarzeniu [4].


Turecki premier Davutoglu oskarża przywódcę CHP o “zdradę”


10 października 2014 r. premier turecki Ahmet Davutoglu zaatakował przywódcę CHP, Kemala Kılıçdaroğlu, oskarżając go o „zdradę” i powiedział mu, by „się zamknął”. Mówiąc do reporterów Davutoglu skomentował niedawną propozycję Kılıçdaroğlu nowego wniosku parlamentarnego, pozwalającego na wysłanie oddziałów wojska do Kobane z jasno zdefiniowanym celem pozbycia się ISIS. Premier powiedział:

"Nie potrzebujemy mądrości ani pomysłów Kılıçdaroğlu" i dodał: "Z jednej strony wzywa on do spokoju, z drugiej oskarża nasz rząd. To jest nieodpowiedzialność i zdrada. Nikt nie może dowieść, że my, tj. rząd pomagaliśmy ISIS"[5].


"Rząd zbroi grupy ekstremistyczne, włącznie z ISIS”


W rozmowie z gazetą turecką “Taraf” założyciel i były wiceprzewodniczący AKP, Dengir Mir Mehmet Firat, powiedział, że rząd turecki zbroił grupy ekstremistyczne w Syrii, włącznie z ISIS i omawiał niedawny rozwój sytuacji wokół ataku ISIS na Kobane i obrony miasta przez siły milicji kurdyjskiej, jak również problem demonstracji kurdyjskich w Turcji, protestujących wobec braku działań Turcji dla obrony Kobane.


Firat mówił, że kwestia Kobane jest ważna nie tylko dla Kurdów w Turcji, ale dla wszystkich Kurdów na świecie. Odnosząc się do kurdyjskich protestów w Turcji: “To powstanie, które zabiło niewinnych cywilów i kilku policjantów, nie pojawiło się z nikąd. Uwagi Erdogana, że Kobane wkrótce padnie i że nie ma różnicy między ISIS a zdelegalizowaną Partią Robotników Kurdystanu, PKK , były ostatnią kroplą wody, która przelała dzban”.


Powtarzając doniesienia medialne, Firat powiedział: “Rząd pozwolił na leczenie terrorystów ISIS w szpitalach tureckich. Turecki minister zdrowia, Mehmet Muezzinoglu także potwierdził i bronił tej praktyki, mówiąc, że leczenie rannych wojowników ISIS jest sprawą humanitarną.


Jednak, kiedy ciało kurdyjskiego wojownika z PYD (Partia Unii Demokratycznej) przywieziono do Turcji, władze nie wpuściły go nawet do kostnicy. Wszystko to przyczyniło się do powstania kurdyjskiego w Turcji na rzecz Kobane"[6].


Demonstracje popierające ISIS w Turcji


Demonstracje poparcia dla ISIS odbywają się obecnie w głównych miastach i na uniwersytetach w całej Turcji, ścierając się z Kurdami i ich sympatykami.


Demonstracja popierająca ISIS w Stambule, 17 października 2014r.: Hasła \
Demonstracja popierająca ISIS w Stambule, 17 października 2014r.: Hasła "USA wynosić się!" i "Zwolennicy Assada i Iranu – kiedy USA uderza w  ISIS, wasze maski spadają  – i wasza kolaboracja jest dowiedziona".

Przypisy:

[1] Dziennik turecki „Milliyet”, 9 października 2014.

[2] AA (Anatolia News Agency), „Vatan” (dziennik turecki), 2 października 2014.

[3] DHA (Dogan News Agency); “Taraf” (dziennik turecki), 9 października 2014.

[4] „Zaman”,  9 październia 2014.

[5] „Zaman”, 10 październia 2014.

[6] „Taraf”  dziennik turecki, 11 październia 2014; „Zaman”, 12 października 2014.

Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 5861, 20 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk