Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 17:10

« Poprzedni Następny »


Czy Putin będzie strzelał do zakładników?


Victor Rosenthal 2022-02-28

Prezydenci Chin i Rosji deklarujący w Pekinie 4 lutego 2022r. „świt nowej ery” (Źródło: Sputnik)
Prezydenci Chin i Rosji deklarujący w Pekinie 4 lutego 2022r. „świt nowej ery” (Źródło: Sputnik)

 Od kilku dni nie mogę myśleć o niczym innym poza wojną w Ukrainie:

  • Wojna na pełną skalę w Europie. W Europie! Wiem, że pokazuję moje “białe” uprzedzenia, ponieważ przecież miliony zginęły w bestialskich konfliktach w miejscach takich jak Nigeria i Somalia; niemniej to nie powinno zdarzać się w cywilizowanym świecie (nie, Nigeria i Somalia nie są cywilizowanymi krajami).
  • Bohaterstwo ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, który pozostaje w stolicy swojego oblężonego kraju wiedząc, że agenci rosyjskich służb specjalnych szukają go, i który powiedział przedstawicielom USA oferującym mu ewakuację z kraju: „Walka jest tutaj; potrzebuję amunicji, a nie transportu”.
  • 16 ukraińskich obrońców maleńkiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym, którzy odmówili poddania się rosyjskiemu okrętowi wojennemu, odpowiadając “piep…cie się” zanim zostali zabici.  
  • Ukraińcy wysyłający kobiety i dzieci do granicy i rozdający broń mężczyznom (i części kobiet) w wieku do 60 lat, by walczyli na ulicach.
  • Szalona próba uzasadnienia inwazji przez Władimira Putina, w której powołuje się na ochronę rosyjskojęzycznych Ukraińców przed „ludobójstwem” oraz na potrzebę „denazyfikacji” kraju.

Rosyjska armia, od której oczekiwano, że błyskawicznie rozprawi się ze stosunkowo niewielką armią ukraińską (rosyjski budżet wojskowy w wysokości 45 miliardów dolarów jest dziesięciokrotnie większy od ukraińskiego), ugrzęzła i jak dotąd nie była w stanie zdobyć Kijowa. Jest po temu wiele przyczyn: strukturalne problemy w rosyjskiej armii, logistyczne problemy i strategiczne oraz taktyczne błędy; sądzę jednak, że główną przyczyną tej porażki jest różnica w postawie żołnierza walczącego w obronie swojego domu i rodziny, i żołnierza wysłanego gdzieś, by zabijał ludzi, z którymi nie jest w konflikcie, który może stracił życie z powodów, które nie są dla niego jasne.

 

Obecnie mówi się, że kilka tysięcy Rosjan i kilkuset Ukraińców zostało zabitych w walkach. Rosjanie strzelali precyzyjnie sterowaną bronią w cele wojskowe i wydaje się, że większość cywilnych ofiar była niezamierzona. To może jednak nie trwać długo. Rosjanie nie mają dużych zapasów precyzyjnej broni i są doniesienia, że teraz sprowadzają mniej celną broń, która – jak dobrze wiemy tutaj, w Izraelu – spowoduje znacznie więcej śmierci i ran wśród cywilów.  

 

W dodatku, co jest bardzo niepokojące, widziano niedaleko ukraińskiej granicy głowice broni termobarycznej (bomby paliwowo-powietrzne) jak również inną broń, której użycie gwarantuje spowodowanie olbrzymich ofiar. Rosjanie używali ich  na miejskich terenach Czeczenii z dewastującymi skutkami. Poza bronią chemiczną i biologiczną to może być najbardziej przerażająca broń.  

 

Finansowy ciężar wojny jest dla Rosji astronomiczny i już odczuła go rosyjska gospodarka, która i tak nie była zbyt mocna. Poważne sankcje mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Dostawy broni mogą być zbyt małe (nie wiem, na ile wiarygodny jest autor artykułu w Treadreader, ale jego analiza sugeruje wielkie problemy dla Rosjan). Także w Rosji, gdzie dysydenci są surowo karani, były duże demonstracje antywojenne. Wszystko to wskazuje, że wojna na dłuższą metę będzie nie do utrzymania. Putin musi mieć szybkie zwycięstwo. I na tym polega największe niebezpieczeństwo.

 

Władimir Putin nigdy nie okazywał wielkiego współczucia dla swoich wrogów. Druga wojna czeczeńska i trwający konflikt na północnym Kaukazie charakteryzowały się skrajną brutalnością (po obu stronach, co prawda). Liczni polityczni przeciwnicy Putina, jak również dziennikarze i działacze, byli mordowani, czasami truci. Można sobie wyobrazić, że jeśli nie będzie w stanie zwyciężyć wystarczająco szybko, przejdzie do strategii umyślnego zabijania cywilów, by wymusić poddanie się. W pewnym sensie rosyjska armia trzyma ludność (przynajmniej tych, którzy nie zdołali uciec) jako zakładników. A jeśli Putin nie zdobędzie tego, czego chce, zacznie strzelać do zakładników.

 

Ta cała historia była serią zaskoczeń, przynajmniej dla mnie. Nawet nie spodziewałem się rosyjskiej inwazji – myślałem, że Putin zażąda jakichś ustępstw i cofnie się. Być może jednak wyczuł, że Zachód nie będzie chciał lub nie będzie mógł go zatrzymać, poszedł na całość, co widocznie obejmuje zainstalowanie marionetkowego rządu w całej Ukrainie.


Co dalej? Putin, jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, jest wyraźnie uczniem Sun Tzu, który doradzał, by zawsze „budować przeciwnikowi złoty most do wycofania się”. Mam więc nadzieję, że dostarczy sposobu zakończenia tego konfliktu z tak małym rozlewem krwi, jak to możliwe, i nie ucieknie się do masowych mordów.  

 

Cały świat patrzy i (jak to się mówi) wyciąga nauczkę. Izrael i inne małe kraje uczą się, że muszą trzymać się na baczności przed Rosją i nie oczekiwać, że zachodni sojusznicy przyjdą z pomocą, kiedy pomoc jest potrzebna. Jestem pewien, że Zełenski uznał za pouczające, kiedy Niemcy odpowiedziały na prośbę o militarną pomoc wysłaniem 5000 hełmów (ale, żeby oddać im sprawiedliwość, wczoraj zażenowani Niemcy zgodzili się wysłać broń przeciwczołgową i przeciwlotniczą, prawdopodobnie zbyt późno, by miało to znaczenie).

 

Chiny także obserwują. A tym, co Chiny widzą, jest, że siła może nie mieć racji, nikt cię jednak nie zatrzyma przed wzięciem tego, co chcesz, jeśli jesteś wystarczająco silny. Mając to w pamięci należy zauważyć, że Chiny od dzisiaj prowadzą „szkoleniowe manewry” na morzu Południowochińskim. Jak może pamiętacie, nabudowanie sił Putina na granicach Ukrainy także początkowo nazywano „manewrami”.

 

Pamiętacie, jak w 1991 roku, kiedy rozpadało się Sowieckie Imperium i wszyscy myśleli, że właśnie wchodzimy w nową epokę, w której oświecony, humanitarny Zachód pod amerykańskim przewodnictwem przyniesie wiek pokoju, dobrobytu i społecznego postępu?

Wszystko jest inaczej.


Will Putin Shoot the Hostages?

Abu Jehuda, 27 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1257 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk