Prawda

Czwartek, 21 stycznia 2021 - 22:21

« Poprzedni Następny »


Czy ideologia ISIS zaatakowała już polskie umysły?


Andrzej Koraszewski 2015-12-23

Zanim przyszła ideologia ISIS umysły ludzi atakowała ideologia nazistowskiego antysemityzmu oparta na chrześcijańskim antyjudaizmie. (Rysunek z nazistowskiego tygodnika „Der Stürmer” z 1929 roku) 

Zanim przyszła ideologia ISIS umysły ludzi atakowała ideologia nazistowskiego antysemityzmu oparta na chrześcijańskim antyjudaizmie. (Rysunek z nazistowskiego tygodnika „Der Stürmer” z 1929 roku) Niemal za każdą frustracją czai się lęk, który przybiera postać  przerażającego, strasznego Żyda. Ten groteskowy lęk wydaje się trzymać za gardło, być odpowiedzią na wszystkie dylematy i wyjaśnieniem wszystkich niepowodzeń. W pewnym sensie ten wgniatany w umysły strach przed Żydem jest rzeczywiście odpowiedzialny za bezmiar nieudolności i powtarzający się wybór przesądów i ignorancji, zamiast racjonalnej analizy otaczającej nas rzeczywistości.

Jak twierdzi mój przyjaciel, polski antysemityzm jest pchełką przy antysemityzmie muzułmańskim, są to jego zdaniem, łagodne objawy totalnego pierdolca. Znaczna część polskiego społeczeństwa jest od tego paranoicznego lęku przed Żydem wolna, a ci którzy cierpią na jego najbardziej zjadliwe formy, ograniczają się do aktów wandalizmu, okrzyków na stadionach, trollingu w Internecie i patrzeniu z miłością na tych, którzy deklarują dokończenia dzieła Hitlera i zajmują się zabijaniem Żydów. Nawet ci jednak często wstydliwie maskują swoją sympatię do morderców rzekomą solidarnością z Palestyńczykami.              


Dziennik „Fakt”, doniósł 16 grudnia 2015, że członkowie ISIS zaatakowali Polskę. Sensacyjny tytuł redaktorzy opatrzyli znakiem zapytania i natychmiast dodali, że wszystko na to wskazuje. Kolejny wandalizm na żydowskim cmentarzu miał miejsce w Sochaczewie w nocy z 13 na 14 grudnia. Tym razem przybrał nowatorską formę, bo wandale nagryzmolili na murze napis po angielsku, informujący, że islamskie państwo tu było.Można podejrzewać, że polscy faszyści (prawdopodobnie w wieku gimnazjalnym) mają lepsze rozeznanie niż prezydent Stanów Zjednoczonych i doskonale orientują się, że islamofaszyzm jest prostą kontynuacją europejskiego nazizmu. Tak więc, obok tradycyjnej gwiazdy Dawida na szubienicy, wypacykowali napisy, które wydały im się ciekawsze niż inne formy serdecznego poparcia tego, co działo się w Auschwitz i innych obozach zagłady.  

 

Wzorem swoich rówieśników z innych krajów wandale z Sochaczewa wypisują (znów po angielsku) slogany w stylu: „Holocaust never happend”, ‘Islam will dominate”, „Fuck Jews”. Czy fakt, że robią to właśnie w Polsce, w kraju, w którym niemieccy naziści zorganizowali większość obozów zagłady, powinien skłaniać nas do większego wysiłku, żeby zmienić mentalność tych młodych ludzi, jak i starszego pokolenia? A jeśli tak, to jak, co jest możliwe, na ile można jakoś do tych młodych ludzi dotrzeć?


Jak dotąd sprawców nie złapano, nie chodzi jednak tylko o tych konkretnych sprawców. Podczas wojny cała ludność żydowska Sochaczewa zginęła, dewastacja pozostałego po niej cmentarza (najstarszego na Mazowszu, założonego jeszcze w XV wieku) dokonywała się przez cały okres powojenny. Ludzie opowiadają jak z zapałem wyrywano macewy i staczano je ze skarpy do Bzury.  


Redaktor lokalnej strony internetowej zastanawia się i prosi czytelników o radę,  jak ma reagować na kulturalnie wyrażane, paranoiczne teorie spiskowe. To nie jest mowa nienawiści, raczej znamiona obłędu w komentarzach typu: Żydzi wykupują naszą ziemię, Żydzi wykupują nasze domy, Żydzi wszystkim rządzą.  


Tytułowe pytanie, czy ideologia ISIS zaatakowała już polskie umysły, w pewnym sensie jest nieporozumieniem. Chrześcijańska paranoja antyjudaizmu jest znacznie starsza od islamu, ma te same podstawy – nienawiści do religii matki, wpajanej na bazie odwiecznego irracjonalnego lęku przed czarami, tajemniczymi mocami, siłami magicznego zła. Ten lęk wywołuje panikę i usprawiedliwia gotowość mordu, pozornie w obronie własnej; jest również kładką prowadzącą do usprawiedliwiania bezgranicznej pogardy, do własnego poczucia bycia kimś lepszym, wybranym.


Ten oparty na przesądach antysemityzm jest doskonałym narzędziem manipulacji zachowaniami zbiorowymi, więc był (i nadal jest) uwielbianym narzędziem nie tylko duchownych, ale i polityków. Był kamieniem węgielnym nazizmu i jest kamieniem węgielnym współczesnego islamofaszyzmu (który ma wiele twarzy, a nie tylko najczęściej pojawiające się dziś w nagłówkach gazet ISIS). Możemy zatem powiedzieć, że tak, ideologia ISIS zaatakowała polskie umysły, że reprezentuje współczesną, skrajną postać obłąkanego, morderczego antysemityzmu, obiecującego po raz kolejny totalną zagładę Żydów.


Można podejrzewać, że wandale z Sochaczewa wyczuwają to raczej intuicyjnie, niż na bazie analizy dostępnych dokumentów. Można się spodziewać, że zobaczymy więcej przejawów tego rodzaju sympatii do morderców, którzy grożą również nam, ale chwilowo nie to jest ważne, zwierzęca nienawiść faszyzmu (tym razem muzułmańskiego) do Żydów, to miód na serce chorych z nienawiści w naszym świecie.


Czy można coś zrobić? Wiara, że da się całkowicie wyplenić absurdalne przesądy jest utopijna. Wysiłkiem (głównie pojedynczych ludzi) udaje się odrobinę zmienić proporcje. Główną rolę odgrywają tu nauczyciele, o księżach nie mówię, bo nie tylko postaci takich jak ksiądz Wojciech Lemański jest rozpaczliwie mało, ale Kościół jako instytucja dokonuje heroicznych wysiłków, aby uniemożliwić im wpływ na społeczeństwo. (I niech nikt nie mówi, że Watykan jest w tej sprawie źle poinformowany.)


O tych wysiłkach dowiadujemy się rzadko, chociaż jest ich więcej niż moglibyśmy przypuszczać. Przypadkiem (z izraelskiego źródła) dowiedziałem się o niedawnej wizycie grupy uczniów z Radomska w Izraelu. Uczniowie spotkali się między innymi z ocaloną z Holocaustu Anną Poniemuńską, cała jej rodzina zginęła na jej oczach w  Radomsku, ją uratowała polska rodzina. Opowiedziała w październiku o swojej historii polskim uczniom i po kilku tygodniach dostała zdjęcia młodzieży porządkującej żydowski cmentarz.


Ta historia wciągnęła mnie na tyle, żeby zacząć szperanie w Internecie. Dowiedziałem się, że kilka lat temu Radomsko podpisało partnerską umowę z miastem Kiryat Bialik w Izraelu, że młodzież z tego miasta już trzykrotnie odwiedzała Radomsko, że uczniowie w Radomsku kręcili filmy o Holocauście, że nie tylko pamięć jest pielęgnowana, ale stale zmienia się ją w żywe więzy przyjaźni.


Oczywiście są tu również reakcje negatywne, były jakieś napięcia w radzie miejskiej, pod jednym z artykułów o wizycie izraelskiej młodzieży w Radomsku na stronie „Nasze miasto” zwróciłem uwagę na uszczypliwe komentarze w stylu „kogo to obchodzi”, czy bardziej wymowny okrzyk „Wolna Palestyna”.


Czy w Sochaczewie i Radomsku są inne proporcje? Ciekawa sprawa dla socjologa, nikt tego nie badał, możemy tylko spekulować. W Sochaczewie ludzie wyrażają gotowość pomocy przy usuwaniu szkód spowodowanych przez obłąkanych nienawiścią wandali. Tu też część społeczeństwa ma wyłącznie poczucie obrzydzenia. Ważne są jednak proporcje, skuteczność działań tych, którzy zaczynają działać, mobilizować innych, wpływać na umysły młodzieży i nie tylko młodzieży.


Ideologia ISIS (chrześcijańskiego antyjudaizmu, nazistowskiego antysemityzmu i politycznego antyżydowskiego judzenia) docierać będzie nadal przez różnych Kukizów, Rydzyków, ONR i innymi drogami, a informacje o tych, którzy jak Wojciech Lemański, ktoś w Radomsku, ktoś w Płońsku i setkach innych miejsc w kraju, podejmują trud zmiany proporcji, docierać będą skąpo, bo nie kwalifikują się na sensacyjne tytuły. Ich praca wymaga pomysłowości, jest żmudna, rozciąga się na lata i przynosi efekty.


Spalenie kukły Żyda budzi powszechne oburzenie, to dobrze. Nie zapominajmy jednak o okazjach do podziwu, które nie są tak spektakularne jak antysemicka impreza na wrocławskim rynku, czy wandalizm na sochaczewskim cmentarzu, ale znacznie ciekawsze i co najmniej równie ważne.   


Czytam w szkolnej gazetce z Radomska:

W dniach 14 - 21 października młodzież wraz z nauczycielami z radomszczańskich szkół odwiedziła partnerskie miasto Kiryat Bialik.


- To była nasza pierwsza wizyta w Kiryat Bialik. Koledzy z Izraela byli u nas trzykrotnie, za każdym razem zapraszając nas do siebie. Doświadczyliśmy ich wspaniałej gościnności. Było naprawdę super – mówi Radek Ciesielski.


Podczas wymiany młodzież mieszkała w domach swoich rówieśników, nauczyciele u nauczycieli. Uczestnicy wycieczki odwiedzili szkołę w Kiryat Bialik, uczestniczyli w zajęciach.


Wzruszającym akcentem na zakończenie wieczoru było spotkanie z panią Anną Poniemuńską, ocaloną z radomszczańskiego getta. To była dla wszystkich przejmująca lekcja historii. Świadkowie tamtych wydarzeń to dziś skarb ofiarowany młodemu pokoleniu. Podobne wzruszenia towarzyszyły nam w instytucie Yad Vashem.


- Tydzień spędzony w Izraelu dostarczył nam wielu wrażeń i wiedzy. Już tęsknimy za naszymi przyjaciółmi. Fajnie, że przyjadą do nas w kwietniu – podsumowuje Ada Franczyk.

Starość nie pozwala mi już na to, żeby wskoczyć w samochód i pojechać na reportaż, chciałbym zobaczyć tę młodzież i tych nauczycieli, którzy zadbali, żeby ci młodzi ludzie byli odporni na ataki ideologii ISIS.              

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Drobna uwaga Eler 2015-12-25
1. Komentarz Ewa Mastalska 2015-12-23


Brunatna fala

Znalezionych 817 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk