Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 07:29

« Poprzedni Następny »


Czego boją się palestyńscy przywódcy?


Khaled Abu Toameh 2019-11-12


Wobec narastającego niezadowolenia ze strony własnej ludności przywódcy Autonomii Palestyńskiej i Hamasu wznowili rozprawę z palestyńskimi dziennikarzami na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. W ciągu ostatnich kilku tygodni siły bezpieczeństwa AP i Hamasu aresztowały kilku dziennikarzy.


Palestyńscy dziennikarze uważają te aresztowania za część programu AP i Hamasu uciszenia swoich krytyków i odstraszenia reporterów od ujawniania czegokolwiek, co rzuca złe światło na palestyńskich przywódców. Każda krytyka, szczególnie ze strony palestyńskich dziennikarzy, od dawna był anatemą dla AP i Hamasu.


Ta najnowsza rozprawa z palestyńskimi dziennikarzami wynika, jak się twierdzi, ze strachu AP i Hamasu, że obecna fala protestów przeciwko korupcji, jaka ogarnęła Liban, Irak, Egipt i inne kraje arabskie, może rozszerzyć się na Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.


W strefie Gazy siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały dziesiątki Palestyńczyków po tym, jak miejscowi aktywiści wezwali do demonstracji w proteście przeciwko trwającemu kryzysowi ekonomicznemu. Wśród aresztowanych są dziennikarze Hani al-Agha i Bassam Moheisen, których aresztowano za zamieszczanie krytycznych uwag o Hamasie w mediach społecznościowych.  


Moheisen był ponoć aresztowany z powodu związków z rywalami Hamasu w Fatahu, na którego czele stoi prezydent AP, Mahmoud Abbas. Przez ostatnie 19 lat Moheisen pracował jako producent dla mieszczącej się na Zachodnim Brzegu radiostacji „Głos Palestyny”. Jego rodzina mówi, że aresztowano go po tym, jak zamieścił komentarze na Facebooku, w których krytykował Hamas. Członek rodziny, który chciał pozostać anonimowy, powiedział, że Moheisen był torturowany w więzieniu Hamasu.


Hamas twierdzi, że drugi dziennikarz, Al-Agha, został aresztowany za „przekazywanie informacji szkodliwych dla bezpieczeństwa publicznego i agencji bezpieczeństwa”. Hamas nie dostarczył dalszych szczegółów, ale sądzi się, że może to być związane z kontaktami, jakie ten dziennikarz mógł utrzymywać z AP Abbasa na Zachodnim Brzegu.


Palestyńskie źródła w Strefie Gazy powiedziały, że aresztowano także szereg aktywistów za domniemane wzywanie Palestyńczyków do wyjścia na ulice w proteście przeciwko Hamasowi i jego niezdolności poprawienia warunków życiowych ludności. Kilku aktywistów zidentyfikowano. Są to Ramzi al-Bar'i, Ahmed al-Zaeem, Amin Abed, Haitham Mas'oud, Mohammed Abu Ghosz, Hasan al-Daoudi, Abdullah al-Hawihi i Chaled al-Ghazali. Hamas - jak informowały te źródła - wezwał także dziesiątki innych aktywistów i dziennikarzy na przesłuchania.


Na początku tygodnia siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały także jednego ze swoich oficerów, Husseina Katousza, po tym jak zamieścił wideo na Facebooku, w którym skarżył się na tragiczną sytuację ekonomiczną w Strefie Gazy. W tym wideo Katousz powiedział, że nie ma pieniędzy na zapłacenie za transport z domu do pracy. „Najtrudniejsze jest, kiedy służysz w kraju, w którym nie stać cię na zapłacenie za transport, żeby dostać się do pracy. Tak jest teraz w Strefie Gazy” - powiedział Hussein Katousz - oficer sił bezpieczeństwa Hamasu.


Hamas uzasadnił aresztowanie Katousza przez oskarżenie go o „przecieki danych bezpieczeństwa”. Nie jest jasne, jak skarga na trudności ekonomiczne zamieniła się w sprawę związaną z bezpieczeństwem. W oczach Hamasu jednak wydaje się, że każdy Palestyńczyk, który ośmiela się skarżyć na złą gospodarkę w Strefie Gazy, jest „zdrajcą” i „zagrożeniem bezpieczeństwa”.


Najnowsze kroki Hamasu mają wyraźnie na celu zapobieżenie powtórce szeroko rozprzestrzenionych demonstracji, jakie ogarnęły Strefę Gazy w marcu. Zorganizowani przez działaczy mediów społecznościowych demonstranci protestowali przeciw wysokim kosztom życia i nowym podatkom narzuconym przez Hamas, i wzywali do rozwiązania kryzysu ekonomicznego w Strefie Gazy, w tym wysokiej stopy bezrobocia. Protesty, które trwały przez kilka dni, zostały szybko i brutalnie  zdławione przez Hamas.


Pod tym względem Autonomia Palestyńska konsekwentnie dowodzi przez ostatnie lata, że kiedy chodzi o dławienie swobód obywatelskich – szczególnie wolności słowa i mediów – dorównuje Hamasowi. AP wydaje się także mieć zasadne powody do obaw, że protesty przeciwko korupcji w kilku krajach arabskich mogą dosięgnąć Zachodniego Brzegu. 


W ciągu ostatnich kilku dni siły bezpieczeństwa AP aresztowały dwóch dziennikarzy, Mahmouda Abu al-Hassana i Radwana Katananiego, którzy, według palestyńskich źródeł, są przetrzymywani „z powodów bezpieczeństwa”. Natura tych oskarżeń wobec dziennikarzy pozostaje nieznana.


Od początku roku siły bezpieczeństwa AP aresztowały lub wezwały na przesłuchania wielu palestyńskich dziennikarzy, mimo obietnicy premiera AP, Mohammeda Sztajjeha, że zatrzyma wszystkie naruszenia prawa do wolności słowa i wolności mediów.


W zeszłym tygodniu  Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich (PJS), zdominowane przez ludzi lojalnych wobec Fatahu, wezwało do uwolnienia dziennikarzy aresztowanych przez AP i Hamas. PJS także wezwało międzynarodowe organizacje praw człowieka i organizacje prasowe do wywierania nacisków na Hamas, by zatrzymał represje wobec dziennikarzy i politycznych aktywistów w Strefie Gazy.  


Podobnie jak Hamas, AP wydaje się obawiać powszechnego powstania przeciwko korupcji i tyranii na Zachodnim Brzegu – i to prawdopodobnie jest przyczyną, że AP stara się obecnie uciszyć swoich krytyków i zastraszyć palestyńskich dziennikarzy.


Hani al-Masri, znany palestyński politolog, uważa, że obecne protesty przeciwko korupcji w kilku krajach arabskich dotrą do terytoriów palestyńskich. „Jest pewne, że Wiosna Arabska przybędzie, wcześniej lub później, do Palestyny” - powiedział.

"[Rządząca] palestyńska elita jest w większości skorumpowana i tyrańska. Z małymi wyjątkami [palestyńska] elita jest skorumpowana i niekompetentna – lub jedno i drugie. Ci, którzy wierzą, że Palestyna, jej przywódcy i jej prezydent są zabezpieczeni przed Wiosną Arabską, ponieważ są pod okupacja, mylą się”.  

Według wszystkich informacji AP i Hamas idą łeb w łeb w rywalizacji o zdławienie wolności słowa i rozprawę z mediami. Palestyńskich dziennikarzy, którzy ujawniają bandytyzm palestyńskich przywódców, uznaje się za przestępców i wyciąga konsekwencje jak wobec przestępców. Krytyka jest w porządku, oczywiście – pod warunkiem, że kieruje się przeciwko wrogowi numer jeden Palestyńczyków, Izraelowi. W innym wypadku lepiej, by palestyńscy dziennikarze zachowywali swoją krytykę dla siebie – jeśli nie chcą, by AP i Hamas postanowiły pozostawić ich w stanie krytycznym.


What Are Palestinian Leaders Afraid Of?

Gatestone Institute, 31 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 716 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk