Prawda

Środa, 27 stycznia 2021 - 13:46

« Poprzedni Następny »


96 lat terroru arabskiego wobec Żydów


Frimet i Arnold Roth 2016-04-13

Hebron 1929: Żyd ocalony z masakry arabskiej. Także dzisiaj rozlegają się głosy zaprzeczające terrorowi i absurdalnie wiążące go z „okupacją” [Wikipedia] 

Hebron 1929: Żyd ocalony z masakry arabskiej. Także dzisiaj rozlegają się głosy zaprzeczające terrorowi i absurdalnie wiążące go z „okupacją” [Wikipedia]

 Ogromna większość wrogich komentarzy lejących się na Izrael w jego konflikcie z Arabami płynie ze strony ludzi z niezmiernie ubogą wiedzą historyczną. Jest to problem dla tych z nas, którzy są otwarci na dialog, bo niewiarygodnie wielu izraelożerców po prostu nie ma pojęcia o tym, jak znaleźliśmy się w punkcie, w którym dziś jesteśmy.

Moshe Arens, weteran izraelskiej sceny politycznej, obecnie powyżej dziewięćdziesiątki, zamieścił esej we wczorajszym numerze Haaretz pod tytułem "Zmieniająca się twarz palestyńskiego terroru ". Wyjątkowo dobrze poinformowany autor (był ministrem obrony w trzech rządach, ministrem spraw zagranicznych, profesorem aeronautyki i ambasadorem Izraela w Waszyngtonie w latach osiemdziesiątych)   opowiada, jak sprawy wyglądały w bardzo wczesnych dniach:

Od ataku tłumu arabskiego wymachującego siekierami i nożami w żydowskiej dzielnicy Jerozolimy w 1920 r. do obecnych starań młodzieży arabskiej, by zabijać indywidualnych Żydów, przeżyliśmy 96 lat aktów terroru Arabów palestyńskich przeciwko obecności żydowskiej w Ziemi Izraela.

 

W rok po zamieszkach 1920 r. przyszły ataki na Żydów w Jaffie i osiągnęły kulminację w atakach tłuszczy arabskiej na Żydów w Jerozolimie, Hebronie i Safedzie w 1929 r. Reakcja policji brytyjskiej była nieadekwatna, a społeczność żydowska raz jeszcze była nieprzygotowana na poradzenie sobie z tymi wybuchami przemocy. Powodowały one wiele ofiar, ale nie udało im się powstrzymać przedsięwzięcia syjonistycznego.

 

Głównym wysiłkiem arabskim, by odwrócić bieg wydarzeń w Ziemi Izraela, była rewolta arabska 1936-1939, podczas której bandy uzbrojonych Arabów atakowały cele żydowskie i brytyjskie. Siły brytyjskie użyły drastycznych środków do zdławienia tej rewolty. Zabito tysiące Arabów i powieszono ponad 100.

 

Społeczność żydowska gorączkowo debatowała, jak reagować na tę falę przemocy. Linią oficjalną, przyjętą przez Agencję Żydowską i jej skrzydło wojskowe, Haganę, było okazywanie powściągliwości i nie odpowiadanie taką samą przemocą, mimo wielu ofiar śmiertelnych.

 

Przeciwną linię przyjęło zbrojne ramię Ruchu Rewizjonistycznego, Irgun Cwai Leumi (pod przewodnictwem Dawida Raziela), który uważał, że odpowiedzią na terror arabski przeciwko Żydom powinny być ataki terrorystyczne przeciwko Arabom. W rzeczywistości członkowie Hagany uczestniczyli jednak w Specjalnych Oddziałach Nocnych pod dowództwem Orde Wingate’a, które praktykowały kolektywne karanie wsi arabskich. Rewolta arabska została zdławiona, ale udało jej się doprowadzić do zmiany polityki brytyjskiej w Palestynie. W maju 1939 r. wynikła z tego Biała Księga, ograniczająca imigrację żydowską do Palestyny i zamykająca drogę ucieczki z Europy do Palestyny dla wielu Żydów.

Warto zauważyć, że cały ten terror Arabów wobec Żydów, o jakim autor pisze, zdarzył się, kiedy całkowita suma “nielegalnych”, “okupacyjnych” “osiedli” wynosiła dokładnie zero. Ta bałamutna racjonalizacja dżihadu – a z pewnością tym jest arabska przemoc – przyszła znacznie później.

Arens kontynuuje:

Od dnia ustanowienia państwa Izrael widzieliśmy “spektakularne” akty terroru palestyńskiego, jak porywanie samolotów i zamordowanie 11 sportowców izraelskich na Olimpiadzie w Monachium w 1972 r. Kroki podjęte przez izraelskie siły bezpieczeństwa skutecznie zapobiegły dodatkowym aktom. Pierwsza intifada trwała ponad trzy lata. Duże liczby Palestyńczyków w Judei i Samarii oraz w Strefie Gazy uczestniczyły w demonstracjach, strajkach i rzucaniu kamieniami na przejeżdżające pojazdy. Taką sytuację odziedziczyłem, kiedy przejąłem ministerstwo obrony od Icchaka Rabina w 1990 r. Wspólny wysiłek Izraelskich Sił Obronnych i sił bezpieczeństwa, wycelowany w tych, którzy rzucali kamieniami w samochody, w ciągu roku doprowadził do zakończenia intifady. Podczas drugiej intifady, która obejmowała lata 2000-2005, zamachowcy samobójcy byli nową bronią terrorystów. Ponad tysiąc Izraelczyków straciło życie, co doprowadziło do wejścia wojsk IDF do miast na Zachodnim Brzegu podczas operacji Obronna Tarcza w 2002 r. .. .["The Changing Face of Palestinian Terror", Haaretz, Moshe Arens, April 4, 2016]

Masakra Żydów w 1929 r. w Hebronie, społeczności, która żyła tam przez stulecia, jest na ogół zapomniana i często ignorowana. W jeden dzień, 24 sierpnia 1929 r., pod nosem brytyjskiej policji mandatowej, zamordowano sześćdziesięciu dziewięciu Żydów, w tym 46 uczniów i nauczycieli jesziwy. Dziesiątki poważnie raniono i okaleczono; domy żydowskie obrabowano; liczne synagogi splądrowano i zniszczono. Morderców i bandytów podburzyły do przemocy rozpuszczone pogłoski, że Żydzi planują przejąć panowanie na Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. To było ponad osiemdziesiąt lat temu, ale postęp po stronie arabskiej jest bardzo powolny i niełatwo pozbyć się starych wzorów wrogości i rasistowskiej nienawiści.


Salah wyjaśnia rolę wymiocin, Żydów i brudu islamskim wiernym,<br /> 25 marca 2016 [Źródło]
Salah wyjaśnia rolę wymiocin, Żydów i brudu islamskim wiernym,
25 marca 2016 [Źródło]


Ilustrując jak to działa, jeden z obecnych przywódców arabskich w Izraelu, Raed Salah, przemawiając dziesięć dni temu z islamistycznej ambony w Dżatt, mieście w północnym Izraelu o większości arabskiej i z zerową liczbą Żydów, obiecał zebranym wiernym, że

 “okupacja izraelska” zniknie, tak jak imperia rzymskie i perskie, i kolonializm brytyjski i francuski… Ziemia “wyrzyga” okupację izraelską, “tak samo jak morze wyrzyguje swój brud”. [Film i transkrypcja w języku angielskim]

Moglibyśmy z łatwością wypełnić ten blog tego rodzaju ohydą nieustannie lejącą się ze strony kaznodziei islamskich i ich świeckich towarzyszy, ale co by to osiągnęło?  

Na podstawie doświadczeń zebranych przez Żydów izraelskich przez, jak dotąd, 96 lat, profesor Arens mówi, że istnieją znaczące różnice między atakami terrorystycznymi, jakie widzimy dzisiaj przeciwko obecności żydowskiej w Izraelu, a tymi wcześniejszymi:  

Obecna fala terroru palestyńskiego różni się od wszystkich innych. Akty terroru popełnia jeden człowiek albo para ludzi przy użyciu noży, broni palnej lub przejeżdżania samochodami przechodniów na ulicy. To znaczy, że w spotkaniach jeden do jednego  z ofiarami, cywil lub żołnierz – jeśli ma się na baczności, a jeszcze lepiej, jest uzbrojony – często może zatrzymać groźbę. Ta fala terroru, ustająca obecnie, jak się wydaje, tylko zaszkodziła sprawie palestyńskiej – jak to było także w wypadku obu intifad… [Arens]

Przechodzi następnie do kwestii etycznych, jakie powstają, kiedy terror pojawia się na parkingach i supermarketach zajętego, kwitnącego społeczeństwa. Oczywiście nie są one proste, przynajmniej dla naszej strony. Dla strony z nożami, siekierami i uzbrojonymi dziećmi nie mogłyby być prostsze: napędza ich całe spektrum gorących emocji, ale zasady etyczne z pewnością do nich nie należą.

 

Jeśli odwiedzicie stronę Haaretz, zauważcie, że kilka komentarzy, przypuszczalnie od  głupich jak but “aktywistów”, odrzuca obserwacje Arensa na podstawie zwykłego, nonsensownego argumentu:

Przedstawia pan historię tego terenu od 1920 r. do dnia dzisiejszego i ani jednej wzmianki o okupacji. - Liz

Niestety, to jest rzeczywisty cytat.

Mówimy, że żaden listek figowy, nawet tak szeroko rozgłaszany jak “nigdy nie zapominajcie o okupacji”, nie może przykryć moralnej nagości krytyków, dla których myśl o narodowym państwie Żydów jest dosłownie nieznośna. Ani też nie przykrywa plugawej, rasistowskiej bigoterii przywódców takich jak Salah, dla których żydowscy sąsiedzi wokół nich są „brudem”, który trzeba „wyrzygać”.

 

96 years of Arab on Jew terror and lessons still not learned

This Ongoing War, 5 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 819 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk