Prawda

Niedziela, 2 czerwca 2024 - 11:16

« Poprzedni Następny »


Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości


Greg Mayer 2017-12-27


Mój przyjaciel, Jon Losos, opublikował niedawno książkę Improbable Destinies: Fate, Chance, and the Future of Evolution (Riverhead Books, New York), która powinna zaciekawić czytelników WEIT. Głównym problemem, jakim zajmuje się ta książka, jest: do jakiego stopnia przebieg ewolucji da się przewidzieć? A w szczególności, co zjawisko konwergencji mówi nam o odpowiedzi/odpowiedziach na to pytanie.

Jon jest najlepiej znany z pracy nad adaptacyjną radiacją jaszczurek Anolis w Indiach Zachodnich a anolisy są słynne z konwergentnej struktury społecznej na Wielkich Antylach: te same ekologie, morfologie i zachowania wyewoluowały wiele razy na wyspach tego archipelagu. Na każdej z wysp Wielkich Antyli zestaw sympatrycznych jaszczurek wyewoluował niezależnie od siebie i zestaw na każdej wyspie zawiera gatunki o analogicznej morfologii i zachowaniu, każdy odpowiednik związany jest z szczególnym miejscem w roślinności.


Ekomorfy anolisów wykazujące charakterystyczne rozmiary, miejsce i morfologię; każdy z nich wyewoluował niezależnie dwa lub trzy razy na Wielkich Antylach. Z Losos, 2009, w oparciu o pracę E.E. Williams.
Ekomorfy anolisów wykazujące charakterystyczne rozmiary, miejsce i morfologię; każdy z nich wyewoluował niezależnie dwa lub trzy razy na Wielkich Antylach. Z Losos, 2009, w oparciu o pracę E.E. Williams.

Podobieństwa w strukturze ekologicznej i funkcji w filogenetycznie niezależnych liniach rodowych anolisów są uderzające i były okrzyczane jako przykład tego, jak dobór naturalny może kształtować powtarzające się adaptacje. Kiedy powiedziałem mojemu promotorowi pracy doktorskiej, Dickowi Lewontinowi, że potrafię przewidzieć ekologie i morfologie następnego gatunku anolisów, jaki wyewoluuje na Jamajce, Dick, który nie był entuzjastą rzekomej powszechności adaptacji, zareagował kombinacją zaniepokojenia i powątpiewania.


W tej książce zatem ktoś, kto niewątpliwie jest zwolennikiem konwergencji, daje szersze spojrzenie na ogólną konwergencję dla laików. Książka jest napisana w potocznym, gawędziarskim stylu, upstrzona zabawami słownymi, aliteracją, aluzjami do kultury (np. Horta), słowami takimi jak “bamboozled” [skołować], “glom” [zwędzić] i “Aussie”[pot. Australijczyk], jest tam przynajmniej jeden neologizm (“arboles”, oznaczający duże drzewa, częściowo pożyczony z hiszpańskiego, ale także niewątpliwie pod wpływem angielskiego słowa “anoles” [anolisy], które samo jest pożyczką z Karaibów via francuski) i, szokująco dla akademika, poprawnym użyciem słowa “rubric”. Czytanie daje wrażenie rozmowy z autorem. Choć ludzie mogą mieć różny stosunek do gawędziarstwa, uważam to za plus tej książki i plus dla jej czytelników, którzy nie są naukowcami. Taka postawa wspiera również drugi cel książki Jona, którym jest, jak to widzę, pokazanie ludzkiej twarzy uprawiania nauki.


Zaczyna od zbadania przyrody w poszukiwaniu dowodów na przewidywalność i konwergencję ewolucyjną. Te zjawiska są różnorodne: od cech konwergentnych (długie dzioby do picia nektaru) do całych organizmów (ichtiozaury i delfiny), do całych społeczności (anolisy z Wielkich Antyli); i długiego zestawu reguł, jak zwierzęta reagują na dane warunki środowiskowe. Na przykład, gryzonie na wyspach rosną większe, podczas gdy słonie maleją; zwierzęta ciepłokrwiste mają krótkie nogi w temperaturach arktycznych, a na pustyni są jasne. Lista ciągnie się.


Jon podaje wiele takich przykładów. Omawiając przypadek anolisów dodaje wiele z własnych doświadczeń herpetologa i tu widzimy wyraźnie drugi główny wątek książki, którym jest pokazanie, jak naukowcy wykonują swoją pracę i jak to się dzieje, że badają to właśnie, a nie co innego. Po omówieniu tych przypadków poświęca jednak cały rozdział ewolucyjnym osobliwościom, „niepowtarzalnościom” ewolucji, takim jak palczaki madagaskarskie, te wygrzebujące robaki naczelne z Madagaskaru i – choć Simon Conway Morris mógłby pragnąć, by tak nie było - temu drugiemu rzeczywiście wyjątkowemu naczelnemu, Człowiekowi.


Jon wie, że – jak to lubił powtarzać Stephen Jay Gould – wszystko w przyrodzie jest kwestią stosunkowej częstotliwości. Niemal wszystko, co można sobie wyobrazić, występuje w przyrodzie – ale czy występuje często? Jon dochodzi do wniosku, że Conway Morris pokazał, iż konwergencja jest częstsza niż sądzono, ale nie jest powszechna.


Przechodząc od dowodów porównawczych do dowodów eksperymentalnych, przechodzi następnie do starannie obserwowanych zmian ewolucyjnych w terenie i w laboratorium. Jon zamienia się w dziennikarza, odwiedza stanowiska badawcze i naukowców, którzy w nich pracują, zagłębia się w szczegóły licznych badań. Poświęca osobne rozdziały każdemu z następujących tematów: własnej pracy eksperymentalnej nad anolisami na Bahamach, eksperymentalnej stacji Rothamsted w Anglii, ciernikom, muszkom owocowym i monumentalnemu długoterminowemu eksperymentowi Richarda Lenskiego z ewolucją E. coli (któremu poświęcone są dwa rozdziały). W każdym z tych rozdziałów są wywiady z prowadzącymi je naukowcami, którzy opowiadają o swojej motywacji do pracy, sposobie pracy i, w wielu wypadkach, jak ich interpretacje ewoluowały z czasem.


W tych rozdziałach widzimy ewolucję poglądów naukowców i autora, ale chcemy dowiedzieć się, do jakich wniosków dochodzi autor po przeglądzie zjawiska konwergencji. Dostarcza tego ostatnia część książki. Nie jest to wniosek, jaki wolałby widzieć Simon Conway Morris – my (tj. ludzie) nie jesteśmy nieuniknioną konsekwencją ewolucji. Jak to zwięźle ujmuje Jon: 


Faktem jest, że ludzie są ewolucyjnym przypadkiem wyjątkowym – nic innego, podobnego do nas, nie wyewoluowało na Ziemi nigdzie i nigdy. Ogólna częstotliwość konwergentnej ewolucji wydaje się dostarczać niewielkiego poparcia dla naszej ewolucyjnej nieuniknioności.


A co z życiem w ogóle? Konwergencja ujawnia, że często istnieją podobne sposoby radzenia sobie z podobnymi środowiskami, Nie znaczy to jednak, że “te same” organizmy będą się powtarzać. Jak pisze Jon:

… tutaj na Ziemi gatunki często ewoluują podobne cechy w reakcji na podobne warunki środowiskowe. Tak więc nawet jest mało prawdopodobne, by człowiekowate lub dziobakowate (albo kameleonowate lub kiwiowate) wyewoluowały gdzie indziej, nie znaczy to jedak, że kosmici wyglądaliby całkowicie obco. Kosmici mogliby nawet być mieszanką w stylu dziobaka różnych części na wzór różnych mieszkańców Ziemi. 

Jego wnioski są więc sprzeczne z poglądami Conway Morrisa. Istnieją pewne zasady (np. w hydrodynamice, sztywna powierzchnia prostopadła do kierunku ruchu może zatrzymać toczenie się), które działają raz za razem, ale jak się rozegrają, zależy od punktu wyjścia. Jeśli jesteś zębatym czworonogiem, bycie drapieżnikiem wymaga ostrych zębów, ale tak nie jest, jeśli jesteś głowonogiem (które mają dzioby i żadnych zębów). Wiele linii rodowych ssaków zostało dużymi zwierzętami roślinożernymi, które żyją na preriach lub sawannach, ale to nie wymaga kopyt do biegania po preriach, jak u koni i antylop – skakanie działa równie dobrze, jak pokazują nam kangury. Wnioski Jona przypominają mi o W.K. Gregorym i jego koncepcji “środowiska i dziedzictwa”. (Jon powinien lubić to porównanie, ponieważ jako student E.E. Williamsa, który był studentem Gregory’ego, Jon jest akademickim wnukiem Gregory’ego.) Według Gregory’ego, środowisko daje organizmowi te cechy, które adaptują go do otaczających go warunków egzystencji, podczas gdy dziedzictwo, to te cechy, które odziedziczył po przodkach – nagromadzona “adaptacyjna mądrość” jego poprzedników. Cechy środowiskowe muszą wypływać z istniejących cech odziedziczonych, a nie ab initio, z jakiegoś optymalnego rozwiązania inżynierskiego. Tak więc różne organizmy z różnym dziedzictwem mogą adaptować się do tych samych warunków w zupełnie inny sposób. Ptaki wyewoluowały w duże zwierzęta roślinożerne – na przykład, gęsi na Hawajach; i w duże drapieżniki – orły ogólnie, z których orzeł Haasta jest szczególnie uderzającym przykładem. Ale nie wyglądają jak bydło lub duże koty. To, dokąd zmierzasz, zależy od tego, gdzie się znajdujesz.

ak mówi Ziggy: jeśli nie znasz swojej przeszłości, nie znasz swojej przyszłości.


(Ujawnienie: Jestem anonimowym studentem ze strony 58 i otrzymałem podziękowania od autora. Ale moja rola w tej książce była minimalna i podziękował mi za dostarczenie kilku pomniejszych faktów.)


Don’t know your past, don’t know your future

Why Evolution Is True, 18 grudnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Greg Mayer

Zastępca kuratora działu gadów i płazów w muzeum zoologicznym Uniwersytetu Wisconsin. Doktorat z biologii ewolucyjnej obronił na Harvardzie.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk