Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 10:01

« Poprzedni Następny »


Dawkins pisze tweeta


Jerry A. Coyne 2020-02-24


Kiedy dziś rano Matthew przysłał mi nowy tweet Richarda Dawkinsa, pomyślałem: „Och, nie! Ja wiem, o co mu chodzi, ale jest mnóstwo ludzie gotowych źle zrozumieć to jako poparcie dla eugeniki”.  Matthew dodał: „Tak i wszyscy rzucą się na słowo ‘działa’”.


Richard Dawkins

✔@RichardDawkins

It’s one thing to deplore eugenics on ideological, political, moral grounds. It’s quite another to conclude that it wouldn’t work in practice. Of course it would. It works for cows, horses, pigs, dogs & roses. Why on earth wouldn’t it work for humans? Facts ignore ideology.

[Jedna sprawa to potępianie eugeniki na podstawie ideologii, polityki, moralności. Jest czymś zupełnie innym wnioskowanie, że nie działałaby w praktyce. Oczywiście, że działałaby. Działa dla krów, koni, świń, psów &róż. Dlaczegóż miałaby nie działać dla ludzi? Fakty ignorują ideologię.]

15.1K

8:26 AM - Feb 16, 2020

Twitter Ads info and privacy

9,894 people are talking about this

Tak, zdarzyło się dokładnie tak, jak przewidywaliśmy.


Kolejne tweety Richarda (poniżej) przeczytałem dopiero kilka minut temu i nie wiedziałem, komu odpowiada, ale ten tweet miał wyraźny zamiar pokazania, że wiele cech ludzkich jest dziedziczna – to jest, reagowałyby na sztuczny dobór, a tym jest eugenika. (W „negatywnej” eugenice eliminujesz lub nie dopuszczasz do rozmnażania się osobników o niepożądanych cechach; w „pozytywnej” eugenice, co jest drugą stroną tej samej monety, rozmnażasz osobniki o pożądanych cechach.) Jak pisałem wcześniej, niemal wszystkie eksperymenty sztucznego doboru prowadzone na bardzo wielu różnych gatunkach były uwieńczone sukcesem: przeciętna wartość cechy zmieniła się w kierunku, w jakim chciał eksperymentator. (Dwa z niewielu nieudanych eksperymentów były moje: próba doboru na kierunkową asymetrię u much.)


Dobór sztuczny będzie działał, jeśli cecha ma jakąkolwiek pozytywną odziedziczalność, to jest, jeśli jakakolwiek proporcja całkowitej zmienności cechy wśród osobników w populacji jest spowodowana przez zmienność genetyczną – co nazywamy w żargonie „addytywną genetyczną wariancją”. I praktycznie wszystkie morfologiczne lub behawioralne cechy mają  pewną pozytywną odziedziczalność.


Spójrzmy, na przykład, na rasy udomowionych psów. Wszystkie pochodzą od wilka, niemniej wszystkie mają olbrzymią zmienność cech: zmienność rozmiarów, kształtu, ubarwienia, a także zachowania (retrievery, border collie, itd.), która pochodzi z dobierania cech, które mają pozytywną odziedziczalność. Jak powiedział Darwin w O powstawaniu: „Hodowcy mówią zwykle o organizacji zwierząt jako o czymś plastycznym, o czymś, co mogą przekształcać do woli”.  


To jest prawda. I byłoby prawdą również o ludziach, gdybyśmy zastosowali do nich dobór. Spójrzcie, na przykład, na ten artykuł (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):https://www.nature.com/articles/ng.3285


Z dyskusji:

Przeprowadziliśmy meta-analizę wszystkich praktycznie badań bliźniąt, opublikowanych przez ostatnie 50 lat, o szerokim wachlarzu cech i informującym o ponad 14 milionach par bliźniąt w 39 różnych krajach. Nasze wyniki dostarczają przekonujących dowodów, że wszystkie ludzkie cechy są odziedziczalne: ani jedna cecha nie miała ważonej odziedziczalności ocenionej na zero.

Ani jedna! Wzięli także pod uwagę „wspólne środowisko” jako powód korelacji. Wśród tych cech zaś są cechy behawioralne. Odziedziczalność IQ wynosi, jeśli dobrze pamiętam, około 50%, jeśli więc chcemy polepszyć IQ wśród ludzi, po prostu pozwalamy rozmnażać się najbystrzejszym i w ciągu kilku pokoleń otrzymujemy znaczną zmianę.  


Czy powinniśmy? Nie, do diabła!!!  Nikt nie chce powrotu do ery eugeniki, kiedy sterylizowano „ograniczonych umysłowo” w Ameryce, a naziści zabijali wszelkiego rodzaju umysłowo upośledzonych ludzi (jak również, oczywiście, Żydów jako nie-aryjczyków, których oceniono jako posiadaczy „złych genów”). Nadal jednak stosujemy dzisiaj łagodną postać negatywnej eugeniki w formie poradnictwa genetycznego i selektywnej aborcji, by pary nie miały dzieci ze zniekształceniami lub chorobami genetycznymi. Nie robimy tego dla poprawy genów w populacji, ale po to, by pozwolić parom na posiadanie zdrowych dzieci. Nie praktykujemy eugeniki na wielką skalę, ani pozytywnej, ani negatywnej, żeby poprawić populację i tak powinno pozostać.


Żaden znany mi biolog nie chce powrotu do koszmarnych dni eugeniki na pełną skalę, która obejmowała zabijanie ludzi, sterylizowanie ludzi i demonizowanie całych grup za ich genetyczne wyposażenie. Rozumiem więc, co Richard chciał powiedzieć.


Czy Richard powinien był napisać ten tweet? Raz jeszcze: nie, do diabła!!! Richard wie (z pewnością musi wiedzieć, tak jak wiedzieliśmy Matthew i ja), że jest wielu ludzi, którzy źle zinterpretują to, co napisał, i użyją tego, by twierdzić, że Dawkins popiera eugenikę – że jest  nazistą. Widzę, że to już się zdarzyło. Ponadto, dyskusja o doborze sztucznym w naszym lub w innych gatunkach powinna być szersza i bardziej zniuansowana, nie zaś prowadzona na Twitterze, gdzie masz tylko kilka słów na powiedzenie tego, co chcesz.


Widzę, że Richard poszedł swoją zwykłą drogą prób wyjaśnienia, co miał na myśli:

Richard Dawkins

✔@RichardDawkins

Replying to @RichardDawkins

For those determined to miss the point, I deplore the idea of a eugenic policy. I simply said deploring it doesn’t mean it wouldn’t work. Just as we breed cows to yield more milk, we could breed humans to run faster or jump higher. But heaven forbid that we should do it.

[Dla tych, którzy są zdecydowani, by nie zrozumieć: odrzucam koncepcję eugeniki. Po prostu powiedziałem, że potępienie nie znaczy, że nie działałaby. Tak samo jak hodujemy krowy, by dawały więcej mleka, moglibyśmy hodować ludzi, by biegali szybciej lub skakali dalej. Niech jednak bóg broni, byśmy mieli to zrobić.]

 

Richard Dawkins

✔@RichardDawkins

A eugenic policy would be bad. I’m combating the illogical step from “X would be bad” to “So X is impossible”. It would work in the same sense as it works for cows. Let’s fight it on moral grounds. Deny obvious scientific facts & we lose – or at best derail – the argument.

[Polityka eugeniczna byłaby zła. Walczę z nielogicznym krokiem od “X byłoby złe” do “A więc X nie jest możliwe”. Działałaby w tym samym sensie, w jakim działa dla krów. Zaprzeczając oczywistym faktom naukowym, przegrywamy – lub w najlepszym wypadku wypaczamy – rozumowanie.]

3,694

5:41 PM - Feb 16, 2020

Twitter Ads info and privacy

811 people are talking about this

W czym więc zawinił Richard? Niemądrze tweetował! Nie jest neonazistą i wiem z pewnością, że nie jest zwolennikiem eugeniki. Powinien był się jednak nauczyć trzymania się z daleka od Twittera, przynajmniej w takich sprawach.


Nie wiem, czy i komu odpowiadał, ale wygląda to na odpowiedź komuś, kto twierdził, że eugenika nie działałaby u ludzi. Jeśli to zostało powiedziane, to ten ktoś myli się, a Richard ma rację. Jeśli jednak jego tweet nie był odpowiedzią komuś konkretnemu, to powinien był zatrzymać tę myśl dla siebie. Jest jednak ważne podkreślenie, że my, podobnie jak wszystkie zwierzęta, mamy rezerwuar genetycznych wariancji dla niemal każdej cechy, a to znaczy, że  moglibyśmy reagować na dobór sztuczny. Po tym jednak należy natychmiast powiedzieć – dla tych, którzy tylko czekają na możliwość demonizowania – że oczywiście nie powinniśmy sztucznie dobierać członków naszego gatunku. To, co jest możliwe, nie jest identyczne z tym, co powinniśmy robić.  


Nie należało, mój przyjacielu Richardzie. Ci z was jednak, którzy jesteście gotowi na używanie pierwszego tweetu do demonizowania człowieka – proszę, dajcie spokój. Może pisze niezdarne tweety, ale nie jest żadnym nazistą. 


Dawkins makes a tweet

Why Evolution Is True, 16 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Także... hipi 2020-02-27
1. Krytyka krytyki Paweł 2020-02-24


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk