Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 10:28

« Poprzedni Następny »


Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów


Steven Novella 2020-03-10


Opublikowano kolejny artykuł w trwającej kontrowersji o to, czy białko, a nawet DNA, mogą przeżyć miliony lat w dobrze zachowanej skamieniałości dinozaurów (to jest, nielatających dinozaurów).  W tej pracy badano chrząstkę z kaczodziobego dinozaura, młodego Hypacrosaurus stebingeri. Autorzy twierdzą:

“…mikrostruktury morfologicznie zgodne z jądrami i chromosomami w komórkach zwapniałej chrząstki. Postawiliśmy hipotezę, że ta wyjątkowa komórkowa konserwacja rozciągnęła się na poziom molekularny i ma molekularne cechy wspólne z istniejącą  chrząstką ptasią. Histochemiczne i immunologiczne dowody popierają zakonserwowanie in situ składników pozakomórkowej macierzy, znajdowanych w istniejących chrząstkach, włącznie z glikosaminoglikanami i kolagenem typu II. Ponadto, wyizolowane  chondrocyty Hypacrosaurus reagują pozytywnie z dwoma interkalującymi barwieniami DNA.”

Chcę od razu powiedzieć, że te twierdzenia są kontrowersyjne, ale co znaczyłyby, gdyby były prawdziwe? Gdybyśmy mogli badać budowę białek i DNA sprzed >65 milionów lat w dobrze zachowanych skamieniałościach dinozaurów, to świat biologii molekularnej rozciągnąłby się wstecz do tej ery. Molekularne badanie miało znaczący wpływ na paleontologię – ale ma swoje granice. Jak dotąd najstarszy zsekwencjonowany DNA skamieniałości jest z liczącego 700 tysięcy lat konia zamarzniętego w lodzie. Najstarsze potwierdzone jak dotąd białko jest z nosorożca liczącego 1,7 miliona lat. To znaczy, że jeśli te obecne twierdzenia są prawdą, DNA może przetrwać w skamieniałościach 100 razy dłużej niż wskazywałby obecny rekord.

 

Nie jest to również jedyne źródło informacji, według której można szacować długość trwania DNA. Naukowcy badali DNA z okazów Moa w Nowej Zelandii, które liczyły do 8 tysięcy lat. To pozwoliło im ocenić okres połowicznego zaniku DNA, czas, w którym około połowa wiązań będzie złamana. Ich ocena – 521 lat. To znaczy, że więzy chemiczne w cząsteczce DNA znikną po około 6,8 milionów lat, ale możliwość posiadania jakichś fragmentów, wystarczających do sekwencjonowania, zniknie po około milionie lat. To zgadza się elegancko z dowodami z rzeczywistych skamieniałości. Twierdzenie więc, że badacze mają DNA z >65 milionów lat, byłoby, łagodnie mówiąc, nadzwyczajne. Dlatego większość naukowców pozostaje sceptyczna wobec tych twierdzeń.  

 

Dowód w obecnym badaniu jest prowokacyjny, ale jak jest wyraźny? Morfologiczny dowód, w najlepszym wypadku, sugeruje coś – mikroskopowe struktury „wyglądają jak” białka i chromosomy. Ten rodzaj dowodów może być istotny, ale rzadko kiedy jest rozstrzygający. Prowadził już do historycznie fałszywych twierdzeń, takich jaki mikroskopijne, skamieniałe życie z meteorytów z Marsa. Barwione próbki imponują bardziej. Nawet bez DNA, jeśli zachowany jest sam kolagen, moglibyśmy zsekwencjonować aminokwasy w białku i to mogłoby dać nam molekularną analizę, której można użyć do odtworzenia ewolucyjnego drzewa pokrewieństwa. Jeśli jednak utrzyma się twierdzenie o DNA, będzie to przełom dla paleontologii.  

 

Jedna z metod pozwala  na wybarwienie dwuniciowych fragmentów DNA, stosując drugą uzyskuje się wybarwienie jednoniciowych fragmentów, ale nie w żywych komórkach, zatem nie ujawni np. zanieczyszczenia próby przez  DNA żywych komórek bakteryjnych. 


Obie próby wymagają więc co najmniej nienaruszonych fragmentów DNA, a, jak napisałem powyżej, inni badacze uznają, że nie powinny istnieć.   


Głównym źródłem sceptycyzmu jest to, że te próby mogły być fałszywie pozytywne z powodu zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie nie musi być obecnie żywe, bo mogło dostać się do skamieniałości kiedykolwiek w ciągu ostatniego miliona lat. Albo mogło być zanieczyszczenie w laboratorium. Trzeba, co najmniej, przekonująco wykluczyć te możliwości, zanim tak nadzwyczajne twierdzenie będzie można zaakceptować.


Jest jednak jeszcze jeden duży powód do sceptycyzmu – jak dotąd twierdzenia o bardzo starodawnym (>65 milionów lat) kolagenie lub DNA nie zostały niezależnie potwierdzone. Wymieniona jako ostatnia autorka tego badania jest Mary H Schweitzer, która wydaje się być jedyną (wraz ze swoimi współpracownikami) zdolną do zdobycia takich rezultatów. To jest zawsze czerwona flaga i dopóki nie będzie w pełni niezależnego powtórzenia, wątpię, by szersza społeczność poważnie traktowała jej twierdzenia. Na przykład, w opisie tej kontrowersji w ”Science” mamy następujące, reprezentatywne opinie:

“Chcę, żeby mieli rację - mówi Matthew Collins, czołowy badacz paleoproteomiki z University of York w Wielkiej Brytanii. – Po prostu nie mogę jej zreplikować”.


“Jest problematyczne, że żadne inne laboratorium nie było w stanie powtórzyć pracy Mary Schweitzer” – mówi Jakob Vinther, paleontolog z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, który próbował to zrobić. „Powiedzenie, że nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów, pozostaje w mocy" - dodaje  Michael Buckley, paleontolog  z University of Manchester, także w Wielkiej Brytanii.

I tak powinno być. Naukowcy powinni być ogólnie sceptyczni wobec takich twierdzeń i wymagać niezależnej replikacji wyników oraz starannego wykluczenia możliwości błędu. To nie jest rodzaj twierdzeń, które powinny być łatwo przyjmowane. Sprawa Schweitzer jest interesująca i artykuł w „Science” wart starannego przeczytania. Ma ona pewne poparcie wśród kolegów i są także tacy, którzy uważają, że opór przeciwko niej jest zwiększony faktem, że jest kobietą i byłą kreacjonistką młodej ziemi (jej zdanie zmieniły dowody, kiedy studiowała u Jacka Hornera). Niektórzy podkreślają także, że konstruktywnie zareagowała na krytykę, zacieśniając metodologię, by wyeliminować zanieczyszczenie.


Replikacja jednak nadal jest najważniejsza i ogólny sceptycyzm co do jej twierdzeń pozostaje silny. Podejrzewam, że dodanie twierdzenia o pradawnym DNA do twierdzenia o pradawnych białkach tylko pogłębi ten sceptycyzm, ponieważ DNA nie powinien przetrwać tak długo. W końcu twierdzenia o pradawnych białkach i DNA albo okażą się poprawne, albo rozlecą się. Przeznaczeniem Schweitzer wydaje się albo Nagroda Nobla, albo zostanie bohaterką ostrzegającej opowieści. Ja, podobnie jak wielu innych, mam nadzieję na to pierwsze. Rozciągnięcie biologii molekularnej do czasu dinozaurów byłoby olbrzymim postępem. Zgadzam się jednak także z tym, że te twierdzenia brzmią nieprawdopodobnie i że musimy przejść test replikacji.


A Claim for Dinosaur Proteins and DNA

NeuoLogica Blog, 2 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk