Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 11:00

« Poprzedni Następny »


Społecznościowe finansowanie szarlatanerii


Steven Novella 2019-12-20


Niedawno opublikowany artykuł o etyce zajmuje się kwestią, czy jest właściwe, by portale finansowania społecznościowego, takie jak GoFundMe, pozwalały na kampanie zbierania pieniędzy na podejrzane terapie medyczne. To pytanie jest także częścią ogólniejszego problemu – tego, jak firmy technologiczne zastąpiły tradycyjne przemysły i instytucje, omijając w ten sposób istniejące mechanizmy bezpieczeństwa, sprawiedliwości i kontroli jakości. W kwestii medycznej autorzy piszą:

Niedawne badania pokazały, że wiele osób używa crowdfunding do sfinansowania dostępu do naukowo nieuzasadnionych terapii medycznych. Niedawno GoFundMe zakazała kampanii na rzecz antyszczepionkowych grup z uzasadnieniem, że „promują one dezinformację o szczepionkach”, oraz na leczenie w niemieckiej klinice oferującej niewypróbowane terapie na raka. GoFundMe nie podjęła żadnych dodatkowych działań, by regulować dużo większą obecność kampanii zbierających pieniądze na medycznie niedowiedzione terapie na tej platformie. W tym artykule przedstawiamy etyczny argument na rzecz interwencji ze strony GoFundMe i innych takich platform.


Podstawową ideą jest, że firmy technologiczne zachowują etyczną i prawną odpowiedzialność za to, jak używane są ich platformy i technologia. Większość aplikacji i mediów społecznościowych zaczyna jako nieregulowane środowisko między równymi, po prostu ułatwiając indywidualną wymianę między dwoma prywatnymi obywatelami. W pewien sposób jest to libertariańska nirwana. Jednak, w miarę jak takie aplikacje rozszerzają się, zaczynają pojawiać się minusy, z którymi już uporano się w tradycyjnych instytucjach świadczących usługi, które te firmy technologiczne wypierają.  


Możemy wziąć dowolną taką aplikację, na przykład, Uber. Aplikacja Uber, z której korzystam, jest bardzo wygodna. Kiedy jednak Uber urósł na olbrzyma, zaczynamy pytać o jego odpowiedzialność wobec kierowców i pasażerów. Do jakiego stopnia sprawdzają kierowców, by chronić pasażerów? Jaki rodzaj ochrony i korzyści powinni oferować kierowcom? Czy tylko zamienili uregulowany system usług nieuregulowanym? Te same pytania pojawiają się w sprawie Air bnb, o którym krytycy mówią, że jest po prostu używany do tworzenia de facto hoteli, które unikają regulacji.


Są tutaj dwie zasady. Pierwsza dotyczy ogólnej roli regulacji dla ochrony społeczeństwa przed rozmaitego rodzaju wykorzystywaniem. Nie chcę w to wchodzić zbyt głęboko, ale streszczę tylko moje stanowisko. Popieram starannie rozważone i monitorowane regulacje, by utrzymać społeczeństwo na poziomie optymalnego funkcjonowania i zapobiec wykorzystywaniu, eksternalizacji kosztów, nieuczciwej konkurencji i tym podobne. Jedynym prawdziwie wolnym rynkiem jest rynek regulowany, ponieważ nieregulowany rynek będzie coraz bardziej wypaczał się z czasem, kiedy potężni użyją swojej siły dla zdobycia więcej władzy (zamiast działać uczciwie). Równocześnie musimy być pokorni i brać pod uwagę niezamierzone konsekwencje i dlatego regulacje muszą być minimalistyczne i musimy monitorować ich skutki. Jeśli zgadzasz się z jakąś wersją tej podstawowej zasady i nie jesteś antyregulacyjnym purystą, to powinno cię niepokoić, że aplikacja anuluje skuteczne regulacje. Dzieje się to bez żadnych reprezentantów społeczeństwa podejmujących decyzje – bez publicznej reprezentacji. W swej skrajności może to rozwinąć się w technologiczną oligarchię.   


Drugą zasadą jest sprawiedliwość. Jeśli przemysł, który podlega regulacjom, konkuruje z nieregulowanym przemysłem, daje to niesprawiedliwą przewagę nieregulowanemu przemysłowi (niezależnie od tego, co ogólnie sądzisz o regulacjach).


Innym aspektem tego problemu jest to, że każdy system społecznościowego zbierania pieniędzy, jaki założymy, musi brać pod uwagę pełną gamę ludzkich osobowości. Nie możemy naiwnie zakładać, że wszyscy będą mili, uczciwi i uprzejmi. Według niektórych oszacowań, około 1% ogólnej populacji okazuje znaczące cechy psychopatycznej osobowości. Jest to bardziej spektrum niż dychotomia, a więc liczby zależą od tego, gdzie postawisz granicę, ale to oszacowanie jest rozsądną wskazówką. To znaczy, że każda społecznościowa platforma, jaką stworzymy, będzie także tworzyła miejsce do gry dla psychopatów. Istotnie, badania pokazują, że internetowe trolle częściej wykazują  cechy psychopatii i sadyzmu. W związku z tym każdy rynek musi brać pod uwagę oszustów i nabieraczy, bo inaczej po prostu daje im się wolną rękę żerowania na ludziach.


Media społecznościowe i aplikacje na smartphony uczyniły wykorzystywanie czymś łatwym z powodu anonimowości i niskich barier wejściowych.  


Zastosujmy teraz to wszystko do sprawy, którą omawiamy – czy GoFundMe powinna zakazać medycznie podejrzane terapie na swojej platformie. Sądzę, że odpowiedzią jest wyraźne „tak” i jak napisałem wyżej, już to robią. Aby uprzedzić częste zastrzeżenie: niektórzy powiedzą, że jeśli prywatna wymiana jest legalna, to nie jest sprawą firm technologicznych dalsze regulowanie lub cenzurowanie. Ale wykręt ”technicznie legalna” nie ma sensu przy bliższym przyjrzeniu się. Rozumiemy, że prawo karne jest tylko jednym rodzajem chronienia społeczeństwa przed szkodą i ma wysoki próg (chyba najwyższy). Jest jednak wiele innych warstw ochrony. W medycynie profesjonaliści otrzymują licencje, a ta licencja obwarowana jest różnymi mechanizmami, by zapewnić kompetencje i etyczne zachowanie. Szpitale mają własne procedury sprawdzające zanim przyznają człowiekowi prawo uprawiania zawodu medycznego w ich imieniu. Firmy ubezpieczeniowe (zarówno prywatne, jak rządowe) mają kryteria, za jakie terapie zapłacą i kto jest uprawniony do otrzymania zapłaty za usługi medyczne. Krótko mówiąc, istnieje wiele regulacyjnych i społecznych mechanizmów publicznej ochrony dużo poniżej progu kryminalnego. A więc to, że coś jest „legalne” nie zawsze wystarcza.


Aplikacje takie jak GoFundMe omijają wszystkie te społeczne i regulacyjne zabezpieczenia. To jest raj oszustów.


Ponadto, nawet jeśli sądzisz, że jednostki mają prawo do używania własnych zasobów na kupowanie podejrzanych terapii medycznych od kogo chcą, niekoniecznie przekłada się to na prawo do używania publicznej platformy, by zbierać fundusze od społeczeństwa przy użyciu emocjonalnych apeli. Naprawdę zasadnym pytaniem jest – gdzie umieszczasz próg. Firmy takie jak GoFundMe, które z pewnością na to stać, mogą po prostu zatrudnić ekspertów medycznych i etyków, by nakreślili wskazówki i stworzyli algorytmy, i dokonywali decyzji w indywidualnych sprawach, żeby chronić swoich użytkowników przed medycznymi szkodami lub oszustami, kiedy używają ich platformy.


Jeszcze ostatnia uwaga – inną możliwą odpowiedzią może być, że indywidualni użytkownicy mogą sami sprawdzić twierdzenia uzdrowicieli. Czyli raz jeszcze hasło, niech rynek dokona sprawdzianu idei. To jednak nie działa z paru powodów, głównie dlatego, że wiele takich decyzji wymagałoby wysokich poziomów specjalistycznej wiedzy, jakiej większość ludzi nie posiada. Jest to także związane z szerszą tezą. W miarę jak nasza cywilizacja staje się coraz bardziej skomplikowana, ładunek poznawczy niezbędny do nawigacji w świecie i do podejmowania codziennych decyzji staje się przytłaczający. Jedną z głównych przyczyn regulacji państwowych jest to, że bez nich obywatele po prostu nie mogliby funkcjonować.  


Pomyśl o tym – wyobraź sobie, że musisz osobiście przyjąć odpowiedzialność za inżynierię twojego samochodu, za bezpieczeństwo każdego budynku, do jakiego wchodzisz, za przegląd badań dotyczących każdego leku, jaki przyjmujesz, za żywność, jaką jesz i za wszystkie substancje, które składają się na rozmaite przemysły w naszym technologicznym świecie. To po prostu nie jest możliwe.  


Zamiast tego zgromadziliśmy nasze zasoby, mamy wykształconych i sprawdzonych ekspertów, którzy w przejrzysty sposób sprawdzają dla nas dowody, przeprowadzają inspekcje i dostarczają minimum sieci bezpieczeństwa. To jest niedoskonały system i wymaga poprawek w jednych miejscach, totalnego remontu w innych. Jest jednak lepszy niż dziki zachód. Rozważ także tę rzeczywistość – w typowy dzień możesz natknąć się na setki przedmiotów i usług, które są poddane regulacyjnej ochronie. W scenariuszu dzikiego zachodu trzeba by było sprawdzać to wszystko własnymi, ograniczonymi zasobami. Tymczasem oszust lub naciągacz może skupić niewiarygodną ilość czasu i energii na swoim jednym oszustwie. Asymetria jest przytłaczająca. To nie jest świat, w jakim chciałbym żyć.  

 

Crowd Funding Quackery

NeurologicaBlog, 12 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk