Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 10:41

« Poprzedni Następny »


Homeopatyczny rentgen


Steven Novella 2020-02-14


Homeopatia jest czystą pseudonauką. Żaden rozsądny przegląd dowodów nie może pokazać innego wniosku. Większość ludzi, którzy używają homeopatycznych produktów, nawet nie wie, co to jest – na ogół sądzą, że chodzi o środki ziołowe lub naturalne. Nic nie może być dalsze od prawdy. W rzeczywistości pierwszą reakcją większości ludzi, którym mówię, czym w rzeczywistości jest homeopatia, jest niedowierzanie. Ponieważ homeopatia jest tak idiotyczna, dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć, jak nonsensowny jest przemysł homeopatyczny i jak absurdalne są ich twierdzenia. Tym razem chodzi o homeopatyczny rentgen, o czym opowiem nieco dalej.

Dwa podstawowe twierdzenia homeopatii obejmują koncepcję, że podobne leczy podobne – że substancja, która powoduje objawy, złagodzi te objawy, jeśli będzie podana w malusieńkich dawkach. Tego twierdzenia nie podpiera żadna nauka, nie działa to jak zastrzyki przeciwko alergii ani jak szczepionki. Substancje i używane dawki nie wywołują zwykle żadnej reakcji immunologicznej. Nie wywołują w ogóle żadnej reakcji, ponieważ dawki są tak maleńkie, że w zasadzie nie istnieją. To jest druga podstawa homeopatii: skrajne rozcieńczenie.


Jak skrajne? Typowe 30C rozcieńczenie jest rozcieńczeniem początkowych składników w stosunku 1:100 trzydzieści razy. To jest rozcieńczenie 10^60. Na Ziemi jest około 10^50 atomów, a więc potrzeba homeopatycznego leku o objętości 10 miliardów Ziem, by mieć szansę na otrzymanie jednej cząsteczki „aktywnego” składnika. Dla homeopaty jednak nie jest to problem, ponieważ wierzy, że pozostaje magiczna „esencja” początkowego składnika. 


Homeopatyczne środki, innymi słowy, nie są lekarstwami, ale magicznymi miksturami przyrządzonymi w oparciu o przednaukowe zabobony. Co nie przeszkadza producentom w udawaniu, że są to rzeczywiste leki i sprzedawaniu ich jako takie.


Boiron jest największym takim producentem. Jednym z ich produktów jest “X-Ray 30 CH”. Krąży obecnie mem z przepisem na tę miksturę. Sprawdziłem to i, tak, Boiron istotnie sprzedaje homeopatyczne promienie rentgena. Do czego jest to używane? Tutaj jest długa lista objawów, włącznie z rakiem i „niepokojącym bólem”. Szczególnie podoba mi się zastosowanie do „lubieżnych snów” u mężczyzn. Jak do tego doszli? Przy użyciu tego, co znane jest jako „dowody homeopatyczne”. Nie jest to w żaden sposób podobne do rzeczywistych badań naukowych. Jest to raczej zbiorek anegdot. Podaje się ludziom substancję i prosi, by powiedzieli, co czują. Zbiera się następnie te odczucia i wyciąga każdy wspólny wątek - voila, masz homeopatycznie przeprowadzony dowód.

 

Tutaj jest krótki fragment z dowodzenia o promieniach rentgena:

Podobnie jak Thuja i to, co widzimy u innych sykotycznych pacjentów, pacjent homeopatycznych promieni rentgena może mieć ukryte elementy w swojej osobowości. Ale głównym napędem lub poczuciem celu w homeopatycznych promieniach rentgena jest ujawnienie problemów u innych lub w organizacjach.


W obu procesach dowodzenia zaobserwowano, że bardzo dawne objawy, sny i stany zostały poruszone i ujawniły się. „Odnośnik – zahamowana rzeżączka”.

Wiele jest metafory w tym przeprowadzaniu dowodów. Mają więcej wspólnego z astrologicznym odczytywaniem niż z rzeczywistą medycyną. Nie ma jednak znaczenia, że same składniki są dziwaczne i bezużyteczne, bo i tak są rozcieńczone do braku istnienia. 


Jak chwyta się ”promienie rentgena” do pigułki? Niektóre homeopatyczne produkty „promieni rentgena” są przygotowywane w ten sposób, że wystawia się alkohol na działanie promieni rentgena, a następnie rozcieńcza alkohol. Można go przyjmować bezpośrednio lub wylany na pigułki z cukru. To jest doskonała homeopatyczna mikstura, bo kiedy coś takiego jak alkohol zostaje wystawione na działanie promieni rentgena, który jest jonizującym promieniowaniem, przechodzą prosto przez alkohol. Mają wystarczająco dużo energii, by wypchnąć pewne elektrony i dlatego mogą wyrządzić szkody, ale po wystawieniu na promienie rentgena sama substancja nie „zawiera”, ani nie emituje sama promieni rentgena. Tylko radioaktywne materiały emitują promieniowanie podobne do promieni rentgena, ale alkohol ani pigułki z cukru nie są radioaktywne. To jest identyczne jak poświecenie światłem na coś obojętnego i powiedzenie, że „zawiera” światło. Jest to prawdą tylko dla specjalnych substancji, które są fluorescencyjne.


Gdybyście chcieli udawać, że jesteście choć odrobine przekonujący, moglibyście zacząć od fluorescencyjnej substancji, wystawić ją na światło ultrafioletowe lub promienie rentgena, a następnie rozcieńczyć do braku istnienia (więc i tutaj nie miałoby to znaczenia). Ponieważ jednak to wszystko jest magią, firmy takie jak Boiron po prostu używają najtańszej metody. W rzeczywistości, ich rozcieńczenia „C” są często rozcieńczeniami „CK” – co znaczy, że przy każdym rozcieńczeniu całkowicie opróżniają pojemnik, a następnie napełniają go wodą lub alkoholem. Jakakolwiek substancja z poprzedniego rozcieńczenia pozostała na ściankach pojemnika, widocznie wystarcza do następnego rozcieńczenia. Ten proces jest łatwo zautomatyzować – żadnego mierzenia, nic. Po prostu wylej zawartość pojemników i napełnij je na nowo.


Mimo skrajnego (do punktu magii) nieprawdopodobieństwa, czy są jakiekolwiek dowody, że homeopatyczne promienie rentgena są skuteczne? Oczywiście, że nie. W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów, że cokolwiek homeopatycznego jest skuteczne w leczeniu czegokolwiek. Zagorzali orędownicy, skonfrontowani z dowodami, mówią często – no cóż, leki homeopatyczne musi przepisywać specjalnie wyszkolony homeopata. Całe leczenie jest indywidualne. To twierdzenie jest jednak własnoręcznie zastawioną pułapką. Jeśli to prawda, to właśnie unieważnili cały przemysł produktów homeopatycznych.


Na przykład, Boiron pomoże ci znaleźć właściwy środek „tylko w trzech kliknięciach”. Żadne badanie, historia choroby ani wizyta u specjalisty nie są potrzebne – po prostu kliknij na swoje objawy i zarekomendują ci kilka produktów. Trzecie kliknięcie połączy cię z miejscem, gdzie kupuje się produkty. Homeopaci, którzy bronią się „zindywidualizowaną terapią” powinni więc być oburzeni na oszustwo dokonywane przez Boiron i prowadzić kampanię przeciwko nim – a czegoś takiego nigdy nie widziałem ze strony żadnego homeopaty.


I, oczywiście, twierdzenie o zindywidualizowanym leczeniu także jest czystym nonsensem. Homeopaci używają wielu różnych „filozofii” do ustalenia swoich terapii (nie ma nawet zgody co do tego, która odmiana nonsensu jest poprawna, co także jest takie samo jak w astrologii). Homeopatyczna ocena jest wyssana z palca, opiera się głównie na metaforach i jest całkowicie oderwana od rzeczywistości. 


Homeopatia ma wiele wspólnego z magicznymi miksturami. Składniki wybiera się na podstawie koncepcji takich jak sympatyczna magia, typy osobowości i inne podobne cechy. Następnie wydobywa się magiczną „esencję” w zrytualizowanym procesie. Ta esencja ma z kolei przepoić ciało swoją uzdrowicielską siłą. W żadnym z punktów tego procesu nie ma biologii, fizjologii, chemii lub nauki jakiegokolwiek rodzaju.


Fakt, że homeopatia przetrwała, a nawet kwitnie w XXI wieku jest smutnym komentarzem do stanu naszego społeczeństwa.  

 

Homeopathic X-rays

NeuroLogica blog, 10 lutego 2020
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk