Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 17:21

« Poprzedni Następny »


Jak myśleć o naszych problemach


Marian L. Tupy 2020-03-03


Kiedy podróżuję po Stanach Zjednoczonych z prezentacjami o postępach ludzkości, dodaje mi zachęty entuzjazm, z jakim publiczność przyjmuje moje informacje o polepszającym się stanie świata. Niemniej zawsze ktoś z publiczności pyta: „A co cię niepokoi?” To jest zrozumiałe. Nasz gatunek wyewoluował do widzenia szklanki ludzkiej egzystencji jako na wpół pustej. Uwzględnianie problemów, jakie mogą pojawić się w przyszłości, takich jak susza, było lepszą strategią przetrwania niż oczekiwanie wiecznie obfitych plonów. Spróbuję zatem naszkicować różne rodzaje problemów, przed jakimi staniemy w przyszłości, i ocenić stopień „alarmu”, z jakim należy te problemy traktować.  

Njpierw rozważmy znane problemy ze znanymi rozwiązaniami. Na przykład, globalne ocieplenie wydaje się problemem, który jest częściowo spowodowany nadmierną emisją dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Jedna trzecia wszystkich emisji CO2 w USA to emisje z elektrowni. Wiele jednak z tej energii elektrycznej można produkować w bardziej przyjazny dla środowiska sposób w nieemitujących dwutlenku węgla elektrowniach jądrowych. Niestety, irracjonalny strach przed rozszczepianiem jądra atomu i nadmierne koszty regulacyjne nie dopuściły do budowy większej liczby elektrowni jądrowych. W rezultacie, tylko 20 procent potrzeb energetycznych USA zaspokajają reaktory jądrowe. W odróżnieniu od tego, we Francji jest to 75 procent.


Podobnie znane problemy z całkowitymi lub częściowymi rozwiązaniami obejmują malejące rezerwy słodkiej wody, co można by opanować przez większe użycie odsalania (50 procent saudyjskiej wody pitnej pochodzi z instalacji odsalających) i oczyszczania oraz ponownego użycia (Izrael oczyszcza ponad 90 procent ścieków); nadmierne użycie pestycydów i nawozów, co można opanować przez większe poleganie na genetycznie modyfikowanych roślinach (ryż Arcadia Biosciences zużywa o 50 procent mniej nawozów, podczas gdy kukurydza Monsanto Bt, potrzebuje o 45 procent mniej pestycydów); zbyt intensywne połowy, co można zmniejszyć przez większe poleganie na akwakulturze (już 50 procent ryb morskich, krabów, krewetek, itp. konsumowanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi z hodowli), itd.


Nie martwię się specjalnie o ten rodzaj problemów. Kiedy ich powaga stanie się oczywista dla krytycznej masy ludzkości, rozwiązania, które obecnie są albo nieekonomiczne, albo trudne do przełknięcia, zostaną zrealizowane.


Po drugie, rozważmy znane problemy, dla których rozwiązania są nie tylko wyobrażalne, ale (prawdopodobnie) są w zasięgu ręki. Jako myślącemu gatunkowi już udało nam się rozwiązać poważne problemy, które przez tysiąclecia nękały ludzkość. Najwcześniejsze dowody czarnej ospy (by wziąć jeden przykład), znajdujemy w egipskich mumiach z 18. dynastii (1549/1550 p.n.e. — 1292 p.n.e.). Ta choroba, która odebrała życie milionom ludzi, została w końcu w 1980 roku wyeliminowana. Z pewnością nie trzeba się wysilać, by wyobrazić sobie, że malaria – największy zabójca ludzkości – zostanie pokonana dzięki kombinacji genetycznej inżynierii, nasyconych środkami owadobójczymi siatek na łóżka, szczepionek i leków. 


Wiele mówi się o powstaniu superbakterii (tj. szczepów bakterii, które są odporne na antybiotyki) i o łatwości, z jaką śmiertelne wirusy, takie jak koronawirus, mogą szerzyć się na świecie. Niemniej, być może, nadzieja jest już na horyzoncie. Na przykład, technologia CRISPR pozwala badaczom na łatwą zmianę sekwencji DNA i zmodyfikowanie funkcji genu. Jest to „rozważane dla makroskopowych zadań: zmiana komarów tak, że nie mogą szerzyć malarii, edytowanie pomidorów, by miały różne smaki i leczenie pewnych genetycznych chorób u ludzi - piszeNew York Times” – Obecnie badacze zaprzęgają CRISPR do zwrócenia maszynerii bakteryjnej przeciwko samej sobie lub przeciwko wirusom, które zakażają ludzkie komórki”.


Oczywiście, ten rodzaj problemów musi powodować cierpienia aż do znalezienia właściwego rozwiązania. Dlatego szczególnie niepokoją mnie próby niektórych rządów niepotrzebnego utrudniania badań naukowych. Interpretacja przez Unię Europejską zasady ostrożności (tj., że wprowadzenie nowego produktu lub procesu, którego ostateczne efekty są sporne lub nieznane, nie powinna być dozwolona) jest z pewnością niepokojąca.


Po trzecie, rozważcie znane problemy bez łatwo wyobrażalnych lub dających się zastosować rozwiązań. Liczba uzbrojonych głowic nuklearnych spadła z 70 300 w 1986 roku do, w przybliżeniu, 3 750 w 2019 roku. To jest postęp. Niestety, rządy, które mają broń jądrową raczej nie zrezygnują z niej całkowicie. Co ważniejsze, nie można „od-uczyć” technologii potrzebnej do stworzenia broni jądrowej. Najlepsze, na co możemy mieć nadzieję, to że całkowita liczba głowic jądrowych będzie stopniowo redukowana do punktu, w którym ich zamierzone wystrzelenie nie doprowadzi do zimy nuklearnej i końca cywilizacji. Nigdy jednak nie można wykluczyć przypadkowego wystrzelenia.


Rozpatrzmy także sztuczną inteligencję. Ta technologia ma potencjał olbrzymiego poprawienia życia naszego gatunku, jeśli można wierzyć futurologom, kładąc w końcu kres samej pracy. Jak zareagujemy na świat, w którym maszyny będą wykonywały wszystkie prace dotąd wykonywane przez ludzi? Czy będziemy zajmować się sztuką i rozrywką, czy też pochłonie nas egzystencjalny angst, sprowadzony przez poczucie bezsensu? A jeśli AI uzna, że świat będzie lepszy bez ludzi w nim? Amerykański neuronaukowiec, Sam Harris, jest zaniepokojony, podczas gdy psycholog z Harvardu, Steven Pinker, jest bardziej optymistyczny. To nie jest miejsce na zagłębianie się w tę kwestie, ale fascynująca rozmowa między tymi dwoma pokazuje, że przyszłość AI skłania do wielu pytań.  


Zajmując się tego rodzaju problemami, powinniśmy postępować bardzo ostrożnie. Dodatkowe protokoły bezpieczeństwa, które mają na celu zapobieżenie przypadkowemu konfliktowi nuklearnemu i uniwersalne standardy etyczne w sprawie rozwoju AI mogą pomóc, ale nie zniechęcą bandyckich elementów nastawionych na sianie chaosu.


Czwartym znanym problemem nie mogą zajmować się ludzie na Ziemi. Obejmują one wyczerpanie się wodoru w Słońcu i zamiana gwiazdy w czerwonego olbrzyma, który zniszczy cały układ słoneczny; nagłe pojawienie się czarnej dziury w naszej części kosmosu, która pochłonie wszystko na jej drodze, włącznie z naszą planetą; eksplozję jednego lub wielu superwulkanów, które wyplują tyle popiołów i dwutlenku węgla do atmosfery, że życie na Ziemi nie będzie możliwe; wybuch promieni gamma ze stosunkowo blisko położonej supernowej, która zniszczy naszą warstwę ozonową, wystawiając naszą planetę na ultrafioletowe promienie Słońca; pokrewny problem osłabienia lub zniknięcia pola magnetycznego podczas przebiegunowania Ziemi, co wystawiłoby Ziemię na kosmiczne bombardowanie; i niespodziewana asteroida, która unicestwia duży kawał naszej planety i zaciemnia Słońce.  


Jedyne wyobrażalne rozwiązanie na problemy czwartego rodzaju jest to, byśmy stali się gatunkiem międzyplanetarnym – cel, który jest nie do zrealizowania (z powodu niewspółmiernie wielkich odległości między gwiazdami) i bez sensu, biorąc pod uwagę piąty znany rodzaj problemu, który rozważał neurotyczny komik z Nowego Jorku, Alvy Singer, w filmie Woody’ego Allena z 1977 roku, Annie Hall. Młodego Alvy’ego jego matka przyprowadza do lekarza i rozwija się następująca rozmowa:


Pani Singer:
On ma depresję. Nagle niczego nie może zrobić.
Dr Flicker: Dlaczego jesteś przygnębiony, Alvy?
Pani Singer: Powiedz doktorowi Flickerowi. To jest coś, co przeczytał.
Dr Flicker: Coś, co przeczytałeś, hę?
Alvy Singer: Wszechświat rozszerza się.
Dr Flicker: Wszechświat rozszerza się?
Alvy Singer: Tak, wszechświat to jest wszystko i jeśli rozszerza się, to któregoś dnia rozłamie się i to będzie koniec wszystkiego.
Pani Singer: Czy to jest jego sprawa? Przestał odrabiać lekcje.
Alvy Singer: Bo jaki to ma sens?
Pani Singer: Co wszechświat ma wspólnego z tobą? Ty jesteś tutaj, w Brooklynie. Brooklyn nie rozszerza się.
Dr Flicker: Nie będzie rozszerzał się jeszcze przez miliardy lat, Alvy. A my musimy próbować i cieszyć się życiem, póki tu jesteśmy. Hę? Hę? Hę?


Jest wiele mądrości w rekomendacji dra Flickera. Nie możemy zamartwiać się wszystkim przez cały czas. Najlepsze, co możemy zrobić, to zajmować się problemami w miarę jak one powstają i mieć nadzieję, że ludzie i (miejmy nadzieję – przyjazne) maszyny w przyszłości popchną zasięg ludzkiej wiedzy i postępu jeszcze dalej. 

 

How To Think About Our Problems

Quillette, 19 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Marian L. Tupy

Redaktor naczelny internetowego magazynu (oraz projektu badawczego) „HumanProgress” oraz analityk w Center for Global Liberty and Prosperity.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1215 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk