Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 14:09

« Poprzedni Następny »


Jak walczyć z firehosing


Steven Novella 2019-11-19


Według niedawnego artykułu „Guardiana”:


“Firehosing” [zalewanie ognia wodą strażackim wężem] jest stosunkowo nowym użyciem tego terminem w 2016 roku przez badaczy z Rand, Christophera Paula i Miriam Matthews do opisania taktyk propagandowych, jakich władze rosyjskie używały do dławienia opozycji i kontrolowania politycznego krajobrazu.


”Guardian” informuje, że ta strategia przerzuciła się z politycznej propagandy do kampanii zaprzeczania nauce, takich jak ruch antyszczepionkowy. Środowisko sceptyków wie o tej strategii od dziesięcioleci. Na ogół nazywamy ją „galopem_Gisha”. Kontekst jest jednak nieco inny – galop Gisha zazwyczaj odnosi się do pojedynczych spotkań, takich jak debaty, w których jedna strona wylewa z siebie wielkie ilości bzdur i dezinformacji, wiedząc doskonale, że druga strona nie będzie miała czasu na uporanie się z nimi wszystkimi. Ta strategia może działać, ponieważ zabiera znacznie więcej czasu obalenie każdego błędu lub kłamstwa niż potrzeba na jego stworzenie.


Firehosing
jest bardzo podobne, ale może dotyczyć strategii zmasowanej dezinformacji przez dłuższy czas i w wielu miejscach. Jest to szczególnie istotne w epoce mediów społecznościowych. Leżąca u podstaw strategia jest identyczna – przytłocz drugą stronę olbrzymimi ilościami marnej informacji, także jawnych kłamstw i twierdzeń, które już zostały obalone. Niektóre rodzaje tej strategii są tak powszechne, że rozprawianie się z nią jest częstym tematem dyskusji sceptyków.  


Uważam, że istnieją dwie przyczyny stosowania firehosing (używam tego określenia dla ogólnego zjawiska). Pierwsza jest w zasadzie niewinna, bo nie sądzę, by była to świadoma strategia. Częściej osoba zaangażowana w firehosing sama jest ofiarą kampanii dezinformacji.  Czytała lub słyszała wiele informacji i uznała samą ich ilość za przekonującą. Dała się nabrać na błąd logiczny: „Nie ma dymu bez ognia”. W rzeczywistości, tam, gdzie jest dym może być ogień, ale może to też być zasłona dymna, albo może to być po prostu mgła. W pismach sceptyków można napotkać wiele zwięzłych odniesień do tego zjawiska: „Dane to nie jest liczba mnoga słowa anegdota”. „Niezależnie od tego, jak wysoko ułożysz stertę krowich placków, nie zamienią się one w złoto. Po prostu będziesz miał wielką stertę łajna”.


Stosunkowo niewinny uczestnik takiego firehosing jest tylko naiwny, a może tylko intelektualnie leniwy. Akceptuje wielką ilość oferowanych świadectw bez żadnego oceniania i bez zastanawiania się nad alternatywnymi wyjaśnieniami. W zasadzie po prostu nie umie myśleć krytycznie. Ale na końcu tego spektrum znajduje się bardziej złowrogi obraz, gdzie  firehosing jest używany jako świadoma strategia propagandowa.  


Na tym krańcu stosujący tę taktykę doskonale wie, co robi. Nie jest intelektualnie leniwy, jest intelektualnie nieuczciwy. Wie, że wyrzuca z siebie kłamstwa lub wszystko mu jedno czy to, co mówi, jest kłamstwem czy jest prawdą. Celem jego komunikacji nie jest bowiem przekonanie drugiego człowieka, ale zdezorientowanie i zamroczenie, a także odwrócenie uwagi. Proszę bardzo, daj sobie radę z wszystkimi tymi kłamstwami. Mogę dorzucać je w nieskończoność. A kiedy jesteś nimi zajęty, ja mogę wystosowywać emocjonalne i ideologiczne apele. Będę budować przekonującą narrację, a ty przegrasz zanim się nawet zorientujesz, że grasz w oszukańczą grę.


Jest to diaboliczne i niestety, działa. Jest jednak jeszcze gorzej. Działa to podobnie do wirusa, który przejmuje układ odpornościowy gospodarza. „Guardian” dobrze to ujmuje, kiedy pisze  o większym celu:

Chodzi o obrabowanie faktów z ich mocy. Firehosing zasypuje nas tak wieloma szalonymi opiniami, że nieustanne ich obalanie wyczerpuje nas. W tym scenariuszu rzeczywistość jest zredukowania do określania stanowiska i do tego, kto lepiej potrafi sprzedać własne stanowisko.

Widzimy tę strategię w działaniu. Wydaje się, że w amerykańskiej polityce ogólną strategią jest ostatnio produkowanie alternatywnej rzeczywistości i pal sześć fakty i logikę. Obie strony mogą sądzić, że mają rzeczywiste fakty, a druga strona jest beznadziejnie źle poinformowana. (Zawsze podkreślam, że nie sugeruję tutaj symetrii, ale obie strony z pewnością w to wierzą.) Nie ma uczciwego zajmowania się wspólnym zestawem faktów.


Tak samo dzieje się w kampaniach zaprzeczających nauce i to od znacznie dłuższego czasu. Nie ma znaczenia, ile razy obalisz argumenty kreacjonistów lub antyszczepionkowców, albo pokażesz, że fakty, które przytaczają, są nieprawdziwe – orędownicy nadal będą ich używać. Co więc możemy zrobić?


Nie ma jednego prostego rozwiązania, ale zrozumienie zjawiska jest podstawowym pierwszym krokiem. Jeśli chodzi o galop Gisha, sceptycy nauczyli się kilku rzeczy. Po pierwsze, nie debatuj z nimi na otwartych forach, gdzie nie ma żadnych reguł. W formalnej debacie nalegaj na moderatora, który będzie kontrolował jaki temat jest dyskutowany i właściwie powstrzyma galop Gisha. W nieformalnym otoczeniu często jako warunek dalszej dyskusji stawiam skupienie się na konkretnym fakcie lub stwierdzeniu. Zajmijmy się jedną sprawą, zanim zaczniemy wprowadzać inne. To jest często trudne, bo presja galopu Gisha może być olbrzymia, ale zwolennicy pseudonauki nie czują się wygodnie, kiedy muszą bronić czegoś, co jest oczywiście błędne. Ich normalną strategią jest przechodzenie do innego tematu, gdy tylko przegrywają w poprzednim, a kontr-strategią jest po prostu niepozwalanie im na to.


Niezbędne jest także pokazanie, że to co robią jest strategią firehosing. W pewnym sensie trzeba prowadzić meta-argumentację. Nie pozwól im narzucić ram i kontroluj przebieg dyskusji, bo oni użyją (świadomie lub nie) firehosing.


Do na wpół niewinnych użytkowników tej strategii, którzy właściwie zajmują się tym z drugiej ręki (ponieważ tylko powtarzają to, co usłyszeli), mówię często – wybierz fakt lub argument, który uważasz za najbardziej przekonujący. Zgłębmy go aż obaj będziemy usatysfakcjonowani i zobaczymy, czy jest prawdziwy, czy nie. Jeśli okaże się fałszywy, czy zgodzisz się, że poddaje to w wątpliwość wszystko inne, co twierdzi twoje źródło? A przynajmniej, ja nie mam powodu ufać któremukolwiek z innych twierdzeń, którymi mnie zarzucasz. Obalaj je jedno za drugim, aż udowodnisz swoją tezę.


Na poziomie społecznym musimy używać podobnych strategii. To znaczy, demaskować  firehosing jako intelektualnie nieuczciwą strategię propagandy. Świadomość tej strategii musi stać się memem, żeby ludzie ogólnie znali to zjawisko i nie dawali się tak szybko na nie nabrać.   


Musimy jednak również kontrolować miejsce dyskusji, to znaczy, informacyjny ekosystem musi odpowiadać za firehosing jak za zwykłe nadużycie i podjąć kroki, by mu zapobiec. Dziennikarze i redaktorzy są prawdopodobnie pierwszą linią obrony. Muszą zrozumieć tę strategię, by nie dawali się wykorzystać do dalszego jej propagowania. Powinni ją zamykać i nie dawać jej forum, jakiego pragnie. Nie daj się nabrać na błąd logiczny „fałszywej równoważności”, która jest używana jako furtka dla firehosing. Nie pozwól sobie na rozproszenie uwagi przez górę informacji, która mogłaby spowodować, że przestajesz sprawdzać fakty i poprawiać dezinformację. A raczej, nie tylko sprawdzaj fakty. Spróbuj zautomatyzować sprawdzanie faktów tak bardzo, jak to możliwe, żeby było dostępne jako odnośnik, ale nie marnuj nagłówków i miejsca na wiadomości grając w grę firehosing. Oni tego właśnie chcą.  


Skup się na pokazywaniu ich intelektualnej nieuczciwości, ich świadomej propagandy i skup się na ustaleniu prawdy w sprawie, którą omawiasz. Możesz dać odnośnik do odrębnego dokumentu, gdzie są wyliczone wszystkie fałszywe twierdzenia.  


Niestety, propagandyści mogą także imitować ten proces. I są w tym dobrzy – po prostu odbijają każde oskarżenie z powrotem do oskarżającego. Naśladują formę i styl krytycznego myślenia i sceptycyzmu, i próbują przekonać sceptyków.  


Dlatego, podobnie jak zawsze, dla dobrej jakości dziennikarstwa i zrozumienia nauki nie ma niczego lepszego niż uczenie krytycznego myślenia. Nie istnieje skuteczna technika naprawy procesu poznawczego łatwowiernego tłumu.

 

How to Combat Firehosing

NeuroLogica Blog, 8 listopada 2019

Tłumaczenie; Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji:

Nie umknęło naszej uwadze, że strategia firehosing jest ulubioną strategią antysemitów/antysyjonistów i fałszywych „obrońców Palestyńczyków”. Niestety, w tej dziedzinie, wielu dziennikarzy i wielu przedstawicieli kadry uniwersyteckiej (zwłaszcza w naukach humanistycznych i społecznych) zamiast stanowić pierwszą linię obrony, z zapałem stosuje i udoskonala tę strategię. Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1222 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk