Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 11:07

« Poprzedni Następny »


Zdumiewająca mimikra


Jerry A. Coyne 2020-01-27


Ten przypadek mimikry jest tak zdumiewający, że kiedy dowiedziałem się o nim z tweetu (tak, Twitter może się na coś przydać) postanowiłem poświęcić mu post.

Najpierw sam tweet, który przysłał mi Matthew. Napisał: „To jest irańska żmija, jak ją przedstawiono w Seven Worlds, One Planet, w BBC. Zdumiewające.”


 Leonardo d'Anchiano@HdAnchiano

Parece una araña dando vueltas sin sentido, pero es una serpiente Pseudocerastes urarachnoides moviendo su cola como señuelo para atraer a los pájaros que forman parte de su dieta. Si queréis verla en acción, aquí podéis ver una captura: https://www.youtube.com/watch?v=XFjoqyVRmOU ;…. #naturaleza

 

Nie trzeba tego tłumaczyć z hiszpańskiego, bo wideo poniżej wyjaśnia wszystko. Przysięgam, że kiedy patrzyłem na to pierwszy raz, myślałem, że prawdziwy pająk pełznie po grzbiecie żmii. 

 

 

Ten wąż to irańska żmija rogataPseudocerastes urarachnoides, która ma niewielki zasięg w zachodnim Iranie (mapa z Wikipedii):Dopiero w 2006 roku opisano ją w artykule poniżej jako nowy gatunek; przedtem sądzono, że jest to już opisana perska żmija rogata. (Zgaduję, że nie zauważyli ozdoby na ogonie.) Tutaj jest zdjęcie „pająka” na ogonie wzięte z artykułu; zdjęcie poniżej jest z Wikipedii. Podobieństwo może nie być pełne, ale (jak widać powyżej) kiedy ta ozdoba porusza się, w zadziwiającym stopniu przypomina pająka – z pewnością w wystarczającym stopniu, by oszukać ptaki.  
Pisząc artykuł autorzy nie wiedzieli, do czego jest używana ta ozdoba na ogonie, ale zaimponowało im podobieństwo do pająka. I zgadli poprawnie:

Tu powstaje kwestia wymyślnego i finezyjnego wyglądu wyrostka ogonowego u naszego nowego gatunku, bo machanie lub wijący się ruch osobliwie zabarwionego czubka ogona wydaje się doskonałe do zwabienia jaszczurki i płazów bezogonowych. Możemy tylko zgadywać, że w wypadku tego gatunku ogonowa przynęta służy do oszukiwania bardziej określonego gatunku zdobyczy, takiej jak ryjówki lub ptaki. Istotnie, ZMGU 1300 [numer badanego okazu] zawiera niestrawionego, niezidentyfikowanego wróblowatego ptaka w brzuchu.  

Dopiero później, obserwując żywe, schwytane osobniki, badacze zobaczyli, że ta ozdoba istotnie zwabiała ptaki, które żmija chwytała i zjadała, jak na wideo powyżej.


Każdemu biologowi, który to widzi, natychmiast imponuje zdolność doboru naturalnego do kształtowania nie tylko morfologii, ale zachowania węża: poruszania ogonem tak, że pajęczy ozdobnik wydaje się „chodzić”. Każda adaptacja taka jak ta ozdoba musi mieć początkowe stadia, a każda kolejna modyfikacja musi ulepszać adaptację – to jest, musi dawać wężowi, który ma „ulepszone” ulepszenie, reprodukcyjną przewagę. (Ta przewaga wynika z lepszego odżywienia węża, który łapie więcej ptaków, a więc może mieć więcej potomstwa, podnosząc odsetek genów na więcej pająkopodobnych ozdób.)


Zgaduję, że ta ozdoba zaczęła się od ruchów ogona nieruchomego węża, a znane są u wielu węży tego rodzaju drgania ogonów. Po tym każda mutacja, która modyfikowała ogon, upodabniając go bardziej do pająka, dawałaby wężowi reprodukcyjną przewagę. I tak otrzymaliśmy pajęczą ozdobę, która oczywiście może nadal ewoluować. Równocześnie z ewolucją samej ozdoby zachodziła ewolucja poruszania ogonem przez węża, co spowodowało, że wyrostek ogonowy niemal doskonale przypomina pająka. 


Oczywiście okazało się, że nie jestem pierwszą osobą, która pomyślała o takim scenariuszu. „Discover Magazine” pisał o tym wężu wiosną i rozważał jego możliwą ewolucję:

Ewolucja zwabiania jest bardziej złożona niż kontrastujący kolor lub zwykłe potrząsanie – ruch jest ściśle zaadaptowany do duplikowania częstotliwości, amplitudy i kierunków ruchu zwierzyny łownej, przynajmniej w wyspecjalizowanych wypadkach. „Dla wielu węży nie jest czymś niezwykłym poruszanie ogonem, by oszukać ofiarę. Zdradnica śmiercionośna z Australii zagrzebuje się w liściach i skręca ogonem jak robak, żeby schwytać jaszczurki i żaby. Saharyjska żmija piaskowa ukrywa się w piasku i widać tylko jej oczy i nozdrza. Kiedy zbliża się jaszczurka, wysuwa ogon z piachu i kręci nim tak jak skręca się larwa owada. To zachowanie – i wypracowane modyfikacje ciała, jakie mu towarzyszą – prawdopodobnie powstały z zachowania wspólnego wszystkim wężom” - wyjaśnia Schwenk. Kiedy mają zaatakować zwierzynę, wszystkie jaszczurki i węże przyjmują  wyjątkowo czujną postawę. Gady skupiają wzrok przez przechylenie głowy na bok, wyginają grzbiety, a niektóre gatunki wibrują czubkami ogonów o ziemię. To może rozproszyć uwagę ofiary, która spojrzy na wibrujący ogon ignorując gadzią paszczę, która się otwiera, by ją połknąć.  „Ten prosty wzór prowadzi do doboru, który udoskonala kształt i ruchy ogona, by były bardziej atrakcyjne dla takich ofiar przez dokładniejsze naśladowanie ruchów rzeczywistej ofiary – zgaduje Schwenk. – Zachowaniem przodków, jakie mogło prowadzić do wabienia ogonem, mogą być wibracje ogona raczej dla rozproszenia uwagi ofiary niż zwabiania”.  Istotnie, najsłynniejsze potrząsacze ogonami, grzechotniki, czasami używają także wabienia ogonem. Na przykład, młodociane Sisturius militarius barbouri, których grzechotki są tak małe, że ledwie wydają dźwięk, kręcą ogonami, by zwabić zwierzynę. To zachowanie mogło być kluczowe dla ewolucji ich charakterystycznych ogonów, chociaż ta teza jest nieco kontrowersyjna. “Podobnie jak wiele innych, pozornie prostych rzeczy w biologii, jest wiele złożoności w wabieniu ogonem, która nie jest dobrze zbadana – mówi Schwenk. – Wiele z tego rozważano po kawałku, ale starannego przeglądu i analizy… nie próbowano”.

Nie jesteśmy pewni, czy to jest poprawna droga ewolucyjna, ale budowania prawdopodobnych scenariuszy krok za krokiem, takich jak ten, i pokazywanie, że ”etapy” pośrednie pojawiają się jako adaptacje wśród istniejących gatunków wystarczają, by obalić twierdzenie kreacjonistów, że struktury takie jak ozdoba w kształcie pająka nie mogła wyewoluować, a więc musiała być stworzona przez Boga (lub „projektanta”, co oznacza to samo). Ten sam rodzaj argumentu użył Darwin w O powstawaniu gatunków, by obalić argument Paleya, że oko musiało być stworzone przez Boga. Dawkins omawia to na wideo poniżej (i w swojej książce Ślepy zegarmistrz).

 

 

A stunning case of mimicry

Why Evolution Is True, 21 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od Redakcji

Wykłady Richarda Dawkinsa ”Dorastać we wszechświecie” z polskimi napisami są dostępne w Internecie (tu jest link do pierwszej części: https://www.youtube.com/watch?v=mxWceGYjRYg)Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk