Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 11:01

« Poprzedni Następny »


Zbliżanie się do rozumienia pamięci


Steven Novella 2020-01-22


Jak działa pamięć? Jest to palącą kwestia od ponad stulecia, od kiedy Richard Semon na początku XX wieku wprowadził termin “engram” jako podstawową jednostkę pamięci w mózgu. Powinienem dodać, że to jest długość czasu, w jakim ta kwestia istniała w nowoczesnej, neuronaukowej postaci. Myślenie o naturze pamięci idzie wstecz aż do wczesnych filozofów greckich. W rzeczywistości mamy dowody, że zrozumieli oni dość szybko, że mózg jest centralny dla funkcji poznawczej:

Nie należy pomijać ważnego rozwoju w hellenistycznej medycynie: odkrycia przez aleksandryjskich anatomów, Herofilusa i Erasistratosa (koniec czwartego/początek trzeciego wieku p.n.e.) układu nerwowego, centralnej roli mózgu w poznaniu i lokomocji i zaobserwowania przez Herofilusa różnych komór w mózgu.

Oczywiście, starożytni filozofowi uważali także, że mamy duszę i że pamięć i myślenie są podstawowymi procesami duszy. Dusza jednak musiała żyć gdzieś w ciele i kontaktować się z fizycznym ciałem, a wczesne obserwacje sugerowały, że była w mózgu. Ta debata ciągnęła się dalej w Średniowieczu. W czasach wielkiego lekarza, Galena, głównym tematem było to, czy pamięć duszy żyje w sercu (kardiocentryczny pogląd), czy w mózgu (encefalocentryczny pogląd). Sam Galen wyznawał encefalocentryczny pogląd, że pamięć i rozum są w mózgu, ale uważał, że inne funkcje, takie jak emocje, są w sercu. To przekonanie nadal rozbrzmiewa w naszej kulturze dzisiaj (zdumiewające, jak uparte potrafią być idee).


Przejdźmy szybko do Semona na początku XX wieku. W tym czasie było już jasno ustalone, że mózg jest narządem pamięci i poznania. Zaakceptowano także, że mózg ma różne, dające się zidentyfikować obszary z wyspecjalizowanymi funkcjami. Semon chciał jednak dokopać się głębiej i zidentyfikować neuroanatomiczne korelaty samej pamięci. Postawił hipotezę, że pamięć jest przechowywana w komórkach mózgu i w tym, jak one łączą się i funkcjonują oraz że pojedyncze wspomnienie będzie skorelowane z pewną fundamentalną jednostką w mózgu, co nazwał engramami. (Nawiasem mówiąc, L Ron Hubbard ukradł ten termin i odnosił go do pamięci przeżytych traumatycznych zdarzeń, które mają być prawdziwymi przyczynami wszystkich naszych problemów psychicznych. Miło widzieć, że termin ten powraca do jego właściwego, naukowego użytku.)  


Przez kolejne stulecie neuronaukowcy próbowali zidentyfikować struktury w mózgu, które odpowiadałyby engramom, ale nie poczynili zbyt wielkich postępów i badania niemal całkowicie zarzucono. To zaś czyni z tej historii ciekawą opowieść ku przestrodze – niekoniecznie należy interpretować brak postępu jako świadectwo, że teoria jest błędna, jeśli po prostu nie mamy technologii lub zdolności poprawnego przetestowania hipotezy. Nigdy nie było realnego powodu do odrzucenia teorii engramów, po prostu było to naukowe limbo, oczekujące na postępy technologii, które pozwolą nam to poprawnie badać.


No cóż, ten dzień nadszedł. Przez ostatnich 12 lat naukowcy czynili niewiarygodne postępy w rozumieniu natury engramów i to pojęcie wróciło jako naukowo użyteczne. Niedawny artykuł daje przegląd tych badań i nasz obecny stan rozumienia: Memory engrams: Recalling the past and imagining the future autorstwa Sheeny A. Josselyn1 i Susumu Tonegawy. Oto główne spostrzeżenia.


Badania sugerują, że engram jest zespołem neuronów, które kodują określoną informację i odpalają razem, kiedy ta informacja jest odtwarzana. Ponadto engram jest częścią większego kompleksu engramów, który obejmuje neurony w hipokampie i ciele migdałowatym, o których już wiadomo, że są niezbędne do formowania pamięci. I jeszcze dalej – informacje mogą być odtwarzane przez aktywowanie nakładających się na nie, związanych wspomnień.  Jak streszczają to autorzy, są dwa kluczowe rodzaje badań, które popierają teorię engramów:   


Odrodzenie się badań engramów można powiązać z dwoma uzupełniającymi się badaniami, w których zastosowano strategię interwencyjną, by celować w poszczególne neurony w engramie magazynującym określoną pamięć u myszy. Jedno badanie pokazało, że usunięcie podzespołu  neuronów w bocznym ciele migdałowatym przypisanych przypuszczalnemu engramowi, zakłócało następnie odzyskiwanie pamięci (utrata funkcji). Drugie badanie pokazało, że sztuczne reaktywowanie podzespołu neuronów zakrętu zębatego hipokampa, które były aktywne podczas przerażającego przeżycia (a więc były częścią przypuszczalnego engramu) powodowało odtworzenie pamięci pod nieobecność zewnętrznych wskazówek (nabycie funkcji). Do kolejnych odkryć w wielu laboratoriach używano podobnych strategii do zidentyfikowania engramów w innych obszarach mózgu, wspierających inne rodzaje pamięci.  


Tak więc, jeśli zabijemy neurony, które łączą przypuszczalny engram z ciałem migdałowatym, informacji nie da się odtworzyć. Ale możemy sztucznie wywołać odtworzenie informacji przez stymulowanie neuronów hipokampa związanych z określonym przypuszczalnym engramem. Super.  


W dalszych badaniach patrzono na to, jak tworzą się engramy. Odkryto, że kiedy tworzy się nowa pamięć, między dostępnymi neuronami zachodzi konkurencja o to, które będą zwerbowane do tej nowej pamięci. Neurony, które są bardziej pobudzone, wygrywają to współzawodnictwo, co sugeruje, że łatwość pobudzenia (czyli jak łatwo jest doprowadzić te neurony do odpalenia) jest ważna dla tworzenia się pamięci. Inne badania pokazują także, że ważna jest również „synaptyczna elastyczność” To jest, zdolność zmiany mocy i natury powiązań (synaps) między neuronami.  


W trzecim rodzaju badania odkryto, że przez manipulowanie neuronami można wstawić myszom całkowicie sztuczną pamięć. To jest mocny dowód na przyczynę i skutek. W czwartym rodzaju badań zidentyfikowano „milczące” engramy – istnieją engramy, których z jakichś powodów nie można odtworzyć w sposób naturalny. Zewnętrzne wskazówki po prostu nie aktywują engramu. Może on jednak być stymulowany sztucznie, co przywraca pamięć.


To są nadal początki. Dobre badanie tego typu wywołuje więcej pytań niż daje odpowiedzi. Prawdopodobnie jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, że pojęcie engramu jest wystarczająco mocne, by można go uznać za naukowy fakt, ale zbliżamy się do tego punktu.  Według istniejących badań teoria trzyma się naprawdę dobrze i postęp jest obecnie szybki. Teraz, kiedy już mamy narzędzia badawcze, badania toczą się pełną parą. Jak zawsze jednak, potrzeba dziesięcioleci, by skomplikowane badanie naukowe tego rodzaju mogło dojrzeć. Na razie jednak teoria engramów jest dobrą teorią roboczą, która jest spójna z istniejącymi badaniami i okazuje się owocną teorią po popadnięciu w zapomnienie na niemal stulecie.   


Zeroing In on Memories

NeuroLogica blog, 6 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk