Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 17:13

« Poprzedni Następny »


Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA


Alain Destexhe 2020-01-24

Irański rząd jest niezdolny nawet do zorganizowania pogrzebu tak zwanego „męczennika”, Kasema Solejmaniego, podczas którego zginęło ponad 50 ludzi, ale jest zdolny do zestrzelenia „w wyniku ludzkiego błędu” pasażerskiego samolotu z 82 własnymi obywatelami na pokładzie i zabicia w sumie 176 pasażerów i członków załogi. Na zdjęciu: Irański prezydent Hassan Rouhani. (Zdjęcie: Atta Kernare/AFP via Getty Images)
Irański rząd jest niezdolny nawet do zorganizowania pogrzebu tak zwanego „męczennika”, Kasema Solejmaniego, podczas którego zginęło ponad 50 ludzi, ale jest zdolny do zestrzelenia „w wyniku ludzkiego błędu” pasażerskiego samolotu z 82 własnymi obywatelami na pokładzie i zabicia w sumie 176 pasażerów i członków załogi. Na zdjęciu: Irański prezydent Hassan Rouhani. (Zdjęcie: Atta Kernare/AFP via Getty Images)

Iran wyłonił się z obecnej fazy konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi całkowicie zdyskredytowany, a prezydent USA, Donald J. Trump, wydaje się – przynajmniej chwilowo – wielkim wygranym.  


Irański rząd jest niezdolny nawet do zorganizowania pogrzebu tak zwanego „męczennika”, Kasema Solejmaniego, podczas którego zginęło ponad 50 ludzi, ale jest zdolny do zestrzelenia „w wyniku ludzkiego błędu” pasażerskiego samolotu z 82 własnymi obywatelami na pokładzie i zabicia w sumie 176 pasażerów i członków załogi. To jest ten sam reżim, który teraz ogłosił wznowienie swojego programu nuklearnego. Bombę mogliby zrzucić (oczywiście „przez pomyłkę”) na Izrael – lub na sąsiedni kraj, taki jak sunnickie państwa w Zatoce lub nawet na sam Iran.  


Ludzie w Iranie wiedzą, że ich rząd zestrzelił samolot. W całym Iranie odbywają się protesty przeciwko reżimowi. Panuje gniew wobec niekompetencji i kłamstw w ostatnich dniach. Reżim wyłonił się z tego osłabiony. Po śmierci Solejmaniego zdjęcia tłumów mogły dawać wrażenie powszechnego wiecu przeciwko Stanom Zjednoczonym, ale od dawna wiadomo, że takie wrażenia mogą być błędne.


Pomyślcie, na przykład, o zdjęciach paryskich tłumów, oklaskujących marszałka Pétaina w 1940 roku, jakich używała propaganda Vichy. Przy braku wolnych wyborów i sondaży opinii publicznej trudno jest znać prawdziwe uczucia większości irańskiego społeczeństwa. W chwili, kiedy to piszę, wielu protestuje przeciwko "Najwyższemu Przewodnikowi", ajatollahowi Alemu Chameneiemu i wzywa do jego rezygnacji.  


Kraje Zatoki, z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Arabskimi Emiratami na czele, będą bardziej niż kiedykolwiek przekonane, że ich bezpieczeństwo (w obliczu agresywnej dyktatury, która nie waha się eksportować swojej „rewolucji” do Libanu, Syrii, Iraku, Bahrajnu, Jemenu itd.) zależy od Ameryki. Stany Zjednoczone, które nie są już dłużej zależne od dostaw energii z tego regionu, będą mogły poprosić te kraje, by za taką ochronę zapłaciły, czego wielokrotnie żądał prezydent Trump.  


Irak będzie musiał zastanowić się dwa razy zanim zażąda wycofania amerykańskich wojsk. Nie umknęło niczyjej uwagi, że większość kurdyjskich i sunnickich posłów nie wzięła udziału w parlamentarnym głosowaniu w tej sprawie. Wielu z nich nie chce, by ich kraj stał się wasalem Iranu. Irak jest sztucznie stworzonym państwem, nadal głęboko podzielonym wzdłuż etnicznych i religijnych linii. Kurdowie, którym nie udała się próba zdobycia niepodległości po tym, jak Amerykanie odmówili uznania jej, czekają tylko na właściwy moment. Sunnici, z których wielu popierało Państwo Islamskie, pozostają zmarginalizowani i rozczarowani. Ponadto, 5200 amerykańskich żołnierzy nadal tam obecnych ma tylko dwie funkcje – szkolenie irackiej armii i wywiad – a Irak prawdopodobnie nie jest pewny, że naprawdę chce się bez tego obejść.


Także Europa będzie musiała wyciągnąć kilka wniosków. Europejska próba, zainicjowana przez Francję, Niemcy i Zjednoczone Królestwo, by obejść amerykańskie sankcje na Iran, powinna się skończyć. Umowa nuklearna jest martwa i pogrzebana. Europa musi teraz dołączyć do amerykańskiego stanowiska i narzucić te same sankcje na Iran.


Wspólny Wszechstronny Plan Działania (JCPOA), jak brzmi oficjalna nazwa irańskiej umowy nuklearnej, podpisanej – ale nie przez Iran – w lipcu 2015 roku, był pod każdym względem wadliwy. Dawał Iranowi nieograniczone możliwości nuklearne po wygaśnięciu umowy po 15 latach i nie miał mechanizmu zadowalających inspekcji znanych lub podejrzanych irańskich instalacji nuklearnych. Te warunki były połączone, obok wielu głównych słabości umowy, z możliwością rozwoju pocisków balistycznych średniego zasięgu (zdolnych do przenoszenia nuklearnych głowic) – co nie było częścią umowy. Iran zawsze twierdził, że umowa dotyczy tylko jego programu nuklearnego, nie zaś jego pocisków balistycznych, co także stanowi konkretną i bezpośrednią groźbę dla sąsiadów Iranu i dla Izraela.  


Chiny także muszą być ostrożne. W trakcie negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi nie mogą okazywać poparcia dla tak niekompetentnego reżimu irańskiego, szczególnie, że mogą wiele stracić przy pożodze na Bliskim Wschodzie. Około 40% chińskiego importu ropy naftowej pochodzi z tego regionu. Paradoksalnie, to obecność marynarki USA zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii do Chin z Zatoki. Perspektywa uzbrojonego w broń jądrową Iranu powinna, logicznie rzecz biorąc, niepokoić Chiny co najmniej tak samo jak Stany Zjednoczone i Europę. Jednak skuteczność embargo na materiały i technologie do zbudowania bomby jądrowej będzie w znacznej mierze zależeć od gotowości Chin do przestrzegania go.  


Wreszcie, w Stanach Zjednoczonych niektórzy konserwatywni redaktorzy obawiają się, że kryzys irański może wykoleić kampanię wyborczą prezydenta Trumpa, który został wybrany z ambicją zredukowania zewnętrznych zobowiązań kraju. Istotnie, nawet jeśli uwaga mediów jest – chwilowo – odwrócona od procesu „impeachmentu”, z wyborczego punktu widzenia Trump podjął wielkie ryzyko zabijając Solejmaniego. Chwilowo prezydent zbiera punkty. Iran od miesięcy mnożył prowokacje bez reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie mieli zaakceptować, że Iran będzie posuwał się coraz dalej, USA musiały zatrzymać Iran, co zrobiły w przemyślany, proporcjonalny i ograniczony sposób, jeśli pomyśli się o innych możliwych opcjach (takich jak zbombardowanie instalacji naftowych z nieuniknionymi przy tym stratami w ludziach). 


Reakcje niektórych Demokratów niewątpliwie obraziły patriotyczne uczucia Amerykanów. Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów, oskarżyła administrację Trumpa o "niepotrzebną prowokację". Aspirujący do tytułu kandydata na prezydenta, Demokrata Pete Buttigieg, wysłał nawet do Trumpa i mułłów komunikaty na Twitterze ("Niewinni cywile teraz zginęli, ponieważ zostali schwytani pośrodku niepotrzebnego i niechcianego militarnego wet za wet”), czym prawdopodobnie właśnie pogrążył swoje szanse na zdobycie nominacji partii Demokratycznej. Jeśli chodzi o przepowiednię Joe’go Bidena – "Trump właśnie wrzucił dynamit do beczki z prochem” – jak dotąd nie okazała się prawdą. Oczywiście klimat histerycznej wrogości do prezydenta Trumpa doprowadzi do dalszych absurdalnych wypowiedzi, obwiniających prezydenta USA za tragedię zestrzelonego samolotu. W rzeczywistości, irański reżim właśnie przegrał rundę w długim konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi. Taki dramat ma trwały wpływ na ludzkie umysły. Irański reżim wyłania się z tego kryzysu słabszy i bardziej izolowany niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie zwycięża Trump.


Iran-US: Advantage Trump

Gatestone Institute, 13 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Alain Destexhe


Belgijski senator, były sekretarz generalny organizacji „Lekarze bez granic”, były przewodniczący organizacji International Crisis Group, publicysta i analityk spraw międzynarodowych.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1215 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk