Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:35

« Poprzedni Następny »


Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ


Khaled Abu Toameh 2021-08-09

Palestyńskie naruszenia praw człowieka oraz represje wobec działaczy politycznych i dziennikarzy są ignorowane nie tylko przez ONZ, ale także przez administrację Bidena. Na zdjęciu: Siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP) rozmieszczone przed demonstrantami w Ramallah, podczas protestu potępiającego Autonomię Palestyńską za śmierć aktywisty Nizara Banata podczas pobytu w areszcie sił bezpieczeństwa PA. (Zdjęcie: Issam Rimaw – Anadalu Agency)
Palestyńskie naruszenia praw człowieka oraz represje wobec działaczy politycznych i dziennikarzy są ignorowane nie tylko przez ONZ, ale także przez administrację Bidena. Na zdjęciu: Siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP) rozmieszczone przed demonstrantami w Ramallah, podczas protestu potępiającego Autonomię Palestyńską za śmierć aktywisty Nizara Banata podczas pobytu w areszcie sił bezpieczeństwa PA. (Zdjęcie: Issam Rimaw – Anadalu Agency)

Na prośbę Autonomii Palestyńskiej (AP) Rada Bezpieczeństwa ONZ została ponownie wezwana do zorganizowania sesji w celu omówienia izraelskich „naruszeń praw człowieka” i „agresji” przeciw Palestyńczykom. AP zażądała również, aby Rada Bezpieczeństwa omówiła rzekome izraelskie „oblężenie” Strefy Gazy rządzonej przez Hamas.


Takie sesje Rady Bezpieczeństwa stały się rutyną i po wysłuchaniu skarg urzędników Autonomii Palestyńskiej na temat rzekomych „naruszeń” i „agresji” Izraela prawie zawsze kończą się oświadczeniami potępiającymi Izrael.


Jednak na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, które odbyło się w zeszłym tygodniu, nie padło ani jedno słowo o łamaniu praw człowieka i przemocy popełnianej przeciw Palestyńczykom przez AP na Zachodnim Brzegu i przez Hamas w Strefie Gazy.


Rada Bezpieczeństwa z jakiegoś powodu nigdy nie słyszała o ponad 75 palestyńskich użytkownikach mediów społecznościowych, działaczach politycznych i dziennikarzach aresztowanych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu w ciągu ostatnich kilku tygodni.


Aresztowania nastąpiły w odpowiedzi na uliczne protesty w związku ze śmiercią działacza antykorupcyjnego Nizara Banata, który podobno został pobity na śmierć przez palestyńskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy napadli na jego dom w mieście Hebron.


Rada Bezpieczeństwa nie wysłuchała zeznań wielu aresztowanych przez siły bezpieczeństwa AP ani szczegółów na temat różnych form tortur, którym byli poddawani podczas uwięzienia. Kobiety były szarpane za włosy, poddawane molestowaniu seksualnemu i bite pałkami przez funkcjonariuszy AP. Część zatrzymanych, w tym dziennikarze skarżyła się, że funkcjonariusze, którzy ich pobili, ukradli także ich telefony komórkowe i aparaty fotograficzne, aby uniemożliwić im dokumentowanie protestów przeciwko śmierci Banata.


Banat, działacz antykorupcyjny i głośny krytyk kierownictwa AP, został podobno pobity na śmierć 24 czerwca przez ponad 20 palestyńskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa.


Od brutalnego zabójstwa mężczyzny minął ponad miesiąc, ale Rada Bezpieczeństwa nie znalazła czasu, aby zająć się tym poważnym incydentem. Dlaczego Rada Bezpieczeństwa nie zorganizowała do tej pory nadzwyczajnej sesji, by potępić przywództwo palestyńskie? Ponieważ Banat został zabity przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa AP, a nie przez izraelskich żołnierzy.


W przeddzień posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Autonomia Palestyńska nasiliła represje przeciwko swoim krytykom, w tym przeciw pracownikom mediów i użytkownikom mediów społecznościowych, najwyraźniej w ramach próby uciszenia ich i uniemożliwienia światu poznania represyjnych środków palestyńskich sił bezpieczeństwa przeciwko własnemu społeczeństwu.


Palestyńska bezpieka została wysłana, aby zamknąć biura J-Media, prywatnej palestyńskiej agencji informacyjnej w Ramallah, której właścicielem jest dziennikarz Ala al-Rimawi. Oficjalnym powodem zamknięcia było to, że agencja nie uzyskała odpowiedniej licencji od palestyńskiego Ministerstwa Informacji. Rimawi został jednak aresztowany kilka tygodni temu przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej pod zarzutem udziału w protestach w reakcji na zabójstwo Banata i „obrażania” wysokich urzędników palestyńskich.


W przeddzień posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zwolnił dyrektora Palestyńskiej Biblioteki Narodowej Ehaba Bessaiso za zamieszczanie komentarzy w mediach społecznościowych, w których krytykował zabójstwo Banata.


Bessaiso, były Minister Kultury PA, napisał na swoim Facebooku strony o zabiciu działacza:

„Nic nie usprawiedliwia popełnienia przestępstwa. Zabicie człowieka jest przestępstwem, bez względu na to, jak mglisty, niejednoznaczny i emocjonalny wydaje się obraz. Różnica zdań jest przestrzenią interakcji, dyskusji, wolności, gniewu, refleksji, rozwoju i korekty, nie jest epidemią, nagłym wypadkiem ani usprawiedliwieniem rozlewu krwi i podżegania”.

Zamknięcie agencji informacyjnej i zwolnienie dyrektora Palestyńskiej Biblioteki Narodowej oczywiście nie są przedmiotem zainteresowania Rady Bezpieczeństwa ani międzynarodowych organizacji praw człowieka.


Palestyńscy dziennikarze żyjący pod AP na Zachodnim Brzegu nadal skarżą się , że są regularnie atakowani i zastraszani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa. Jednak ten zarzut nie jest oczywiście uważany przez Radę Bezpieczeństwa czy Zgromadzenie Ogólne ONZ za naruszenie praw człowieka lub agresję. Czemu? Ponieważ sprawcami są Palestyńczycy, a nie Izraelczycy.


Palestyńska Koalicja na rzecz Odpowiedzialności i Uczciwości (AMAN) powiedziała, że otrzymała informacje od urzędników AP, którzy mówili o groźbach i zastraszaniu za publiczne wyrażanie swoich poglądów.

„Kilka instytucji publicznych wydało ustne instrukcje, na podstawie których wielu pracownikom grożono zwolnieniem ze służby cywilnej” – powiedział AMAN. „Te szykany dotykają każdego urzędnika państwowego, który komentuje w sieciach społecznościowych lub uczestniczy w pokojowych zgromadzeniach, potępiając śmierć działacza politycznego i społecznego Nizara Banata”.

Grupa poinformowała, że wysłała list do premiera Autonomii Palestyńskiej Mohammada Sztajeha podkreślający znaczenie odpolitycznienia służby cywilnej i zachowania jej neutralności. „Prawo każdego Palestyńczyka do wolności opinii i wypowiedzi powinno być szanowane” – czytamy w tym w liście. „AMAN i organizacje społeczeństwa obywatelskiego monitorują wydarzenia mające wpływ na swobody obywatelskie w Palestynie, szczególnie po zabójstwie działacza politycznego i społecznego Nizara Banata”.


Nie trzeba dodawać, że ostrzeżenie AMAN i innych palestyńskich grup praw człowieka nie dotarło ani do Rady Bezpieczeństwa, ani na łamy zachodnich gazet głównego nurtu.


Rada Bezpieczeństwa i reszta społeczności międzynarodowej będą nadal ignorować nie tylko to, co AP robi swoim obywatelom na Zachodnim Brzegu, ale także naruszenia praw człowieka popełniane przez Hamas w Strefie Gazy.


Palestyńskie ofiary i grupy praw człowieka mogą nadal krzyczeć, ile chcą, ale ich głosy i pretensje nigdy nie dotrą do obradujących w ONZ.


Rada Bezpieczeństwa niewątpliwie nie słyszała o sprawie Emada Al-Tawila, 27-letniego Palestyńczyka, który zmarł 25 czerwca po pobiciu przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu. Tawil był mieszkańcem obozu dla uchodźców Nuseirat w Strefie Gazy.


Niezależna Palestyńska Komisja Praw Człowieka (ICHR) wezwała Hamas do zbadania okoliczności jego śmierci.


Według ICHR 25 lipca około godziny 16:00 policja Hamasu, w sile około 40 policjantów, przyszła do domu Hosni Al-Tawila w obozie Nuseirat.


Jak wynika z zeznań uzyskanych przez ICHR „około 15 członków sił bezpieczeństwa weszło do domu i zaczęło rewizję, a ta rewizja trwała około godziny”. „Podczas przeszukania przyszli członkowie rodziny Al-Tawila i próbowali wejść, ale policja im uniemożliwiła, a policjanci zaatakowali Emada Abdula Aziza Al-Tawila, bijąc go pięściami oraz kijami.”


Około 30 minut po wyjściu policji Al-Tawil zaczął skarżyć się na ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Po tym, jak zwymiotował, członkowie jego rodziny zabrali go do pobliskiej kliniki, gdzie stwierdzono jego śmierć.

„ICHR uważa, że zachowanie policjantów i naruszenia prawa związane z biciem obywateli wymagają poważnej kontroli w celu zapewnienia wykonania i poszanowania prawa oraz wydania niezbędnych instrukcji funkcjonariuszom policji w celu poszanowania praw człowieka” – czytamy w oświadczeniu tej grupy.

Rada Bezpieczeństwa oraz międzynarodowe organizacje praw człowieka i zachodni dziennikarze najprawdopodobniej nie słyszeli o sprawie Hassana Abu Zayeda, 27-letniego Palestyńczyka ze Strefy Gazy, który został zastrzelony przez „straż graniczną” Hamasu 23 lipca. Zayed był w samochodzie z dwoma przyjaciółmi, kiedy milicjanci Hamasu otworzyli do nich ogień pod pretekstem, że nie zatrzymali się na punkcie kontrolnym.


ICHR wezwał do kompleksowego śledztwa w tej sprawie. Grupa domagała się również, aby Hamas pozwolił obrońcom praw człowieka odwiedzić zatrzymanych przez Hamas przyjaciół zmarłego, którzy są głównymi świadkami incydentu.


Podobnie Rada Bezpieczeństwa nigdy nie została wezwana do przeprowadzenia nadzwyczajnej sesji w celu omówienia sprawy 41-letniego Shadi Nofala, który zmarł 5 lipca w areszcie Hamasu.


Zgodnie z dokumentacją ICHR stan zdrowia przebywającego w areszcie Nofala pogorszył się i został przeniesiony do Szpitala Męczenników Al-Aksa, gdzie przed przyjęciem na oddział intensywnej terapii przeszedł resuscytację kardiologiczną. Dwa dni później został zwolniony ze szpitala i miał pozostać pod obserwacją. Zabrano go ponownie do więzienia i rankiem 5 lipca został znów przyjęty na oddział intensywnej terapii w szpitalu męczenników Al-Aksa, gdzie  zmarł.


Palestyńskie naruszenia praw człowieka oraz represje wobec działaczy politycznych i dziennikarzy są ignorowane nie tylko przez ONZ, ale także przez administrację Bidena.


Zamiast naciskać na przywódców palestyńskich, by zaprzestali aresztowań, torturowania i zabijania Palestyńczyków, administracja Bidena absurdalnie szuka sposobów na wzmocnienie przywództwa Autonomii Palestyńskiej.


Najwyraźniej w oczach administracji Bidena wzmocnienie przywódców AP oznacza pozwolenie palestyńskim siłom bezpieczeństwa na mordowanie działaczy politycznych, bicie kobiet na ulicach Ramallah oraz więzienie i zastraszanie dziennikarzy. Podczas gdy dygnitarze Rady Bezpieczeństwa kultywują swoją obsesję na punkcie Izraela, podnosząc ją na coraz wyższy poziom, Palestyńczycy są zabierani do więzienia lub kończą na cmentarzu zabijani przez oprawców AP i Hamasu.


’Violations’ the UN Security Council Does Not Care About

Gatestone Institute 3 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk