Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:59

« Poprzedni Następny »


Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką


Z materiałów MEMRI 2022-05-24


Dziennikarz i politolog Ahmed Al-Moslemany, prezes Kairskiego Centrum Studiów Strategicznych i były doradca prezydenta EgiptuW artykule z 26 kwietnia 2022 r. w Ahram Online, na anglojęzycznej stronie internetowej egipskiego dziennika państwowego „Al-Ahram”,  przedstawia porównanie dwóch neurobiologów: Pakistanki Afia Siddiqui i Norweżki May-Britt Moser.


Afia Siddiqui studiowała na MIT i uzyskała tytuł doktora w dziedzinie neuronauki z Brandeis University. Jednak związała się z Al-Kaidą i pomagała tej organizacji w opracowaniu broni chemicznej i biologicznej. Z czasem została skazana na 86 lat więzienia za napaść z bronią w ręku na amerykańskich żołnierzy podczas pobytu w areszcie. W 2014 roku ISIS zaoferowało uwolnienie amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya w zamian za jej uwolnienie, na co Stany Zjednoczone nie wyraziły zgody. Jeśli chodzi o May-Britt Moser, studiowała na uniwersytetach w Edynburgu i Oslo, a w 2014 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za udział w odkryciu komórek, które stanowią układ orientacji przestrzennej w mózgu.


Siddiqui, pisze Al-Moslemany, mogła wykorzystać swoją wiedzę, tak jak Moser, by służyć ludzkości i jej krajowi, na przykład zakładając nowoczesny instytut neurobiologii w Pakistanie. Ale zamiast tego zdecydowała się wykorzystać swoją wiedzę w służbie terroryzmowi. „Siddiqui próbowała rozwijać neuronaukę na rzecz śmierci, a Moser próbowała rozwijać neuronaukę na rzecz życia”, mówi, dlatego pierwsza trafiła do więzienia, a druga na podium w Oslo. 


Al-Moslemany dodaje, że to nie jest tylko historia dwóch kobiet zajmujących się nauką. Podkreśla, że świat islamski stoi przed tym samym wyborem, między drogą postępu i rozwoju a drogą sabotażu i zniszczenia. „To opowieść o dwóch przeciwstawnych powołaniach i przyszłości dwóch cywilizacji” – podsumowuje.


Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu:[1]


***

Stany Zjednoczone przez 12 godzin były zaabsorbowane incydentem terrorystycznym w Teksasie, gdzie Brytyjczyk przez długie godziny przetrzymywał rabina synagogi i trzech wiernych. Terrorysta twierdził, że jest bratem dr Afii Siddiqui i zażądał jej uwolnienia w zamian za uwolnienie zakładników. Terrorysta zginął w starciu z policją i nikt nie został ranny.


Afia Siddiqui (po lewej) and May-Britt Moser (Źródło: Ahram.org.eg, 26 kwietnia 2022)


“Kim jest Afia?


Afia Siddiqui urodziła się w 1972 roku w Pakistanie. Ukończyła Massachusetts Institute of Technology, a następnie uzyskała tytuł doktora neuronauki na prestiżowym Brandeis University…


Neuronauka bada „biologiczne podstawy uczenia się, pamięci, zachowania, poznania i świadomości”. Choć wydaje się, że sukcesy biologii wyniosły ją na bezprecedensowy poziom, neuronauka wciąż ma wiele do zrobienia. Według wielkiego naukowca Erica Richarda Kandela, laureata Nagrody Nobla w 2000 roku, „Neuronauka stanowi ostatnie wyzwanie dla biologii”.


Siddiqui miała cenną okazję, by służyć ludzkości i swojemu krajowi. Miała szczęście studiować tę ważną naukę na największych światowych uniwersytetach. Jej obowiązkiem mógł być powrót do Karaczi, aby założyć nowoczesny instytut neuronauki, aby przynieść korzyści swojemu krajowi tym, czym została pobłogosławiona, i oddać ojczyźnie to, co otrzymała.


Siddiqui wybrał jednak inną drogę. Zaczęła pracować z grupami terrorystycznymi nad opracowaniem zabójczego przepisu: nauki w służbie morderstwa.


Ta pakistańska neurobiolożka mieszkała w Bostonie. Próbowała przekonać męża, aby dołączył do niej na drogę terroru. Spędziła wiele lat przygotowując się do wykorzystania zdobytej wiedzy do wspierania operacji terrorystycznych w oparciu o swoją wiedzę z zakresu neurologii.


W 2003 roku rozpoczął się długi pościg służb bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, Pakistanie i Afganistanie, próbujących odciąć drogę Afii Siddiqui, powstrzymać jej niebezpieczne zamiary i postawić ją przed sądem. Ani Waszyngtonowi, ani władzom w Islamabadzie nie udało się. Jednak lokalnej policji w Afganistanie udało się ją aresztować w 2008 roku. (Nie było to oczywiście w epoce talibów.)


Według afgańskiej policji Siddiqui przewoziła niebezpieczne materiały w słoikach z kremem nawilżającym i była w posiadaniu formuł broni chemicznej. Została oskarżona o planowanie ataku chemicznego i posiadanie planów mostu Brooklyn Bridge i Empire State Building w Nowym Jorku.


Siddiqui została uwięziona w amerykańskiej bazie Bagram w Afganistanie. Została przesłuchana po aresztowaniu. Według afgańskich mediów i zeznań świadków, Siddiqui zdołała wyrwać strażnikowi karabin i oddać strzały, raniąc wielu amerykańskich żołnierzy.


W 2010 roku amerykański sąd skazał Siddiqui na 86 lat więzienia. Została osadzona w więzieniu wojskowym niedaleko Dallas. W trzech krajach odbyły się demonstracje żądające jej uwolnienia. A kiedy jej radykalni zwolennicy twierdzili, że jest niewinna, ISIS zaoferowało Waszyngtonowi, w zamian za przekazanie im tej uczonej, uwolnienie amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya, porwanego przez tę organizację. Ta oferta została odrzucona przez Waszyngton. Tak więc Siddiqui nadal odbywała karę, a ISIS dokonało egzekucji amerykańskiego dziennikarza. Następnie ISIS zażądało ekstradycji Afii w zamian za innego amerykańskiego dziennikarza. Złożono więcej ofert w zamian za jej uwolnienie, co pokazuje znaczenie tej pakistańskiej neurobiolożki dla ISIS i Al-Kaidy.


Wiele źródeł, nie wliczając jej rodziny, wskazuje, że Siddiqui, która rozwiodła się ze swoim mężem, ponownie wyszła za mąż za siostrzeńca Chaleda Szejka Mohammeda, organizatora ataków terrorystycznych z 11 września. Zachodnie media nazywają Siddiqui „panią Al-Kaidy”, a inni nazywają ją „panią ISIS”. Nikt nie nazywa jej „panią nauki”. Zdjęcie młodej kobiety w stroju dyplomowym MIT zapowiadało przyszłość naukowca. Ale obrana przez nią trajektoria była zbyt odległa od tego radosnego obrazu. Wybrała krew zamiast nauki.


„May Moser: odnosząca sukcesy neuronaukowiec”


„Historia Siddiqui jest dokładnym przeciwieństwem historii norweskiej neuronaukowiec May-Britt Moser. Moser urodziła się w 1963 roku. Studiowała na uniwersytetach w Edynburgu i Oslo. Wyszła za mąż za doktora Edwarda Mosera, który był o rok starszy od niej i który również studiował na tych samych uniwersytetach.


Siddiqui spiskowała z mężem w drodze do terroru, podczas gdy Moser współpracował z mężem w działalności naukowej. Droga Siddiqui zakończyła się w więzieniu, a droga Moserów zakończyła się Nagrodą Nobla. Siddiqui próbowała rozwijać neuronaukę na rzecz śmierci, a Moser próbowała rozwijać neuronaukę na rzecz życia.


GPS jest używany przez miliony na całym świecie do ustalania lokalizacji, ale niewiele osób myślało o systemie lokalizowania pozycji przez człowieka. Ten system pomaga człowiekowi przechowywać obraz drogi w swojej pamięci. Dzięki temu ludzie wiedzą, jak dostać się do swojego domu, do miejsca pracy i do wielu miejsc na wielu obszarach. Czym jest ten ludzki GPS, który pomaga mózgowi określić lokalizację? Moser i jej mąż Edward prowadzili badania nad „mechanizmem lokalizacji w ludzkim mózgu”. Wielki sukces ich badań doprowadził do przyznania im Nagrody Nobla w 2014 roku. Moserowie badali, w jaki sposób ludzie tworzą umysłową mapę miejsca, jak odnajdują się w tym złożonym świecie i jak przechowują informacje, aby móc odnaleźć drogę po raz drugi. Moserowie odkryli „wewnątrzmózgowy układ orientacji” i potrafili dokładnie ustalić rodzaje neuronów, które tworzą w mózgu cały system.


Jeśli system nawigacji satelitarnej nazywa się GPS, Moserowie i słynny neurobiolog John O'Keefe, z którym otrzymali Nagrodę Nobla, nazwali system lokalizacji w mózgu „Komórkami Sieci”.


W Pakistanie neurobiolożka Siddiqui współpracowała z siecią Al-Kaidy i komórkami ISIS. W Norwegii Moserowie założyli Centrum Odrodzenia Pamięci i współzałożyli Instytut Neuronauki na norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii. Siddiqui skupiła się na pracy dla grup i organizacji terrorystycznych, podczas gdy Moser skupiła się na pracy komórek sieciowych wewnątrz mózgu.


Świat islamski stoi przed tymi samymi dwoma opcjami: albo jego naukowa elita pracuje nad postępem i rozwojem, albo pracuje nad sabotażem i zniszczeniem. Albo wpływowi uczeni muzułmańscy wybierają drogę Afii Siddiqui, albo drogę May Moser.


To nie jest tylko opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką. To opowieść o dwóch przeciwstawnych powołaniach i przyszłości dwóch cywilizacji.

 


[1] Ahram.org.eg, April 26, 2022.


MEMRI, Specjalny komunikat Nr 9971, 19 maja 2022r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk