Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:08

« Poprzedni Następny »


Pułapki palestyńskiej wyjątkowości


Hussein Aboubakr 2021-07-29


Bardzo niewiele (jeśli jakiekolwiek), spraw i idei potrafiło zdobyć poparcie i swobodę działania tak wielu rozbieżnych ideologii, jak robi to sprawa palestyńska. Od ideologicznych projektów islamizmu, poprzez dżihadyzm, arabski nacjonalizm do ideologii wyzwolenia trzeciego świata, feminizmu i “przebudzenia” sprawa palestyńska służy jako wezwanie dla takich odległych od siebie grup. Palestyńscy “uchodźcy” są uważani za  unikatowy rodzaj wysiedlonych ludzi, całkowicie inny niż dziesiątki milionów uchodźców od czasów II wojny światowej. Niedawna fala protestów przeciwko opartym na ucisku rządom Autonomii Palestyńskiej okazała się znacznie mniej interesująca dla zachodnich zwolenników sprawy palestyńskiej (z których wielu uważa zabitego saudyjskiego dziennikarza, Chaszodżdżiego, za postać niemal chrystusową), niż sprawa demokratycznego zarządzania w pozostałym regionie. Palestyńska wyjątkowość pozostaje największą przeszkodą dla lepszej palestyńskiej przyszłości.

Od samego początku izraelsko-palestyńskiego konfliktu z premedytacją traktuje się  ”Palestyńską Sprawę” jako z natury wyjątkową, jeśli chodzi o historię, tożsamość i wszystko inne, aż do spraw politycznych i ekonomicznych. Ten rodzaj wyjątkowości zamienił się w ortodoksję w świecie akademickim, w doniesieniach medialnych i podejmowaniu decyzji politycznych, co doprowadziło do zinstytucjonalizowanej tendencji unikania porównywania palestyńskich warunków społeczno-politycznych z innymi sprawami. Palestyński, gloryfikowany status wiecznych uchodźców jest najsłynniejszym przykładem oddzielenia Palestyńczyków od szerszego, arabskiego regionalnego i uniwersalnego kontekstu. Ta tendencja tworzyła jak dotąd największą przeszkodę przed jakimkolwiek sensownym zbadaniem kwestii Palestyńczyków i służy tylko politycznemu i ideologicznemu celowi, nadaniu tej sprawy wyjątkowego statusu, jakiego nigdy nie mogłaby osiągnąć inna tożsamość lub ideologia, a służy to tylko wzmocnieniu palestyńskiego szowinizmu. 


Jest kompletnie niejasne, dlaczego palestyńska walka o nowoczesną narodową tożsamość i państwowość ma być uważana za wyjątkową. Taka walka istnieje w wielu miejscach, niemniej nie jest uważana za normalną część dążeń całego Bliskiego Wschodu ku nowoczesnym narodowym tożsamościom. W plemiennym regionie, gdzie ludzkie masy są zajęte krwawymi walkami o stworzenie i zachowanie nowoczesnych narodowych tożsamości, tożsamość Palestyńczyków uważa się za wykutą w kamieniu, podobną do prawdy biologicznej. Mimo że Irakijczycy, Syryjczycy, Libańczycy i inne arabskie i nie-arabskie ludy na Bliskim Wschodzie są nadal nękane problemami związanymi z narodową tożsamością, w jakiś sposób Palestyńczyków wykluczono z takich dyskusji, mimo faktu, że oni także nieustannie walczą ze sobą i ich sprzeczne lojalności często kończą się krwawymi i dewastującymi walkami wewnętrznymi.


Status palestyńskich uchodźców jest traktowany poznawczo, politycznie, kulturalnie i instytucjonalnie jako nadzwyczajny problem, jakiego świat nigdy nie znał. Zaświadcza o tym fakt, że międzynarodowa społeczność ustanowiła unikatowy organ, UNRWA, do zajmowania się palestyńskimi uchodźcami, a taki honor nie został nigdy przyznany najbardziej nieszczęsnym, wynędzniałym i gnębionym uchodźcom z regionów znacznie bardziej destrukcyjnych konfliktów w Afryce, Syrii, Iraku, Libii, Jemenie, Ameryce Południowej itd.


Czy jest jakiś zasadny powód, by Palestyńczycy byli traktowani inaczej niż uchodźcy iraccy, syryjscy, jemeńscy i libańscy?


W sprawie demokracji i praw człowieka Palestyńczycy są nie mniej wyjątkowi. Zachodni przemysł praw człowieka wydaje się niezmiernie zainteresowany sprawami demokracji, wolności słowa i łamaniem praw człowieka w krajach takich jak Egipt i Arabia Saudyjska (o czym świadczy obsesja wobec sprawy Chaszodżdżiego), ale zupełnie nie interesują ich te kwestie w społeczeństwie palestyńskim. Piszą o Hamasie, kiedy stawia opór Izraelowi, ale nie wtedy, kiedy stosuje represje wobec własnej ludności i szkoli swoje dzieci na męczenników. Mieszkańcy Zachodniego Brzegu są idealizowani, kiedy opowiadają o swoich spotkaniach z izraelskimi żołnierzami na punktach kontrolnych, ale nie wtedy, kiedy są uciskani, uciszani, więzieni, torturowani lub mordowani przez własne władze za polityczną niezgodę, jak to zdarzyło się niedawno dziennikarzowi Nizarowi Banatiemu, którego śmierć wywołała silne protesty przeciwko dyktaturze Mahmouda Abbasa.


Magiczna wyjątkowość Palestyńczyków zamienia potworne akty przemocy dokonywane przez szowinistycznych i toksycznych mężczyzn palestyńskich z terroryzmu w opór. Zamienia zwykłe spory o nieruchomość w walkę o sprawiedliwość, islam, arabskość, feminizm, „przebudzenie”, socjalizm itd. Zamienia tchórzostwo islamskich terrorystów w heroiczne czyny samopoświęcenia. Zamienia pogańskie dążenie do poświęcenia ostatniej kropli krwi w imię honoru, kraju, sprawiedliwości i inne mroczne abstrakcje narcystyczne w prawomocną walkę wywłaszczonego i prześladowanego narodu. I wreszcie, zamienia mdlący, toksyczny antysemityzm, który rozlał się teraz od morza do morza, w sztandar braterstwa i równości.


Powodem, dla którego gwiazda Sprawy Palestyńskiej przygasa w krajach arabskich, podczas gdy – jak na ironię – świeci coraz jaśniej na Zachodzie, jest to właśnie, że my nie widzimy dłużej Palestyńczyków jako szczególnie wyjątkowych. Historia Palestyńczyka jest całkowicie arabską historią i tylko człowiek z urojeniami i wypaczonym poglądem na świat nie widzi, jak pasuje do historii ludzi w Syrii, Libanie, w Iraku, Egipcie i w innych krajach arabskich. Jest to historia arabskiego społeczeństwa walczącego w okresie przejścia do nowoczesności przeciwko plemienności, frakcyjności, arabskiemu despotyzmowi, szowinizmowi, w obliczu całkowitego braku społecznej podstawy dla demokracji lub nowoczesnych koncepcji praw człowieka, jest to historia społeczeństwa, którego najważniejszą walką jest walka ze sobą.


Nie chodzi tu o zaprzeczanie temu, że wielu (choć nie wszyscy) Palestyńczyków żyje w wyjątkowych warunkach, niemniej te warunki nie zmieniają dogłębnie ich problemu do tego stopnia, być oddzielać ich od szerszych kwestii stabilności, demokracji i praw człowieka w regionie. Do czasu zlikwidowania świętej aureoli wyjątkowości Palestyńczycy nie znajdą rozwiązania swoich problemów. Taka fikcyjna wyjątkowość nie robi niczego poza wzmacnianiem najbardziej wstecznych, ciemiężących, antysemickich i szowinistycznych tendencji wśród Palestyńczyków. W ostatecznym rachunku największymi przegranymi z powodu palestyńskiej wyjątkowości są sami Palestyńczycy, którzy starają się o lepszą przyszłość dla swojego ludu.


The Pitfalls of Palestinian Exceptionalism

13 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Hussein Aboubakr Mansour

Urodzony w 1989 roku w Kairze i wychowany w antysemickiej muzułmańskiej rodzinie, jako zradykalizowany student chciał się nauczyć języka wroga i dowiedzieć czegoś więcej o Żydach. Zaczął studiować hebrajską literaturę, co go natychmiast naraziło na przykre doświadczenia z egipską policją. Kiedy zamienił swoje poglądy na Żydów i Izrael został wyklęty przez rodzinę, był aresztowany i torturowany. Brał potem udział w „arabskiej wiośnie” i po kolejnym aresztowaniu uciekł za granicę. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wykłada w Kalifornii na wydziale hebraistyki i walczy z obłędem antysemityzmu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 278 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk