Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 15:57

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju


Khaled Abu Toameh 2021-01-30

Walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (kiedyś domu dla około 160 tysięcy Palestyńczyków) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom. Na zdjęciu: obóz Jarmouk w pobliżu Damaszku 2018 roku, kilka dni po odzyskaniu kontroli nad nim przez syryjskie siły rządowe. (Zdjęcie: Materiały UNRWA)
Walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (kiedyś domu dla około 160 tysięcy Palestyńczyków) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom. Na zdjęciu: obóz Jarmouk w pobliżu Damaszku 2018 roku, kilka dni po odzyskaniu kontroli nad nim przez syryjskie siły rządowe. (Zdjęcie: Materiały UNRWA)

Palestyńscy przywódcy niemal codziennie potępiają Izrael, ale równocześnie ignorują cierpienia Palestyńczyków, którzy żyją w krajach arabskich, szczególnie w Syrii.  


Od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku zginęło 4048 Palestyńczyków – ale palestyńscy przywódcy zdają się tego nie zauważać. Kolejnych 333 Palestyńczyków zaginęło, podczas gdy 1797 siedzi w więzieniach reżimu syryjskiego prezydenta, Baszara Assada.


Podobnie jak większość krajów arabskich Syria odmawia Palestyńczykom obywatelstwa. Dzieci urodzone w Syrii, których ojcowie są Palestyńczykami, są uważane za Palestyńczyków i nie otrzymują syryjskiego obywatelstwa.  


Palestyńscy przywódcy, którzy spotykają się regularnie w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu, rzadko mówią o tragedii, jaka spotkała ich ludność w Syrii.


Także przywódcy Hamasu w Strefie Gazy, którzy chętnie udzielają wywiadów medium, wydają się nie zauważać istnienia Palestyńczyków w Syrii. 


Palestyńscy przywódcy nie widzą zła, kiedy ich ludzie są zabijani, ranieni, wysiedlani, aresztowani i torturowania w arabskim kraju. Ci liderzy skupiają uwagę wyłącznie na Izraelu, który potępiają dzień i noc nie tylko za to, co robi, ale także za to, czego nie robi.


AP i Hamas potępiają obecnie Izrael za prowadzenie prac remontowych na placu przed Ścianą Zachodnią poniżej Wzgórza Świątynnego na Starym Mieście Jerozolimy. Autonomia Palestyńska (AP) i Hamas rzucają obecnie surrealistyczne oskarżenie, że Izrael próbuje zamienić Ścianę Zachodnią – wszystko co pozostało z Drugiej Świątyni Żydów, zniszczonej przez rzymskie legiony w 70 roku n.e. – w miejsce żydowskie.


Ostatnio kilku palestyńskich funkcjonariuszy próbowało odwrócić uwagę od własnej porażki w szybkim dostarczeniu szczepionek przeciwko koronawirusowi przez argumentowanie, że jest „obowiązkiem” Izraela kupienie szczepionek i przekazanie ich Palestyńczykom. Wysuwali ten argument w chwili, kiedy palestyńscy przywódcy mówili, że starają się kupić szczepionki od czterech firm z pomocą społeczności międzynarodowej. Ważne jest przypomnienie, że Palestyńczycy nigdy nie zwrócili się do Izraela z formalną prośbą o zaopatrzenie ich w szczepionki.  


Głównymi ofiarami tej obsesji na punkcie Izraela są Palestyńczycy, którzy żyją w Syrii, a których codzienne wołania o pomoc nie znajdują drogi do uszu prezydenta AP Mahmouda Abbasa ani przywódców Hamasu w Strefie Gazy, Katarze i Turcji.  


Palestyńskie organizacje praw człowieka na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, jak również “propalestyńskie” grupy na całym świecie, także milczą o katastrofalnych pogwałceniach praw człowieka Palestyńczyków w Syrii. Głosy tych organizacji i grup podnoszą się tylko wtedy, kiedy mają do powiedzenia coś złego o Izraelu.


Oto trochę danych z Syrii, o których palestyńscy przywódcy, organizacje praw człowieka i “propalestyńskie” grupy w USA i Europie nie chcą mówić: 40% Palestyńczyków w Syrii straciło swoje domy od wybuchu wojny domowej, a 91% ich rodzin żyje w skrajnej nędzy.


Te dane pojawiły się w styczniu 2020 roku w raporcie opublikowanym przez Grupę Działania na rzecz Palestyńczyków w Syrii (AGPS), mieszczącą się w Londynie grupę praw człowieka, która monitoruje sytuację palestyńskich uchodźców w rozdartej wojną Syrii.


W sprawie pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa i warunków ekonomicznych raport AGPS, zatytułowany "Palestyńskie ofiary zniszczenia” mówi o pojawieniu się „pracy kobiet i dzieci, żebractwa, szukania żywności w śmieciach i nieuczęszczaniu do szkoły”.


Równocześnie, ujawnia raport, tysiące Palestyńczyków nadal uciekają do Libanu, Turcji, Libii i Egiptu. Po przybyciu do tych krajów wielu Palestyńczyków zostaje aresztowanych lub padają ofiarami szmuglerów i handlarzy ludźmi.


Jak czytamy w raporcie: "Syryjski kryzys gospodarczy pogorszył humanitarną sytuację i warunki życia Palestyńczyków w Syrii, którzy teraz stoją przed społeczną, zdrowotną, środowiskową i edukacyjna katastrofą w dodatku do szerzenia się chorób społecznych wynikających z wysokiego poziomu nędzy”.


W 2020 roku syryjskie służby bezpieczeństwa zabiły wielu Palestyńczyków, szczególnie w prowincji Daraa w południowozachodniej Syrii.


Raport AGPS ujawnił, że od 2011 roku w różnych obozach internowania co najmniej 620 Palestyńczyków zmarło w wyniku tortur.


Z raportu dowiadujemy się, że w dodatku do zabijania władze syryjskie konfiskują domy i własność wielu palestyńskich uchodźców. Chociaż walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (w pobliżu Damaszku) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom.


Według Agendy Narodów Zjednoczonych Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), Jarmouk był domem dla około 160 tysięcy palestyńskich uchodźców przed wybuchem syryjskiej wojny domowej 10 lat temu. „W grudniu 2012 roku w Jarmouk wybuchły zaciekłe walki, powodując liczne ofiary śmiertelne wśród cywilów, poważnie uszkadzając nieruchomości i wysiedlając tysiące Palestyńczyków i Syryjczyków” - napisała UNRWA. "Obecnie obóz jest w znacznej mierze zniszczony i jest w nim zaledwie kilkadziesiąt osób. W większości są to starsi wiekiem palestyńscy uchodźcy”.


Co robią palestyńscy przywódcy, by pomóc setkom tysięcy Palestyńczyków, którzy nadal znajdują się w Syrii? Właściwie nic. Są tak zajęci podżeganiem do przemocy wobec Izraela, że zapomnieli o własnej ludności.


9 stycznia Abbas rozpoczął 17. rok swojej czteroletniej kadencji. Znowu mówi o pragnieniu zorganizowania nowych wyborów. Odgrywa tę farsę raz lub dwa razy do roku, żeby ludzie wierzyli, iż naprawdę chce wyborów.


Trudno dostrzec, jak wybory mogłyby pomóc Palestyńczykom w Syrii (którzy i tak nie będą brali w nich udziału). Palestyńskie wybory mogą uszczęśliwić niektórych ludzi w administracji Bidena i w Unii Europejskiej – dla Palestyńczyków jednak nic się nie zmieni, zdecydowanie nie dla tych, którzy niemal codziennie są atakowani w Syrii.


Palestyńczycy nie potrzebują nowych wyborów. Potrzebują nowych przywódców, którzy wyprowadzą ich z od dawana zastałego grzęzawiska ku przyszłości obietnicy i pokoju. W obecnej sytuacji jednak nie wydaje się, by można było znaleźć takich przywódców na ani Zachodnim Brzegu, ani w Strefie Gazy.  


Palestinians: Victims of an Arab Country

Gatestone Institute, 21 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk