Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 20:44

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju


Khaled Abu Toameh 2021-01-30

Walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (kiedyś domu dla około 160 tysięcy Palestyńczyków) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom. Na zdjęciu: obóz Jarmouk w pobliżu Damaszku 2018 roku, kilka dni po odzyskaniu kontroli nad nim przez syryjskie siły rządowe. (Zdjęcie: Materiały UNRWA)
Walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (kiedyś domu dla około 160 tysięcy Palestyńczyków) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom. Na zdjęciu: obóz Jarmouk w pobliżu Damaszku 2018 roku, kilka dni po odzyskaniu kontroli nad nim przez syryjskie siły rządowe. (Zdjęcie: Materiały UNRWA)

Palestyńscy przywódcy niemal codziennie potępiają Izrael, ale równocześnie ignorują cierpienia Palestyńczyków, którzy żyją w krajach arabskich, szczególnie w Syrii.  


Od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku zginęło 4048 Palestyńczyków – ale palestyńscy przywódcy zdają się tego nie zauważać. Kolejnych 333 Palestyńczyków zaginęło, podczas gdy 1797 siedzi w więzieniach reżimu syryjskiego prezydenta, Baszara Assada.


Podobnie jak większość krajów arabskich Syria odmawia Palestyńczykom obywatelstwa. Dzieci urodzone w Syrii, których ojcowie są Palestyńczykami, są uważane za Palestyńczyków i nie otrzymują syryjskiego obywatelstwa.  


Palestyńscy przywódcy, którzy spotykają się regularnie w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu, rzadko mówią o tragedii, jaka spotkała ich ludność w Syrii.


Także przywódcy Hamasu w Strefie Gazy, którzy chętnie udzielają wywiadów medium, wydają się nie zauważać istnienia Palestyńczyków w Syrii. 


Palestyńscy przywódcy nie widzą zła, kiedy ich ludzie są zabijani, ranieni, wysiedlani, aresztowani i torturowania w arabskim kraju. Ci liderzy skupiają uwagę wyłącznie na Izraelu, który potępiają dzień i noc nie tylko za to, co robi, ale także za to, czego nie robi.


AP i Hamas potępiają obecnie Izrael za prowadzenie prac remontowych na placu przed Ścianą Zachodnią poniżej Wzgórza Świątynnego na Starym Mieście Jerozolimy. Autonomia Palestyńska (AP) i Hamas rzucają obecnie surrealistyczne oskarżenie, że Izrael próbuje zamienić Ścianę Zachodnią – wszystko co pozostało z Drugiej Świątyni Żydów, zniszczonej przez rzymskie legiony w 70 roku n.e. – w miejsce żydowskie.


Ostatnio kilku palestyńskich funkcjonariuszy próbowało odwrócić uwagę od własnej porażki w szybkim dostarczeniu szczepionek przeciwko koronawirusowi przez argumentowanie, że jest „obowiązkiem” Izraela kupienie szczepionek i przekazanie ich Palestyńczykom. Wysuwali ten argument w chwili, kiedy palestyńscy przywódcy mówili, że starają się kupić szczepionki od czterech firm z pomocą społeczności międzynarodowej. Ważne jest przypomnienie, że Palestyńczycy nigdy nie zwrócili się do Izraela z formalną prośbą o zaopatrzenie ich w szczepionki.  


Głównymi ofiarami tej obsesji na punkcie Izraela są Palestyńczycy, którzy żyją w Syrii, a których codzienne wołania o pomoc nie znajdują drogi do uszu prezydenta AP Mahmouda Abbasa ani przywódców Hamasu w Strefie Gazy, Katarze i Turcji.  


Palestyńskie organizacje praw człowieka na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, jak również “propalestyńskie” grupy na całym świecie, także milczą o katastrofalnych pogwałceniach praw człowieka Palestyńczyków w Syrii. Głosy tych organizacji i grup podnoszą się tylko wtedy, kiedy mają do powiedzenia coś złego o Izraelu.


Oto trochę danych z Syrii, o których palestyńscy przywódcy, organizacje praw człowieka i “propalestyńskie” grupy w USA i Europie nie chcą mówić: 40% Palestyńczyków w Syrii straciło swoje domy od wybuchu wojny domowej, a 91% ich rodzin żyje w skrajnej nędzy.


Te dane pojawiły się w styczniu 2020 roku w raporcie opublikowanym przez Grupę Działania na rzecz Palestyńczyków w Syrii (AGPS), mieszczącą się w Londynie grupę praw człowieka, która monitoruje sytuację palestyńskich uchodźców w rozdartej wojną Syrii.


W sprawie pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa i warunków ekonomicznych raport AGPS, zatytułowany "Palestyńskie ofiary zniszczenia” mówi o pojawieniu się „pracy kobiet i dzieci, żebractwa, szukania żywności w śmieciach i nieuczęszczaniu do szkoły”.


Równocześnie, ujawnia raport, tysiące Palestyńczyków nadal uciekają do Libanu, Turcji, Libii i Egiptu. Po przybyciu do tych krajów wielu Palestyńczyków zostaje aresztowanych lub padają ofiarami szmuglerów i handlarzy ludźmi.


Jak czytamy w raporcie: "Syryjski kryzys gospodarczy pogorszył humanitarną sytuację i warunki życia Palestyńczyków w Syrii, którzy teraz stoją przed społeczną, zdrowotną, środowiskową i edukacyjna katastrofą w dodatku do szerzenia się chorób społecznych wynikających z wysokiego poziomu nędzy”.


W 2020 roku syryjskie służby bezpieczeństwa zabiły wielu Palestyńczyków, szczególnie w prowincji Daraa w południowozachodniej Syrii.


Raport AGPS ujawnił, że od 2011 roku w różnych obozach internowania co najmniej 620 Palestyńczyków zmarło w wyniku tortur.


Z raportu dowiadujemy się, że w dodatku do zabijania władze syryjskie konfiskują domy i własność wielu palestyńskich uchodźców. Chociaż walki między syryjską armią a opozycyjnymi grupami w obozie uchodźców Jarmouk (w pobliżu Damaszku) zakończyły się dwa lata temu, ale na powrót do swoich domów pozwolono tylko 435 rodzinom.


Według Agendy Narodów Zjednoczonych Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), Jarmouk był domem dla około 160 tysięcy palestyńskich uchodźców przed wybuchem syryjskiej wojny domowej 10 lat temu. „W grudniu 2012 roku w Jarmouk wybuchły zaciekłe walki, powodując liczne ofiary śmiertelne wśród cywilów, poważnie uszkadzając nieruchomości i wysiedlając tysiące Palestyńczyków i Syryjczyków” - napisała UNRWA. "Obecnie obóz jest w znacznej mierze zniszczony i jest w nim zaledwie kilkadziesiąt osób. W większości są to starsi wiekiem palestyńscy uchodźcy”.


Co robią palestyńscy przywódcy, by pomóc setkom tysięcy Palestyńczyków, którzy nadal znajdują się w Syrii? Właściwie nic. Są tak zajęci podżeganiem do przemocy wobec Izraela, że zapomnieli o własnej ludności.


9 stycznia Abbas rozpoczął 17. rok swojej czteroletniej kadencji. Znowu mówi o pragnieniu zorganizowania nowych wyborów. Odgrywa tę farsę raz lub dwa razy do roku, żeby ludzie wierzyli, iż naprawdę chce wyborów.


Trudno dostrzec, jak wybory mogłyby pomóc Palestyńczykom w Syrii (którzy i tak nie będą brali w nich udziału). Palestyńskie wybory mogą uszczęśliwić niektórych ludzi w administracji Bidena i w Unii Europejskiej – dla Palestyńczyków jednak nic się nie zmieni, zdecydowanie nie dla tych, którzy niemal codziennie są atakowani w Syrii.


Palestyńczycy nie potrzebują nowych wyborów. Potrzebują nowych przywódców, którzy wyprowadzą ich z od dawana zastałego grzęzawiska ku przyszłości obietnicy i pokoju. W obecnej sytuacji jednak nie wydaje się, by można było znaleźć takich przywódców na ani Zachodnim Brzegu, ani w Strefie Gazy.  


Palestinians: Victims of an Arab Country

Gatestone Institute, 21 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk