Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:55

« Poprzedni Następny »


Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”


Judith Bergman 2021-02-13

Iran pozostaje drugim największym na świecie katem po Chinach. W latach 200-2019 wykonano tam co najmniej 8 tysięcy wyroków śmierci. Tylko w pierwszych miesiącach 2021 roku powieszono co najmniej 27 więźniów. „Egzekucje w islamie – mówił ajatollah Ruhollah Chomeini – są egzekucjami miłosierdzia… To jest jak lekarz uwalniający nożem społeczeństwo od szkodliwych wpływów\
Iran pozostaje drugim największym na świecie katem po Chinach. W latach 200-2019 wykonano tam co najmniej 8 tysięcy wyroków śmierci. Tylko w pierwszych miesiącach 2021 roku powieszono co najmniej 27 więźniów. „Egzekucje w islamie – mówił ajatollah Ruhollah Chomeini – są egzekucjami miłosierdzia… To jest jak lekarz uwalniający nożem społeczeństwo od szkodliwych wpływów". (Zdjęcie: Powieszenie dwóch nieletnich chłopców, Mahmouda Asgari i Ayaza Marhoniego. Wikipedia)

Podejmując olbrzymie ryzyko osobiste, 38 żyjących w Iranie dysydentów poprosiło administrację Bidena o zachowanie „maksymalnego nacisku” na Iran. W liście z 1 lutego proszą prezydenta Joego Bidena, by zachował “maksymalny nacisk polityczny, dyplomatyczny i finansowy na reżim” i by popierał Irańczyków “w determinacji do starań o świecki, demokratyczny rząd poprzez pozbawione przemocy, wolne i uczciwe referendum”.

"Po porozumieniu JCPOA, kiedy Iran uzyskał znaczące finansowe korzyści, Republika Islamska straciła wielką możliwość zrealizowania sensownych reform dla swojej ludności…” piszą w liście irańscy dysydenci.

"Zamiast tego reżim wydał miliardy dolarów uzyskane za zgodę na umowę nuklearną na eksportowanie swojej totalitarnej ideologii przez dostarczanie funduszy sieciom terrorystycznym, rozwijanie technologii pocisków balistycznych jako agresywnego środka nacisku, by zdominować Zatokę Perską i powodować chaos na Bliskim Wschodzie.


Dzisiaj, mimo brutalnego dławienia protestów przez reżim… Irańczycy nadal protestują i strajkują w całym kraju przeciwko Republice Islamskiej i ajatollahowi Alemu Chameneiemu – czytamy dalej w liście.  – Teokracja w Iranie straciła legitymację w oczach ludności… Wydarzenia w Iranie w połączeniu z podpisaniem Porozumień Abrahamowych sygnalizują znaczącą geopolityczną zmianę na Bliskim Wschodzie … Teokracja Republiki Irańskiej jest na progu upadku”.

"Widzieliśmy w ostatnich czasach, kiedy Trump był u władzy, [że] jego polityka po raz pierwszy spowodowała cierpienia [naszych] władców” - powiedziała jedna z sygnatariuszek listu, działaczka Fatemeh Sepehri, niedawno zwolniona z więzienia, w wywiadzie opublikowanym na Twitterze 5 lutego. – „To był jego maksymalny nacisk, [jaki] narzucił na funkcjonariuszy reżimu. Celował w sprzedaż ropy naftowej i w pieniądze uwolnione przez administrację Obamy. To rzeczywiście uderzyło władców”.


Zapytana, co powiedziałaby krytykom, którzy twierdzą, że sankcje mają negatywne skutki dla zwykłych ludzi, Sepehri odpowiedziała:

"Jeśli porozmawiacie ze zwykłymi ludźmi na ulicy, którzy cierpią w powodu represji reżimu, powiedzą oni ‘niech żyje Trump za dręczenie naszych władców, tak byśmy może któregoś dnia pozbyli się tego reżimu’...


Ci, którzy twierdzą, że maksymalny nacisk wpływa na zwykłych ludzi, nie reprezentują Irańczyków. Sankcje nigdy nie były skierowane na produkcję żywności i leków. Ale Republika Islamska obwinia sankcje za każdy, najmniejszy problem… Chcemy, by nowy amerykański prezydent szedł drogą Trumpa w sprawie maksymalnego nacisku… my, Irańczycy zostaliśmy wzięci na zakładników przez Islamską Republiki Iranu… moment, w którym Biden dołączy do umowy nuklearnej i odblokuje pieniądze dla Republiki Islamskiej, reżim raz jeszcze rozda pieniądze Talibanowi, ISIS, Al-Kaidzie, ale Irańczycy pozostaną w marnym stanie”.   

"Nie mamy praw człowieka w Iranie - powiedziała Sepehri, której brat jest nadal w więzieniu. – Ludzie są uciskani w Iranie… Egzekucje, niesprawiedliwe wyroki, straszne warunki w więzieniach… usłyszcie nasze krzyki… Irańczycy nie chcą dłużej Republiki Islamskiej”.


Czy jednak USA i Europa usłyszą krzyki Irańczyków? Przez 42 lata Islamska Republika Iranu dokonywała egzekucji własnej ludności, podczas gdy świat właściwie  milczał.


„Egzekucje w islamie – mówił ajatollah Ruhollah Chomeini – są egzekucjami miłosierdzia… To jest jak lekarz uwalniający nożem społeczeństwo od szkodliwych wpływów".


Iran pozostaje drugim największym na świecie katem po Chinach. Według doniesień, w latach 2000-2019 wykonano tam co najmniej 8 tysięcy wyroków śmierci. Tylko w pierwszych miesiącach 2021 roku powieszono co najmniej 27 więźniów. Wśród niedawno straconych było co najmniej czterech więźniów politycznych z mniejszości Beludżówtrzech sunnickich więźniów politycznych i jeden młodociany przestępca, w dodatku do Ruholli Zama, irańskiego działacza przeciwko reżimowi i dziennikarza, który żył na wygnaniu w Paryżu i którego irański reżim zwabił z powrotem do Teheranu i wykonał na nim egzekucję w połowie grudnia 2020 roku. Iran dokonał także egzekucji swoich mistrzów zapaśnictwa, Navida Afkariego we wrześniu i innego zapaśnika, Mehdiego Ali Hosseiniego, cztery miesiące później.


Ponadto reżim niedawno skazał działaczki praw kobiet za uczenie kobiet o ich prawach w małżeństwie oraz młodych ludzi za uczestniczenie w demonstracjach w listopadzie 2019 roku, w których zabito 1500 protestujących i zatrzymano tysiące.


"Zatrzymani byli chłostani, wykorzystywani seksualnie i dostawali wstrząsy elektryczne w  przerażającej rozprawie z protestującymi - pisała Amnesty International w raporcie z września 2020 roku o następstwach protestów z 2019 roku. – Rozpowszechnione tortury włącznie z biciem, chłostą, elektrycznymi szokami, pozycjami stresu, pozorowanymi egzekucjami, podtapianiem, przemocą seksualną, przymusowym przyjmowaniem substancji chemicznych i pozbawieniem opieki medycznej” były częścią traktowania protestujących po aresztowaniu przez irańskie siły bezpieczeństwa.    


Reżim także nadal odmawia opieki medycznej więźniom politycznym, takim jak działacz praw człowieka, Arasz Sadeki, który choruje na raka kości i odsiaduje wyrok 19 lat, jak też  trzyma więźniów w potwornych warunkach. Na przykład, Nasrin Sotoudeh, znana irańska prawniczka praw człowieka, która odsiaduje wyrok 38 lat więzienia za obronę dysydentów i która ma poważne problemy zdrowotne, została przeniesiona w październiku do więzienia Karchak uznanego za jedno z najbardziej niebezpiecznych dla kobiet więzień. Jest tam co najmniej dwa tysiące więźniarek i opisywano je jako miejsce,  gdzie "warunki zdrowotne są straszliwe, a woda dawana do picia jest słona”. Jedna z byłych więźniarek politycznych, Atefeh Rangriz, powiedziała: "Karchak to nazwa piekła".


Inni więźniowie nadal siedzą bez tego, by oskarżono ich o jakiekolwiek przestępstwo. Dwóch irańskich studentów,  Amira Hosseina Moradiego i Alego Jounesiego, aresztowano w kwietniu 2020 roku i od tego czasu są przetrzymywani, ale nie przedstawiono im oskarżenia. Powiedziano, że ci studenci mieli związki z antyrewolucyjnymi grupami i dokonywali „destrukcyjnych” działań.  


Niedawno Iran skazał troje ludzi na chłostę za stosunki pozamałżeńskie, zaś starszy irański poseł do parlamentu, Sejjed Nasser Mousavi Laregani, w czasach, kiedy Irańczycy żyją w  nędzy, wezwał do amputowania palców drobnych złodziei. W 2019 roku co najmniej ośmioro ludzi podobno skazano na amputację palców, a sześciu innych skazano na tę samą karę w 2020 roku.  


Irańskie władze bezpieczeństwa kontynuują także aresztowania mniejszości etnicznych. Według doniesień od 6 stycznia aresztowano 96 Kurdów, co skłoniło 36 grup praw człowieka do potępienia Iranu za dokonywanie arbitralnych aresztowań, przetrzymywanie ludzi  incommunicado i „przymusowe zniknięcia” wśród mniejszości kurdyjskiej. Irańskie siły bezpieczeństwa aresztowały także nieznaną liczbę irańskich chrześcijan w kilku prowincjach za przynależność do czegoś, co nazywają „syjonistycznym chrześcijaństwem”.  


Lista poważnych naruszeń praw człowieka ciągnie się dalej. Nowy raport Statystycznego Ośrodka Iranu, z 31 stycznia, pokazał, że tylko podczas trzech miesięcy ubiegłego lata miało miejsce ponad 9 tysięcy małżeństw z dziećmi, w których dziewczynki były w wieku 10 do 14 lat. Niedawno uchwalono nową ustawę parlamentarną, która podnosi sumę “pożyczek dla małżeństw” dla dziewcząt poniżej 23 roku życia, i oczekuje się w związku z tym dalszego wzrostu już osłupiającej liczby małżeństw dzieci. "W takich wypadkach rodziny wolą małżeństwa dzieci od pracy dzieci, co da to dziecku lepsze warunki” powiedziała działaczka praw dzieci, Tita Ghozati. Iran podobno ma około siedem milionów pracujących dzieci.


Poważne trudności ekonomiczne, jakich doświadczają obecnie Irańczycy, powodują nowe fale protestów.


Ponad dwa miliony inwestorów na giełdzie straciło swoje oszczędności i wielu protestowało w 20 miastach w Iranie, wraz z emerytami, którzy cztery razy wyszli na ulice w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, by protestować przeciwko swoim niskim emeryturom. Do protestów dołączyły pielęgniarki w Teheranie, żądając wyższych płac; pracownicy National Iranian Oil Company, żądając lepszych warunków życia i opieki zdrowotnej; jak również pracownicy zakładów petrochemicznychpracownicy linii lotniczychnauczyciele i farmerzy, wśród wielu innych. W przeszłości antyrządowe protesty także zaczynały się jako protesty ekonomiczne. Ostatni, w listopadzie 2019 roku, zaczął się jako ekonomiczny protest przeciwko ostrej zwyżce cen benzyny, ale szybko zamienił się w wezwania do położenia kresu Republice Islamskiej i jej przywódcom. „Republika Islamska jest w niebezpieczeństwie.  Zróbcie wszystko, co potrzeba, by to zakończyć” – powiedział wówczas ajatollah Ali Chamenei. Media państwowe podobno ostrzegają teraz funkcjonariuszy reżimu przed kolejnym powstaniem.


Choć irańskie kierownictwo regularnie stosuje areszty, tortury i egzekucje, by zastraszyć społeczeństwo i zniechęcić do oporu, nasila to, kiedy czuje się zagrożone. W czerwcu 2009 roku, kiedy miliony wyszły na ulice, by zaprotestować przeciwko sfałszowanym wyborom, które się właśnie odbyły, w czasie między czerwcem, datą wyborów, a sierpniem, inauguracją prezydenta Mahmouda Ahmadineżada, wykonano 115 egzekucji. Było "coraz więcej dowodów, że ten trend wyłonił się w reakcji na polityczny bunt, który nastąpił po czerwcowych wyborach prezydenckich” - powiedziały grupy praw człowieka. Trzeba więc oczekiwać więcej egzekucji i coraz ostrzejszych rozpraw z Irańczykami.


Chociaż prezydent Biden powiedział, że będzie działał na rzecz “potępiania [irańskiego] reżimu za jego trwające gwałcenie praw człowieka… i niesprawiedliwe zatrzymywanie więźniów politycznych”, on i jego zespół od momentu inauguracji milczą w sprawie irańskich pogwałceń praw człowieka. Kiedy sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, zapytano podczas zatwierdzającego przesłuchania w Senacie 19 stycznia o egzekucje ludzi w Iranie za homoseksualizm – coś, co popiera  minister spraw zagranicznych Iranu, Dżavad Zarif  -- Blinken odpowiedział, że Stany Zjednoczone będą w “znacznie lepszej pozycji”, by zająć się takimi sprawami, jeśli dadzą priorytet powstrzymaniu Iranu przed możliwym zdobyciem broni nuklearnej w niedalekiej przyszłości.  


Powrót do JCPOA (umowy nuklearnej) na warunkach Iranu będzie wymagało zniesienia sankcji – co wzmocni i jeszcze bardziej ośmieli irański reżim. Zniesienie sankcji jest tym, o co dysydenci w Iranie dosłownie błagają administrację Bidena, by tego nie robiła.


"Jeśli Iran powróci do pełnego spełniania zobowiązań według JCPOA, Stany Zjednoczone zrobią to samo” – niedawno oświadczył sekretarz stanu Antony Blinken. Również Europa podkreśliła swoje "silne oddanie i dalsze poparcie dla Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania (JCPOA)”.


"Jako zwykła Iranka jestem więźniem tego reżimu, razem z 85 milionami Irańczyków - powiedziała Fatemeh Sepehri .  – Popularne media… przyjdźcie i wysłuchajcie naszego głosu… Nie chcemy tego reżimu i prosimy Bidena, by nie dawał temu reżimowi szansy przetrwania”.  


Czy ktokolwiek słucha?


Iran’s Dissidents Plead with US to Keep Up „Maximum Pressure”

Gatestone Institute, 9 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk